Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Partycjonowanie dysku - Partition Magic 8.0 - opis
Opublikował Wiadomość
M@rEK 
Admin Site



Pomógł: 22 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 2227
Skąd: Sulechów
Wysłany: Sro 11 Sie, 2004   Partycjonowanie dysku - Partition Magic 8.0 - opis

Partycjonowanie dysku

Partition Magic 8.0


Partycjonowanie to sztuka dzielenia dysku na mniejsze części. Wówczas każda partycja jest widziana przez system jako osobny dysk, czyli w przypadku awarii programu uszkodzenie krytycznych danych jednej partycji nie narusza integralności drugiej. Cały problem z dzieleniem dysku polega na tym, iż standardowe narzędzie służące do tego celu o nazwie FDISK wymazuje zawartość całego fizycznego dysku i dopiero wówczas przystępuje do tworzenia kolejnych partycji. Na szczęście istnieje narzędzie o nazwie PartitionMagic. Istnieje wiele różnych wersji, lecz nie różnią się one zbytnio od siebie. Dzięki temu narzędziu możemy usuwać, tworzyć i zmieniać rozmiar istniejących partycji bez utraty danych, a nawet bez ich uszkodzenia. Aby być w posiadaniu tego narzędzia nie musimy płacić za niego iluś tam złotych, tylko możemy ściągnąć z sieci wersję trial tego programu, która wystarczy do podziału dysku. Taka wersja nie traci na swej funkcjonalności. Jako przykład wykorzystamy PartitionMagic 8.0.





Po instalacji PM i jego uruchomieniu oczom naszym ukazuje się bardzo przyjazny interfejs. Widać wyraźnie jak jest podzielony nasz dysk i w jakim stopniu jest on zapełniony. Przed przystąpieniem do partycjonowania dysku należy użyć dobrego defragmentatora, np. z pakietu NortonUtilites. Wówczas będziemy mieli pewność, że nasze dane nie zostaną pogubione.

Jeśli nasz dysk ma tylko jedną partycję, to pierwszą czynnością, jaką będziemy musieli wykonać, to zmniejszenie jej rozmiaru w taki sposób, aby na pierwszej partycji pozostało ileś tam MB. Może to być jakieś 1GB lub więcej, jeśli chcemy instalować soft, który po instalacji nowego systemu nie chce działać. Aby zmienić jej rozmiar wykonujemy:

- klikamy prawym przyciskiem myszy partycję, której chcemy zmienić rozmiar
- z menu wybieramy „Resize / Move”





- w tym okienku możemy ustalić wielkość partycji, rozmiar klastrów, etc.



- klikamy OK na potwierdzenie nowych ustawień partycji


Aby utworzyć nową partycję należy zaznaczyć niewykorzystane miejsce na dysku i z menu „Partition” wybrać opcję „Create”. W nowo otwartym okienku ustalamy typ partycji (FAT, FAT16, FAT32, NTFS, czy dla Linuxa EXT2 oraz czy ma to być partycja „Logical” czy „Primary”) i klikamy OK.



Teraz należy Z menu tekstowego „General” wybrać „Apply changes” i pozwolić komputerowi zająć się resztą. Po upływie kilku minut komputer uruchomi się ponownie, lub zrobi to od razu, zmieni literę CD-ROM na następną w alfabecie i gotowe. Mamy dwie partycje.


UWAGA!!! Niestety przy operacji na partycjach zawsze istnieje ryzyko utraty danych. Niemniej należy zarchiwizować najistotniejsze dane oraz utworzyć dyskietkę ratunkową (RESCUE DISK). Można to uczynić korzystając z PM w menu „Tools” – „Create Rescue Disk”. Do tej operacji należy przygotować kilka pustych dyskietek, z których będziemy mogli skorzystać w wypadku niepowodzenia operacji.


Poniżej opis kilku ważniejszych funkcji PM w pełnej wersji. Opis dotyczy oczywiście wersji PM 8.0:

- „Convert partition” - pozwala na zmianę typu partycji np. z Fat32 na NTFS bez utraty danych



- „Split partition” – umożliwia przesuniecie danych z istniejącej pratycji na nową, która zostanie dopiero utworzona. Uwaga!!! Nie należy przesuwać plików oraz folderów systemowych.



