Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nielegalnie(?) odebrano dodatek za klase specjalisty.
Opublikował Wiadomość
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Wto 13 Gru, 2022   Nielegalnie(?) odebrano dodatek za klase specjalisty.

W związku z ukazaniem się nowego projektu rozporządzenia o dodatkach do uposażenia mam pytanie dotyczące tzw. dodatku motywacyjnego. Nowe rozporządzenie likwiduje klasę specjalisty na rzecz ww. dodatku motywacyjnego, jednakże art. 802 ustawy o obronie Ojczyzny utrzymuje w mocy decyzje oraz rozstrzygnięcia na okres na jaki zostały wydane. Więc dochodzi tu do sprzeczności ustawy i rozporządzenia na którym żołnierze z klasą specjalisty mistrzowska (wydaną na czas zajmowania stanowiska wojskowego oraz oceny z opiniowania co najmniej 4) stracą przyszły dodatek do emerytury a także 405 zł jako dodatek za klasę specjalisty. Pytanie brzmi co dalej mają robić żołnierze którzy po raz kolejny tracą część uposażenia oraz część przyszłej emerytury? Czy ktoś z Was ma taką sytuację? Czy też warto odwiedzić adwokata i walczyć w sadzie?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 13 Gru, 2022   

Masz rację, ustawa sobie:
Cytat:
Art. 802. Decyzje, zgody oraz inne rozstrzygnięcia wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane.

a rozporządzenie (na razie projekt) sobie:
Cytat:
§ 37. Dotychczasowe decyzje przyznające dodatki do uposażenia zachowują ważność, nie dłużej jednak niż na czas w nich określony, o ile są zgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia.

Wygląda to na kolejne draństwo w wykonaniu MON, więc pomoc kompetentnego prawnika jak najbardziej jest tu pożądana.
 
 
agwit 
4


Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 211
Skąd: R.o.p.
Wysłany: Wto 13 Gru, 2022   

Jestem w tej niekomfortowej sytuacji.
Klasę M uzyskałem w 10.2021r., a skoro nie ma możliwości jej podnoszenia to zachowałem ją na stałe.
Ustawa stanowi, że powinna zostać utrzymana.
W moim przypadku, wyjdzie że z 405 zł zrobi się mniej. Pewnie znajdzie się niejeden bez klasy ale z kolejną opinią na 6 i.. wiadomo co.
 
 
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Wto 13 Gru, 2022   

agwit napisał/a:
Jestem w tej niekomfortowej sytuacji.
Klasę M uzyskałem w 10.2021r., a skoro nie ma możliwości jej podnoszenia to zachowałem ją na stałe.
Ustawa stanowi, że powinna zostać utrzymana.
W moim przypadku, wyjdzie że z 405 zł zrobi się mniej. Pewnie znajdzie się niejeden bez klasy ale z kolejną opinią na 6 i.. wiadomo co.

Jakie kroki podejmujesz? Ja na początek pisze pismo do wodza aby na podstawie ustawy utrzymał mi wypłacanie dodatku za klasę specjalisty. W przypadku odmowy prawnik wskazany.
 
 
agwit 
4


Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 211
Skąd: R.o.p.
Wysłany: Wto 13 Gru, 2022   

kalasznikow81,
na razie spokój, czekam do stycznia. Jest SPD-ek, jest mąż zaufania, poinformuję, zobaczymy jak zareagują.
Mam przeczucie że uposażenie będzie mniejsze no ale póki co bez nerwowych ruchów.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12830
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 14 Gru, 2022   

Generalnie sama zmiana przepisu nie powoduje wygaśnięcia uprawnienia uzyskanego na podstawie przepisu poprzednio obowiązującego, ale wiecie...
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
stratos37 
4
autor37


Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 15 Gru, 2022   

Rozumiem Kolegę, wszelkie odwołania i tak na nic, trzeba się pogodzić z sytuacją.
_________________
autor
 
 
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Pią 16 Gru, 2022   

stratos37 napisał/a:
Rozumiem Kolegę, wszelkie odwołania i tak na nic, trzeba się pogodzić z sytuacją.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Takie wrzutki nic nie wnoszą do mojego pytania. Jeśli chcesz nabijać sobie statystyki omiń ten temat jeśli nie masz nic sensownego do powiedzenia.

[ Dodano: Pią 16 Gru, 2022 ]
agwit napisał/a:
kalasznikow81,
na razie spokój, czekam do stycznia. Jest SPD-ek, jest mąż zaufania, poinformuję, zobaczymy jak zareagują.
Mam przeczucie że uposażenie będzie mniejsze no ale póki co bez nerwowych ruchów.

Daj znać jak dalej u Ciebie się to potoczy. Ja w poniedziałek składam pismo o nie zabieranie dodatku.
 
 
stratos37 
4
autor37


Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 16 Gru, 2022   

Zapewniam, nic nie zrobicie a tylko zaoszczędzicie, jeżeli tak można powiedzieć na utracie zdrowia. Możecie pisać, oczywiście.
_________________
autor
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 16 Gru, 2022   

kalasznikow81 napisał/a:
Ja w poniedziałek składam pismo o nie zabieranie dodatku.

