Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Renta -zwiekszenie emerytury o 15%
Opublikował Wiadomość
Zolo 
1


Dołączył: 01 Sty 2020
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 01 Sty, 2020   Renta -zwiekszenie emerytury o 15%

Witam.
Orientuje się ktoś na temat zwiększenia emerytury o 15% z związku z choroba zawodowa typu schorzenia, leczenie psychiatryczne? Potocznie robienie " głowy"?
Jak to wygląda? Ile jest czasu po zakończeniu służby żeby ubiegać się o ten uszczerbek...18 miesięcy , 3 lata?
Komisje przyznają taki uszczerbek do 15%?
Podobno w MSW ( policji ) jest to dość popularne takie zwiększenie emerytury o 15% na głowę
Oczywiście mówię tu do 15% bo max może być 80% łącznie emki
 
 
pitt45 
1


Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 28
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 01 Sty, 2020   

Tak, komisje przyznają do 15%. Nie, nie ma żadnego terminu odnośnie uzyskania tych procentów. 80% jest przy I grupie inwalidzkiej a tutaj trzeba być naprawdę inwalidą. Max jest 75% i kropka. Nie mam osobistych doświadczeń w tym temacie więc nic bliżej nie powiem.
_________________
pitt45
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Czw 02 Sty, 2020   

Aby otrzymać grupę inwalidzką w związku ze służbą i w konsekwencji zwiększenie emerytury wojskowej do max 75 % na 'schorzenia nerwicowe komisja musi uznać ze spełniono warunki określone

Załacznik 1 poz.18 ;ub załącznik 2 poz .12 w rozporządzeniu poniżej

http://prawo.sejm.gov.pl/...O/D20090425.pdf
 
 
Zolo 
1


Dołączył: 01 Sty 2020
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 02 Sty, 2020   

75% jest max z wysługi a z grupą w związku ze służbą max80% i t nie większy uszczerbek jak 15% przy łączeniu emka + renta 3gr. Tak mi się wydaje....
Kto kieruje na komisję i kiedy??
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Czw 02 Sty, 2020   

Cytat:
Art. 19. [Przesłanki nabycia prawa]
Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu:
1) w czasie pełnienia służby albo
2) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie;
3) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby wojskowej, jeżeli inwalidztwo jest następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej.


Chyba jednak są terminy.

Cytat:
Art. 15 ust. 4 ustawy

Emeryturę podwyższa się o 15% podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą.


Nie ma tutaj znaczenia czy to będą choroby w związku ze służbą czy też w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, ponieważ zaliczenie do tej drugiej kategorii wiąże się nierozerwalnie z prawem do świadczeń odszkodowawczych oraz zwiększenia ewentualnej renty o 10% podstawy wymiaru świadczenia.

Cytat:
art. 22 ust. 2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10% podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 02 Sty, 2020   

Aleś namieszał kolego Zolo, istny miszmasz ten Twój post. Słyszyszałeś że dzwonią, ale nie wiesz, w którym kościele. Ponieważ nie tylko Ty cierpisz na tę przypadłość, więc spróbuję nieco rozjaśnić (i rozwinąć wyjaśnienie Radcy WP) problematykę zwiększania emerytury wojskowej z tytułu schorzeń (urazów) pozostających w związku ze służbą wojskową.

Przede wszystkim należy oddzielić przepisy emerytalne od przepisów odszkodowawczych, zawarte w dwóch odrębnych ustawach. Nie wgłębiając się w te drugie, wyjaśnię tylko, że uszczerbek na zdrowiu powstały wskutek wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą wojskową, orzekany dla celów odszkodowawczych, może wynieść nawet 100%, lecz od tej wartości procentowej zależy jedynie wielkość odszkodowania należnego od wojska, natomiast nie ma ona (ta wartość) wpływu na wysokość emerytury.