- „Merge partitions” – pozwala na łączenie partycji bez utraty czy ręcznego przenoszenia danych. Struktura katalogów pierwszej partycji zostanie nienaruszona, a pliki i foldery z drugiej partycji zostaną umieszczone w nowym folderze na pierwszej partycji, któremu możemy nadać przyjazną dla nas nazwę.



Autor: PowerQuest
http://www.powerquest.com/partitionmagic/

Licencja: Demo

Platforma: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Pobierz Partition Magic 8.


Wybierz wersję pliku dla systemu:

Windows 95/98 (23219.5 kb) - http://ak1889.powerquest....0RETAILDEMO.ZIP


Windows Me (23219.5 kb) - http://ak1889.powerquest....0RETAILDEMO.ZIP


Windows NT (23219.5 kb) - http://ak1889.powerquest....0RETAILDEMO.ZIP


Windows 2000 (23219.5 kb) - http://ak1889.powerquest....0RETAILDEMO.ZIP


Windows XP (23219.5 kb) - http://ak1889.powerquest....0RETAILDEMO.ZIP

:) :) :) :) :) :) :)
_________________
Komputer wypiera maszynę do pisania, liczydła i wiele innych rzeczy, jest nawet cybersex,ale jednej rzeczy nie zastąpi - butelki piwa.
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.
 
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Czw 08 Sty, 2009   

A jak najlepiej i najprościej podzielić dysk pod systemem Windows Vista?
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
sam88 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 47
Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 420
Skąd: lubuskie
Wysłany: Czw 08 Sty, 2009   

Nie robiłem tego osobiście ale kol.na laptopie z Vistą zastosował taki program http://dobreprogramy.pl/i...ger+9.0+Express . Z tego co widziałem jest podobny do Partition Magic.
_________________
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi, nawet w dużych ilościach :-)
 
 
bartex 
1



Pomógł: 1 raz
Wiek: 36
Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 3
Skąd: się biorą dzieci?
Wysłany: Czw 08 Sty, 2009   

Low_radiation napisał/a:
A jak najlepiej i najprościej podzielić dysk pod systemem Windows Vista?


Witam

Partycje w Viscie

Pozdrawiam
 
 
M@rEK 
Admin Site



Pomógł: 22 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 2227
Skąd: Sulechów
Wysłany: Pią 09 Sty, 2009   

Witam :gent:

bartex - bardzo dobry opis, polecam wszystkim.

Po zassaniu tego opisu wiele spraw dotyczących partycjonowania HDD powinno zostać wyjaśnionych.

Punkt dla Ciebie :D

W artykule tym jest mowa narzędziu wiersza polecenia Diskpart, opis można znaleźć TUTAJ

Pozdrawiam M@rEK

P.S. Dzięki odświeżeniu tego tematu , będę musiał uzupełnić linki do zrzutów :(
_________________
Komputer wypiera maszynę do pisania, liczydła i wiele innych rzeczy, jest nawet cybersex,ale jednej rzeczy nie zastąpi - butelki piwa.
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.
 
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009   

Witam.
Wczoraj dokonałem podziału dysku 500GB na partycje za pomocą narzędzi oferowanych przez samą Vistę i wszystko było w porządku. Jednakże dysk C nie chciał się zmniejszyć poniżej 260GB więc na partycje zostało mi pół dysku, a drugą połówkę zajmował C. Nie dało mi to spokoju, bo na windows chciałem zostawić nie więcej niż 100GB, a resztę dysku wykorzystać na partycje. Zainstalowałem więc program Partition Manager 9.0 Express i zmniejszyłem C do 100GB, a z pozostałych 160GB utworzyłem kolejną partycję. Nowa partycja pojawiła się. Jako, że długo nic się nie działo zrestartowałem komputer lecz on już się nie uruchomił. Po kontrolkach widać, że próbuje czytać z HDD i CD, ale uruchomienie nie następuje. Na monitorze czarno i "No signal detected". Włożyłem do napędu płytę Recovery Media for Windows Vista i postanowiłem odzyskać system, jednak komputer nie uruchamia się nawet z płyty! Płytę sprawdziłem na innym komputerze - uruchamia się z niej.
W związku z brakiem jakiegokolwiek zobrazowania i nie uruchamianiem się obawiam się, że może coś z płytą główną. :cry: Przecież powinien sie pokazać jakiś BIOS czy coś?
Przecież to, że majstrowałem z partycjami na dysku nie powinno nijak wpływać na to czy się komputer uruchomi czy nie? Co najwyżej może nie podnieść się windows z HDD. Z płyty powinien wystartować nawet przy wyjętym twardzielu prawda?

