Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ich krew gorsza? Lenino 1943
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

manfred napisał/a:
Słuchaj no kolego w Stanach nie katowali dzieci w każde ferie i wakacje Rambem i nikt im nie kazał chodzić na pochody pierwszomajowe. A nawet jakby jakaś stacja zaczęła, to można było przełączyć na jedną ze 100 innych. Więc proszę, typowy produkcie PRLu, nie opowiadaj tu o „ jednej słusznej prawdzie”, bo ja akurat wychowałem się na amerykańskiej wolności.

Wiesz manfred, przypominasz mi pewnego człowieka – pana Józia, którego znałem bardzo dawno temu. Był on zagorzałym antykomunistą. Ale nie w tym rzecz, chodzi o to, że dyskusję na jakikolwiek temat sprowadzał na tor polityczny, dając upust swojej nienawiści do ówczesnej Polski i ówczesnych Polaków, a o wszystko obwiniał komunistów. Kiedy wnuczek otrzymał ocenę niedostateczną w szkole, przeklinał nauczycielkę, podobno komunistkę, kiedy spóźnił się na autobus, pomstował na kierowcę, podobno komunistę, gdy padał deszcz, była to wina oczywiście rządzących komunistów, zaś w dyskusji jego ulubionym przerywnikiem było: „te sk…syny komuniści” i nieważne, że akurat rozmowa dotyczyła jakiejś prozaicznej sprawy, z polityką nie mającej nic wspólnego.
Tak samo zachowujesz się ty. Wyraziłem jedynie pogląd, że nie można oczekiwać od filmu fabularnego wierności historycznej. W odpowiedzi zapieniłeś się i wsiadłeś na swojego ulubionego ideologicznego konika, jednocześnie nazywając mnie niewolnikiem i „produktem PRLu”. Nie, nie czuję się obrażony, bo podobnie jak „mojego” pana Józia otoczenie traktowało z lekkim pobłażaniem, tak samo ty, z tego co zauważyłem, jesteś tu odbierany jako egzotyczne, irytujące, fanatyczne, ale w gruncie rzeczy nieszkodliwe dziwadło, a przecież takie coś obrazić mnie nie może.
Wyjaśnić jeszcze muszę, że pan Józio był człowiekiem prostym, w podeszłym już wieku, mocno stetryczałym. Opierając się na analogii zachowań, choć prostoty akurat ci nie zarzucam, jednak sądzę, że i ty nie jesteś już pierwszej młodości, prędzej starym, zgorzkniałym i zramolałym zgredem – bez urazy. Ja też co prawda młodzikiem już nie jestem, ale, dzięki Bogu, w przeciwieństwie do ciebie, nie dałem sobie zniewolić umysłu ani PRL-owskim, ani dzisiejszym towarzyszom.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Jak ktoś nie odróżnia propagandowej agitki od filmu fabularnego, i uważa, że 4. Pancerni nie byli upolitycznieni, to co? Sam se wystawia świadectwo, że bzdury plecie.
Ja też kiedyś miałem kolegę. Tłumaczył, że wszystko w Polsce można wyjaśnić bez wchodzenia w politykę. A potem zwykle następował taki passus: „te zj...by z PO zabrali mojemu staremu prawie połowę emerytury, chociaż całą służbę siedział w paszportach. Miał ku....wa szóstkę, a teraz ma ledwo czwórkę”.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
dziamdziak
8



Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 3458
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

https://www.youtube.com/watch?v=pQGPE_8QrHM
"Żołnierz polski walczy o wolność innych narodów, ale umiera tylko za Polskę".
- gen. Maczek.
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2308
Skąd: z granicy
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Temat dość ciekawy ,choć przez kilkadziesiąt lat zakłamywany .
Oficjalne statystyki o stratach 1DP pod Lenino to
- polegli i zmarli z ran - 510
-rannych 1776
-zagineło bez wieści 652 !!!
Ci zaginieni bez wieści to dezerterzy.W raportach niemieckich jednostek , co przyznają sami historycy są zapisy o duzej ilości dezerterów spod Lenino .Zresztą dobę przed atakiem na strone niemiecką przeszło kilkunastu żołnierzy z kościuszkowskiej dywizji i Niemcy byli jako tako zorientowani o przyszłym ataku dywizji . Z niemieckich przesłuchań z przed i po bitwie wynika że zdezerterowali bo mieli dość " bolszewickiego raju" .
Niżej można zobaczyć ( fakt goebelsowska propagandówka) jak to dobrze w niemieckiej niewoli.
Faktem jest ,że w 1944 po Generalnej Gubernii było obwożonych około 100 żołnierzy spod Lenino , a ich zadaniem były opowieści o "sowieckim raju ".
Od 10 minuty 40 sekund
Hitlerowski Filmowy Przegląd Miesięczny - Descheg z grudnia 1943 roku - materiał o żołnierzach z 1DP jest także w Deutsche Wochenschau z 14.01.1944
Sami Niemcy mówią o liczbie 600.

https://archive.org/details/1943-12-xx-Descheg-Monatsschau-22
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

manfred napisał/a:
Jak ktoś nie odróżnia propagandowej agitki od filmu fabularnego, i uważa, że 4. Pancerni nie byli upolitycznieni, to co? Sam se wystawia świadectwo, że bzdury plecie.

Drogi manfredzie. W trosce o twoje zdrowie psychiczne sugeruję ci odpoczynek od Forum. Krucjata, jaką tu niezłomnie prowadzisz, zanadto szarga twoje nerwy. Popadłeś już w taką obsesję, że w choćby najniewinniejszej wypowiedzi dopatrujesz się podłoża politycznego, a w każdym wypowiadającym się nie po twojej myśli widzisz komucha. W poprzednim swoim poście wyjaśniłem, czego dotyczyła moja pierwotna wypowidź, a ty dalej swoje. Niepotrzebnie przypisujesz mi treści, których nie wypowiedziałem i poględy, których nie wyraziłem. Jakkolwiek swoje zdanie w rozmaitych kwestiach historyczno-poltycznych posiadam, to jednak staram się nie wdawać w awantury z osobami nawiedzonymi. Dlatego bądź uprzejmy uszanować moją forumową apolityczność i nie wciągać mnie w swój zaklęty krąg nienawiści. Zdrowia życzę.
 
 
dziamdziak
8



Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 3458
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Zielony 1 napisał/a:
Cytat:
(..) Oficjalne statystyki o stratach 1DP pod Lenino to
- polegli i zmarli z ran - 510
-rannych 1776
-zaginęło bez wieści 652 !!!
Ci zaginieni bez wieści to dezerterzy (...)

Tak, prawda jest, że ok. 600 żołnierzy polskich z 1 DP tuż przed bitwą i w jej trakcie zdezerterowało.
Podczas każdej wojny i w każdej armii, zdarzają się dezercje. Tak było również w 1939r. https://www.dws.org.pl/vi...hp?f=5&t=126651
Jednak w żaden sposób nie umniejsza to bohaterstwa, ofiarności zdecydowanej większości żołnierzy Wojska Polskiego w tragicznych dniach - wojny obronnej we Wrześniu 1939r.
Celem wypowiedzi zielony 1, na pewno nie była manipulacja, lecz niechcący wyszło na to, że dezercja to cecha tylko żołnierzy polskich z 1 DP. Tak nie jest. Zjawisko dezercji dotyczy na przestrzeni dziejów wszystkich armii i przeróżne są jej przyczyny.
Temat ten dotyczy ofiary życia i krwi - poległych i zmarły z ran - 510 i
-rannych 1776 żołnierzy WP.
W czym ich ofiara, jest gorsza, od tych żołnierzy WP spod Narviku, Tobruku, Monte Cassino, Falaise, PW i innych bitew, walk?
A jeśli jest gorsza, to czy tamtych jest lepsza? Komu służy dzielenie ofiary życia, ofiary krwi żołnierza polskiego na gorszą i lepszą?
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2308
Skąd: z granicy
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

