Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Szwejk
Sob 07 Maj, 2022
Ustawa o obronie ojczyzny
Opublikował Wiadomość
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Jeśli nic w niej nie zostanie zmienione,to pewnie tak będzie...A co można zmienić w przypadku tak dużej ustawy,jeśli trzeba pracować w przyspieszonym trybie?
Czyli generalnie,nic nie wiadomo.Nie wiem,jaki jest wg tej ustawy mój status i czy ewentualnie czekają mnie ćwiczenia,bo niby wg definicji kategorii nie,ale patrząc na to,jak to wszystko jest napisane,to już niczego nie jestem pewny.Ja wiem,że kat.D nie jest najistotniejsza,ale ustawa powinna chyba wszystko precyzować.I szukałem tylko zapisów,które mogłyby dotyczyć mnie,wolę nie myśleć,jak to wygląda całościowo...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

PDT napisał/a:
Zdrowo ich pogięło, to nierealny termin - jak przepchną to narobią tylko szkód.

Jest jeszcze gorzej. Błaszczak chce, żeby ta ustawa weszła w życie wcześniej, niż to wynika z dotychczasowych zapowiedzi - https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/15303-ustawa-o-obronie-ojczyzny-wejdzie-wczesniej-w-zycie-niz-1-lipca-skokowy-wzrost-wydatkow-na-obronnosc
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13531
Skąd: ---
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
Prosiłem o poważne odpowiedzi...

Poważne odpowiedzi powiadasz?
Jak masz kategorię "D" to nie nadajesz się do wojska.
Swoją drogą - co za czasy nastały?
Kiedyś cwaniaczki się zabijały aby tylko "D" dostać i nie iść do wojska.
A teraz człowiek z "D" chce do wojska.
Świat stanął na głowie.

Ja mam "A" i jakoś nie pcham się do wojska.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Dziwna wypowiedź...
Przeczytaj uważnie,co napisałem.Zadałem pytanie,jak się przedstawia sytuacja z kategorią D wg nowej ustawy.Najpierw sam próbowałem sprawdzić,ponieważ przeczytałem o nowym podziale rezerwy na aktywną i pasywną.To,co przeczytałem,było tak sprzeczne i niezrozumiałe,że postanowiłem się spytać tutaj.Dopisałem przy okazji,że jeśli wg nowych przepisów miałbym brać udział w ćwiczeniach,to nie miałbym nic przeciwko ze względu na sytuację na Ukrainie.Tylko tyle.Gdzie tu widzisz "pchanie się do wojska"?Całe moje zglębianie tematu nie wynika z chęci pójścia do wojska,tylko chęci zapoznania stanu faktycznego osób z kategorią D wg nowych przepisów.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13759
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Szwejk napisał/a:
PDT napisał/a:
Zdrowo ich pogięło, to nierealny termin - jak przepchną to narobią tylko szkód.

Jest jeszcze gorzej. Błaszczak chce, żeby ta ustawa weszła w życie wcześniej, niż to wynika z dotychczasowych zapowiedzi - https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/15303-ustawa-o-obronie-ojczyzny-wejdzie-wczesniej-w-zycie-niz-1-lipca-skokowy-wzrost-wydatkow-na-obronnosc


Wygląda na to, zę Minister ma taką kontrolę nad treścią sygnowanych przez siebie dokumentów jak pewien oficer że sprawy którą Tobie opisywałem.

W wojsku polegną na neologizmach i przesuniętych granicach pół semantycznych.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Czy nadal w projekcie ustawy jest stworzony punkt o możliwości przeniesienia do zawodowej służby wojskowej, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych?
 
 
przypadeek 
6



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Cze 2008
Posty: 1711
Skąd: warm-maz
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

mam nadzieję, że nie. Przez tych niby specjalistów morale poleciało na łeb na szyję a poza tym większość z nich już w cywilu. Więcej ich nie trzeba...
_________________
Ojczyzna, to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, którego potrzebujesz i które potrzebuje ciebie /Stefan Pacek/
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Jason01 napisał/a:
Czy nadal w projekcie ustawy jest stworzony punkt o możliwości przeniesienia do zawodowej służby wojskowej, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych?

Owszem, jest:
Cytat:
Art. 137. 1. Funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego może być na własną prośbę przeniesiony do dalszego pełnienia służby w ramach zawodowej służby wojskowej, jeżeli wykazuje predyspozycje do pełnienia tej służby.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13759
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
Nie wiem,jaki jest wg tej ustawy mój status i czy ewentualnie czekają mnie ćwiczenia,bo niby wg definicji kategorii nie,ale patrząc na to,jak to wszystko jest napisane,to już niczego nie jestem pewny.Ja wiem,że kat.D nie jest najistotniejsza,ale ustawa powinna chyba wszystko precyzować.I szukałem tylko zapisów,które mogłyby dotyczyć mnie,wolę nie myśleć,jak to wygląda całościowo...


Nie "ustawy" ale "projektu ustawy' - tak dla ścisłości.

