Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
300 000 armia - czy realna?
Opublikował Wiadomość
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2450
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 14 Sie, 2022   

Może niezbyt z głównym nurtem tematu, ale nadal w wektorze zmian, rozbudowy, nowej ustawy.
Zakładane 300 000 żołnierzy to bajki - nie wierzy w to nikt. Nie pozwoli nam na to demografia, pieniądze, infrastruktura i przede wszystkim kadry. I zatrzymam się na kadrach.
Jak wiadome, to rezerwy wygrywają wojny. Przeciętny rezerwista w WP jest w wieku 40+ lat. To nie jest tragiczny wiek, ale stan zdrowia i kondycji tych ludzi woła o pomstę. Nie mówiąc o wyszkoleniu.

Może zamiast dawać służbę stałą szeregowym, ciągle zwiększać im pensję, należałoby zmienić podstawę ich służby? Od 5 do 8 lat służby maksymalnie, po której mamy przeszkolonego rezerwistę. Wypuszczamy go z umiejętnościami przydatnymi w cywilnym środowisku - to jest clue całego pomysłu.
Taka służba będzie dobrze wyglądała w życiorysie, a były żołnierz pozyska tam jakieś konkretne umiejętności, które mu pomogą. Nie będę oryginalny, bo taki system mają u siebie Amerykanie, ale sprawdza się.
_________________
O bezpieczeństwie informacji w plutonie
manfred napisał/a:
I co masz takiego ważnego, do zaszyfrowania na tym poziomie?
Kto tego będzie odsłuchiwał?
 
 
maciejko 
8


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3445
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 14 Sie, 2022   

Minister jak zwykle na pikniku przekazuje informacje na temat przyszłości wojska.
Pierwsze K2 mają trafić do 20 BZ w Ostródzie.
Tym samym będziemy mieli dywizję złożoną z 4 brygad a brygady będą 4-o batalionowe.
Słabo to widzę bez powrotu ZSW.
:gent:
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Nie 14 Sie, 2022   

To wszystko się kupy nie trzyma. Zabierają ludziom nadgodziny i myślą,że za 4500 zł za 200 czy 250 godzinny miesiąc roboczy znajdą sobie 150 000 chętnych jeleni za miskę ryżu.

Tam w samym gabinecie MON przydałaby się jakaś rada przedstawicieli korpusów z poszczególnych JW, bo to co teraz się dzieje, to w najlepszym razie wygląda, jak oderwanie Ministra od rzeczywistości. W najgorszym, jak działanie na szkodę.
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2450
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 14 Sie, 2022   

O aferze z nadgodzinami słyszałem.
Przyznaje się, że najczęściej o nowej aferze czy "zmianach" w WP dowiaduje się przez fanpage Bechatka. Tam mówią bez ogródek o tym, co się dzieje w SZ RP.

O samych nadgodzinach, wręcz taśmowej jej produkcji, słyszałem od zawodowych służących w WOT, gdy sam zaczynałem tam służbę. Przenieśli się, bo liczyli na coś innego, mniejszą betonozę, a dostali duże ilości nadgodzin.


Obecnie, choćby obiecywali mi złote góry, nie byliby wstanie mnie przekonać do służby, choćby od ręki w ciągu dwóch tygodni wcielili by mnie do zawodowej służby. Primo, zarabiam na czysto więcej niż szeregowy. Moja pensja brutto plasuje się w korpusie podoficerów starszych. Kto dałbym mi na dzień dobry taką pensję i stopień? Nikt.
Nie aspiruję do stanowisk dowódczych, bo nie mam cech osobowości, ani przymiotów dowódczych. Jestem człowiekiem zadaniowym.
Także ten, tutaj by mnie nie ściągnęli. Jak kocham WP miłością dziwną, tak samym uczuciem i ideałem nie opłacę rachunków czy nie napełnię brzucha.
_________________
O bezpieczeństwie informacji w plutonie
manfred napisał/a:
I co masz takiego ważnego, do zaszyfrowania na tym poziomie?
Kto tego będzie odsłuchiwał?
 
