Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy mozna odmowic przyjecia nowego stanowiska?
Opublikował Wiadomość
weteran_DZ 
2


Dołączył: 28 Lis 2022
Posty: 64
Skąd: Z-P
Wysłany: Czw 19 Sty, 2023   

Patryk1992, Skoro byłeś na wolnym, to sprawdź w rozkazie dziennym, czy był punkt o ściągnięciu / przerwaniu tego wolnego (nawet na 1 dzień). Jeżeli nie to dokument podpisany przez Ciebie ma wadę prawną (oficjalnie byłeś na wolnym, poza JW).
Maj Or, zgadzam się z Twoją wykładnią "wyrażam zgodę" i "zapoznałem się".
Szwejk, bardzo wątpię, że Dowódca JW nie poprze argumentacji "kadrowca". Bazując na swoim długoletnim doświadczeniu śmiem twierdzić, że "kadrowiec" tak przedstawi sytuację Dowódcy, że kapral nie będzie miał dużo "do gadania".
-=Alex=-, organy kadrowe / personalne mają już przygotowane tzw. "gotowce" notatek z rozmów kadrowych. Widziałem takie dokumenty, w których zmienia się tylko stopień, imię, nazwisko, stanowisko służbowe... i kwit gotowy do podpisu przez "delikwenta" i Dowódcę.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12852
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 19 Sty, 2023   

Ten
Cytat:
dokument
chyba w ogóle ma
Cytat:
wadę prawną
więc nie wiele to zmienia.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Patryk1992 
1


Dołączył: 18 Sty 2023
Posty: 41
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Czw 19 Sty, 2023   

[quote="weteran_DZ"]Patryk1992, Skoro byłeś na wolnym, to sprawdź w rozkazie dziennym, czy był punkt o ściągnięciu / przerwaniu tego wolnego (nawet na 1 dzień). Jeżeli nie to dokument podpisany przez Ciebie ma wadę prawną (oficjalnie byłeś na wolnym, poza JW).

To na wolnym nie można przyjechać do jednostki podpisać jakiś dokument bo wtedy jest on automatyczne z wadą prawną?
 
 
Siasiek 
3
Siasiek


Pomógł: 2 razy
Wiek: 54
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 125
Skąd: Elbląg
Wysłany: Czw 19 Sty, 2023   

Może poniższe artykuły z Ustawy o obronie Ojczyzny pomogą autorowi postu:
Cytat:
Art. 122. 3. Skarga do właściwego sądu administracyjnego nie może być wniesiona na decyzje w sprawach:
3) wyznaczenia i przeniesienia na stanowisko służbowe oraz zwolnienia ze stanowiska służbowego, a także przeniesienia do dyspozycji;

Cytat:
Art. 222. 2. Żołnierz zawodowy może być przeniesiony do innego korpusu osobowego, innej grupy osobowej lub innej specjalności wojskowej przez organ właściwy do wyznaczenia go na stanowisko służbowe decyzją o wyznaczeniu na stanowisko służbowe.

Cytat:
Art. 226. Żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej w skutek:
8) odmowy pełnienia służby na równorzędnym lub wyższym stanowisku służbowym;
Ostatnio zmieniony przez Siasiek Czw 19 Sty, 2023, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
weteran_DZ 
2


Dołączył: 28 Lis 2022
Posty: 64
Skąd: Z-P
Wysłany: Czw 19 Sty, 2023   

Patryk1992 napisał/a:
To na wolnym nie można przyjechać do jednostki podpisać jakiś dokument

Skoro na wolne skierował ciebie Dowódca, to tylko Dowódca (lub jego przełożony) może z tego wolnego odwołać.
To w końcu byłeś na wolnym czy na "samowolce"?
Jeżeli byłeś legalnie na wolnym, to nie wykonywałeś w tym czasie czynności służbowych...
 
 
Patryk1992 
1


Dołączył: 18 Sty 2023
Posty: 41
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Czw 19 Sty, 2023   

weteran_DZ, tak byłem na wolnym, wszystko było legalnie. Ten który dał mi notatkę do podpisania wiedział, że jestem na wolnym bo przyszedłem w ubraniu cywilnym i nawet mu to powiedziałem to tylko pokiwał głową i powiedział, że niepotrzebne mnie specjalnie wzywali jak jestem na wolnym bo mogłem to podpisać jakbym wrócił.
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Sob 21 Sty, 2023   

Patryk,
zgodę, na wyznaczenie na inne stanowisko służbowe mógł złożyć tylko żołnierz kontraktowy.
Jeżeli 23 kwietnia 2022 roku przeszedłeś w myśl nowej ustawy na żołnierza zawodowego pełniącego służbę na czas nieokreślony i nie złożyłeś oświadczenia, że z tego rezygnujesz (o ile przed wejściem w życie nowej ustawy byłeś żolnierzem kontaktowym) to dowodca nie musi Cię pytac o zgodę. Podpisanie dokumentu na wolnym czy urlopie też jest zgodne z przepisami.
 