Ja osobiście nie dostrzegam tu problemu, sięgną po wykładnię celowościową i oprą się na implikacji czyli p => q gdzie:
p to przepis art. 781 projektu ustawy mówiący, że: żołnierze rezerwy w rozumieniu przepisów dotychczasowych stają się żołnierzami pasywnej rezerwy.
g to uznanie że jest brak przesłanek do zastosowania przepisu art. 162 § 1 pkt 1 kpa albowiem decyzja ( czytaj: orzeczenie o zdolności do czynnej) służby wojskowej nie jest bezprzedmiotowa i nie nakazuje tego przepis prawa.

Z dniem 1 lipca 2004 roku z "żołnierza zawodowego w służbie stałej" stałem się "żołnierzem zawodowym pełniącym służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby stałej" ( ale potworek językowy). Ustawa z 11 września 2003 roku także nie miała regulacji odnoście orzeczeń o zdolności do zawodowej służby wojskowej i nikomu nie przyszło do głowy aby uznać je za wygasłe ex lege. Tak moim zdaniem będzie i tym razem zwłaszcza że mają doświadczenie z rżnięcia głupa po powstaniu instytucji terytorialnej służby wojskowej kiedy to doszło do pewnych zaniechań legislacyjnych efektem czego brak było przepisów wykonawczych dotyczących organizacji żywienia żołnierzy TSW. Poradzono sobie w ten sposób, że do przedsięwzięć logistycznych na obu obszarach stosowano przepisy wykonawcze dotyczące dotyczące ćwiczeń wojskowych ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących żołnierzy NSR. Z moich osobistych spostrzeżeń poczyniło to sporo szkód natury poznawczej gdzie niektóre osoby pełniące w poważne funkcje mylą pojęcia prawne dotyczące żołnierzy NSR z pojęciami dotyczącymi żołnierzy tsw ponieważ nie pracują na ustawach i rozporządzeniach tylko na wyuczonych algorytmach.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Tak,wiem,że projektu,ale pewnie i tak nic nie zmienią,więc...;)
Mógłbyś napisać to wszystko trochę prościej?
Jestem kompletnym laikiem w sprawach wojskowych,więc nie do końca jest to dla mnie zrozumiałe,chociaż chyba domyślam się o co chodzi:)
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13531
Skąd: ---
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
Jestem kompletnym laikiem w sprawach wojskowych

I niech tak zostanie?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Póki co nie napisałeś jeszcze nic,co by cokolwiek wniosło do dyskusji;udowodniłeś jedynie,że masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.Daruj sobie.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13759
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
Mógłbyś napisać to wszystko trochę prościej?


Przyjmą fikcję prawną, że stare orzeczenia o zdolności z z kwalifikacji wojskowych oraz wcześniejszych poborów są aktualne.

Rezerwa pasywna to będzie tylko nowa formuła obecnego przebywania w rezerwie.

Rezerwa aktywna zaś nową formułą NSR tylko chodzi o to aby przejście ze statusu tzw. "cywila" w status żołnierza czynnej służby wojskowej następował samoistnie i nie wymagał wydania decyzji administracyjnej jaką jest karta powołania.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
as159 
1


Dołączył: 04 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Mar, 2022   

Obecna rezerwa (jeśli się nie mylę) dzieli się na czynną,bierną i nieefektywną czy tam nieaktywną (w tej ostatniej jest kategoria D).
Wg tego projektu ma być tylko rezerwa aktywna i pasywna.
Więc nie bardzo rozumiem,jak nowa rezerwa ma zastąpić dotychczasową rezerwę.
W obecnym stanie ja z kat.D jestem w rezerwie nieaktywnej i nie mogę być powoływany do służby w czasie pokoju.
Jeśli zostanę przeniesiony do rezerwy pasywnej,która wg projektu,ma odbywać ćwiczenia wojskowe,to coś tu się nie zgadza,albo ja czegoś nie rozumiem.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13759
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 06 Mar, 2022   

as159 napisał/a:
dzieli się na czynną,bierną i nieefektywną


Nie wynika to z przepisów prawa powszechnego i jest to jedynie wewnętrzny podział. Ta informacja Obywatelowi jest do niczego nie potrzebna jedynie pracownikom WKU oraz "mobkom" w jednostkach wojskowych. Obywatelowi potrzebna jest jedynie informacja mam/nie mam przydziału mobilizacyjnego.
Rezerwa czynna obejmuje żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne. Do tej kategorii możemy doliczyć żołnierzy rezerwy posiadających przydziały kryzysowe
Rezerwa bierna obejmuje żołnierzy rezerwy którzy odbyli przeszkolenie wojskowe ale nie posiadają nadanych przydziałów mobilizacyjnych ale można im nadać w każdym czasie te przydziały.
Rezerwa nieefektywna obejmuje uznanych za zdolnych do służby w tym także warunkowo zdolnych (czyli z kategorią "D") tytularnych żołnierzy rezerwy czyli tych co zostali przeniesieni do rezerwy bez służby wojskowej przed 01.01.2010 , osoby przeniesione do rezerwy nie będące żołnierzami rezerwy czyli przeniesione do rezerwy po 31.12.2009 bez wcześniejszej służby wojskowej.

Rezerwa pasywna ma objąć te trzy kategorie ale w zasadzie bez NSR-owców.

Rezerwa aktywna to ma być taki a'la NSR po deregulacji.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group