Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odpowiedzialność za sprzęt - kilka pytań
Opublikował Wiadomość
maxi 
2
max



Wiek: 45
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 73
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   Odpowiedzialność za sprzęt - kilka pytań

Witam

Według jakiego dokumentu jest dzielony sprzęt na kompanii na poszczególne plutony, jest to określone czy ustala to według swojej decyzji dowódca kompanii?
Czy osoba która została wyznaczona rozkazem dowódcy kompanii do przyjęcia sprzętu obligatoryjnie ma go na stanie? Nawet jeśli nigdy nie był przekazany tej osobie i nigdy nie został sporządzony protokół przyjęcia przekazania sprzętu?
Z tego co sie oriętuję podstawowym i jedynym dokumentem potwierdzającym posiadanie sprzętu na stanie jest protokół przyjęcia przekazania. Jeśli sie mylę to proszę mnie wyprowadzic z błędu i podac jakieś podstawy prawne :gent:
 
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   Odpowiedzialność za powierzone mienie

Dokumentem określającym przydział sprzętu do pododdziałów jednostki wojskowej jest etat i tabela należności, stanowiąca jego integralną część. Natomiast sprawy powierzenia sprzętu i materiałów oraz personalnej odpowiedzialności za nie reguluje Ustawa z dnia 25 maja 2001 r. o odpowiedzialności majątkowej żołnierzy (Dz.U.2003.179.1750):
Art. 1. 1. Ustawa określa odpowiedzialność majątkową żołnierzy za szkody wyrządzone przez nich, wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków służbowych, w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w dyspozycji komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostek organizacyjnych podporządkowanych albo nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, zwanych dalej „jednostkami organizacyjnymi”.
2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej ustawie, do odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za szkody wyrządzone przez nich wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków służbowych, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1.
Art. 11. 1. Żołnierz odpowiada, w granicach określonych w art. 3, za szkodę w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się, zwanym dalej „mieniem powierzonym”.
2. Żołnierz może uwolnić się od odpowiedzialności majątkowej za szkodę w mieniu powierzonym, jeżeli wykaże, że powstała ona z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez jednostkę organizacyjną warunków umożliwiających prawidłowe zabezpieczenie powierzonego mienia.
Art. 12. 1. Żołnierze mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność majątkową za mienie łącznie im powierzone. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej zawarta, pod rygorem nieważności, w formie pisemnej przez żołnierzy z właściwym organem jednostki organizacyjnej, w której dyspozycji znajduje się powierzone mienie.
Tak więc punkt w rozkazie dowódcy określonego szczebla może jedynie nakazywać przyjęcie sprzętu, a realizacja tego przedsięwzięcia znajduje odzwierciedlenie w protokołach przekazania (protokołach stanu technicznego opcjonalnie). Jak wynika z cytowanej ustawy, żołnierz odpowiada za mienie rzeczywiście powierzone.
 
 
maxi 
2
max



Wiek: 45
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 73
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

A czy istnieją rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej dotyczące przekazywania i przyjmowania sprzętu, bo ustawa o o odpowiedzialności majątkowej żołnierzy określa ogólne zasady odpowiedzialności za sprzęt wojskowy?
 
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Jest rozporządzenie wydane z delegacji prawnej omawianej ustawy, które z grubsza zacytuję:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 listopada 2001 r.
w sprawie odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za wyrządzone przez nich szkody.

Na podstawie art. 14 ust. 1 i 2, art. 15 ust. 3 i art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o odpowiedzialności majątkowej żołnierzy (Dz. U. Nr 89, poz. 967) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe warunki i tryb:
a) powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się,
b) łącznego powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się,
c) zawierania i rozwiązywania umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy oraz wzór tej umowy,
2) sposób i tryb stwierdzania szkody oraz ustalania jej wysokości, a także wzór pisemnego zobowiązania do zapłaty odszkodowania,
3) organy wojskowe właściwe do zawierania umów w sprawie odraczania, rozkładania na raty lub umarzania spłaty odszkodowań oraz wzory tych umów.
§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenie „dowódca jednostki organizacyjnej” - oznacza dowódcę, szefa, komendanta, dyrektora, kierownika, rektora, posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych.
§ 3. 1. Żołnierzowi mogą być powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się: środki pieniężne, papiery wartościowe, uzbrojenie, sprzęt techniczny oraz inne mienie, niezbędne do wykonywania zadań służbowych.
2. Powierzenie mienia, o którym mowa w ust. 1, następuje, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1, za pokwitowaniem, w sposób ustalony w przepisach regulujących zasady gospodarowania mieniem wojskowym.
3. W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 2, określa się rodzaj, ilość, stan i wartość oraz w miarę potrzeby indywidualne cechy mienia powierzonego żołnierzowi.
4. Żołnierz, któremu powierzono mienie, jest obowiązany zwrócić je w określonym przez dowódcę jednostki organizacyjnej czasie i w należytym stanie albo wyliczyć się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.

