Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bezprawnie odebrano zolnierzom czas wolny za nadgodziny.
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

manfred napisał/a:
szans na decyzje administracyjne i odwołania przed sądami za bardzo nie widzę.

Mógłbyś uzasadnić? Może jakiś przepis albo wykładnia prawna na poparcie tej tezy?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13542
Skąd: ---
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

Ja nie znam żadnego przepisu ani wykładni prawnej ale w pierwszej chwili pomyślałem tak samo jak manfred: sprawa nie tyczy się świadczenia rzeczowego.

Ale może bieglejsi ode mnie coś podpowiedzą?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12886
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

To, że jakieś prawo jest zapisane w ustawie, nie znaczy, że potrzeba decyzji adm. do jego realizacji. Urlopy też są zapisane w ustawie, a czy ktoś wydaje decyzje na ich wykorzystanie?

Co innego świadczenia które się materializują pieniężnie - np. ekwiwalent za urlop.

Jest dosyć dużo orzeczeń sądów adm. dla Policji i SG na temat wydawania decyzji w sprawie różnych ekwiwalentów. Jest też parę dot. dni wolnych, w których sądy stwierdzały, że ekwiwalent się nie należy (chyba że jakiś przepis o tym stanowi).

Tu ciekawy przykład, bo dot. wojska

Cytat:
Według Sądu I instancji nieuzasadniony jest zarzut skargi dotyczący naruszenia art. 6 ust. 2 pkt 2 i art. 8 ust. 2 usw w sytuacji, gdy przedmiotem wniosku o stwierdzenie nieważności nie jest decyzja (rozkaz personalny), lecz wyciąg z rozkazu dziennego, a od takiej formy działania organu nie przysługuje prawo do zaskarżenia w trybie zwykłym kpa, a w konsekwencji - i to tym bardziej - do weryfikacji w trybie nadzwyczajnym, a także skarga do sądu.


OSK 2478/12

gdzie pan sędzia chciał się odwoływać od rozkazu.
A przecież wolne za nadgodziny zawsze przyznawane było rozkazem.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
przypadeek 
6



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Cze 2008
Posty: 1717
Skąd: warm-maz
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

manfred napisał/a:
A przecież wolne za nadgodziny zawsze przyznawane było rozkazem.
Wolne za nadgodziny są uprawnieniem wynikającym z ustawy. Rozkaz to miejsce, w którym zawarta powinna być informacja, że żołnierz wykonywał czynność wykraczające poza ustawowy czas służby i w związku z tym nabył prawo do nadgodzin.

[ Dodano: Sro 20 Lip, 2022 ]
ArturO napisał/a:
Te nadgodziny, które zostały wykorzystane i poszły w rozkaz będą odciągane z urlopu wypoczynkowego.
Takimi rzeczami to chyba jednak trzeba zainteresować np. panią Edytę Ż. Może to jest jedyne wyjście... nagłośnienie patologi.
_________________
Ojczyzna, to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, którego potrzebujesz i które potrzebuje ciebie /Stefan Pacek/
 
 
jazz84 
3


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 22 Lut 2012
Posty: 140
Skąd: L...
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

Znowu jacyś badacze pisma świetego doszli do jakichś głupkowatych wniosków :x :zly3: i napisali jakieś durnowate pismo (bo oni zapewne służą tylko od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30 i nie wiedzą co to znaczy zostawać w JW dłużej, spędzać w niej weekendy i święta).

Czyli co?
Jak np. zostałem wyznaczony na instruktora służby przygotowawczej w innej JW i tam wypracowałem nadgodziny potwierdzone w rozkazie tamtejszego Dowódcy to teraz się okazuje że robiłem to ku chwale Ojczyzny?
Nie jest to żadne nadzwyczajne zadanie związane z wprowadzeniem koloru pomarańczowego - raczej regularne skierowanie na takie szkolenie które przydarza się raz na kilka miesięcy od chyba 2 lat.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13764
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

przypadeek napisał/a:
Takimi rzeczami to chyba jednak trzeba zainteresować np. panią Edytę Ż.


