Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chrzest Polski inne spojrzenie
Opublikował Wiadomość
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Czw 29 Wrz, 2005   Chrzest Polski inne spojrzenie

Znalazłem bardzo interesujący tekst który w zupełnie innym świetle stawia przyczyny przyjęcia chrztu przez Mieszka I.
Miłośnicy najstarszych dziejów naszego państwa pewnie z ciekawością go przeczytają.

Polecam :mrgreen:

http://wiadomosci.onet.pl...1,kioskart.html
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Roballo 
Mod



Pomógł: 11 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2005
Posty: 4131
Skąd: Mazury
Wysłany: Czw 29 Wrz, 2005   

Faktycznie ciekawy tekst, z tym że jak było naprawdę, możemy tylko przypuszczać.
Miłośniokom początków historii naszego państwa polecam książki: Karola Bunscha cykl Opowieści piastowskie, czy też Zbigniewa Nienackiego Dagome Iudex (wg mnie - rewelacja) traktujące ten okres naszej historii w sposób lżejszy, zbeletryzowany.



Pozdrawiam :gent:
_________________

 
 
Black^Widow
[Usunięty]

Wysłany: Pon 17 Paź, 2005   

Bardzo ciekawy :)
a o poczatkach panstw slowianskich i historii ich ludow polecam rowniez ksiazke Zofii Kossak "Troja Polnocy"

Pozdrawiam
 
 
plut. pchor. rez 
6



Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 31 Maj 2005
Posty: 1017
Skąd: ten dym?
Wysłany: Wto 18 Paź, 2005   

Black^Widow napisał/a:
Bardzo ciekawy :)
a o poczatkach panstw slowianskich i historii ich ludow polecam rowniez ksiazke Zofii Kossak "Troja Polnocy"

Pozdrawiam
Kolega historyk dobrego słowa o tej książce nie powiedział, nazwał ja typowym wytworem propagandowym pseudo historyków z pod znaku PAX w służbie PRL.
_________________
Wojna nie wybucha wtedy gdy gotowi są do niej wszyscy, lecz wtedy gdy gotowi są do niej tylko niektórzy.
 
 
Black^Widow
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Paź, 2005   

Coz, dobra wola kolegi historyka :) jak juz pisalem moj historyk w liceum (doktoryzowany) uwazal ze powinnismy odebrac Ukrainie Lwow, Podole...

Coz, ja przeczytalem pare innych ksiazek (i choc zajmuje sie historia tylko z zamilowania) wydaje mi sie ze nie jestto wcale tak odlegle od prawdy...
Napewno jest to spojrzenie co najmniej ciekawe na te czasy i historie plemion slowian polabskich. Osad pozostawiam czytelnikom :)

Pozdrawiam
 
 
Tom35
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Paź, 2005   

Black^Widow napisał/a:
Coz, dobra wola kolegi historyka jak juz pisalem moj historyk w liceum (doktoryzowany) uwazal ze powinnismy odebrac Ukrainie Lwow, Podole...
....
wydaje mi sie ze nie jestto wcale tak odlegle od prawdy...


Moim skromnym zdaniem książka historyczna nie powinna być w ogóle odległa od prawdy, bo wtedy to już nie jest historyczna.
No, a to jaki ma się pogląd na to co się powinno zrobić w jakiejś sprawie (Podole) nie ma za bardzo zwiazku z tym czy się cos wie o historii czy nie. Na podstawie tych samych faktów różni ludzie mogą wyrobić sobie różne poglądy - inaczej bylibyśmy bardzo monolityczni.
No i nie jest to taka fikcja jeśli sie bierze pod uwagę dłuższy okres czasu. kto wie czy za 100 lat nie stworzymy jakiejś unii personalnej z Ukrainą. Wtedy się okaże, że kolega historyk miał rację.
:gent:
 
