Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Akademia Lotnicza w Dęblinie
Opublikował Wiadomość
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13544
Skąd: ---
Wysłany: Czw 20 Sty, 2011   Akademia Lotnicza w Dęblinie

Dziś odbyło się głosowanie w Sejmie RP:
Link do wyników głosowania
Cytat:
GŁOSOWANIE Nr 4 - POSIEDZENIE 83.
Dnia 20-01-2011 Godz. 09:14

Pkt 6. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie

Głosowało - 422 Za - 421 Przeciw - 0 Wstrzymało się - 1 Nie głosowało - 37


Pytanie 1:
Skąd ta projektowana nazwa? Skoro w świecie stosuje się nazwę AFA (Air Force Academy - Akademia Sił Powietrznych).

Pytanie 2:
Czy ta Uczelnia trzyma aby odpowiedni poziom, by nazywać ją Akademią?

Pytanie 3:
Co sądzicie o takiej formie przekształcenia?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
piter2204 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 456
Skąd: poland
Wysłany: Czw 20 Sty, 2011   

Wymogi formalne po "połączeniu" z WIML spełnia. Nazwa? Chcą się "otworzyć" także na środowisko cywilne i to się uda, stąd nazwa, która nie powinna kojarzyć się z wojskiem. Mają o co walczyć, bo cywilny rynek szkolenia lotnicze to niezła "kasiora".
 
 
MK-J 
Mod
kapitanka



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2007
Posty: 7498
Skąd: north
Wysłany: Sro 09 Lut, 2011   

Cytat:



Szef BBN: to hipersprzeczność


Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej bardzo krytycznie ocenia planowaną reformę wojskowego szkolnictwa wyższego. W specjalnym tekście na ten temat pisze o kolejnych sprzecznościach reformy - m.in. obniżeniu wymaganego poziomu wykształcenia oficerów i rozproszeniu uczelni. - Minister obrony będzie miał ich dwukrotnie więcej niż dywizji w wojskach lądowych. Czy jest w tym jakaś logika? - pyta. Jako, że szef BBN jest bliskim współpracownikiem prezydenta Bronisława Komorowskiego, to można się spodziewać jego weta do przyjętej przez Sejm ustawy o powołaniu Akademii Lotniczej w Dęblinie i kolejnych idących w tym samym kierunku.

Wedle szefa BBN w dyskusji nad reformą pojawia się wiele nieprawdziwych argumentów, których stosowanie zarzuca gen. Czesławowi Piątasowi, wiceministrowi obrony narodowej. Zaznacza też, że sam od dawna opowiada się za konsolidacją wojskowego szkolnictwa wyższego - a co za tym idzie - i za zmniejszeniem liczby uczelni.

Szef BBN podkreśla, że nie jest prawdą, iż opinia o potrzebie konsolidacji nie znajdowała posłuchu wśród poprzednich szefów MON. Wskazuje tutaj na plany Radosława Sikorskiego (jeszcze w czasie rządów PiS) o stworzeniu jednego Uniwersytetu Obrony Narodowej. - Pod wpływem nacisku (…) wycofał się z niego następny minister, ś.p. Aleksander Szczygło.

Projekt reformy - wedle współpracownika prezydenta - charakteryzuje się "dyskwalifikującymi" błędami. Po pierwsze, wykazuje szef BBN, obniżenie progu wykształcenia (z magistra na licencjata) dla kadry oficerskiej jest sprzeczne ze zwiększeniem liczby uczelni nadających tytuły magistra. Po drugie - argumentuje - jako że jedynie oficerowie starsi będą musieć posiadać tytuł magistra, to osób z pełnym wykształceniem wyższym w wojsku będzie w przyszłości około dwa razy mniej. - Tymczasem wcale nie zmniejsza się dwukrotnie liczby uczelni akademickich, jak można byłoby sądzić, lecz wręcz odwrotnie - dwukrotnie tę liczbę się zwiększa (z 3 do 5 lub 6) - zauważa Koziej. I dodaje, że część z magistrów w mundurach będzie absolwentami uczelni cywilnych. - Dlatego to nie jest zwykła sprzeczność. To jest już hipersprzeczność - podkreśla.

Współpracownik Bronisława Komorowskiego podkreśla generalny trend w wojsku: redukowanie liczy oddziałów, garnizonów i samej liczby żołnierzy. A rośnie jedynie liczba wojskowych uczelni akademickich. - Minister obrony będzie miał ich dwukrotnie więcej niż dywizji w wojskach lądowych. Czy jest w tym jakaś logika? - pyta. I odpowiada, że nie, a dodatkowo będzie to "psuło" wojsko.