Aby emeryt mógł skorzystać finansowo na schorzeniu pozostającym w związku ze służbą wojskową, musi ono powodować inwalidztwo (bo przecież nie każda choroba bądź uraz, choćby nawet uprawniały do odszkodowania, powodują inwalidztwo). Jeśli emeryt uzyska jedną z trzech grup inwalidztwa, a inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą wojskową, to przysługuje mu podwyższenie emerytury o 15% podstawy jej wymiaru (jednak kwota emerytury nie może przekroczyć 75% tej podstawy). Tak więc, ani procentowy stopień uszczerbku na zdrowiu, orzekany w postępowaniu odszkodowawczym, ani też grupa inwalidztwa nie mają wpływu na wysokość podwyższenia emerytury, gdyż to podwyższenie jest stałe i wynosi 15%.

Dodam jeszcze, że osoba z orzeczoną grupą inwalidztwa, posiadająca jednocześnie prawo do emerytury, może wybrać pomiędzy emeryturą i rentą. Niekiedy renta jest korzystniejsza od emerytury, bo wynosi dla poszczególnych grup inwalidztwa bez związku ze służbą wojskową:
- dla I grupy - 80%,
- dla II grupy - 70%,
- dla III grupy - 40% podstawy wymiaru.
Jeśli z kolei inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą wojskową, renta podlega zwiększeniu o 10% i wynosi odpowiednio dla kolejnych grup: 90%, 80% i 50% podstawy wymiaru.

W poście wstępnym padło też pytanie o dopuszczalny okres, w jakim były żołnierz zawodowy może się ubiegać o stwierdzenie uszczerbku na zdrowiu. Skoro mówimy o uprawnieniach emerytalnych/rentowych, to rozumiem, że chodzi o stwierdzenie inwalidztwa w związku ze służbą wojskową. Otóż w każdym czasie były żołnierz może się o to ubiegać. Istotna jest tu bowiem data powstania inwalidztwa, którą to ustala WKL, i musi ona przypadać nie później, niż w okresie 3 lat od zwolnienia ze służby. Oczywiście bezpieczniej jest nadać sprawie bieg jeszcze przed upływem tego okresu.
 
 
Zolo 
1


Dołączył: 01 Sty 2020
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 05 Sty, 2020   

Dziękuję za odpowiedzi, troszkę mi się rozjaśniło...
I widzę że istnieje taka możliwość o podwyższeniu emki o 15%.
 
 
nesiasps 
4
pol202


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 237
Wysłany: Nie 05 Kwi, 2020   

Pamiętaj o tym że "robienie głowy" w papierach może Ci się odbić czkawką w przyszłości - gdy będziesz chciał sobie do tej "emki" dorobić.
_________________
pol202
 
 
Koplyx 
1


Dołączył: 25 Maj 2020
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Maj, 2020   

Odświeżę temat...
Czyli w przypadku utraty zdrowia związanym ze służbą zwiększenie o 15% jest binarne? Albo 15%, albo wcale?
Chodzi mi o to czy mając stwierdzony uszczerbek na poziomie 5-10% można dostać jakikolwiek dodatek z tym związany? Czy dopóki nie ma grupy inw. to nie ma dodatku?
 
 
Zolo 
1


Dołączył: 01 Sty 2020
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Maj, 2020   

Uszczerbek za wypadek w pracy to coś innego. Za to masz odszkodowanie i koniec.
Ale na podstawie tego wypadku możesz ubiegać się o grupę inwalidzka i o podwyższenie emerytury o 15%>
I podwyższa się o 15 ale max ( do75) w MSWiA jest do 80 podwyższenie.
I np. masz wysługę 70% to z grupy uzyskasz 5 bo tyle jest to maca 75.
Ja to tak rozumie.
Tylko dlaczego tak mało żołnierzy stara się o zwiększenie emki o te 15% przecież to jest dużo??
 