Tu na Forum a tę Panią wylano, także i przy moim współudziale, niepochlebnych komentarzy a Ty sugerujesz aby sprowadzić ją do roli "pożytecznego idioty"?

ArturO napisał/a:
Z wiadomych względów tego nie udostępnie.


No nie mów, że w twojej JW wiedzą kto kryje się pod tym nickiem.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
Ostatnio zmieniony przez PDT Sro 20 Lip, 2022, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

manfred napisał/a:
Urlopy też są zapisane w ustawie, a czy ktoś wydaje decyzje na ich wykorzystanie?

Co innego świadczenia które się materializują pieniężnie - np. ekwiwalent za urlop.

Prawo do urlopu wypoczynkowego, w tym dodatkowego, jest niezbywalne. Co do zasady realizuje się to uprawnienie w naturze, ale w przypadku niemożności udzielenia tego urlopu z powodu zwolnienia żołnierza zawodowego ze służby, wypłaca mu się ekwiwalent. Tak, czy inaczej, prawo to zostaje zaspokojone.
Natomiast prawo do czasu wolnego w zamian za nadgodziny realizowane jest wyłącznie w naturze, co nie oznacza, że wbrew ustawie organ wojskowy może je żołnierzom odebrać.

Więc nie dziel proszę uprawnień żołnierzy na te finansowe i niefinansowe, bo obydwa rodzaje należności przysługują jednakowo, z mocy ustawy, i o każde z nich żołnierz ma prawo się dopominać na zasadach określonych w art. 122.
 
 
przypadeek 
6



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Cze 2008
Posty: 1717
Skąd: warm-maz
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

PDT napisał/a:
Tu na Forum a tę Panią wylano, także i przy moim współudziale, niepochlebnych komentarzy a Ty sugerujesz aby sprowadzić ją do roli "pożytecznego idioty".
Do osiągnięcia celu nie ta metoda jest dobra, która może odbić się od ściany ale ta która będzie skuteczna. Jeżeli ta sprawa nie będzie wyprostowana to zastanie przeniesiona na inne obszary. Uważam, że tylko publiczna informacja w tej sprawie może coś wskórać. Na żadne konwenty i inne wydmuszki bym nie liczył. Pani Ż do tej sprawy nadaje się idealnie.
_________________
Ojczyzna, to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, którego potrzebujesz i które potrzebuje ciebie /Stefan Pacek/
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12886
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

To nie ja dzielę, tylko dawno już to zrobiły sądy administracyjne.
O ile nie nastąpi Kopernikański przewrót w ich orzecznictwie, trudno spodziewać się wygranych. I ten autor czy podpowiadacz owego pisma pewnie to wie.
Żołnierz ma też np. ustawowe prawo do umundurowania, i też nie wydaje się na to decyzji.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13764
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

Panowie czy aby przedmiotowa sprawa nie jest reperkusją "tajemniczego pisma" o którym tu pisano :?:
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

PDT napisał/a:
Panowie czy aby przedmiotowa sprawa nie jest reperkusją "tajemniczego pisma" o którym tu pisano :?:


Dokładnie tak, ale wtedy wprowadzono "korektę", o której pisałem. Czyli określono co jest sytuacja nadzwyczajna, a co nie jest. Ponowny smród zaczął się od nowej ustawy i interpretacji zamieszczonej w Polsce Zbrojnej. Oczywiście nadinterpretowano i dostosowano to do woli tajemniczych "wyższych przełożonych".

Co do rozpoznania po nicku, wskazuje on moje imię. W dodatku po postach można poznać jaką mam specjalność, a w WL ludzi o tym imieniu i tej specjalności jest malutko. Po trzecie już miałem drobne nieprzyjemności za mój artykuł w Polsce Zbrojnej dotyczący podróży służbowych (nakaz przez finansowca rozpisywania przejazdów PKP do miejsc, do których pociągi nie dojeżdżają).
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 20 Lip, 2022   

manfred napisał/a:
To nie ja dzielę, tylko dawno już to zrobiły sądy administracyjne.