POMOCY :!: :cry:
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
pawoj 
3


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 123
Skąd: Wawa
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009   

Przy wyjetym tak, przy uszkodzonym (fizycznie/logicznie) niekoniecznie. Nie wiem jak to wytlumaczyc teoretycznie ale w praktyce zdarza sie ze komputer nie chce sie uruchomic kiedy ma jeden uszkodzony podzespol, wcale nie niezbedny do jego dzialania.

Na poczatek zrestartuj komputer "twardo" zeby sprawdzic czy to nie kwestia zasilania - odlacz fizycznie od zrodla pradu i kilka razy nacisnij wlacznik az do momentu kiedy przestana sie swiecic jakiekolwiek diody przy probie wlaczenia.
Jesli po ponownym podlaczeniu do pradu problem nie zniknal:
Wyjmij twardy i zobacz jak zareaguje komputer. Jezeli uruchomi sie BIOS to problem jest z dyskiem twardym. Musisz przelozyc twardy do innego komputera i go naprawic/oddac komus kto to zrobi. Jesli BIOS nie ruszy to sugeruje oddanie calego komputera do serwisu.
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009   

Low_radiation, A ta nowo utworzona [logiczna] partycja przy pomocy PM9.0E została sformatowana :?:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009   

No właśnie chyba nie...
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
quest71 
9
Życie to nie bajka - to bitwa jest.



Pomógł: 13 razy
Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 5129
Skąd: lubuskie
Wysłany: Sob 10 Sty, 2009   

Low_radiation, Podłącz dysk jako drugi do innego kompa, pełny format i z powrotem do swojego. Chyba, że masz inny dysk, który podłączysz do swojego komputera zamiast tego na którym robiłeś eksperymenty. Albo: odłącz najpierw wszystkie napędy, podłączaj je po jednym po ponownym włączeniu kompa. Jeżeli po odłączeniu wszystkich komputer dalej nie startuje, sprawdź połączenie pozostałych podstawowych podzespołów.
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
M@rEK 
Admin Site



Pomógł: 22 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 2227
Skąd: Sulechów
Wysłany: Nie 11 Sty, 2009   

:gent: :gent:

Low_radiation napisał/a:
No właśnie chyba nie...


1. Jeżeli Hdd dzielimy na partycje w Partition Magic ( w innych programach również ) to należy :
- podzielić HDD na partycje
- formatować partycje
- aktywować partycję gdzie będzie zainstalowany system

Również wczoraj dokonałem podziału na partycje HDD 500 GB, użyłem do tego jak zwykle płytki Hiren's.BootCD.9.6 - obecnie najnowszy , lecz tu uwaga - Partition Magic, który jest w zestawie tej płytki , dzieli HDD ( 500 GB ) od wersji Hiren's.BootCD.9.5.

Bez problemu podzieliłem dysk na dwie partycje 100 GB jako C: , pozostała część HDD jako part D:

Zainstalowałem Windows Vista Ultimate 64 - muszę powiedzieć , że jestem bardzo mile zaskoczony prędkością uruchamiania systemu oraz pracy poszczególnych aplikacji.
Teraz wreszcie mogę docenić oraz wykorzystać swój sprzęt na maxa.

Polecam wszystkim ( posiadającym odpowiedni sprzęt ) ten system. Fakt, że musiałem poszperać w necie na stronach producentów sprzętu aby zassać najnowsze sterowniki, ale to mam już za sobą. Kolejnym małym problemem była java ( niektóre witryny banków oraz czatów korzystają z tej aplikacji ). Problem rozwiązany.

quest71 napisał/a:
....Podłącz dysk jako drugi do innego kompa, pełny format i z powrotem do swojego.....


Dysków podczas formatowania i instalacji nowego systemu nie odłączałem, w Biosie ustawiłem który HDD ma być jako master.

Powodzenia :)
_________________
Komputer wypiera maszynę do pisania, liczydła i wiele innych rzeczy, jest nawet cybersex,ale jednej rzeczy nie zastąpi - butelki piwa.
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.
 
