Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Medycyna pracy
Opublikował Wiadomość
rafimus 
1


Dołączył: 14 Cze 2022
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 27 Cze, 2023   Medycyna pracy

Czy mógłby mi ktoś przybliżyć jak wyglądają badania medycyny pracy do wojska? Czy ma to coś wspólnego z RWKL (rodzaj badan)?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 27 Cze, 2023   

Na skierowaniu będziesz miał określone czynniki szkodliwe oraz wymagane badania na Twoim stanowisku służbowym. Mogą to być np. hałas, praca przy ekranie, badania psychotechniczne, w przypadku kierowcy itd. Na ich podstawie zostaniesz skierowany do odpowiednich specjalistów takich jak okulista, czy laryngolog. Do tego standardem jest wykonanie podstawowej morfologii.
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 28 Cze, 2023   

Zazwyczaj: badania krwi, moczu, okulista, audiometria, laryngolog, neurolog, rtg, jeśli kierowca to coś jeszcze i na koniec wywiad ogólny i orzecznik. I za rok to samo.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 28 Cze, 2023   

Zdaje się, że pytanie dotyczy badań wstępnych, a nie okresowych... a tak naprawdę, to nie wiadomo, o co on pyta.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13515
Skąd: ---
Wysłany: Sro 28 Cze, 2023   

sargento napisał/a:
Zazwyczaj: badania krwi, moczu, okulista, audiometria, laryngolog, neurolog, rtg, jeśli kierowca to coś jeszcze i na koniec wywiad ogólny i orzecznik. I za rok to samo.

Nie koniecznie za rok.
Jak miałem dobre wyniki badań to dostawałem na 3 lata.
A jak zdrowie podupadło to rzeczywiście na rok.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sro 28 Cze, 2023   

i, od dawna dają wszystkim na rok. A czy to jest zgodne z przepisami, to już sprawa dyskusyjna.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 28 Cze, 2023   

Dlaczego sprawa dyskusyjna Tytan? Ta coroczność wynika z ustawy ooo:
Cytat:
Art. 288. 1. Żołnierzom zawodowym przysługują coroczne bezpłatne badania profilaktyczne na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 437).

Do 2009 roku włącznie nie było w analogicznym przepisie ustawy o sł. wojsk. żołn. zawod. słowa "coroczne" i pewnie dlatego badania okresowe żołnierzy zawodowych przeprowadzano z częstotliwością jak u pracowników.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sro 28 Cze, 2023   

Z tego co pamiętam, to uprzednio też było, że badania przysługują raz w roku. I tu słowem - kluczem jest termin "przysługuje". To, że coś mi przysługuje nie znaczy, że muszę z tego skorzystać. Inaczej by było, gdyby zapisy mówiły, że żołnierz raz w roku ma obowiązek poddać się badaniom.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Czw 29 Cze, 2023   

Przysługuje znaczy tyle, że jak dostałeś w 2022 badania na 5 lat, ale w 2023 stwierdziłeś, że coś jest u Ciebie nie tak z np. słuchem, to piszesz wniosek do Dowódcy o skierowanie na badania, powołując się właśnie na ten artykuł. S-1 wystawia skierowanie, jedziesz na badania słuchu i i tak to wygląda.
 
 
rafimus 
1


Dołączył: 14 Cze 2022
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 29 Cze, 2023   

To moje pierwsze badania więc przypuszczam że chodzi o wstępne. Generalnie udało mi się przejść rwkl ale okulisty nadal się boję bo rwkl poszedł na styk.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 29 Cze, 2023   

WG napisał/a:
Przysługuje znaczy tyle, że jak dostałeś w 2022 badania na 5 lat, ale w 2023 stwierdziłeś, że coś jest u Ciebie nie tak z np. słuchem, to piszesz wniosek do Dowódcy o skierowanie na badania, powołując się właśnie na ten artykuł. S-1 wystawia skierowanie, jedziesz na badania słuchu i i tak to wygląda.

Inaczej. Tak to powinno wyglądać. Tym czasem, rok w rok pcha się wszystkich. MON jest bogaty.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 30 Cze, 2023   

Tytan w dresie. napisał/a:
I tu słowem - kluczem jest termin "przysługuje". To, że coś mi przysługuje nie znaczy, że muszę z tego skorzystać.

Masz rację, ten przepis (art. 288 ust. 1) określa badanie okresowe (profilaktyczne) jako uprawnienie, a nie obowiązek żołnierza zawodowego. Czyżby więc badanie to było prawem, a nie obowiązkiem żołnierza?
Według tego przepisu rzeczywiście tak jest, ale jest też inny przepis:
Cytat:
Art. 299.
3. W zakresie wymienionym w ust. 1 i 2 [tzn. w zakresie BHP] do żołnierzy zawodowych stosuje się odpowiednio przepisy działu dziesiątego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, z wyjątkiem (...)

A w art. 299 działu dziesiątego Kodeksu pracy zapisano:
Cytat:
Art. 229.
§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. (...)

Z tego wniosek, że badanie okresowe ma charakter dualistyczny - jest i prawem, i zarazem obowiązkiem żołnierza zawodowego.


Zaś jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania badań okresowych, to można się jedynie domyślać, że intencją prawodawcy jest, aby badanie to wykonywane było co roku. Mam tu na myśli nie tylko wcześniej wspomniany art. 288 ust. 1 ustawy, ale także przepis rozporządzenia MON :
Cytat:
§ 2. Zakres corocznych bezpłatnych badań profilaktycznych obejmuje wykaz badań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 229 § 8 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510).
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 30 Cze, 2023   

Żaden lekarz medycyny pracy, mam na myśli rynek cywilny, nie wystawia zaświadczenia na rok. Są to minimum dwa lata, lub trzy.
Wiem,bo kiedyś byłem zmuszony zrobić badania prywatnie (czas) i poprosiłem lekarza, żeby zaświadczenie wydał na rok. Zdziwiony odpowiedział,że nie może i wpisał mi trzy lata.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 30 Cze, 2023   

Badania okresowe pracowników są przeprowadzane, w zależności od warunków pracy, co 1 do 5 lat. Jeżeli kogoś interesują te normy czasowe, to polecam załącznik-tabelę do tego rozporządzenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000607/O/D20230607.pdf
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13515
Skąd: ---
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

Tytan w dresie. napisał/a:
i, od dawna dają wszystkim na rok. A czy to jest zgodne z przepisami, to już sprawa dyskusyjna.

Nie wiem czy od dawna.
W 2019 dostałem na 3 lata. W 2022 rzeczywiście na rok.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group