 
Utero 
4


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 22 Mar 2016
Posty: 191
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

Gveir napisał/a:
Od 5 do 8 lat służby maksymalnie, po której mamy przeszkolonego rezerwistę. Wypuszczamy go z umiejętnościami przydatnymi w cywilnym środowisku


Prychłem srogo
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12853
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

Zaraz mi się przypomina niesławnej pamięci min. Klich. Pytany o 12 lat dla szer. zaw. powiedział,
Cytat:
oni i tak mają lepiej niż w innych armiach, bo tam szeregowi przeciętnie służą 5 - 8 lat
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

Chciałbym być optymistą.
Ale jestem realistą.
Nie ma szans na 300 tysięczną Armię.

Jak nawet buty musiałem sobie sam kupować.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1745
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

i napisał/a:
Chciałbym być optymistą.
Ale jestem realistą.
Nie ma szans na 300 tysięczną Armię.

Jak nawet buty musiałem sobie sam kupować.


Dlaczego tak sądzicie:
Po pierwsze zaliczenie klas mundurowych szkól średnich to ok 20 tys.
Po drugie zaliczenie Legi Akademickiej to około 20 tys.
Po trzecie objęcie pieczą formacji, stowarzyszeń pro obronnych to 10 tyś.
Po czwarte czynna rezerwa to ok 50 tyś.
Tak więc 200 tyś. żołnierzy to według zapowiedzi 60 tyś. WOT oraz 140 tyś operacyjnych :)

Wszystko jest realne do osiągniecia tylko trzeba wierzyć. :cool:

Natomiast co do potencjału bojowego tego nie napiszę.
 
 
arczi0044 
2
prawie emeryt


Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 83
Skąd: WLKP
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

i napisał/a:
Jak nawet buty musiałem sobie sam kupować.

Pocieszę Cię że obecnie w magazynie nie dostał byś nawet skarpetek.
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2450
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

Utero napisał/a:
Gveir napisał/a:
Od 5 do 8 lat służby maksymalnie, po której mamy przeszkolonego rezerwistę. Wypuszczamy go z umiejętnościami przydatnymi w cywilnym środowisku


Prychłem srogo


A możesz powiedzieć co Cię tak rozbawiło, czy będziesz nadal prychał?

Oczywiście, to co napisałem to tylko plan, ale możliwy do wykonania, jeśli wojsko szkoliłoby i uczyło przydatnych rzeczy swoich żołnierzy. W SZ USA opłaca się wybrać takie specjalności, które nie będą stricte bojowe. A wylęgarnią dobrego startu w przyszłość jest ich Air Force.

i, rok temu na ćwiczeniach rezerwy dostaliśmy używane mundury. Nawet nie były wyprane, za to nowe koszulki, bieliznę i buty. Wszystko to na koniec wyrzuciliśmy z mieszoków, bo zasobnikiem nie nazwę tego worka, a żołnierze przyjęli to na stan. Nawet bieliznę.
Nie chcę wiedzieć co się z tym stało.


kolega,


Cytat:
Dlaczego tak sądzicie:
Po pierwsze zaliczenie klas mundurowych szkól średnich to ok 20 tys.
Po drugie zaliczenie Legi Akademickiej to około 20 tys.
Po trzecie objęcie pieczą formacji, stowarzyszeń pro obronnych to 10 tyś.
Po czwarte czynna rezerwa to ok 50 tyś.
Tak więc 200 tyś. żołnierzy to według zapowiedzi 60 tyś. WOT oraz 140 tyś operacyjnych


Dziewczynki i chłopaczków z klas mundurowych, tego nieśmiesznego tworu, nie dopuściłbym nawet na 500m od bramy jednostki. Robią więcej szkody i syfu chodząc - nadal - w Panterze, wstawiając debilizmy w sieci ubrani w te mundury, niż pożytku. Nie od parady mówi się o nich per raki z klas mundurowych i to w pełni oddaje.
Ten pomysł jest do zaorania.

Już jedna nieprawidłowość z finansowaniem owych stowarzyszeń była, niektórzy nawet bawili się w ekstremizmy. Pominę, że są wśród nich odklejeńcy, którzy nie powinni nigdy przejść testów psychologicznych. Tutaj też trochę odpadnie.

