Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rencista wojskowy czy inwalida wojskowy ?
Opublikował Wiadomość
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
  Wysłany: Pon 05 Lut, 2024   Rencista wojskowy czy inwalida wojskowy ?

Witam, mam taką zagwostkę a mianowicie, posiadam orzeczenie RWKL z kategorią N - trwale niezdolny do zawodowej służby wojskowej z uwagi na wypadek w czasie pełnienia zawodowej służby wojskowej z tego również tytułu przysługuje mi świadczenie odszkodowawcze (zaliczony do trzeciej grupy). I moje pierwsze pytanie jestem zaliczony jako rencista wojskowy czy inwalida wojskowy ? WBE wysłało mi legitymację emeryta/rencisty wojskowego (zielony laminacik). Drugie pytanko, czy na ww. legitymacji mogę poruszać się środkami transportu publicznego np. pociągi ze zniżką 37% (pytam bo ostatnio miałem dziwną sytuację tj. w czasie kontroli biletów konduktor oznajmił mi że Legitymacja emeryta/rencisty wojskowego (zielony laminacik) nie uprawnia do jakichkolwiek zniżek chyba że jest się zaliczonym do pierwszej grupy inwalidztwa (ja mam trzecią grupę) i jednocześnie oznajmił mi i pokazał że jakbym posiadał książkę inwalidy wojennego(wojskowego) (biała książeczka) to by się nie czepiał (taką książkę wydaje ZUS) ? I ostatnie pytanko czy posiadając kategorię N - trwale niezdolny do zawodowej służby wojskowej muszę wykonać ponowną komisję lekarską (pomimo posiadania orzeczenia) by zmieniono mi kategorię w książeczce wojskowej z kat. A na D lub E ? jak wygląda ww. procedura ? Dziękuję z góry za okazaną pomoc jak i zainteresowanie tematem.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 05 Lut, 2024   

Jesteś rencistą wojskowym.
Cytat:
Rencistą wojskowym jest żołnierz zwolniony z zawodowej służby wojskowej, który ma ustalone prawo do wojskowej renty inwalidzkiej.


Cytat:
Art. 30. [Pojęcie inwalidy wojskowego]
1. Inwalidą wojskowym jest żołnierz niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego:
1)w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie;
2)w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.


tomwil32 napisał/a:
I ostatnie pytanko czy posiadając kategorię N - trwale niezdolny do zawodowej służby wojskowej muszę wykonać ponowną komisję lekarską (pomimo posiadania orzeczenia) by zmieniono mi kategorię w książeczce wojskowej z kat. A na D lub E ?
Komisję to za duże słowo, ale musisz stanąć przed lekarzem. Jak przedstawisz dokumenty, orzeczenie, legitymację ect. to idzie to z marszu.
https://www.youtube.com/w...DJeoEhkE&t=790s :lol:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
Wysłany: Pon 05 Lut, 2024   

Na orzeczeniu widnieje zapis: okres czynnej służby wojskowej od do. wypisany jest łączny okres (zasadnicza służba, nadterminowa i zawodowa) jako rencista wojskowy mam jakieś uprawnienia?

[ Dodano: Pon 05 Lut, 2024 ]
Nadmieniam również że zaliczono mnie do grupy inwalidztwa po 2 letnim okresie od zwolnienia z zawodowej służby wojskowej zaś zwolnienie nastąpiło z uwagi na nie przedłużenie kontraktu z mojej strony.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 05 Lut, 2024   

Tę (dzięki i) III grupę to dostałeś już na stałe ?

tomwil32 napisał/a:
rencista wojskowy mam jakieś uprawnienia?
Zniżka do ZOO. ;)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
Wysłany: Pon 05 Lut, 2024   

Nie, mam na okres 5 lat
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Wto 06 Lut, 2024   

-=Alex=- napisał/a:
Tę (dzięki i) III grupę to dostałeś już na stałe ?

tomwil32 napisał/a:
rencista wojskowy mam jakieś uprawnienia?
Zniżka do ZOO. ;)

Nie potrafię zrozumieć Twojego wpisu. Odniosłeś się do mnie?

Natomiast, co owej zielonej karteczki:
PKP nie jeździłem od lat, to i nie wiem.
Natomiast jak byłem w Karkonoszach to dostawałem na nią różne zniżki.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 06 Lut, 2024   

i napisał/a:
Nie potrafię zrozumieć Twojego wpisu. Odniosłeś się do mnie?
Tak.
http://www.nfow.pl/viewto...7910a7e4#990895

Albo coś spieprz.....łem.
Może miało być "Tą III grupę ..." Bo odnosi się do "trzeciej". :-o

tomwil32 napisał/a:
jako rencista wojskowy mam jakieś uprawnienia?
Na taką legitymację
http://www.nfow.pl/viewto...7910a7e4#729320
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Wto 06 Lut, 2024   

-=Alex=- napisał/a:
Albo coś spieprz.....łem.
Może miało być "Tą III grupę ..." Bo odnosi się do "trzeciej".

Tu przyznaję, że "zabiłeś mi zagwozdkę".
Moim, skromnym zdaniem "Tę" odnosi się do "grupę". Lecz (nieustająco) nie wykluczam, iż mogę się mylić.

Zaś uściślając kwestię owej legitymacji emeryta-rencisty wojskowego:
Nie wiem jak jest teraz (sporo już lat upłynęło).
Na pewno miałem zniżkę na wyciągi. Zniżkę na wstęp do karkonoskiego parku (o ile mnie pamięć nie myli).

Ale jedno pamiętam doskonale: Muzeum Kargula i Pawlaka.
Wisiała tam karteczka, że dla emerytów jest zniżka.
Zapytałem się: Czy dla wojskowych emerytów też? I miły Pan odpowiedział mi: My nie dzielimy emerytów na takich czy innych.

Tak, że muszę przyznać, iż skorzystałem na tej zielonej karteczce. A myślałem, że do niczego mi się ona nie przyda.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
Wysłany: Wto 06 Lut, 2024   

Do zoo i na pampersy może kiedyś się przyda :) Pytanie jeszcze co w przyszłości tj. Jeżeli po 10 latach choroba/uszczerbek nie ustąpi/nie polepszy się, to dostanę na stałe na III grupie? A jeżeli schorzenie nie ustępuje a nawet mój lekarz stwierdzi że jest w jakimś stopniu nieulaczalne, czy można ubiegać się o tzw. II grupę inwalidzką - czy można przedobrzyć czy polepszyć?

[ Dodano: Wto 06 Lut, 2024 ]
I jeszcze jedno czy posiadając III grupę + 10% z związku ze służbą muszę po przekroczeniu danego dochodu itp. zawieszać rentę?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 06 Lut, 2024   

Jeżeli mnie pamięć nie myli 10 lat trwa weryfikacja grupy i jeżeli w tym czasie komisja "nie uleczy" Ciebie to dostajesz na stałe. Ty w tym okresie leczysz się, zbierasz dokumenty itd, itp.
Komisja może "zabrać grupę", potwierdzić grupę (dać na stałe) lub podwyższyć.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group