Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niszczenie nośników magnetycznych - procedury
Opublikował Wiadomość
sierżant H. 
5
Eng_Branch



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 647
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Wto 08 Lip, 2008   Niszczenie nośników magnetycznych - procedury

Witam!

Potrzebuje pomocy. Czy ktoś z kolegów mógłby mi powiedzieć jakie aktualne przepisy określają sposoby i procedury niszczenia / brakowania nośników magnetycznych (chodzi mi o dyski twarde) zawierające inf. niejawne ??(Tylko tajemnica służbowa). W 'naszej' kancelaryjnej 25-tce jest napisane że określają to 'odrębne przepisy'...jakie?? W tej chwili żeby pozbyć się wszelkiego rodzaju jawnych gratów robię protokół zniszczenia taki jak dla niejawnych,powołanie komisji,numery seryjne itp. Z tego co wiem to żadne przepisy wprost nie odnoszą się do nośników z dokumentacjią jawną (nie ma takiej klauzuli,proste) oprócz tych o archiwach ale tutaj nie o tym mowa. Wiem że 'półśrodkiem' była by deklasyfikacja nośników i 'wywalenie' ich na protokół jako już jawnych ale nie o to przecież chodzi. Chciałbym zrobić to jak należy a nie 'bo tak się robi,...wszyscy tak robią,...ktoś mówił...itp' :gent:

Z góry dziękuje za odpowiedź i podejrzewam że nie jestem jedynym pracownikiem pionu ochrony/kancelarii którego nurtuje to pytanie.

Pozdrawiam.

Nie krzycz :!: P_E


_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla....
 
 
MMM 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 2
Skąd: Mazury
Wysłany: Wto 15 Lip, 2008   

Dla jawnych jest instrukcja Łączn. 1012/2004. "Instrukcja prowadzenia gospodarki materiałowo-technicznej sprzętu i oprogramowania informatycznego w resorcie ON". Ktoś z logistyki powinien ją mieć. Jest tam jeszcze parę innych ciekawych rzeczy. Jeśli interesuje cię jej wersja elektroniczna daj znać na PW.

Jednocześnie mam pytanie jak deklasyfikuje się dyski niejawne z komputerów na gwarancji? Uszkodził mi się niejawny dysk w nowym komputerze. Firma za wymianę dysku rząda dostarczenia starego. Nie mogę go dostarczyć bo jest niejawny. Muszę do deklasyfikować pomimo tego że jest niesprawny. Uszkodzenie dysku zrywa mi gwarancję, za co nie dostanę dysku nowego. Czy jakiś przepis to reguluje? Bo dla mnie to "błędne kółko"?

Pozdrawiam.
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 15 Lip, 2008   

Poniżej przepisy:

Cytat:
ZARZĄDZENIE 3/MON

MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 2 lutego 2005 r.

w sprawie zasad i trybu postępowania z materiałami archiwalnymi i inną dokumentacją w resorcie Obrony Narodowej

http://www.iniejawna.pl/przepisy/mon/arch_3.html


Cytat:
Dz.U.2006.206.1518

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1)

z dnia 30 października 2006 r.

w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z dokumentami elektronicznymi
http://www.iniejawna.pl/p...6_206_1518.html


Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
sierżant H. 
5
Eng_Branch



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 647
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Wto 15 Lip, 2008   

Dzięki za pomoc, do instrukcji dotarłem. :gent:

Chodzi mi głównie o to żeby pozbyć się z kancelarii "szitu" (czyt. złomu) w postaci dysków twardych (jawnych) o pojemnosci od 200 MB do 20 GB. (padnięte lub niepotrzebne z uwagi na wiek i pojemność).

W tej instrukcji dotarłem do wielu ciekawych zapisów. Ale jak prawie każda "wykładnia" przez duże W zawiera błędy lub niescisłości. Chodzi mianowicie o numery seryjne/identyfikacyjne nośników. Jeżeli w przypadku dysków twardych sprawa jest jasna, to co w przypadku dyskietek i płyt cd?? Jeśli są jawne to w każdej normalnej kancelarii wywala się je za 2 podpisami (choć i tak za dużo bo stosuje się to do do dokumentów o klauzuli POUFNE włącznie) to jeśli chodzi o niejawne to jak możliwa jest np. w przypadku płyty CD deklasyfikacja??? lub dyskietki?? Jakie numery seryjne ?? (nie mylić z numerem nadawanym w kancelarii) Jak ktoś, jeśli ja przykleje naklejkę i przybije pieczątke z numerem udowodni mi że to własnie ta lub nie ta płyta?? Z dyskiem twardym już nikt w h... nie poleci,bo da sie numer ustalić nawet programowo ale w takim razie dlaczego nie wyłącza się z tego durnego przepisu o deklasyfikacji dyskietek i płyt CD?? To tyle moich przemyśleń,zainteresowanych zapraszam do dyskusji.... :czytanie:
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla....
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 15 Lip, 2008   

Możnaby oczywiście podawać wielkość płyty w bajtach + kod CRC-32 danych na niej zapisanych. To jednak już po nagraniu i zamknieciu płyty by ją identyfikowało. Kod CRC-32(lub inny, jest cała gama dostępnych kodów) odczytywany musiałby być nie tylko dla samej informacji ale i dla danych zapisywanych dodatkowo przez nagrywarkę.
Praktycznie chyba nikt tego nie testował, za dużo zachodu, w końcu OIN to jedna z największych pozoracji w WP (oczywiście ze szkoleniówką to nic nie ma porównania...)
 
 
pck 
1
3 axis


Dołączył: 03 Cze 2007
Posty: 27
Skąd: Toruń
Wysłany: Nie 03 Sie, 2008   

Za tzw. moich czasów dyskietki 3.5 cala miały numer seryjny (na spodniej stronie, w specjalnym wgłębieniu) zaś płyty CD (-R, -RW) wokół otworu napędowego. Wygląda na "widzimisię" producenta nośnika, ale jak się dłużej zastanowić to prawie każdy numer seryjny (poza bronią i sprzętem specjalnym) jest takowym "widzimisię" ... pomysł z sumą kontrolną jest nawet - ale faktycznie, powinna to być suma kontrolna binarnego obrazu nośnika a nie informacji nań zapisanej, czyli pliku lub systemu plików.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group