Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
III grupa inwalidzka - kiedy na stałe?
Opublikował Wiadomość
Mutant69 
1



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 27
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   III grupa inwalidzka - kiedy na stałe?

Witam;

Od 9 lat posiadam III grupę inwalidzką w związku ze służbą wojskową, rok temu byłem ponownie na badaniach w RWKL i na orzeczeniu mam wpisaną kolejną kontrolę wypadającą na 11-ty rok trwania inwalidztwa. Jestem przekonany, ze piszący to orzeczenie nie zerknął od kiedy mam to inwalidztwo i tak wpisał.
Mam w związku z tym pytanie, jako, że grupa inwalidzka po 10 latach trwania inwalidztwa "jest na stałe" to czy mam zwrócić się po upływie 10 lat zwrócić do RWKL o wydanie orzeczenia na stałe czy mam czekać na kolejne wezwanie (badanie kontrolne) pomimo, że będzie to już 11-ty rok trwania inwalidztwa?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Jak te badania z tego 11 roku mają się "datowo" (dzień, miesiąc) do daty przyznania grupy ?

Cytat:
Art. 21a. 4. Nie przeprowadza się badań kontrolnych inwalidów po ukończeniu przez kobiety 55 lat życia, przez mężczyzn 60 lat życia lub gdy inwalidztwo trwa nieprzerwanie dłużej niż 10 lat.

http://www.nfow.pl/viewto...ghlight=#825849
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Mutant69 
1



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 27
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Na orzeczeniu nie ma dnia, jest m-c i rok.

Data powstania inwalidztwa - styczeń 2008;
Termin badania kontrolnego - styczeń 2019.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

:hmmm:
Nie wiem. Może zadzwoń i się zapytaj ? Albo pisać odwołanie.

Czyżby WKL Bydgoszcz ? ;)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Mutant69 
1



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 27
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Mam orzeczenie w ręku.

Pkt. 12 litera d) inwalidztwo istnieje od: styczeń 2008; litera h) termin badania kontrolnego: styczeń 2019.

Termin odwołania minął ale po co miałbym się odwoływać? Myślałem, żeby odczekać jak minie 10 lat w 2018 roku i napisać wniosek do RWKL powołując się na artykuł który wskazałeś aby wydali mi orzeczenie "na stałe", tylko czy mój tok postępowania jest właściwy?

Nie Bydgoszcz, Wrocław.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Mutant69 napisał/a:
Termin odwołania minął ale po co miałbym się odwoływać?
Art. 21a. 4.
Mutant69 napisał/a:
Myślałem, żeby odczekać jak minie 10 lat w 2018 roku i napisać wniosek do RWKL powołując się na artykuł który wskazałeś aby wydali mi orzeczenie "na stałe",
A to komisja nie wydaje z automatu, przyznanie na stałe ? Ostatnie badanie kontrolne i decyzja przyznająca grupę na stałe.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Mutant69 
1



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 27
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Myślisz, że w 2018 roku będą przeglądać wszystkie orzeczenia na RWKL, zobaczą moje orzeczenie, że minęło 10 lat i sami mi wyślą orzeczenie "na stałe"? Sami z siebie nic nie zrobią.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Cytat:
Myślisz, że w 2018 roku będą przeglądać wszystkie orzeczenia na RWKL, zobaczą moje orzeczenie, że minęło 10 lat i sami mi wyślą orzeczenie "na stałe"?
Nie. Powinieneś mieć ostatnie badania kontrolne max. w 2018 roku i wówczas powinni wydać decyzję o przyznaniu grupy na stałe.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Mutant69 
1



Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 27
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

No ale mam tak jak powyżej.

I jeśli nic nie zrobię to pojadę do RWKL na badanie kontrolne w 11-ty rok ciągłego trwania inwalidztwa.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Tak jak pisałem wcześniej, zadzwoń do nich.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Witam,


Są dwa sposoby:

I.

Czekać na termin badania kontrolnego i wtedy w sytuacji, gdy WBE poinformuje Pana o konieczności odbycia badań złożenie wniosku o umorzenie postępowania na podstawie art. 105 par. 1 kpa w zw. z art. 21a ust. 4 ustawy, jednak WBE może się na to nie zgodzić, uznając że tak ma napisane w orzeczeniu, i jedynie wykonuje jego treść, wtedy musi stawić się Pan przed RWKL i poddać badaniu, ponieważ w przeciwnym wypadku WBE wyda decyzję o ustaniu prawa do renty inwalidzkiej i czeka Pana sprawa sądowa przed właściwym do tego celu Sądem Okręgowym Pracy w Szczecinie, WBE w toku postępowania sądowego będzie zarzucać Panu brak stawiennictwa, Sąd z urzędu dopuści dowód z opinii biegłych sądowych na okoliczność istnienia inwalidztwa, a to może się różnie skończyć, pomimo tego, że w takim stanie faktycznym jedynym, co powinien uczynić Sąd to czy została spełniona przesłanka do skierowania Pana do komisji lekarskiej.

II.

Wznowić postępowanie przed RWKL w celu zmiany treści wydanego orzeczenia lekarskiego, pozwala na to nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin - vide art. 32 ustawy.