Odnosząc się do uczelni lotniczej w Dęblinie stwierdza, że najkorzystniejsze "byłoby rozwinięcie (…) (jej) w międzynarodowe centrum szkolenia lotniczego niż przekształcenie jej w lokalną uczelnię wyższą o statusie akademickim".

Sejm przyjął ostatnio utworzenie 1 września 2011 r. Akademii Lotniczej w Dęblinie. W jej skład wejść ma obecna Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie. Za utworzeniem AL opowiada się MON. Szef BBN już wcześniej jasno stwierdzał, że "to krok w kierunku reformy szkolnictwa wojskowego, której pan prezydent nie popiera". Ustawa ws. powołania Akademii Lotniczej w Dęblinie jest inicjatywą poselską. Sejm uchwalił ją 20 stycznia; poparły ją wówczas wszystkie kluby. Jest elementem szerszej reformy wojskowego szkolnictwa wyższego.


LINK
_________________
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie
ma prawa do przyszłości. J. Piłsudski
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

piter2204 napisał/a:
Chcą się "otworzyć" także na środowisko cywilne
Na przykładzie WAT-u mogę powiedzieć, że takie "otworzenie" całkiem wyrugowało ongiś wojskowych studentów z tej uczelni. Do tego pogoń za kasą całkiem zmanierowała władze uczelni, do tego doszły jeszcze liczne afery finansowe.
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

Identycznie proces destrukcji uczelni (kiedyś) stricte wojskowej przebiegł (czas przeszły dokonany niestety) w AON, Szanowny Rewizorze... :( :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

Na to wszystko jednak MON ma już tak na prawdę przeciętny wpływ. To raczej szkolnictwo wyższe. Każda szkoła dąży do uzyskania jak najwyższego statusu ponieważ to oznacza pieniądze.
Sytuacja jest mniej więcej taka jakby Wam ojciec mówił: wiem że tam w mieście zarobicie 5 x więcej ale zostańcie tu na tym 1,5 ha ziemii bo to ojcowizna przecież. Fakt że MON-ojciec nic nie mówi. Wyśmiano by go przecież jakby powiedział: wiem że waszym celem jest rozwój ale WP was potrzebuje bez rozwoju :D
Albo jakbyście mieli okazję przenieść się na wymarzony etat, brak dojazdów, więcej kasy, lepsza robota, jest zgoda na samej górze na przeniesienie i przełożony wam mówi że jednak on woli żebyście zostali z nim. :x
Tak samo tutaj MON nie ma wielkiego manewru. Uczelnie wojskowe podlegają pod ustawę o szkolnictwie wyższym, mimo iż są w niej traktowane na specjalnych zasadach.
O takim tworze -
Cytat:
międzynarodowe centrum szkolenia lotniczego
ustawa o szkolnictwie nic nie mówi.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13544
Skąd: ---
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

thikim napisał/a:
Na to wszystko jednak MON ma już tak na prawdę przeciętny wpływ.

Zapominasz, że Minister Obrony Narodowej posiada Departament Kadr i Szkolnictwa Wojskowego. I wszystkie szkoły wojskowe merytorycznie podlegają owemu departamentowi. Ale nie o tym chciałem rozmawiać zakładając ten wątek.

Uważam, że przekształcenie WSOSP w AL to przerost formy nad treścią. Czy ktokolwiek z was ma informacje o poziomie jaki prezentuje ta Uczelnia? By stawiać ją w jednym rzędzie z WAT i AMW? Chętnie wysłucham. :gent:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

Hmm, nie zapomniałem(po prostu nie doceniam ich wpływu na bieg wydarzeń). Jeśli jednak pytasz o rzędy. AMW w dobie rozwiązywania MW nie ma przyszłości więc jaki jest sens tej litery "A"? Na samoloty przynajmniej stawiamy. Ile wydaliśmy w ostatnich latach na samoloty a ile na statki? Stąd chyba jasne że szkolnictwo powinno dążyć za tymi pieniędzmi.
 
 
czata49 
Banita
czata49


Dołączył: 27 Paź 2009
Posty: 102
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