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

:viktoria: Problem z uruchomieniem już rozwiązany, system założony na nowo z "Recovery disk". Pojawił się następny schodek. Na dysku była partycja podstawowa "C", oraz na partycji rozszerzonej trzy dyski logiczne. Z poziomu Windows przy pomocy narzędzi Windows pomniejszyłem jeszcze dysk "C" i zyskałem 130 GB miejsca "nieprzydzielonego". Chciałem utworzyć kolejny dysk-partycję, ale system oznajmił, że już więcej partycji utworzyć nie można. Postanowiłem więc owe 130 GB nieprzydzielonych dołączyć do już istniejącego dysku logicznego. I tu moje pytanie: jak tego dokonać za pomocą narzędzi oferowanych przez Vistę :?: Wolę zapytać niż zaczynać potem od początku. :gent:
BTW
1. Jaki polecacie darmowy antywirus pod Vistę?
2. Czy Office 2003 jest kompatybilny z Vistą?
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
M@rEK 
Admin Site



Pomógł: 22 razy
Wiek: 67
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 2227
Skąd: Sulechów
Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

:gent: :gent: :gent:

Low_radiation zacznę od pytania :

1. Jaką Vistę instalowałeś ??? Bussines , Home , Ultimate ?

2. Czy tylko ten jeden dysk masz podpiety do płyty ??

3. Jak masz podpiętą nagrywarkę i HDD na magistralę: SATA czy ATA

Takie informacje również są przydatne podczas dyskusji.

Low_radiation napisał/a:
.....jak tego dokonać za pomocą narzędzi oferowanych przez Vistę.....


Nie wiem nie sprawdzałem, HDD zawsze przygotowuję wcześniej programem Partition Magic z płytki, o której już wcześniej pisałem Hiren's.Boot, nigdy nie miałem z tym problemów. Może ktoś to robił spod Visty i podpowie :?:
Możesz spróbować zainstalować jakiś program do podziału HDD na partycje nawet Partition Magic lub jakiś inny, sporo tego w sieci. Lecz należy bardzo ostrożnie postępować.

Low_radiation napisał/a:
Jaki polecacie darmowy antywirus pod Vistę?


hmmm ... w tym momencie ilu będzie użytkowników brało udział w dyskusji , każdy może mieć inne zdanie i poleci swój sprawdzony jedyny najlepszy program . Polecam Avira AntiVir Personal - Free Antivirus

Polska strona Antywira :

http://antivir-polska.info/

Do zassania wersja free:

http://antivir-polska.info/?dl_id=3

Chociaż używam Kasperskiego - raz w roku warto wydać 90 PLN ( przeliczając ta kwotę na ilość dni w roku policz ile browarów dziennie mniej spożyjesz ;) :oops1: - to mały żart )

Low_radiation napisał/a:
Czy Office 2003 jest kompatybilny z Vistą?


Bez problemów zainstalowałem Office 2003 - jako system mam zainstalowanego Windows Vista Ultimate x 64 .

Po zainstalowaniu systemu, Vista tworzy dwa katalogi (Foldery ):
- Program Files - tu instalują się pogramy (aplikacje ) 64 bit
- Program Files (x86) - tu instalują się programy ( aplikacje 32 bit
Praktycznie każdy program, który pracował pod Windows XP powinien bez problemu zainstalować się na Viście, jak na chwilę obecną nie mam żadnych problemów.

Pozdrawiam M@rek :gent:
_________________
Komputer wypiera maszynę do pisania, liczydła i wiele innych rzeczy, jest nawet cybersex,ale jednej rzeczy nie zastąpi - butelki piwa.
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.
 
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Wto 13 Sty, 2009   

1. Vistę Home.
2. Tylko ten jeden dysk mam podpięty do płyty.
3. Nagrywarkę i HDD na magistralę SATA.

Dzięki za zainteresowanie problemem. :gent:
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
sam88 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 47
Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 420
Skąd: lubuskie
Wysłany: Nie 31 Maj, 2009   

Witajcie chciałem sie dowiedzieć czy taki dysk trzeba defragmnentować i czy istnieje potrzeba dzielic go na partycje alobo czy w ogóle można to robić.
_________________
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi, nawet w dużych ilościach :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group