 
Jedwabnik_123 
1


Dołączył: 05 Cze 2021
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Chciałbym odświeżyć temat.
Jestem w trakcie wypowiedzenia i nie znam absolutnie nikogo, kto się ubiegał o orzeczenie inwalidztwa i kogo mógłbym podpytać. Nawet tutaj na forum widać, że jest to temat budzący wiele wątpliwości. A rozmowy z WBE wiadomo, jak wyglądają, gdy jeszcze jest się w służbie.
Chodzi mi o praktyczne informacje. Mianowicie, kiedy należy złożyć wniosek o skierowanie na komisję lekarską określającą te (15?)% doliczane do podstawy emerytury? Czy trzeba przed wyjściem do cywila wnioskować do dowódcy o skierowanie na KL czy dopiero po wyjściu do cywila, naliczeniu emerytury - i wówczas wnioskować przez dyrektora WBE?
Moja sytuacja: mam kwity na trwały uszczerbek na zdrowiu po dwóch poważnych wypadkach w związku ze służbą, które skutkują na moje obecne zdrowie i po prostu chcę spróbować zgodnie z zapisem ustawowym uzyskać podwyższenie podstawy emerytury (mam "niepełną").
Będę wdzięczny oczywiście za wszelką pomoc.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 07 Cze, 2021   

Wniosek o skierowanie do WKL radzę złożyć już jako emeryt do dyrektora WBE. Pobierając przez rok tzw. 12-kę, zamiast emerytury, będziesz miał na to mnóstwo czasu. Warunkiem skierowania emeryta do WKL jest udokumentowanie przez niego zaświadczeniem lekarskim pogorszenia stanu zdrowia. Przykładowy wzór wniosku o skierowanie do WKL znalazłem na stronie WBE Kraków: https://wbekrakow.wp.mil.pl/u/2020_02_12_Wniosek_o_skierowanie_na_RWKL_2020.pdf Ciebie będzie dotyczyć pkt 4 wniosku, choć pkt 1 też byłby odpowiedni.

Weź jednak pod uwagę, że już byłeś orzekany po obydwu wspomnianych wypadkach i wówczas nie stwierdzono u Ciebie inwalidztwa, a więc, aby obecnie zostać uznanym za inwalidę w związku ze służbą, co dałoby Ci podwyższenie emerytury o 15%, stan Twojego zdrowia musiałby rzeczywiście ulec znaczącemu pogorszeniu z powodu urazów doznanych w tych wypadkach.
 
 
Jedwabnik_123 
1


Dołączył: 05 Cze 2021
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 09 Lip, 2021   

Szwejk, w końcu jakieś konkrety. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
 
 
nesiasps 
4
pol202


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 237
Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

Radca WP napisał/a:
2) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie;


Czy to twarde stanowisko? Schorzenia kręgosłupa uniemożliwiają mi obecnie pracę - jako emeryt po 5 latach od odejścia z armii pogorszyły się urazy kręgosłupa, które opisane były w orzeczeniu RWKL jako "w związku ze służbą" jednak wówczas zdrowie było lepsze i nie dostałem 3 grupy, a pare procent brakowało do 75 - czy to obecnie temat zakończony, a grupę mogę dostać jedynie od ZUSu ?
_________________
pol202
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 10 Sty, 2022   

nesiasps, skoro Twoje schorzenie pozostaje w związku ze służbą wojskową, to powinieneś zacytować nie pkt 2, a pkt 3 podanego przez Radcę WP przepisu:
Cytat:
Art. 19. Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu:
......................................................................
3) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby wojskowej, jeżeli inwalidztwo jest następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej.

Odpowiadając zaś na Twoje wątpliwości:
Tak, ustalony tymi przepisami okres 3 lat ma charakter sztywny, nieprzekraczalny. Zwróć jednak uwagę, że to ograniczenie czasowe dotyczy daty powstania inwalidztwa, a nie daty jego orzeczenia. Oznacza to, że jeśliby WKL dziś stwierdziła u Ciebie inwalidztwo z powodu urazu kręgosłupa, ale jednocześnie uznała, że powstało ono w okresie 3 lat od zwolnienia ze służby, to wówczas uzyskałbyś prawo do renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą albo do podwyższenia emerytury o 15% (w Twoim przypadku o te parę procent, które brakują Ci do 75%). Jednak, jak sądzę, aby mieć szansę na uzyskanie takiego orzeczenia, musiałbyś przedstawić komisji lekarskiej mocne dowody świadczące o tym, że znaczące pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło jeszcze w okresie tych 3 lat. Tak czy inaczej, radzę spróbować.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group