Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wypowiedzenie przed uplywem roku od mianowania.
Opublikował Wiadomość
lukasz500 
1


Wiek: 39
Dołączył: 24 Lut 2022
Posty: 22
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 26 Sie, 2023   Wypowiedzenie przed uplywem roku od mianowania.

Witam, jak to jest z st.szer.spec jeżeli awansował na specjalistę 11.22 i chce odejść przed 11.23 ?
Roku nie ma i gdzieś przeczytałem że to tylko zmiana zaszeregowania i nic nie trace? jeśli chodzi o 12 pensji i naliczenie emerytury. Może ktoś już odchodził ....
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 26 Sie, 2023   

No nic nie tracisz bo co miałbyś tracić? Jesteś w tych samych widełkach.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 27 Sie, 2023   

lukasz500, opisany przez Ciebie problem reguluje art. 461 ustawy ooo. Jeżeli Twoje mianowanie nastąpiło z jednoczesnym przeniesieniem na inne stanowisko, to trochę stracisz na: odprawie, rocznym świadczeniu pieniężnym i ekwiwalencie za niewykorzystany urlop (ale nie na emeryturze!), natomiast, jeżeli mianowanie nastąpiło w ramach zajmowanego stanowiska, to przepis ten nie będzie miał do Ciebie zastosowania.
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 11 Sty, 2024   

Nie rozumiem dlaczego miałby tracić w ogóle cokolwiek. Myślałem, że wszystko liczy się od ostatniej należnej pensji i tyle i nic się nie traci, i że zmiana stanowisk i upływający czas nie ma nic do rzeczy.
 
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Pią 12 Sty, 2024   

Ma do rzeczy tak jak napisał kolega Szwejk. Jeżeli awans wiązał się ze zmiana stanowiska to przy odejściu przed upływem roku spowoduje, że tylko emerytura będzie ze stopnia a reszta należności z poprzedniego stanowiska. Żołnierze często o tym nie wiedzą, bądź nie chcą wiedzieć.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 12 Sty, 2024   

Sephiroth napisał/a:
Nie rozumiem dlaczego miałby tracić w ogóle cokolwiek.
Dodam jeszcze (jeżeli się nie mylę i pamięć mnie nie zawodzi), że jeżeli w międzyczasie byłaby podwyżka uposażenia, to ta podwyżka nie wchodzi do wyliczenia emerytury z nowego, ani ze starego stanowiska.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 12 Sty, 2024   

mati_s1 napisał/a:
Ma do rzeczy tak jak napisał kolega Szwejk. Jeżeli awans wiązał się ze zmiana stanowiska to przy odejściu przed upływem roku spowoduje, że tylko emerytura będzie ze stopnia a reszta należności z poprzedniego stanowiska. Żołnierze często o tym nie wiedzą, bądź nie chcą wiedzieć.

Teraz czaję. To lipa troszkę. Kijowo, że coś takiego wymyślili. Ale skoro jest taki przepis, to trudno. Nie można odejść za szybko (przez rok czasu) po zmianie stanowiska z tego wynika.

[ Dodano: Pią 12 Sty, 2024 ]
-=Alex=- napisał/a:
Sephiroth napisał/a:
Nie rozumiem dlaczego miałby tracić w ogóle cokolwiek.
Dodam jeszcze (jeżeli się nie mylę i pamięć mnie nie zawodzi), że jeżeli w międzyczasie byłaby podwyżka uposażenia, to ta podwyżka nie wchodzi do wyliczenia emerytury z nowego, ani ze starego stanowiska.

Nie wierzę w to. To jakaś bezsensowna bzdura z palarni musi być. To już w ogóle nie ma sensu.
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 12 Sty, 2024   

Jednak pamięć już mnie zawodzi. Dotyczyło to należności związanych ze zwolnieniem ze służby:
1) odprawy,
2) dwunastomiesięcznego świadczenia,
3) ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

:gent:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 14 Sty, 2024   

-=Alex=- napisał/a:
Jednak pamięć już mnie zawodzi. Dotyczyło to należności związanych ze zwolnieniem ze służby:
1) odprawy,
2) dwunastomiesięcznego świadczenia,
3) ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

:gent:

Czyli te wszystkie rzeczy są liczone ze starego stanowiska, jeśli nie minęło 12 miesięcy od awansu, tak?
A dlaczego podwyżka nie będzie wliczona, jeśli stare stanowisko dostało podwyżkę też?
 