Hmm, zgadzam się z przedmówcą. "Przerost formy nad treścią". Jako Akademia, uczelnia taka powinna mieć przede wszystkim co reprezentować aby zasługiwać na takie miano. A obecnie WSOSP nie bardzo ma czym dysponować i się pochwalić jeśli chodzi o sprzęt lotniczy - latający. Bo co niby, wysłużone "Iskry"? Tam powinna być niejako baza lotnicza ze sprzętem z prawdziwego zdarzenia aby słuchacz/przyszły oficer nie musił za długo dokształcać się na nowym sprzęcie jaki zobaczy np. w 32 BLT. Porównanie do WAT-u - w sensie Akademii - chyba nie jest najbardziej trafne. WAT ma naprawdę potężne zaplecze, które również wynika - nawiązując do postu któregoś powyżej - z udziału w nim studentów cywilnych. Bardzo dużo nowych prac, projektów czy choćby pomysłów jest generowane właśnie przez tą grupę studentów (również z korzyścią dla armii). I nie wpływa to za bardzo na "wojskową część" tej uczelni. Mam na myśli tutaj częściowo cywilny charakter Akademii. Jest to w dalszym ciągu najwyżej notowana szkoła wojskowa, która również zajmuje miejsce w czołówe szkół o profilu politechnicznym bez względu na charakter. WSOSP dla cywilów? Dlaczego nie? Przykład WAT-u pokazuje że warto, natomiast co do zmiany na AL, tutaj bym się zastanowił, mimo że szkoła ta jak wiadomo wypuściła wielu wybitnych "aktorów polskiego nieba".
 
 
piotrek 
5



Wiek: 50
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 338
Skąd: WBE
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

Tak w ramach uzupełnienia WSOSP nie posiada Iskier - te posiada 4 Skrzydło. Przekształcenie WSOSP w AL to (moim) zdaniem kompletna bzdura. Już w tej chwili liczba etatów płk jest taka że żadno dowództwo ZT chyba tylu nie posiada a po powstaniu AL ich liczba jeszcze pewnie wzrośnie. ale co tam wystarczy popatrzeć na kierunki studiów i na nazwiska wykładowców :viktoria: . Jaka przyszłość czeka absolwenta kierunku "bezpieczeństwo narodowe"?
_________________
"- Czego krzyczysz, co noga? Tamtemu głowę urwało i nie krzyczy." Józef Piłsudski
 
 
rafism 
2
rafism


Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 82
Skąd: Pomorze
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011   

Miałem okazję być studentem AMW i WSOSP. Różnica między tymi uczelniami - przepaść bez dna. Począwszy od przyziemnych problemów jak choćby parkingi dla studentów i kursantów, poprzez jakże mało istotny w dzisiejszych czasach w DEMBRIDGE dostęp do internetu :cool: . Zawsze miałem wrażenie, że gdy w WAT i AMW inwestowano w bazę dydaktyczną to w Dęblinie inwestowano w złote literki na internatach i srebrne poręcze. Może kasa z cywilnych studentów pomoże WSOSP dorównać konkurencji i podnieść poziom. Powoli dokonuje się również wymiana kadry dydaktycznej na młodszą (wreszcie). Życzę WSOSP powodzenia i szybkiego rozwoju. :viktoria:
 
 
qbix5 
4
qbix5



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 236
Skąd: Miasto z morza i marzeń
Wysłany: Wto 15 Lut, 2011   

thikim napisał/a:
a ile na statki?

Na statki pewnie nic, może na okręty :gent:
A tak na poważnie to mam okazje bywać na różnych kursach w WSOSP i za każdym razem obiecuję sobie, że to już ostatni raz... Porażka :!: Teraz też to sobie obiecałem i mam nadzieję, że moja noga już tam nie postanie...
_________________
Wszędzie dobrze...gdzie nas nie ma...
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 15 Lut, 2011   

Na okręty zdaje się też nie wiele :gent:
To że poziom jest niski, czy to oznacza że należy to akceptować czy raczej próbować zmienić?
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
czata49 
Banita
czata49


Dołączył: 27 Paź 2009
Posty: 102
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Lut, 2011   

Najpierw to musiałbyś kadrę zmienić i jej myślenie (właściwie wystarczyło by tylko myślenie, a to raczej niemożliwe przy starej kadrze czyli na jedno wychodzi).
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15995
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 20 Mar, 2011   

No i sprawa wyjaśniona. :D
Cytat:
Prezydent Bronisław Komorowski nie podpisał ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie - poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta. Jest to pierwsze weto prezydenta Komorowskiego.

Całość http://wiadomosci.onet.pl...-wiadomosc.html
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group