Moim zdaniem za wcześnie, bo jeszcze Ci dodatku nie zabrano. Sądzę, że trzeba poczekać do momentu otrzymania uposażenia za styczeń 2023. Jeżeli dodatek nie zostanie wypłacony, dopiero wówczas powinieneś zwrócić się do d-cy JW z żądaniem jego wypłaty. To uruchomi postępowanie administracyjne. Wówczas dowódca, jeśli nie uwzględni Twojego żądania, powinien odpowiedzieć decyzją stwierdzającą wygaśnięciu decyzji przyznającej dodatek (pdst.: art. 162 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego). Od tej decyzji będziesz mógł się odwołać, a następnie sądzić.
 
 
agwit 
4


Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 211
Skąd: R.o.p.
Wysłany: Pią 30 Gru, 2022   

Prezentacja DKadr MON określa nowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego od 01.2023r.
" Na podstawie art. 802 ustawy dotychczasowe decyzje ustalające wysokość tego dodatku zachowują ważność na okres na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak jak do 31.12.2022r." To m. in. można wyczytać.
Dalej jest powoływanie się na art. 822 ust. 6 ustawy o OO gdzie moc utraciły rozporządzenia MON z 01.06.2010r odnośnie klas.
Jak czytamy" uniemożliwia to dokonanie jakichkolwiek czynności dotyczących klas kwalifikacyjnych, a tym samym dokonywanie zmian w tym zakresie dodatku motywacyjnego."
Dalej mowa jest o przypadkach w których wstrzymuje się wypłatę dodatku przed 31.12. oraz przypadki w których wypłaca się nadal dodatek ale do końca tego roku.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 31 Gru, 2022   

Zgadzam się, że stary dodatek motywacyjny, tj. dodatek za klasę kwalifikacyjną, powinien być wypłacany najpóźniej do dn. 31.12.2022 r., skoro z dniem 01.01.2023 r. wprowadzony zostaje nowy dodatek motywacyjny. Ale powinno to wynikać z ustawy, a nie z jakiejś tam prezentacji! Oczywiście twierdzenie, że tę datę graniczną wprowadza art. 802 ustawy, jest nieprawdziwe.

Druga sprawa. Utrata mocy obowiązującej przez rozporządzenie MON z dn. 01.06.2010 r. w sprawie nadawania, potwierdzania, podwyższania i utraty klasy kwalifikacyjnej nie ma tu nic do rzeczy. Owszem, uniemożliwia to dokonywanie jakichkolwiek nowych czynności dotyczących klas kwalifikacyjnych, ale nie czynności dotyczących dodatku motywacyjnego z tytułu już nadanej klasy. Nawiasem mówiąc, choć w świetle art. 802 jest to bez znaczenia, stare rozporządzenie w sprawie dodatków, w tym dodatku motywacyjnego, nadal obowiązuje.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Sob 31 Gru, 2022   

Można polemizować w sprawie dalszego ISTNIENIA klasy.
O ile dobrze rozumiem pojęcie "klasy" nie ma już podstaw prawnych?
manfred napisał/a:
Generalnie sama zmiana przepisu nie powoduje wygaśnięcia uprawnienia uzyskanego na podstawie przepisu poprzednio obowiązującego, ale wiecie...


Pamiętam podobną dyskusje o zniknięciu pojęcia "uregulowany stosunek do służby wojskowej"

Szwejk stał na stanowisku że jeśli kto MIAŁ uregulowany stosunek na mocy dawnej ustawy to nie znaczy to że go ma nadal, w tym sensie pojęcie to jest nie przechodzące z racji braku zapisu wprost.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
kalasznikow81 
2


Dołączył: 15 Lut 2018
Posty: 56
Skąd: granica
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

I uposażenie dzisiaj mniejsze o 405 brutto. Bez wydania decyzji administracyjnej, bez możliwości odwołania się. Szykuje się na wojnę z macierzystą JW. Zwykłe pospolite sku..stwo. Ktoś jest w takiej samej sytuacji? Zamierzam pisać wniosek do dcy o wydanie decyzji, odwołać się i później iść do sądu. Jeśli ktoś ma inny pomysł poproszę o radę.

[ Dodano: Pon 02 Sty, 2023 ]
agwit napisał/a:
Prezentacja DKadr MON określa nowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego od 01.2023r.
" Na podstawie art. 802 ustawy dotychczasowe decyzje ustalające wysokość tego dodatku zachowują ważność na okres na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak jak do 31.12.2022r." To m. in. można wyczytać.
Dalej jest powoływanie się na art. 822 ust. 6 ustawy o OO gdzie moc utraciły rozporządzenia MON z 01.06.2010r odnośnie klas.
Jak czytamy" uniemożliwia to dokonanie jakichkolwiek czynności dotyczących klas kwalifikacyjnych, a tym samym dokonywanie zmian w tym zakresie dodatku motywacyjnego."
Dalej mowa jest o przypadkach w których wstrzymuje się wypłatę dodatku przed 31.12. oraz przypadki w których wypłaca się nadal dodatek ale do końca tego roku.

Obowiązuje ustawa a nie kolejna głupia prezentacja.
 
 
agwit 
4


Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 211
Skąd: R.o.p.
Wysłany: Pon 02 Sty, 2023   

Wiem co obowiązuje, wrzuciłem parę zdań z tego co mi łaskawie przesłała finansówka.
U mnie też minus 405 zł z uposażenia.
Jak wiadomo rozporządzenia jeszcze nie ma, nie mogą wypłacić bo mogłaby być nadpłata. Takie jest tłumaczenie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group