Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dokumentacja potrzebna do emerytury.
Opublikował Wiadomość
Kontraktowy 
1
Kontraktowy


Dołączyła: 05 Mar 2023
Posty: 16
Skąd: Trzebiatow
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   Dokumentacja potrzebna do emerytury.

Czy odchodzadz na emeryturę mogę skorzystać z pełnomocnika prawnego
Mam problem z uzyskaniem dokumentów np Decyzji o przyznanych 15% za służbę wojskową ... Miną już prawie rok a Decyzji nie mam Natomiast 15% mi naliczają a nawet nie podpisywałem .
_________________
Kontraktowy
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   

Tak, możesz ustanowić pełnomocnika i nie musi to być prawnik. Tylko po co?

Jeśli zaś chodzi o udokumentowanie wysokości uposażenia pobieranego w ostatnim miesiącu służby, to nie musisz się tym martwić. Powinieneś otrzymać z oddziału gospodarczego (finansowego) zaświadczenie o wysokości uposażenia, w tym dodatków stałych, a także decyzje o ich przyznaniu.
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1734
Skąd: z kątowni
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   

Krótka piłka. Ja bym zrobił tak. Piszesz pismo, gdzie wprost opisujesz sytuację i wzywasz (!) do wydania dokumentów. To ich obowiązek, rok już? Brawo... oby tak dalej.

Pismo w x kopiach, rodzielnik: dowódca twojej byłej JW, jego przełożony z wyższej JW, komendant/szef oddziału gospodarczego id.

Zobaczysz jak nagle zacznie być panika.
_________________
....
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   

Spokojnie, nie tak ostro! Z rozporządzenia MON w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych:
Cytat:
§ 32. W decyzji o przyznaniu dodatku za długoletnią służbę wojskową podaje się wartość procentową i kwotową tego dodatku na dzień stawienia się żołnierza w jednostce wojskowej w przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej lub dzień objęcia stanowiska służbowego w pozostałych przypadkach oraz wyrażone w procentach przewidywane zwiększenie tego dodatku, o którym mowa w § 31 ust. 2.

Jeśli dobrze rozumiem ten przepis, to żołnierz otrzymuje decyzję o przyznaniu dodatku za długoletnią służbę tylko w momencie objęcia stanowiska.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   

Tak, a w decyzji jest zapis, że w przypadku podniesienia procentów, oddzielnej decyzji nie wydaje się.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   

Zastanawia mnie jedno. Dlaczego ten żołnierz szuka wyjaśnienia swojej sprawy na forum internetowym, a nie u kadrowców? Czyżby ci panowie nie chcieli gadać z "pospólstwem"? A może sami się nie znają na rzeczy? A może nie potrafią wytłumaczyć?
 
 
Kontraktowy 
1
Kontraktowy


Dołączyła: 05 Mar 2023
Posty: 16
Skąd: Trzebiatow
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   

Uwazam ze ktos to robi specjalnie Ta decyzja pewnie znajduje sie w teczce skoro sa naliczane procenty do uposazenia Problem jedyny to to ze nie mam Decyzji w formie papierowej ktora jest potrzebna do WBE .
Kadrowiec mowi skoro sa pieniadze tzn ze Decyzja jest ale gdzie nie wie .
W personalnej zawsze szeregowy mial problemy Ile to zdjec zgubiono albo innych dokumentow Podpisuja sami czy co ?!!
_________________
Kontraktowy
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 08 Maj, 2023   

Widzę, że albo nie przeczytałeś, albo nie zrozumiałeś mojego wyjaśnienia.

Odpowiedz jeszcze proszę na poniższe pytania:
- od kiedy zajmujesz obecne stanowisko?
- czy w ogóle posiadasz jakąś decyzję o dodatku za długoletnią służbę?
- jeśli tak, to kiedy została wydana?

Kontraktowy napisał/a:
Kadrowiec mowi skoro sa pieniadze tzn ze Decyzja jest ale gdzie nie wie .

Głupi, czy tylko rżnie głupa?

Kontraktowy napisał/a:
Ile to zdjec zgubiono albo innych dokumentow Podpisuja sami czy co ?!!

Przez moje ręce przeszły setki TAP z drugiej połowy XX w. i początku tego stulecia. 50% z nich to obraz nędzy i rozpaczy - liczne braki w dokumentacji, błędy i nieścisłości w przebiegu służby, itp. Czyżby burdel kadrowy trwał nadal?
 
 
Kontraktowy 
1
Kontraktowy


Dołączyła: 05 Mar 2023
Posty: 16
Skąd: Trzebiatow
Wysłany: Wto 09 Maj, 2023   

Decyzję mam poprzednia nie było problemu A długo wyczekiwana decyzja o 15 % powinna być w sierpniu
Poprzednia wydana 3sierpnia ( podpisana 31 październik )
Teraz będę miał nie długo 16% 3go sierpnia .
Zamierzam odchodzić
Na stanowisku jestem ponad 10 lat
A W Wojsku od 14 kwietnia 2008 plus zasadnicza służba wojskowa 2006/2007 przerwana .