Czynna rezerwa? Czyli drugi NSR, który mieli wygaszać?
WOT który nigdy nie osiągnął swojej liczebności, a im dalej w kierunku Odry, tym jest gorzej? WOT, będący RSZ z którego się wywodzę i nie wiedzący czym ma być? Czy zarządzanie kryzysowe, czy wojsko? Czy mamy mieć środki zwalczania pancernego i lotniczego czy mamy może jednak wspierać wojska operacyjne z drugiej czy trzeciej linii?

LA zwane Los Angeles czy Lays'ami? Które mają małą wartość, a są ostatnią deską ratunku dla tych, którym w życiu nie wyszło i dwutygodniowy kapral chce "dowodzić" doświadczonymi szeregowymi, co się nie sprawdza? Pal sześć, jakby uzupełniali tymi ludźmi WOT, ale DWOT było sprytniejsze i uzupełnia swoje kadry Agrykolą i Sondą.
_________________
O bezpieczeństwie informacji w plutonie
manfred napisał/a:
I co masz takiego ważnego, do zaszyfrowania na tym poziomie?
Kto tego będzie odsłuchiwał?
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1745
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

Temat brzmiał 300 tyś, napisał jak to Pan Minister Mariusz Błaszczak policzy.
Sukces będzie co do twoich obaw zgodzę się w 100%.
Bo to jest wojsko kartonowe. A całe WOT powinno być przeniesione pod OC i tam może sobie działać. Wartość tego jest tylko propagandowa i nic więcej.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

A ja napiszę krótko. Nie ma szans.
Jak do każdego kolejnego ministra, nie dociera cała prawda o stanie naszej armii.
 
 
Gveir 
7


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Lis 2015
Posty: 2450
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

kolega napisał/a:
Temat brzmiał 300 tyś, napisał jak to Pan Minister Mariusz Błaszczak policzy.
Sukces będzie co do twoich obaw zgodzę się w 100%.
Bo to jest wojsko kartonowe. A całe WOT powinno być przeniesione pod OC i tam może sobie działać. Wartość tego jest tylko propagandowa i nic więcej.


Nie, nie. Niczego nie przenosić, uchowaj przed militaryzacją OC. To, że teram Obrony Cywilnej leży to tylko obraz tego, jak funkcjonuje nasze państwo. Należałoby odtworzyć OC i tyle.
WOT jest przydatny i chociażby wojna na Ukrainie to pokazuje. Istnieje cały pokaźny wątek dotyczący tego RSZ. Zostało tam wiele powiedziane. Jeśli mówimy o kwestii liczebności i siły, to tak z WOT należy coś zrobić. Może dostosować siły i zamiary do rzeczywistości? Kadrowej przede wszystkim.
O tym, że nowa ustawa wprowadziła całe zero jeśli chodzi o kwestie rezerw to już wiadome. NSR umarł, niech żyje NSR jako aktywna rezerwa. A co z bierną? Co z przeszkoleniem rezerw?

Rozumiem zakupy, choć są na szybko, ale jeśli przez lata bimbasz, to gdy podpalą Ci trawę za tyłkiem, trzeba zebrać się do kupy i biec. Zastanawia mnie kto obsadzi te wszystkie Abramsy i K2. Czym uzupełnia nowe dywizje, chyba, że będą jednostkami skadrowanymi i w razie W uzupełnia je rezerwą.. która jest nie wyszkolona, nie ma zdrowia/kondycji i jest ubogo wyposażona.

No ale marzenia i propaganda kosztują mniej, niż realne działania.
_________________
O bezpieczeństwie informacji w plutonie
manfred napisał/a:
I co masz takiego ważnego, do zaszyfrowania na tym poziomie?
Kto tego będzie odsłuchiwał?
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11566
Skąd: -)
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

Tytan w dresie. napisał/a:
A ja napiszę krótko. Nie ma szans.
Jak do każdego kolejnego ministra, nie dociera cała prawda o stanie naszej armii.


Notak, wiemy. Car jest dobry, źli są bojarzy.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 15 Sie, 2022   

Ja wcale nie bronie tego "cara". Stwierdzam tylko fakt. Generałowie meldują, co meldują, dostają gwiazdki, a na dole... Bez zmian.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group