Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odejście na emeryturę w ciągu roku od objęcia stanowiska
Opublikował Wiadomość
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
  Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   Odejście na emeryturę w ciągu roku od objęcia stanowiska

Mam pytanie panowie i panie. Sprawa jest następująca, w lutym po 20 latach bycia w stopniu st. chor awansowałem z u7 na 8/910 , i zrobiono mi tożsamość stopnia ze stanowiskiem. prawdopodobnie na 15 sierpnia awansuję na sztab. Przepis mówi że odchodząc na emeryturę aby dostać odprawę z ostatnio zajmowanego stanowiska muszę być rok a jeżeli odejdę w ciągu roku to otrzymam odprawę z poprzednio zajmowanego stanowiska. Jak to będzie w moim przypadku odchodząc 31.01.2021 czy dostanę odprawę z st.chor czyli poprzednio zajmowanego stanowiska czy z U7 ml.chor ? Miał ktoś może podobnie?
 
 
saintmarek 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2019
Posty: 206
Skąd: SZRP
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

Ale zmieniłeś stanowisko czy zmieniło się zaszeregowanie obecnego ?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

Mój kolega jest w identycznej sytuacji i twierdzi, że musi rok na nowej grupie odsłużyć, żeby otrzymać z niej należności.
Ja nie sprawdzałem w przepisach, bo mnie to nie dotyczy.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

Cytat:
Art. 97a. W przypadku wypowiedzenia przez żołnierza zawodowego stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej w okresie dwunastu miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia podstawę wymiaru należności, o których mowa w art. 94 oraz art. 95 pkt 1 i 2, ustala się, przyjmując uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym.

Art. 94 - odprawa
Art. 95.1 - "12 pensji"
Art. 95.2 - ekwiwalent za niewykorzystane urlopy.
Więc to nie tylko odprawa.

Osobiście nie ryzykowałbym i nie robił doświadczeń na swoim organizmie. Choćbym miał przesiedzieć na szpilkach, to przesłużyłbym te 12 miesięcy.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

Zgadzam się z kolegą -=Alex=-.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 19 Mar, 2020   

A jak po drodze będzie jakaś podwyżka, to będzie tak jak tu
Stosowanie w praktyce art 97a ustawy o swżz
http://www.nfow.pl/viewto...zypadku&start=0
Czyli totalna klapa.

I przypominam o definicji "wypowiedzenia stosunku służbowego", kiedy uważa się za dokonane.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
saintmarek 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2019
Posty: 206
Skąd: SZRP
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

Ale zastanawia mnie jeden fakt, o którym nikt tutaj nie wspomniał. Jeśli jestem sierżantem na U-5 i z dniem 15.08 dostaję awans na st. sierż. i U-6 to przecież nie obejmuję żadnego nowego stanowiska. Podawany jest jedynie pkt. do rozkazu dziennego o mianowaniu i zmianie grupy zaszeregowania. Wg mnie nie zachodzą tu przesłanki związane z "obejmowaniem stanowiska służbowego" w żadnej formie czyli ani o wyższym STE ani o tym samym STE ale wyższej GU. Ta druga sytuacja zaistniałaby gdybym jako sierżant był przenoszony na inne stanowisko służbowe i to przeniesienie zbiegło by się akurat z awansem "z limitu". Ale to dość rzadkie zjawisko chyba...

I jeszcze jedna kwestia: zgodnie z przytoczonymi przepisami okres 12 miesięcy "karencji" oznacza, że nawet złożyć wypowiedzenia nie możemy w tym okresie. Nie chodzi o sam fakt bycia w służbie. To ma znaczenie.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

Tak, okres wypowiedzenia nie wlicza się do tych 12 miesięcy.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

saintmarek napisał/a:
Wg mnie nie zachodzą tu przesłanki związane z "obejmowaniem stanowiska służbowego" w żadnej formie czyli ani o wyższym STE ani o tym samym STE ale wyższej GU.