[ Dodano: Wto 09 Maj, 2023 ]
Chce tylko otrzymać oryginał Decyzji żeby nie mieć problemu w WBE . Dlatego zapytałem czy mogę skorzystać z pomocy prawnika przy odejściu z Wojska skoro z S1 nie da się nic załatwić to co się należy
Wmawiają mi że podpisywałem itd Cyrk .
_________________
Kontraktowy
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 09 Maj, 2023   

Jeżeli nie zmieniałeś stanowiska, to mają rację. Decyzji nie wystawia się co roku, z każdym, kolejnym procentem.
Wszystkie potrzebne dokumenty o wysłudze, dostaniesz przy odejściu.
 
 
przypadeek 
6



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Cze 2008
Posty: 1709
Skąd: warm-maz
Wysłany: Wto 09 Maj, 2023   

Cytat:
Zastanawia mnie jedno. Dlaczego ten żołnierz szuka wyjaśnienia swojej sprawy na forum internetowym, a nie u kadrowców?
...przecież wiesz. Wiecznie zarobieni, wiecznie obrażeni, wiecznie wkur...eni...
_________________
Ojczyzna, to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, którego potrzebujesz i które potrzebuje ciebie /Stefan Pacek/
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 09 Maj, 2023   

Ja im się nie dziwię. Kwitów przybywa z każdym rokiem i to robota nie do przerobienia.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 09 Maj, 2023   

Niestety, pomyliliśmy się Tytan, a może raczej ja się pomyliłem, a Ty zasugerowałeś się moją błędną wypowiedzią. Otóż przewidywane procentowe zwiększenie dodatku za długoletnią służbą podaje się, jak to wynika z zacytowanego przeze mnie wcześniej § 32 rozporządzenia, tylko w przypadku, o którym mowa w § 31 ust. 2, a więc tylko w decyzji ustalającej wysokość dodatku na 15%.
Ten § 32 jest niepoprawnie zredagowany, dość mętny i nie wyjaśnia wszystkiego, ale zapewne praktyka jest taka, że decyzje są wydawane w każdym przypadku, gdy żołnierz przekracza kolejny próg skali wysługowo-procentowej. Jednak tylko ta ostatnia, wydawana w związku z osiągnięciem 15 lat służby, zawiera prognozę, czy też informację dotyczącą dalszego wzrostu procentowego dodatku.

Zatem żądanie Kontraktowego dotyczące wydania mu decyzji o nabyciu prawa do 15% dodatku jest słuszne.

Kontraktowy, niewiele rozumiem z Twojego ostatniego posta, bo nie podajesz, o których latach piszesz. Spróbuję zgadnąć:
1) w sierpniu 2019 r. została wydana decyzja o przyznaniu Ci 12% dodatku - i tę decyzję posiadasz,
2) w sierpniu 2022 r. została wydana decyzja o przyznaniu Ci 15% dodatku - i o tę decyzję bezskutecznie się dopominasz,
3) w sierpniu 2023 r. osiągniesz 16 lat służby i dodatek powinien zostać zwiększony do 16% - decyzja w tej sprawie nie zostanie wydana, bo przepisy nie przewidują.
Czy prawidłowo wykalkulowałem?

Skoro już ustaliliśmy, że decyzję zeszłoroczną powinieneś otrzymać, to radzę napisać wniosek do d-cy JW w tej sprawie. Wniosek, nie skargę, bo prawdę mówiąc, sam sobie jesteś trochę winien, gdyż tak długo dałeś się wodzić za nos jakiemuś palantowi, zamiast już dawno "chwycić za pióro". Sprawa jako nieskomplikowana, niewymagająca postępowania wyjaśniającego, więc powinna być załatwiona bez zbędnej zwłoki - patrz pkt 134-136 RO ŻWP. Jeżeli kadrowiec nadal będzie bruździł i powiedzmy po 10 dniach nie otrzymasz odpowiedzi, pisz do dowódcy ponaglenie.

Na koniec przypominam to, o czym już tu pisaliśmy. Jeśli nawet nie uda Ci się załatwić tej decyzji, to żaden problem, bo wszelką potrzebną do emerytury dokumentację finansową otrzymasz z oddziału finansowego.
 
 
Kontraktowy 
1
Kontraktowy


Dołączyła: 05 Mar 2023
Posty: 16
Skąd: Trzebiatow
Wysłany: Wto 09 Maj, 2023   

Dokładnie 12 % mam 15% brak
Uważam na tym przykładzie że sekcja personalna powinna zostać przekształcona w cywilna Nie powinni tam zasiadać oficerowie i podoficerowie

Zdobyłem xero z teczki oryginał musiał tam zostać
Podpis na Decyzji został podrobiony ale nie wiem w jakim celu ...
Data przy podpisie na decyzji listopad a w tym dniu byłem na L4
_________________
Kontraktowy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group