Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wcześniejsze emerytury
Opublikował Wiadomość
Deron
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Gru, 2005   Wcześniejsze emerytury

Wcześniejsze emerytury dla 37-latków

Wszystkie osoby zatrudnione w szkodliwych warunkach urodzone przed 1 stycznia 1969 r. będą mogły wystąpić z otwartych funduszy emerytalnych i przejść na wcześniejsze emerytury.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przygotowało projekt ustawy umożliwiający przechodzenie na wcześniejsze emerytury osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. Z nowych rozwiązań może skorzystać ponad 700 tys. osób. Koszt tych rozwiązań wyniesie od 0,8 do 1,5 mld zł rocznie.

Opcja zerowa naprawia krzywdę wyrządzoną osobom, które rozpoczynając pracę w szkodliwych warunkach, miały prawo do wcześniejszych emerytur - wyjaśnia Ryszard Łepik, wiceprzewodniczący OPZZ. Odebranie praw nabytych było najpoważniejszym błędem reformatorów systemu emerytalnego.

Powrót przywilejów

Autorzy projektu proponują, że prawo do wcześniejszych emerytur uzyskają osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. były zatrudnione w szczególnych warunkach i charakterze, mają odpowiedni staż pracy, urodziły się w latach 1949-1968 oraz nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego, oznacza to, że z tego prawa skorzystają także dzisiejsi 37-latkowie.

Kto byłby uprawniony do wcześniejszej emerytury

Łącznie 775 tys. osób, w tym:
nauczyciele - 205 tys.
kolejarze - 83 tys.
pracownicy transportu - 85 tys.
hutnicy - 47 tys.
pracownicy sektora energetycznego - 43 tys.
Źródło: Projekt ustawy

Projekt ustawy zakłada utworzenie w ZUS nowego rejestru zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Dane w nim zawarte będą jedyną podstawą do określenia stażu w szkodliwych warunkach. Do rejestru będą wpisywane nie tylko bieżące okresy zatrudnienia, ale także wcześniejsze na podstawie dokumentacji przedstawionej przez pracowników i pracodawców.

Wyjście z OFE

Ustawa stwarza możliwość rozwiązania umowy z otwartym funduszem emerytalnym. Prawo do wystąpienia z II filaru będą mieć osoby, które zostały wpisane do rejestru zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Rozwiązanie umowy nastąpi na wniosek członka OFE złożony nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty wpisu do tego rejestru. Z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać także osoby, które obecnie nie pracują w warunkach szkodliwych. Jednak w ich przypadku wnioski takie muszą być złożone do 31 grudnia 2008 r. Po rozwiązaniu umowy z OFE, pieniądze zgromadzone na rachunku członka funduszu zostaną w całości przekazane na konto emerytalne w ZUS. Przymus oszczędzania w OFE będzie dotyczył (tak jak obecnie) wyłącznie osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r.

Pomosty na zawsze

Ewentualne uchwalenie ustawy zmieniającej zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury nie może zahamować prac nad emeryturami pomostowymi.
Mimo postępu technologicznego, nadal wiele prac jest wykonywanych w trudnych warunkach naturalnych i nie można tego zmienić - dodaje Ryszard Łepik. Tak jest w przypadku górników. Jego zdaniem możliwość wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej powinny mieć również osoby, od których zależy życie innych osób, np. piloci, maszyniści czy kontrolerzy ruchu lotniczego.

Nie byłoby żadnej dyskusji o tzw. opcji zerowej proponowanej przez OPZZ, gdyby poprzedni rząd zdecydował się skierować do Sejmu projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Tak się jednak nie stało - twierdzi Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej.

Zbiórka podpisów

Związkowcy rozpoczną wkrótce zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz.U. nr 62, poz. 688), musi go poprzeć co najmniej 100 tys. osób. Pierwsze czytanie takiego projektu ustawy powinno być przeprowadzone na posiedzeniu Sejmu w ciągu 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do marszałka Sejmu lub postanowienia Sądu Najwyższego stwierdzającego prawidłowo złożoną liczbę podpisów popierających projekt ustawy. Autorzy nowych rozwiązań zakładają, że ustawa powinna wejść w życie w ciągu 14 dni od jej daty uchwalenia. Natomiast rejestr zatrudnionych powstanie w ZUS 1 listopada 2006 r.


OPINIA

Agnieszka Chłoń-Domińczak, ekspert rynku ubezpieczeniowego

Proponowane przez OPZZ rozwiązanie burzy obecnie istniejący system emerytalny. Osoby pracujące w szkodliwych warunkach otrzymają bowiem większe świadczenia, niż to wynika z kwoty ze składek wpłaconych na konto emerytalne. Mają bowiem otrzymywać emerytury wypłacane według starych przepisów sprzed reformy, chociaż ich świadczenia powinny być ustalone według nowych zasad. Dodatkowe koszty wypłat takich emerytur będą musiały więc ponieść następne pokolenia, co automatycznie podwyższy koszty pracy. Istnieje więc poważne ryzyko, że pracodawcy ograniczą koszty funkcjonowania firm wprowadzając coraz nowsze technologie. Oznacza to, że nie nastąpi oczekiwany spadek bezrobocia wśród młodzieży.


Pozdro
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group