Ja również uważam, że art. 97a nie dotyczy przypadku zmiany zaszeregowania w ramach zajmowanego stanowiska służbowego. Jak słusznie zauważyłeś, przepis ten ma zastosowanie tylko wtedy, gdy nastąpiło objęcie innego stanowiska służbowego. Myślę, że pisząc o "stanowisku służbowym o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia", ustawodawca miał na myśli przede wszystkim stanowiska oficerów starszych.
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

97a) W przypadku wypowiedzenia przez żołnierza zawodowego stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej w okresie dwunastu miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia podstawę wymiaru należności, o których mowa w art. 94 odprawa żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej oraz art. 95 inne należności pieniężne żołnierza zwolnionego z zawodowej służby wojskowej pkt 1 i 2, ustala się, przyjmując uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym.

Mój wyższy etat od sierpnia do stycznia 2021 st. chor sztab czyli przez 7 miesięcy, przedtem przez 3 miesiące st.chor a jeszcze wcześniej mł.chor więc jak zinterpretować przepis? Czy otrzymam odprawę ze st.chor czy mł.chor?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

Szwejk napisał/a:
saintmarek napisał/a:
Wg mnie nie zachodzą tu przesłanki związane z "obejmowaniem stanowiska służbowego" w żadnej formie czyli ani o wyższym STE ani o tym samym STE ale wyższej GU.

Ja również uważam, że art. 97a nie dotyczy przypadku zmiany zaszeregowania w ramach zajmowanego stanowiska służbowego. Jak słusznie zauważyłeś, przepis ten ma zastosowanie tylko wtedy, gdy nastąpiło objęcie innego stanowiska służbowego. Myślę, że pisząc o "stanowisku służbowym o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia", ustawodawca miał na myśli przede wszystkim stanowiska oficerów starszych.

Tak jak piszesz. Chodzi tu o oficerów, którzy zmieniają stanowiska z awansem, ale też i młodszych. W końcu, oficerowie mają literki przy grupach uposażenia. Porucznik, czy kapitan też mogą służyć w tym samym stopniu etatowym, ale z wyższą grupą uposażenia.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

Maro1973 napisał/a:
Mój wyższy etat od sierpnia do stycznia 2021 st. chor sztab czyli przez 7 miesięcy, przedtem przez 3 miesiące st.chor a jeszcze wcześniej mł.chor więc jak zinterpretować przepis? Czy otrzymam odprawę ze st.chor czy mł.chor?

W takim przypadku należności zwolnieniowe zostaną Ci naliczone z uposażenia otrzymywanego na stanowisku U-5/6/7, czyli wg U-7. Czy aby na pewno zrozumiałeś, od której daty liczy się roczny okres karencji? Bo odnoszę wrażenie, że nie.

Tytan w dresie, oczywiście, że art. 97a ma zastosowanie także do oficerów młodszych, podoficerów, a nawet szeregowych (bo i szeregowy może objąc inne stanowisko z jednoczesnym awansem na st. szer.). Ale myślę, że ustawodawcy chodziło tu, powtarzam: przede wszystkim, o oficerów starszych.
Choć z drugiej strony, sformułowanie: "stanowisko służbowe o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia" można rozumieć też w ten sposób, że chodzi o stanowisko co prawda równorzędne, ale takie, któremu przypisana jest inna, wyżasza grupa uposażenia. Wtedy przepis dotyczyłby wyłącznie stanowisk oficerów starszych.
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

Ustawa mówi że jeśli nie przepracowałem 12 miesięcy w stopniu st .chor.sztab. to powinienem otrzymać odprawę z poprzednio zajmowanego stopnia w moim przypadku st.chor. czy nie powinienem tak tego rozumować?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

Ustawa nie mówi o posiadanych stopniach wojskowych, lecz o zajmowanych stanowiskach służbowych. Więc istotna jest data objęcia nowego stanowiska, a nie data mianowania.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 20 Mar, 2020   

Musiałeś zmienić stanowisko, jak rozumiem, z 7 na 9 i później było tylko przeszeregowanie na 10. Moim zdaniem, odprawę otrzymasz z 7, bo nie minie 12 miesięcy od ostatniej zmiany stanowiska. Musi to być pełny rok i okres wypowiedzenia się do tego nie wlicza.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group