Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura wojskowa a praca w cywilu
Opublikował Wiadomość
Awo425 
1


Dołączył: 12 Sie 2020
Posty: 2
Skąd: Warszawa
  Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   Emerytura wojskowa a praca w cywilu

Witam wszystkich, chciałem zasygnalizować pewien problem a mianowicie: odszedłem z armii w wyniku restrukturyzacji z wysługą 17 lat i 6 m-cy i od tego czasu pobieram emeryturę wojskową za ten okres i jednocześnie pracuję czy jeżeli osiągnę pełny wiek emerytalny (teraz 65 lat) to jeżeli nie wystąpię o przeliczenie emerytury (po skończeniu 55 lat) będę mógł wystąpić do ZUS o emeryturę za lata pracy w cywilu z zachowaniem dotychczasowej emerytury wujkowej ?
 
 
wieczne500 
6
Homo homini lupus



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1443
Skąd: Kozice Górne
Wysłany: Sro 12 Sie, 2020   

NIE. Może Pan tylko wystąpić o zaliczenie pracy w cywilu do wysokości emerytury wojskowej po osiągnięciu 55 roku życia.
_________________
płk Jan R:"Bezet to ja mam Panie w d....
 
 
Zolo 
1


Dołączył: 01 Sty 2020
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 13 Sie, 2020   

Jeśli jesteś przyjęty do woja przed 99r to przeliczenie lat tak jak wyżej napisane.
A jak jesteś przyjęty po 99 to po osiągnięciu wieku możesz wystąpić o drugą emeryturę z lat pracy. Jest na to wyrok sądu.
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1745
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Pią 14 Sie, 2020   

Czy liczy się przyjecie do kandydackiej służby wojskowej przed 1999 czy pierwszy etat ?
 
 
mario24 
4


Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 191
Skąd: zza Buga
Wysłany: Sob 15 Sie, 2020   

Liczy się data powołania do służby zawodowej a nie wojskowej czyli m.in kandydackiej. Mam tę samą sytuację. Przed 1.01.1999 służba kandydacka
 
 
Awo425 
1


Dołączył: 12 Sie 2020
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 26 Sie, 2020   

Witam dzięki za odpowiedzi ale mam w takim razie jeszcze jedno pytanie czy jeżeli po przeliczeniu w wieku 55 lat będę miał już pełną emeryturę (75%) i dalej będę pracował w cywilu to czy za te lata będę mógł wystąpić do ZUS o emeryturę ?
pozdrawiam
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Sro 26 Sie, 2020   

Nie.
Musiałbyś się zdecydować: albo emerytura mundurowa albo emerytura z ZUS.

Na pocieszenie powiem Ci, że mój pracodawca od paru ładnych lat odprowadza za mnie składki do ZUS. A są to pieniądze, których ja na oczy nie zobaczę.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
saintmarek 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2019
Posty: 206
Skąd: SZRP
Wysłany: Sro 26 Sie, 2020   

i, to może lepiej byłoby pójść w kierunku samozatrudnienia i nie płacić ZUS-u biorąc jednocześnie od pracodawcy trochę wyższe wynagrodzenie. Jemu na rękę i Tobie również...;-)
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Sro 26 Sie, 2020   

Czasem przychodzi mi jedna myśl do głowy:

A usiądź sobie na tyłku i nic nie rób. Będziesz miał święty spokój.

Samozatrudnienie powiadasz? Musiałbym założyć firmę aby świadczyć usługi zewnętrzne.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
saintmarek 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2019
Posty: 206
Skąd: SZRP
Wysłany: Sro 26 Sie, 2020   

i napisał/a:
Samozatrudnienie powiadasz? Musiałbym założyć firmę aby świadczyć usługi zewnętrzne.

Dokładnie tak. Ma to swoje zalety. Np. nie płacisz ZUS-u więc możesz być tańszy = bardziej konkurencyjny na rynku... :cool:
 
 
kaloryfer44 
1


Dołączył: 17 Lip 2020
Posty: 11
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 12 Gru, 2020   

Przedsiębiorca, która posiada ustalone prawo do emerytury wojskowej, podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dodatkowo większość tej kwoty można odliczyć od podatku.
Taka forma zatrudnienia z prowadzeniem swojej działalności gospodarczej jest określana jako B2B - Business to Business.
 
 
tmakler 
1
tmakler


Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 08 Paź, 2021   

Czy ktoś może orientuje się jak wygląda przeliczanie emerytury wojskowej po odejściu z pełną wysługą. Mianowicie, wstąpiłem do służby przed 99r i w przyszłym roku będę miał pełną emeryturę, zamierzam odejść i pracować w cywilu na etacie o ile zdrówko pozwoli jeszcze wiele lat.
Z tego co rozumiem dopiero po 55 r. życia mogę wnioskować o naliczenie pracy w cywilu po odejściu z armii celem zwiększenia emerytury wojskowej. Czy są jakieś ustalone roczne progi procentowe/kwotowe zwiększające emeryturę, jak to działa? Proszę o pomoc, niestety nie wiem jak ta kwestia wygląda. Dzięki.
_________________
tmakler
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 08 Paź, 2021   

Skoro będzie Ci przysługiwała pełna emerytura, to okresy pracy wykonywanej po zwolnieniu ze służby nie będą mogły być Ci doliczone do wysługi emerytalnej. Doliczenie takie - 1,3% za każdy rok pracy - jest możliwe tylko wtedy, gdy emerytura jest niepełna, bowiem kwota "czystej" emerytury nie może przekraczać 75% podstawy jej wymiaru.
 
 
nesiasps 
4
pol202


Pomógł: 1 raz
Wiek: 45
Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 237
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

wieczne500 napisał/a:
NIE. Może Pan tylko wystąpić o zaliczenie pracy w cywilu do wysokości emerytury wojskowej po osiągnięciu 55 roku życia.

Ten przywilej raczej nie dotyczy żołnierzy zwolnionych na podstawie art 15a przyjętych do zawodowej służby po 99 - póki co zostaje druga emerytura po osiągnięciu wieku i wypracowaniu lat/ jeżeli zmienią art 15a to i tak zmiany będą dotyczyły emerytów z wysługą minimalną 25 lat
_________________
pol202
 
 
tmakler 
1
tmakler


Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 10 Paź, 2021   

Dzięki Panowie za wyjaśnienie, w takim razie pozostaje coroczna rewaloryzacja emerytury wojskowej i potencjalna emerytura cywilna po 65 roku życia. Jest to całkiem akceptowalne rozwiązanie, więc powoli przygotowuję się do pożegnania munduru, chociaż nie jest to łatwa decyzja.
_________________
tmakler
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group