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Nie 14 Sty, 2024   

Podwyżka wówczas też będzie wliczona.
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 15 Sty, 2024   

Trochę się chaos zrobił i sprzeczne informacje. Ogólnie te przepisy to jeden wielki chaos. Im więcej tego czytam, tym mniej z tego rozumiem.
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 15 Sty, 2024   

mati_s1 napisał/a:
Podwyżka wówczas też będzie wliczona.
Należności, o których mowa w art. 458 oraz art. 459 pkt 1 i 2 będą naliczone (i wypłacone) w wysokości bez podwyżki. :gent:

W ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych został wprowadzony zapis
Cytat:
Art. 97a. W przypadku wypowiedzenia przez żołnierza zawodowego stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej w okresie dwunastu miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia podstawę wymiaru należności, o których mowa w art. 94 oraz art. 95 pkt 1 i 2, ustala się, przyjmując uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym.

Powyższy zapis został powtórzony w ustawie o obronie Ojczyzny
Cytat:
Art. 461. W przypadku wypowiedzenia przez żołnierza zawodowego stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej w okresie 12 miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym, lecz z wyższą grupą uposażenia podstawę wymiaru należności, o których mowa w art. 458 oraz art. 459 pkt 1 i 2, ustala się, przyjmując uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym.


I teraz poszukajcie sobie na forum postów, w których odchodzący żołnierze opisują jak mieli naliczane te należności w przypadku kiedy w międzyczasie była podwyżka uposażenia. :gent:


Tak na szybko. Przechodziłem obok i coś znalazłem .... ;)
Cytat:
Dzisiaj trochę podzwoniłem i niestety sprawa wygląda gorzej niż myślałem.

Pani z WBE stwierdziła kategorycznie, w w takim przypadku jak opisałem powyżej organ naliczy należność (w przypadku WBE dotyczy to uposażenia wypłacanego przez 12 miesięcy) z zastosowaniem uposażenia jakie pobierałem na poprzednim stanowisku przed ostatnim wynaczeniem i nie mam mowy, żeby naliczając ww. świadczenie np w dniu 01 lutego 2019 zastosowano uposażenie z tego poprzedniego etatu z uwzględnieniem podwyżki obwiązującej od 1 stycznia 2019. Czyli dla WBE wyrażenie "uposażenie należne" rozumiane jest w wysokosci jakiej dostawałem je wtedy, gdy byłem jeszcze na tym niższym etacie, a nie jako "należne" na tym poprzednim etacie w dniu naliczania 12-tki do wypłaty, zakłądając podwyżkę od 1 stycznia 2019.

Z kolei w organach finansowych jednostki (dotyczy m.in. odprawy, której dotyka ta reguła) ocenili to właściwie tak samo, przy czym ta opinia była oparta na argumencie, że w art. 97a brak jest w treści artykułu zapisów stosowanych w innych częściach ustawy o służbie i ustawie emerytalnej, stanowiących mniej takie wskazanie: "...z uwzględnieniem zmian mających wpływ na wysokość uposażenia/świadczenia...".

Czyli jednak żołnierz karany jest dubeltowo - z poprzedniego etatu i jeszcze z zastosowaniem poprzedniego uposażenia, co w sytuacji jaka czeka nas na przełomie 2018/2019 czyni tą kwestię jeszcze bardziej dotkliwą.
http://www.nfow.pl/viewto...7ed396ed#876438
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Pon 15 Sty, 2024   

Mea culpa, oczywiście że emerytura liczona jest wg. pobieranego uposażenia a nie należnego w dniu zwolnienia :gent:
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 15 Sty, 2024   

mati_s1, nie. Spokojnie nie Twoja "kulpa".

Chodzi o
Cytat:
Należności, o których mowa w art. 458 oraz art. 459 pkt 1 i 2 będą naliczone (i wypłacone) w wysokości bez podwyżki.
, a nie emeryturę.

Cytat:
Art. 458. 1. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje odprawa w wysokości:
(...)
Art. 459. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 458, przysługują następujące należności pieniężne:
1) przez okres 1 roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby;
2) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem urlopu, o którym mowa w art. 281 ust. 2, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby, oraz za lata poprzednie;
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
lukrem 
1


Dołączył: 22 Cze 2016
Posty: 13
Skąd: Silesia
Wysłany: Wto 16 Sty, 2024   

No to spróbujmy jeszcze utrudnić, a co w przypadku, gdy z "poprzedniego" stanowiska odchodzimy załóżmy w dniu 20 lutego, a podwyżka wynagrodzeń jest od 1 stycznia, ale z wyrównaniem od 1 marca czy wtedy wspominany przepis również WBE zastosuje literalnie czy jednak uwzględni podwyżkę? :)

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group