 
Remix7111 
4



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Maj 2005
Posty: 209
Skąd: SP
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2023   

Witam szanowne grono :gent:

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

Czy żołnierz zawodowy wyznaczony na równorzędne stanowisko służbowe - po wyczerpaniu trybu odwoławczego - może złożyć oświadczenie o odmowie pełnienia służby na równorzędnym stanowisku?

Co się wówczas - do czasu zwolnienia ze służby - z takim żołnierzem dzieje, czy pozostaje na poprzednim stanowisku, czy realizuje inne obowiązki?
_________________
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."

 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2023   

Takiego żołnierza zwalnia się ze stanowiska, które zajmował dotychczas, i przenosi do rezerwy pasywnej.
 
 
Maj Or 
4


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 23 Paź 2021
Posty: 234
Skąd: MSD rezerwisty
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2023   

mati_s1 napisał/a:
Takiego żołnierza zwalnia się ze stanowiska, które zajmował dotychczas, i przenosi do rezerwy pasywnej.
Kolega zadaje pytanie o okres służby zanim, stanie się żołnierzem służby pasywnej. Według mnie, zostajesz na dawnym stanowisku, do czasu uprawomocnienia się decyzji usunięcia Ciebie z zawodowej służby. Nie wiem, ale spore zamieszanie mogłoby wywołać rzucenie w rzeczonym okresie kwitu z wypowiedzeniem służby wojskowej.
_________________
- Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem. (von Horn)
- W domu!!! W fabryce od pana nie wymaga się egzaminów na człowieczeństwo ani egzaminów na humanitarność, w fabryce potrzebne są pańskie mięśnie i mózg pański i tylko za to płacimy panu (Borowiecki)
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2023   

Maj Or, przecież napisałem że zwalnia się go z dotychczas zajmowanego stanowiska...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 13 Kwi, 2023   

Remix7111 napisał/a:
Co się wówczas - do czasu zwolnienia ze służby - z takim żołnierzem dzieje, czy pozostaje na poprzednim stanowisku, czy realizuje inne obowiązki?

Problem w tym, że tej kwestii przepisy nie regulują.

Ale pamiętaj mati, że żołnierza zawodowego nie można zwolnić ze stanowiska w próżnię, bo art. 191 ustawy próżni nie przewiduje. Zgodnie z nim, żołnierz zawodowy pełni służbę:
- na stanowisku służbowym albo
- w szkole wojskowej jako "uczeń" albo
- w dyspozycji.
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2023   

Szwejk,
Cytat:
§ 6.
1. W przypadku odmowy pełnienia służby na równorzędnym lub wyższym stanowisku służbowym organ właściwy do wyznaczania na stanowisko służbowe niezwłocznie przesyła do organu zwalniającego wniosek o zwolnienie żołnierza z zawodowej służby wojskowej wraz z jego oświadczeniem o odmowie pełnienia służby na równorzędnym lub wyższym stanowisku służbowym.

Rozp. MON z dnia 20 lutego 2023 r. w sprawie zwalniania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej

Nie zwalnia się w próżnię tylko do pasywnej rezerwy.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2023   

Wybacz mati, ale nadal nie rozumiesz pytania. Nie chodzi o finalne konsekwencje odmowy pełnienia służby na równorzędnym stanowisku, ale o to, co robi taki żołnierz w okresie od dnia złożenia oświadczenia o odmowie do dnia zwolnienia ze służby - wykonuje obowiązki na dotychczasowym stanowisku, czy realizuje inne zadania?
Ja zresztą w swoim poprzednim poście też się nieco zapętliłem, gdyż jednak bycie takiego żołnierza "w próżni" w praktyce jest możliwe. Bo przecież w momencie złożenia oświadczenia o odmowie pełnienia służby na nowym stanowisku, wynikającym z ostatecznej decyzji o wyznaczeniu na nie, także decyzja o zwolnieniu z dotychczasowego stanowiska jest już ostateczna. A więc żołnierz nie pełni służby ani na jednym, ani na drugim stanowisku. W tej sytuacji zapewne robi to, co mu przełożeni zlecą.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15952
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 14 Kwi, 2023   

Szwejk napisał/a:
Bo przecież w momencie złożenia oświadczenia o odmowie pełnienia służby na nowym stanowisku, wynikającym z ostatecznej decyzji o wyznaczeniu na nie, także decyzja o zwolnieniu z dotychczasowego stanowiska jest już ostateczna. A więc żołnierz nie pełni służby ani na jednym, ani na drugim stanowisku.
Osobiście nie spotkałem się z odmową pełnienia służby na równorzędnym lub wyższym stanowisku po wyznaczeniu na takie stanowisko (tzn. przyszedł rozkaz, a żołnierz odmawia). Z reguły było to przed wyznaczeniem. Czyli rozmowa z żołnierzem, że planujemy wyznaczyć na takie stanowisko (rozkaz przyjdzie później), brak zgody żołnierza, podpisanie notatki, żołnierz pozostaje na starym stanowisku, przychodzi rozkaz o zwolnieniu ze służby.
Tak było prościej, szybciej.

Jeżeli było to robione hurtowo to organ właściwy do wyznaczania na stanowisko służbowe przyjeżdżał do jednostki, jeżeli indywidualnie to żołnierz był wzywany do organu.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group