Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lista pytań w sprawie nuklearnej tarczy
Opublikował Wiadomość
Roballo 
Mod



Pomógł: 11 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2005
Posty: 4131
Skąd: Mazury
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2006   Lista pytań w sprawie nuklearnej tarczy

GW za PAP, 21-04-2006
----------------------

Sikorski: Polska przekazała USA listę pytań w sprawie nuklearnej tarczy

Polska przedstawiła Amerykanom listę szczegółowych pytań dotyczących ewentualnego rozmieszczenia na jej terytorium projektowanej antyrakietowej tarczy - powiedział w piątek w Londynie PAP minister obrony narodowej Radosław Sikorski.


Dodał, że odpowiedź, jaką uzyska rząd w Warszawie będzie podstawą do formalnych negocjacji, których jednak nie należy oczekiwać w krótkim czasie.

"Przekazaliśmy stronie amerykańskiej obszerną listę pytań, na które chcielibyśmy znać odpowiedź jeszcze przed formalnymi negocjacjami (gdyby miało do nich dojść). Jest to proces rozłożony na wiele miesięcy i rząd będzie podejmował decyzję taką, aby bezpieczeństwo Polski wzrosło" - podkreślił Sikorski, który nad Tamizą uczestniczy w XIII Amerykańsko-Europejskim Forum na temat ładu światowego i problemów globalnych.

Sikorski dodał, iż z punktu widzenia Waszyngtonu możliwych jest wciąż kilka różnych scenariuszy zarówno od strony technologicznej, politycznej jak i prawnej (dotyczącej np. statusu personelu).

Zauważył też, iż w sprawie amerykańskiej inicjatywy obronnej toczy się intensywny dialog amerykańsko-rosyjski.

"Będzie to jedna z najważniejszych decyzji obecnej dekady, z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju, a więc musimy do niej podejść bardzo poważnie. Jednak rozważymy ją dopiero wtedy, gdy będziemy znali szczegóły amerykańskiej propozycji, bo tu jest wiele możliwych scenariuszy" - mówił minister.

Szef resortu obrony zastrzegł, iż wprawdzie nie ma żadnych nowych faktów w tej sprawie, ale wiadomo, kiedy można spodziewać się w Waszyngtonie decyzji.

"Są nowe informacje ze strony USA dotyczące amerykańskiego harmonogramu dochodzenia do decyzji o nowych elementach tego systemu. To się jeszcze nie przełożyło na konkretne propozycje wobec strony polskiej" - stwierdził.

Sikorski, zapytany przy okazji, czy projekt ustawy o rozwiązaniu Wojskowych Służb Informacyjnych i powołaniu w ich miejsce dwóch nowych służb - wywiadu i kontrwywiadu - obecnie omawiany na forum sejmowej komisji nadzwyczajnej, odpowiada jego oczekiwaniom, odmówił komentarza: "To jest kwestia, którą mogę komentować na forum komisji, a jeszcze nie zostałem o to poproszony" - powiedział.

W przekonaniu Sikorskiego możliwe zmiany w składzie budowanej koalicji nie wpłyną na podejście do polityki obronnej, wobec której dostrzega on ponadpartyjny konsensus i która jest wyłączona z bieżącej polityki partyjnej.

Pogłoski o możliwym objęciu przez niego resortu spraw zagranicznych w związku z zasygnalizowanym przez Stefana Mellera zamiarem odejścia Sikorski określił jako "nieprawdziwą plotkę".
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group