 
Black^Widow
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Paź, 2005   

:)
I dlatego wlasnie, jak pisal ktos wdziale Uzbrojenie, co ekspert to troche inne zdanie :gent: . Niemniej pewne rzeczy i twierdzenia sa duzo blizsze prawdy (nie zakladam tak optymistycznej wersji ze "sa sama prawda" ) niz inne. Roozumiem przez to - duzo dokladniej oddaja prawde. Zeby poznac CALA, szeroka prawde na ten temat mysle ze musielibysmy sie cofnac po prostu do tamtych czasow i przezyc je razem z ludzmi o ktorych dokonaniach czytamy.. Podobnie jak w naukach przyrodniczych - jesli cos (badania) sie potwierdza w 10 innych, niezaleznych zrodlach, to mozemy uznac ze maja one duza wiarygodnosc. Duzo wieksza niz oderwane zdanie - nie poparte niczym - nawet eksperta fistorii.

BTW - cos mi nie pasowalo i sprawdzilem - Zofia Kossak nigdy nie byla czlonkiem PAXu i miala tyle z nim wspolnego ile Rolls-Royce z rollmopsem

Pozdrawiam
 
 
plut. pchor. rez 
6



Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 31 Maj 2005
Posty: 1017
Skąd: ten dym?
Wysłany: Sro 19 Paź, 2005   

Black^Widow napisał/a:
:)

BTW - cos mi nie pasowalo i sprawdzilem - Zofia Kossak nigdy nie byla czlonkiem PAXu i miala tyle z nim wspolnego ile Rolls-Royce z rollmopsem

Pozdrawiam
To może kolega poda jaka dokładnie oficyna wydała tą książkę, bo ja mam bardzo stare wydanie z wydawnictwa Veritas/PAX. Ponadto ta Pani dalej jest wydawana przez PAX np. dwa tomy książki Krzyżowcy. I jeszcze pytanie bo kolega zapewne jest bardzo dociekliwy, czy ta Pani jest historykiem czy bardziej powieściopisarką?
_________________
Wojna nie wybucha wtedy gdy gotowi są do niej wszyscy, lecz wtedy gdy gotowi są do niej tylko niektórzy.
 
 
Black^Widow
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Paź, 2005   

To , ze ktos byl wydawany przez ta oficyne w czasach w ktorych tylko tam ukazywaly sie jakie takie publikacje z pewnym pryzmknieciem oka przez cenzure o niczym nie swadczy. Znajdz mi prosze informacje n/t czlonkowstwa p. Kossak w PAXie - wtedy uwierze. W tej samej sytuacji bylo wielu autorow uwczesnej PRL.

Pozdrawiam
 
 
plut. pchor. rez 
6



Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 31 Maj 2005
Posty: 1017
Skąd: ten dym?
Wysłany: Sro 19 Paź, 2005   

Black^Widow napisał/a:
To , ze ktos byl wydawany przez ta oficyne w czasach w ktorych tylko tam ukazywaly sie jakie takie publikacje z pewnym pryzmknieciem oka przez cenzure o niczym nie swadczy. Znajdz mi prosze informacje n/t czlonkowstwa p. Kossak w PAXie - wtedy uwierze. W tej samej sytuacji bylo wielu autorow uwczesnej PRL.

Pozdrawiam
Tylko nie każdy pisał na zamówienie epopeje uzasadniajacą na siłe pretensje Polski do tkzw. ziem odzyskanych i przedstawiajacą jak biedni słowianie byli niszczeni przez żywioł germański i nordycki. Ja z faktami historycznymi nie zwykłem dyskutować, natomiast komentarz i na siłe budowana fabuła razi nie tylko moje poczucie przyzwoitości, tak trzeba było wtedy pisać. Niemiec twój wróg od zawsze. Ale tylko ten z RFN bo ci z NRD to przyjaciele, tak to wtedy rozgrywano. lubisz historię to zapoznaj się z historią PAX, jak ta organizacja była sterowana i jaką wykonywała robotęza PRL.
_________________
Wojna nie wybucha wtedy gdy gotowi są do niej wszyscy, lecz wtedy gdy gotowi są do niej tylko niektórzy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group