Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Pomocy]
Opublikował Wiadomość
JJWPC 
1


Dołączył: 02 Wrz 2022
Posty: 3
Skąd: Polska
  Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   [Pomocy]

Witam szanownych kolegów. Czy jest ktoś z Panów w stanie udzielić mi informacji: ile norm mieszkaniowych należy się żołnierzowi przy odejściu na emeryturę jeśli jest on rozwiedziony (dwójka dzieci, zgodnie z orzeczeniem sądu dzieci zostają przy matce - zameldowane u matki).
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13531
Skąd: ---
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Bardzo mi przykro:
Cytat:
Norma przy odprawie mieszkaniowej nie należy się na byłą małżonkę/byłego małżonka. Zatem w przypadku orzeczenia rozwodu, w ilości norm nie uwzględnia się norm na byłego małżonka.

Zostajesz z jedną.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
JJWPC 
1


Dołączył: 02 Wrz 2022
Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Dziękuje za odpowiedz. A co z normami na dzieci??
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13531
Skąd: ---
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Nie chcę wprowadzać Cię w błąd.
Ale - jeśli wciąż posiadasz nad dziećmi moc prawną to Ci się należy.

Pozbawiono Cię praw rodzicielskich?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15965
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

i, jaka "moc prawna" ?


Cytat:
Przy ustalaniu należnych norm uwzględnia się stanowisko służbowe żołnierza zawodowego oraz jego stan rodzinny;

Członkami rodziny żołnierza zawodowego przyjmowanymi do wyliczenia odprawy są:

- małżonek;
-wspólnie zamieszkałe dzieci własne, przysposobione, przyjęte na wychowanie na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego, dzieci małżonka, zwane dalej „dziećmi”, do czasu zawarcia przez nie związku małżeńskiego, nie dłużej jednak niż do dnia ukończenia 25 roku życia, chyba, że przed tym dniem stały się niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i nie zawarły związku małżeńskiego;

Nie uwzględnia się norm na:
-byłego małżonka;
https://amw.com.pl/pl/dla-zolnierza/odprawa-mieszkaniowa/wysokosc-odprawy
Wychodzi jedna norma.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13531
Skąd: ---
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Znam to jak mantrę:
Cytat:
Dzieci własne, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie

Czego tu nie rozumiesz?

Zadałem jedynie pytanie - czy posiada prawa rodzicielskie?
Jeśli posiada - to się należy.

Jeśli sąd orzekł brak takowych praw - to się nie należy.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Wspólnie zamieszkałe dzieci własne. -=Alex=-, podkreślił, a ja jeszcze pogrubiam.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13759
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Cytat:
(dwójka dzieci, zgodnie z orzeczeniem sądu dzieci zostają przy matce - zameldowane u matki).


Z tego wynika, że dzieci nie są "wspólnie zamieszkałe".
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 03 Wrz, 2022   

Macie rację, że warunkiem uwzględnienia dzieci przy naliczaniu odprawy mieszkaniowej jest ich wspólne zamieszkiwanie z ojcem-żołnierzem, ale zapomnieliście chyba, że musi on być spełniony w dniu wskazanym przez żołnierza, a nie w dniu zwolnienia ze służby. Więc jeśli JJWPC wybierze datę sprzed rozwodu, z okresu wspólnego zamieszkiwania rodziny, to straci co prawda na wysłudze odprawowej (3% za każdy rok), ale zyska 2 normy na dzieci. Czyli: przysługiwać mu będą 3 normy.
Chyba, że AMW znowu kombinuje i ma w d... ustawę?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15965
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 03 Wrz, 2022   

Szwejk napisał/a:
ale zapomnieliście chyba, że musi on być spełniony w dniu wskazanym przez żołnierza, a nie w dniu zwolnienia ze służby.
Nie zapomniałem.
Tak, na dzień wskazany przez żołnierza, ale musi spełniać warunki na dzień zwolnienia ze służby. Wszak na dzień wskazany przez żołnierza był też żonaty, więc ...
Bo ten zapis to fikcja, nawet Prokuratoria Generalna nie pomogła.

Co nie zmienia faktu, że nikt nie zabroni JJWPC, złożyć wniosku, w którym ujmie dzieci.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 03 Wrz, 2022   

Tak, pamiętam te kombinacje AMW i innych organów państwowych w sprawie odpraw mieszkaniowych żołnierzy. Obaj przecież braliśmy udział w dyskusji na ten temat. Ale chyba wiesz, że kilka miesięcy temu doprecyzowano odnośne przepisy ustawy o zakwaterowaniu SZ i obecnie wygląda to tak:
Cytat:
Art. 47. 1. (...) Odprawę oblicza się i wypłaca według następujących zasad:
.......................................................
3) wartość przysługującego lokalu mieszkalnego jest iloczynem maksymalnej powierzchni użytkowej podstawowej przypadającej na jedną normę, o której mowa w art. 26 ust. 1, ilości norm należnych żołnierzowi w okresie zawodowej służby wojskowej w dniu wskazanym przez żołnierza niezależnie od ilości norm należnych żołnierzowi w dniu jego zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, wskaźnika 1,66, wskaźnika ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym nastąpiło zwolnienie z tej służby, określanego w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, z zastrzeżeniem pkt 4–6;

Kwestia eksmałżonka także została uregulowana. Z tegoż artykułu:
Cytat:
4) w przypadku orzeczenia rozwodu, w ilości norm nie uwzględnia się norm na byłego małżonka;

Więc to chyba oczywiste, że takiemu rozwiedzionemu żołnierzowi, jeśli wskaże datę sprzed rozwodu, należą się normy na dzieci. Czyżbyś miał jakieś informacje, że pomimo doprecyzowania przepisów oszustwo trwa nadal?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15965
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 04 Wrz, 2022   

Obecnie nie śledzę nowych przepisów oraz zmian w aktualnych, także tego dopisku nie znałem.
Bazowałem na tym jak do tego odnosi się AMW oraz sądy w swoich orzeczeniach. Oni co do norm odwoływali się do Art. 26.3.
Nie wiem czy ten dopisek "niezależnie od ilości norm należnych żołnierzowi w dniu jego zwolnienia z zawodowej służby wojskowej" cokolwiek zmieni, ponieważ art. 47 dotyczy obliczania i wypłacania należności finansowych w powiązaniu z art. 26.1, a nie ustalania norm art. 26.3.

Dopisali coś co pasuje jak pięść do oka, a nadal nic nie wyjaśnia. A czy to coś zmieni ? Znając życie, nie sądzę. :gent:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 04 Wrz, 2022   

A ja jestem dobrej myśli. Dobrze by było, żeby założyciel tego tematu odezwał się jeszcze i poinformował o stanowisku AMW w tej sprawie, ale na to, niestety, nie ma co liczyć. :gent:
 
 
JJWPC 
1


Dołączył: 02 Wrz 2022
Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 04 Wrz, 2022   

Dziękuje bardzo wszystkim za odpowiedzi. Spróbuje zasięgnąć języka w AMW i poinformuje Panów o ich stanowisku.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15965
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 04 Wrz, 2022   

Trzymamy za słowo. :oki:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group