Pozdrawiam Robert Kłosiński
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Radca WP, a nie można zadzwonić do WKL i zwrócić uwagę na "błąd", a WKL na podstawie art. 113 § 1 KPA dokona zmiany w terminie badania kontrolnego ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Sro 15 Lis, 2017   

Niestety nie, ponieważ data badania kontrolnego nie została wpisana błędnie, ponadto to nie jest oczywista omyłka pisarska. Wpisanie daty badania, a wpisu odnoszącego się np. do ,,termin badania lekarskiego zbędny" lub ,,inwalidztwo jest trwałe", a wpisanie konkretnej daty badania to dwie różne rzeczy. Ponadto należy mieć na uwadze, że orzeczenie komisji lekarskiej to rodzaj szczególnej ,,decyzji,, w której prócz rozpoznania, ustalenia związku chorób i chorób ze służbą, ustalenia zdolności do służby, grupy inwalidzkiej ustala się również termin badania kontrolnego. W tym zakresie orzeczenie to również można było skarżyć, prowadziłem podobną sprawę i CWKL uznała zarzut za uzasadniony i zmieniła treść orzeczenia.



Cytat:
Zakres przedmiotowy instytucji sprostowania błędów i omyłek pisarskich

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Warszawie z 2008-04-02, II SA/Wa 109/08

1. Organ administracji publicznej może sprostować w trybie art. 113 § 1 KPA omyłkę pisarską w wydanym przez siebie orzeczeniu w każdym czasie i pozostaje bez znaczenia, że instytucję sprostowania zastosowano dopiero po złożeniu przez skarżącego wniosku o stwierdzenie nieważności orzeczenia.
2. Możliwe jest prostowanie błędów pisarskich, rachunkowych i oczywistych omyłek pisarskich zarówno w sentencji orzeczenia, jak i w jego uzasadnieniu.
3. Nie podlegają sprostowaniu w trybie art. 113 § 1 KPA błędy i omyłki istotne, których dopuszczono się w stosowaniu prawa, a więc co do ustalenia obowiązującego prawa, stanu faktycznego i jego kwalifikacji prawnej oraz ustalenia konsekwencji prawnych zastosowania określonej normy prawnej.
4. Błąd rachunkowy oznacza omyłkę w wykonaniu działania matematycznego, a błąd pisarski - to widoczne - wbrew zamierzeniu organu, niewłaściwe użycie wyrazu, widocznie mylna pisownia albo widoczne niezamierzone opuszczenie jednego lub więcej wyrazów. Na równi z błędami pisarskimi i rachunkowymi potraktowano inne oczywiste omyłki, zaś oczywistość owa oznacza, że jest ona łatwa do stwierdzenia np. przez porównanie treści prostowanego aktu prawnego w kontekście całościowym, bądź też z innymi dokumentami zawartymi w aktach administracyjnych sprawy.
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Czw 16 Lis, 2017   

Dotyczy ZER ale dość specyficzna interpretacja SN .Wyrok niekorzystny dla skarżącego

Wyrok Sadu Najwyższego z dnia 11 kwietnia 2017 roku - II UK 134/16

Cytat:
Niezależnie od tego należy stwierdzić, że błędne jest stanowisko
skarżącego, jakoby art. 21a ust. 2 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym
funkcjonariuszy ustanawiał zakaz weryfikowania przez organ emerytalny stanu
inwalidztwa rencisty policyjnego na jego niekorzyść po upływie 10 lat
nieprzerwanego trwania inwalidztwa.
Takiemu rozumieniu powołanego przepisu
przeczy już tylko art. 34 ust. 1 tej ustawy, zgodnie z którym w celu ustalenia
okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu
zaopatrzenia emerytalnego lub ich wysokości oraz na wypłatę albo wstrzymanie
tych świadczeń organ emerytalny może, między innymi, żądać od osób
uprawnionych do świadczeń przedstawienia dowodów uzasadniających dalsze
istnienie prawa do tych świadczeń (pkt 3) i kierować te osoby do komisji lekarskich
w celu stwierdzenia stopnia ich niezdolności do pracy i służby (pkt 4). Jednocześnie
osoby te są obowiązane uczynić zadość żądaniu organu emerytalnego przez
poddanie się badaniom lekarskim (ust. 2). Z kolei z art. 39 ust. 1 ustawy o
zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy wprost wynika, że prawo do świadczeń
ustaje, między innymi, gdy przestanie istnieć którykolwiek z warunków
wymaganych do uzyskania prawa do świadczenia (pkt 1) oraz jeżeli osoba
pobierająca świadczenie uzależnione od inwalidztwa lub niezdolności do pracy,
pomimo skierowania na badania lekarskie, nie poddała się tym badaniom bez
uzasadnionej przyczyny (pkt 3). Żaden z powołanych przepisów nie zawiera
uregulowania (wprost lub przez stosowne zastrzeżenie), z którego wynikałby dla
organu emerytalnego zakaz kierowania na badania przez komisje lekarskie
rencistów policyjnych, których inwalidztwo trwało nieprzerwanie przez okres dłuższy
niż 10 lat, a w konsekwencji - zachowanie przez nich prawa do policyjnego
świadczenia rentowego niezależnie od istnienia warunku inwalidztwa.



http://sn.pl/sites/orzecz...%20134-16-1.pdf
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Czw 16 Lis, 2017   

Powyższy wyrok został wydany w troszkę innym stanie faktycznym, a ma to znaczenie, szerzej wypowiedziałem się na IFP w tym temacie: http://www.ifp.pl/index.p...hlight=#1111006
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group