@dziamdziak w żadnym wypadku gorsza - jak na wszystkich wojennych frontach czerwona.
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Z tego co wiem, z 652 zaginionych wielu zginęło rozerwanych od wybuchów bomb, pocisków artylerii, na polach minowych, przysypanych ziemią, utopionych w rozmokłej rzeczce Mierei...a A do niewoli wzięto bądź poddało się dobrowolnie 116 z 652 zaginionych.

dziamdziak napisał/a:
Zielony 1 napisał/a:
Cytat:
(..) Oficjalne statystyki o stratach 1DP pod Lenino to
- polegli i zmarli z ran - 510
-rannych 1776
-zaginęło bez wieści 652 !!!
Ci zaginieni bez wieści to dezerterzy (...)

Tak, prawda jest, że ok. 600 żołnierzy polskich z 1 DP tuż przed bitwą i w jej trakcie zdezerterowało.
Podczas każdej wojny i w każdej armii, zdarzają się dezercje. Tak było również w 1939r. https://www.dws.org.pl/vi...hp?f=5&t=126651
Jednak w żaden sposób nie umniejsza to bohaterstwa, ofiarności zdecydowanej większości żołnierzy Wojska Polskiego w tragicznych dniach - wojny obronnej we Wrześniu 1939r.
Celem wypowiedzi zielony 1, na pewno nie była manipulacja, lecz niechcący wyszło na to, że dezercja to cecha tylko żołnierzy polskich z 1 DP. Tak nie jest. Zjawisko dezercji dotyczy na przestrzeni dziejów wszystkich armii i przeróżne są jej przyczyny.
Temat ten dotyczy ofiary życia i krwi - poległych i zmarły z ran - 510 i
-rannych 1776 żołnierzy WP.
W czym ich ofiara, jest gorsza, od tych żołnierzy WP spod Narviku, Tobruku, Monte Cassino, Falaise, PW i innych bitew, walk?
A jeśli jest gorsza, to czy tamtych jest lepsza? Komu służy dzielenie ofiary życia, ofiary krwi żołnierza polskiego na gorszą i lepszą?
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Na pewno służba zdrowia była gorsza, niż pod Monte Cassino. Np. taki dowódca 1 pcz ppłk Wojnowski prawie całą bitwę przeleżał w stodole (sic) z powodu ataku kamicy nerkowej.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2308
Skąd: z granicy
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

piomar napisał/a:
Z tego co wiem, z 652 zaginionych wielu zginęło rozerwanych od wybuchów bomb, pocisków artylerii, na polach minowych, przysypanych ziemią, utopionych w rozmokłej rzeczce Mierei...a A do niewoli wzięto bądź poddało się dobrowolnie 116 z 652 zaginionych.



Liczbę 116 wziętych do niewoli dodaj do 652 zaginionych . W statystykach strat 1DP pod Lenino 116 wzietych do niewoli nie jest liczonych do 652 zaginionych . Razem wychodzi 768 wziętych do niewoli i zaginionych.
Żródło
"Księga poległych na polu chwały.Żołnierze ludowego WP polegli,zmarli z ran i zaginieni w czasie II WŚ w latach 1943-45 "

[ Dodano: Wto 21 Sty, 2020 ]
manfred napisał/a:
Na pewno służba zdrowia była gorsza, niż pod Monte Cassino. Np. taki dowódca 1 pcz ppłk Wojnowski prawie całą bitwę przeleżał w stodole (sic) z powodu ataku kamicy nerkowej.