Jeżeli chodzi Ci o szczegóły, to jest dużo instrukcji branżowych, w których są różne ustalenia. Ja jednak radziłbym się kierować przepisami prawa powszechnego, bo te jest w miarę aktualne, w przeciwieństwie do instrukcji wydanych "za zgniłej komuny". Dzisiaj nikt nie ma głowy do pisania instrukcji, wszak kadencje trwają nie dłużej niż trzy lata. Kto by sobie głowę zawracał takimi "pierdołami", jak "niesienie kaganka oświaty wśród ciemnego ludu wojskowego"? :zly4:
 
 
Stanley37 
5


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 977
Skąd: okolice ww
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Przyjęcie sprzętu reguluje instrukcja Sł.Techn 36/83 "Ramowe przepisy o przekazywaniu i odbiorze uzbrojenia i sprzętu techniczneg". Do przyjmownia sprzętu możesz powołać komisję. Podwozie przyjmujesz na podstawie "książki pojazdu mechanicznego", gdzie powinno być wyszczególnione wyposażenie pojazdu oraz numery opon. Każda opona ma numer, który mówio roku jej produkcji. Jeżeli nie ma wkazu wyposażenia skorzystaj z instrukcji "Zunifikowany zestaw wyposażenia indywidualnego wojskowych pojazdów kołowych” sygnatura Panc-Sam. 302/76. Wszystkie Twoje uwagi muszą być uzwględnione w Protokole Stanu Technicznego, w którym musi być zapis o ewentualnych brakach. Wykaz braków może stanowić załącznik do PST, ale zapis o tym ile zawiera stron i pozycji musi być w PST. Radzę jeden egzemplarz PST wraz z załącznikami wykonać dla siebie. Dobra rada Twoje podpisy oraz podpisy osoby przekazującej niech będą na każdej stronie PST i załączników. Obowiązkowe jest przyjęcie etatowego sprzętu w Twoim pododdziale.
 
 
maxi 
2
max



Wiek: 45
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 73
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Dobrze, ale wracam do pytania i proszę o konkretną odpowiedz czy jedynym dokumentem potwierdzającym posiadanie sprzętu na stanie jest protokół przyjęcia przekazania?
Bo jeśli tak to czy ma sie na stanie sprzęt który jest na plutonie wg (etatu,tabeli) a nie został on przekazany protokólarnie?
Ponadto została podpisana umowa u głównego księgowego o wspólnej odpowiedzialności majątkowej za powierzone mienie, gdzie dow. plutonów, szef mają po 100% a dow kompanii 0%.
Proszę o pomoc osoby które sie znają na tej problematyce i potrafią odpowiedziec na takie pytanie :gent:
 
 
 
the naturat 
5


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 658
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Każda kompania ma etatowo przydzielony sprzęt zgodnie z etatem i tabelą należności. Dowódca komapanii przejmuje całość sprzętu i przekazuje go dowódcom plutonów zgodnie z etatem. Ci zaś przekazują go dowódcom drużyn. W rozkazie dziennym przydziela się sprzęt kierowcom i czyni ich odpowiedzialnym za ukompletowanie oraz eksploatację zgodnie z przepisami. Dokumentem potwierdzającym przekazanie jest protokół (PST)- jak napisał wyżej kolega. Na podstawie przedłożonego protokołu ukazuje się punkt w rozkazie o przekazaniu sprzętu - nie ma innej możliwości - czyli przekazanie bez protokołu. Każdy z wyżej wymienionych osób odpowiada za przejęty sprzęt.
Piszesz, że dowódca kompanii nie posiada żadnej odpowiedzialności finansowej - a kto ma na stanie jego wóz? Czy na twojej kompanii dowódca porusza się pieszo trzymając w dłoni prywatny długopis i nie ma nic na stanie? To ja gratuluję dowódcom plutonów i drużyn...
Jest jeszcze jedna sprawa - protokół przejęcia (PST) sprzętu powinien być dołączony do protokołu objęcia stanowiska i dopiero na tej podstawie rozsądny dowódca jednostki wypłaca pieniążki za objęcie stanowiska nowo przybyłemu żołnierzowi. Bez przyjęcia stanowiska i sprzętu taki żołnierz powinien otrzymywać tylko pieniążki za stopień.
Pozdrawiam :gent:
_________________
Kontrola najwyższa formą zaufania
 
 
Al'fredo 
5



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 401
Skąd: Zatokowiec
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Chyba PST to Protokól Stanu Technicznego
A przyjmuje sie sprzet na podstawie asygnat i dokumentów ksiegowych do nich wystawionych różnych zaleznych od SI rodzaju i wartości mienia /zazwyczaj w instrukcji obiegu dokumentów zawarte jest co i jak z papierami.
_________________
W przypadku jeśli żołnierz nie nabył mienia, należy zakreślić owalem odpowiedź NIE i przekreślić przy pomocy X odpowiedź TAK a poniżej wpisać Nie nabyłem mienia
 
 
Joker11
[Usunięty]

Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Nikt nie wystawi dokumentów jak to nazwałeś księgowych jeśli nie zobaczy PST, natomiast na asygnatę można przyjąć np. taboret. :gent:
 
 
szuszen 
1


Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 7
Skąd: southern Poland
Wysłany: Sob 30 Cze, 2007   

Ale dalej nie ukazała sie odpowiedź na pytanie czy dowódca kompanii ma prawo przekazać sprzęt (pkt w rozkazie, pst) będący na wyposażeniu plutonu nieetatowemu d-cy plutonu, czyli zolnierzowi pełniącemu jego obowiązki (w rozkazie) :viktoria:
Pozdrawiam
_________________
"Zacznij od rzeczy małych, jeżeli chcesz być wielki"
 
 
Joker11
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007   

Dowódca kompanii nie przekazuje Ci sprzętu - podaje punkt do rozkazu nakazując Ci przyjęcie sprzętu w terminie do..... od pana.... itd.
Zawsze ma do tego prawo.
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

szuszen napisał/a:
czy dowódca kompanii ma prawo przekazać sprzęt (pkt w rozkazie, pst) będący na wyposażeniu plutonu nieetatowemu d-cy plutonu, czyli zolnierzowi pełniącemu jego obowiązki

NieprecyzyJnie się wypowiadasz, stąd i nieprecyzyjne odpowiedzi. Wszystko zależy od kontekstu. Jeżeli dca plutonu całe mienie przekazał podwładnym i ci je pokwitowali, to jego odejście na przykłd na urlop jest formalnością. Pełniący jego obowiązki nie musi bawić się w przekazywanie mienia i wykonuje jedynie bieżące obowiązki.
Jeżeli zaś dca plutonu wybiera się na dłuższą nieobecność (misja) to już sprawa poważniejsza. Nie znam przepisów (coś po głowie mi się plącze że chodzi o okres 3 miesięcy, ale nie jestem pewien) to powinien całe mienie zdać protokolarnie , czyli w pełni się rozliczyć (do zera).
Jak wspominali koledzy, mienie masowe przekazujemy asygnatą czy innym dokumentem określonym w Instrukcji Obiegu i Kontroli Dokumentów Księgowych (powinna być w każdej jednostce). Natomiast na sprzęt złożony (czołg, samochód, radiostacja) powinno się sporządzić protokół stanu technicznego (PST), gdzie opisuje się stan techniczny, ukompletowanie i gdzie indywidualnie się potwierdza przyjęcie sprzętu.
To na razie tyle. Jak by co - pytaj :bye:
Pamiętaj, że w rozkazie dowódca ma prawo zapisać wszystko. Najpierw musisz wykonać rozkaz, jaki by nie był. Potem możesz się od niego odwoływać. Jeżeli nie chcesz się nabawić kłopotów. :gent:
 
 
quest71 
9
Życie to nie bajka - to bitwa jest.



Pomógł: 13 razy
Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 5129
Skąd: lubuskie
Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

szuszen, krótko: tak, dowódca kompanii ma takie prawo jeśli sprzęt jest bezpośrednio jego. Jeśli kto inny go przyjął:
Joker11 napisał/a:
podaje punkt do rozkazu nakazując Ci przyjęcie sprzętu w terminie do..... od pana.... itd.
. Nic dodać nic ująć.
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
the naturat 
5


Pomógł: 18 razy
Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 658
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

Sprzęt przejąć od ... protokół przyjęcia przedstawić do dnia... - wszystko na temat. A jeśli dowódca ma "bezpański" sprzęt - to powinien zastanowić się nad zmianą stanowiska lub zawodu.
_________________
Kontrola najwyższa formą zaufania
 
 
wojtek 
7



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Lut 2005
Posty: 2781
Skąd: w-wa
Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

Ciekawe panowie niby macie rację ale:
Rewizor napisał/a:
2. Żołnierz może uwolnić się od odpowiedzialności majątkowej za szkodę w mieniu powierzonym, jeżeli wykaże, że powstała ona z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez jednostkę organizacyjną warunków umożliwiających prawidłowe zabezpieczenie powierzonego mienia.

Przyjmujesz sprzęt ale twój przełożony musi Ci zapewnić prawidłowe zabezpieczenie powierzonego mienia. Czyli najlepiej osobne pomieszczenie do którego dostęp ma tylko osoba odpowiedzialna za mienie.Schody zaczynają się gdy takiego pomieszczenia nie ma. Lub dostęp do takiego mają 2 osoby lub wiecej.
Ciekawie również zaczyna się dziać gdy np. na skutek kontroli ujawniona zostanie szkoda w mieniu. Oczywiście wszystko zależy od wysokości szkody. Jeśli jest ona znaczna płaci nie tylko użytkownik ale i przekazujący mienie np. dowódca kompanii, gdy jest jeszcze wyższa kolejne szczeble może dosięgnąć nawet dowódcę jednostki.
Tutaj wszystko rozgrywa się o brak kontroli nad osobą której powieżono mienie. Dowódca kompanii ma obowiązek skontrolować podwładnego raz na 3 miesiące.Jeśli tego nie zrobi ze stosownym wpisem to już może myśleć o płaceniu w razie braków.
_________________

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group