Nie wgłębiałem się w orzecznictwo sądowe w tym zakresie, ale wiem, że nie zawsze sędziowie myślą samodzielnie. Bywa, że dają się "wpuścić w maliny" stronie silniejszej. Np. w mojej sprawie sprzed lat, przeciwko MON, sędzia WSA w Warszawie uzasadniający niekorzystny dla mnie wyrok dał do zrozumienia, że mam rację, ale nie mogli wydać korzystnego dla mnie wyroku ze względu na odmienne stanowisko NSA w tego typu, wcześniejszych sprawach.

ArturO napisał/a:
Dokładnie tak, ale wtedy wprowadzono "korektę", o której pisałem. Czyli określono co jest sytuacja nadzwyczajna, a co nie jest.

Tak, wtedy był inny niż obecnie pretekst do uwalenia żołnierzy.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13764
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Czw 21 Lip, 2022   

Czy ktokolwiek pisał w tej sprawie do RPO?
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Czw 21 Lip, 2022   

Zabieranie nadgodzin poprzez stworzenie jakieś interpretacji prawnej oraz w oparciu o przesłanki nie wymienione w ustawie to w efekcie jest ustanowienie nowej normy prawnej. Ponieważ obowiązujący przepis prawny ma range ustawy i w tej ustawie nie ma delegowania dla organów do ustanowienia szczegółów (np. Minister właściwy ds ... w rozporządzeniu ustali zasady ...) to chyba mamy nieuprawnione stanowienie prawa. A to podpada pod przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego czyli 231 KK. Jakieś 10 lat temu na kanwie spraw związanych pewnymi rozkazami i wytycznymi w obszarze naborów do szkół podoficerskich jeden z wysokich dowódców wojskowych gimnastykował się mocno w tej sprawie by wyjść z opałów.

Z drugiej strony jednak jest ten nieszczęsny zapis w art. 275:
Cytat:
4. Przepisy ust. 2 i 3 nie mają zastosowania do oficerów zawodowych pełniących obowiązki dowódców jednostek wojskowych, a także do żołnierzy zawodowych realizujących zadania szczególnie istotne dla Sił Zbrojnych oraz realizujących zadania o charakterze nadzwyczajnym niezbędne do ochrony interesów państwa, w szczególności: biorących udział w zapobieganiu skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia, pełniących służby i dyżury, odbywających ćwiczenia i szkolenia oraz pełniących służbę wojskową poza granicami państwa.


Ten zapis (a szczególnie to "...w szczególności...") oznacza, że katalog przypadków kiedy to żołnierz realizuje zadania szczególnie istotne dla Sił Zbrojnych oraz realizujących zadania o charakterze nadzwyczajnym niezbędne do ochrony interesów państwa jest w zasadzie otwarty. Te "tęczowe fazy" :viktoria: , stopnie alarmowe, stany zagrożenia ( a trochę tego jest poukrywane po przepisach) powodują, że w sumie każdy żołnierz w każdej chwili realizuje takie zadania. Bo na upartego w sytuacji wzrostu poziomu zagrożenia zewnętrznego dla państwa (wojna za płotem i nasze zaangażowanie polityczno-dyplomatyczne)oraz wewnętrznego (obecny quasi-stan wyjątkowy na granicy z Białorusią) to nawet zwykłe szkolenie żołnierza ma na celu "...ochronę interesów państwa..." i myślę, że taką gimnastykę wykonano przy interpretacji prawnej.

W tej sprawie myślę, że wcześniej czy później ktoś odchodzący do cywila w...i się i zgłosi stosowne podejrzenie. Co prawda zapewne umorzone to zostanie ale co pomysłodawca się nagimnastykuje i nastresuje tego mu nikt nie zwróci a i pewnie interpretacja też się diametralnie zmieni.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13764
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Czw 21 Lip, 2022   

Na jakiej poststawie "prorok" umorzyłby, na zasadzie de minimis non kurat lex czyli art 1 § 2 kk? Przepis ten nie wyklucza ewentualnej bezprawności a jedynie zwalnia z odpowiedzialności karnej.
Wobec kogo powinno być "uzasadnienione podejrzenie", tego co skończył "Panc" w 1985-ym? To by wiele tłumaczyło.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group