Tutaj masz rację . Chociaż pod MC 1944 w ogniu walki nie było lepiej - polecam żródło Adam Majewski "Wojna,ludzie ,medycyna"
 
 
dziamdziak
8



Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 3458
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

https://dobroni.pl/forum/1943-polscy-dezerterzy-z-1-dywizji-piechoty/583163
Niewątpliwie była to bitwa na wykrwawienie Polaków i bez sensu taktycznego. O losie żołnierzy nie decydują oni lecz politycy, dowódcy los szczęścia...może też opatrzność.
Niewątpliwie też wśród polskich żołnierzy byli dezerterzy, przy czym w jakiej dokładnej liczbie - nie wiadomo. Było to, co oczywiste z przyczyn propagandowych, ukrywane. Nieoficjalnie mówi się o kilkuset, przy czym nie wiadomo jaką stanowili oni część z zaginionych.
Niewątpliwie kilkuset Polaków żołnierzy polskich - w polskich mundurach, tam poległo, ponad tysiąc było rannych. Wykonywali swoje żołnierskie zadanie, jak wszyscy inni żołnierze. Odrywając się od wątków politycznych, czyż nie należy im się - tak jak innym polskim żołnierzom nasza pamięć, szacunek?
https://natemat.pl/192025,walczyl-pod-lenino-boli-mnie-ze-zapomina-sie-o-poleglych-kolegach?force_rwd=1
Jaki oni mieli wpływ na polityczną grę, w której byli pionkami? Żadnego. Czy teraz jest inaczej?
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Masz rację, rzeczywiście białoruskie archiwa podają te liczby odrębnie.

http://www.nbrb.by/bv/articles/890.pdf

[/quote]

Liczbę 116 wziętych do niewoli dodaj do 652 zaginionych . W statystykach strat 1DP pod Lenino 116 wzietych do niewoli nie jest liczonych do 652 zaginionych . Razem wychodzi 768 wziętych do niewoli i zaginionych.

[/quote]
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Wojnowski leżał w stodole pijany. Przez to nie rozpoznano podejść i czołgi utknęły w rozlewiskach Mierei.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Nie zgadzam się z wyrazem "niewątpliwie". Ja tak nie uważam. Większość bitew większości wojen jest krwawa i po latach wydaje się "bez sensu taktycznego". Nie codziennie walczy się o kluczowy dla regionu węzeł kolejowy, fabrykę czołgów, lotnisko, stolicę państwa albo port. Po kilku latach większość ludzi nie jest w stanie nazwać wiosek i miasteczek pod którymi ginęły tysiące ludzi ..płonęły setki czołgów ....Zapytaj ilu ludzi w Polsce kojarzy co to jest Wizna i gdzie leży. Ilu ludzi wie gdzie jest Prochorowka i co tam się wydarzyło i kiedy, ilu ludzi pokaże czy Tobruk jest w Libii czy Egipcie,....Nie wszystko złoto co się świeci...nie każda bitwa ma tę samą wagę taktyczną co Midway, Wiaźma czy Oksywie.

dziamdziak napisał/a:
https://dobroni.pl/forum/1943-polscy-dezerterzy-z-1-dywizji-piechoty/583163
Niewątpliwie była to bitwa na wykrwawienie Polaków i bez sensu taktycznego. O losie żołnierzy nie decydują oni lecz politycy, dowódcy los szczęścia...może też opatrzność.


[ Dodano: Wto 21 Sty, 2020 ]
Oczywiście badałeś go na alkomacie. Jaki wynik? Dobra na poważnie.

Jeśli jednak pił to może z bólu....kiedyś miałem problemy z kamicą nerkową gdybym miał co się napić to bym się znieczulił w trupa taki to ból.

manfred napisał/a:
Wojnowski leżał w stodole pijany. Przez to nie rozpoznano podejść i czołgi utknęły w rozlewiskach Mierei.
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 21 Sty, 2020   

Pionar proszę skomentuj jeszcze to:
Cytat:
20 stycznia w pierwszym kanale państwowej rosyjskiej telewizji jeden z czołowych rosyjskich politologów, prezes Instytutu Bliskiego Wschodu, a w latach 2001 - 2004 prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów Jewgienij Satanowski stwierdził, że Józef Stalin „miał rację” nakazując rozstrzelanie polskich jeńców wojennych w Katyniu.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group