Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
sznurki do karabinów i takie tam...
Opublikował Wiadomość
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 15 Lip, 2020   sznurki do karabinów i takie tam...

zielony1 napisał/a:
To jako historyk powinieneś wiedzieć ,że Sowieci we wrześniu 1939 roku doszli do linii Wisły ( m.Stężyca koło Dęblina ) oraz bardziej na północ do linii Żelechów -Garwolin w dniu 24.09 skąd wycofali się oddając teren Niemcom w dniu 30.09.1939 . Także ten chłop z okolic W- wy przez prawie tydzień widział sowieckich bojców .

Nie nie wiedziałem. Moja rodzina pochodzi spod Garwolina i nic o Sowietach nie wspominała. Zresztą daty coś się nie zgadzają- w weekend jak będę miał trochę czasu to poszukam głębiej.
SOwieci mieli pod Garwolin dotrzeć z Łukowa. Rankiem 27 września wysłali do Niemców parlamentariuszy, aby do rana 29.09 opuścili Łuków i Siedlce. Łuków i Siedlce zajęli rankiem 29 września.
Do Garwolina zostaje 50km. O godz 18.00 na rozkaz z Moskwy RKKA zatrzymała się na linii Łomża- Zambrów-Sokołów Podlaski-Siedlce-Łuków. Tę linię opuścili po 5 października.
Jakiś oddział zwiadowczy mógł się co prawda zapuścić, ale ryzykowali strzelaninę z Niemcami (dlatego wg porozumienia obowiązywała 20km strefa niczyja).


manfred napisał/a:
Oczywiście, że sowieccy dowódcy pisali meldunki o zepsutych agregatach, bo od tego zależała gotowość bojowa ich jednostek. Podobnie pisali o płaszczach i butach bo od tego zależało zdrowie i życie żołnierzy i gotowość też.Nie pisali o paskach, bo to można było łatwo załatwić samemu. D-ca, który pisze o takich pierdołach pokazuje się w złym świetle. I pewnie też z tego te sznurki się wzięły. Zresztą na chłopski rozum - nie było płaszczy i butów, a były paski?

A co łatwiej uszyć- brezentowy pasek czy buty w pułku? Zresztą gdybyś ponosił 4 kg na sznurku sam byś uszył sobie lub "zorganizował gospodarczo" w pierwszej napotkanej wsi w razie czego.

Cytat:
Wołyń dobrze udokumentowany, a wejście Sowietów w '39 słabo, Ciekawe.

Wejście Sowietów jest dobrze udokumentowane- ale tu rozmawiamy o plotkach i mitach (sznurki, koszule nocne).

Cytat:
To jest właśnie to, o czym piszesz. 160 mln państwo, i kilka fabryk odzieżowych. O ile mieszkańcy Moskwy jeszcze byli jako tako poubierani, to na prowincji chodzili w łachmanach, a spali w szmatach.

Nie. Dwa zjednoczenia bieliźniane. Zresztą po 1930 zostały połączone w jedno zjednoczenia. Taka specyfika socjalistycznej gospodarki. I te "kilka fabryk" zaopatrywało cały kraj i armię.
Przykładowa strona z katalog jednego z nich z 1936 roku.
https://novate.ru/files/u40607/mosbely.jpg
Czy skutecznie? Pewnie nie, wynikało to z "organizacji socjalistycznej pracy". Niemniej nie to jest meritum- tylko jak to od lat krązy plotka że Rosjanka pierwszy raz zobaczyła nocną koszulę w..1920, 1939, 1940, 1945- niepotrzebne skreślić, zaleznie do czego potrzebny jest "przykład".
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pią 17 Lip, 2020   

Mam ci podziękować, że kolejny raz przyznałeś mi prawie całkowicie rację? Chociaż dalej się upierasz, że było inaczej?
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group