Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta bezp.osobowego przed objęciem stanowiska w nowej JW
Opublikował Wiadomość
Badi 
1


Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 1
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 14 Kwi, 2008   Ankieta bezp.osobowego przed objęciem stanowiska w nowej JW

Witam serdecznie, czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pewne pytanie? Złożyłem dokumenty o przeniesienie do innej jednostki i mam problem tego typu że w departamencie kadr wstrzymano moje dokumenty ponieważ nie mam dopuszczenia do ściśle tajnych dokumentów a jest to wymagane i teraz pytanie brzmi czy musze muszę mieć to dopuszczenie przed przeniesieniem czy można mnie przenieść a w nowej jednostce wszcząć postępowanie o dopuszczenie bo obecna jednostka mi nie wyrobi dopuszczenia??? Czy jest z tego jakieś wyjście, bardzo prosze proszę o radę. Pozdrawiam

Poprawiłem tytuł by lepiej odzwierciedlał treść postu Najlepiej jest jeżeli sformułujesz taki tytuł, by można było zorientować się o co w poście chodzi. (Ułatwia to innym znalezienie informacji). Tytuł ,,Ankieta bezpieczeństwa osobowego" znaczy wszystko i nic. P_E

 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 14 Kwi, 2008   

Jeżeli w obecnej jednostce na Twoim stanowisku nie jest wymagane Ściśle Tajna, to nie ma podstawy żebyś miał takowe. Może w Ściśle Tajne jest inaczej, ale ja przenosząc się miałem Zastrzeżone, a na nowym stanowisku jest Tajne. Dostęp do Tajnych zostanie mi zrobiony na nowym stanowisku (już dostałem decyzję o przeniesieniu). Powodzenia.
_________________
Pozdrawiam,
jaqb
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Pon 14 Kwi, 2008   

A ileż w JW jest tych ściśle tajnych poświadczeń bezpieczeństwa :?: Chyba, że stanowisko jest ściśle tajne :!:
A czy Ty masz jakiekolwiek poświadczenie bezpieczeństwa, może tu jest problem :?:

Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
zawziety 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 28
Skąd: polska
Wysłany: Pon 14 Kwi, 2008   

Szanowny Kolego.
W swojej praktyce miałem do czynienia z podobnymi przypadkami. Trudno jest znaleźć idealnie pasujące rozwiązanie w dokumentach normatywnych. Myślę, że rozsądnym byłoby przejście na nowe stanowisko i jednoczesne oddelegowanie Cię przez nowego dowódcę do czasowego ( na czas postępowania sprawdzającego) wykonywania innych obowiązków nie wymagających dostępu do IN o klauzuli ŚT. Bo jak wiadomo przepis przepisem a życie składa się z tylu sytuacji i problemów, ze nie ma przepisu, który by zawierał wszystkie odpowiedzi i rozwiązania. Trzeba być rozsądnie elastycznym, trochę naginać czy przyginać ale nigdy nie przeginać.
Jak napisałem miałem do czynienia z podobnymi przypadkami i zdarzało się, że takiej osoby po prostu nie było kim zastąpić. Wtedy jak najszybciej ankietę i wniosek do SKW i oni raczej przymykali na to oko i nie czepiali się ale to już w gestii Twojego POINa jak potrafi z nimi rozmawiać i argumentować. A tak przy okazji chętnie poczytam jak inni sobie radzili w podobnych sytuacjach.
 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 14 Kwi, 2008   

Jak tylko na własnej skórze tego doświadczę, opiszę to w tym temacie. Myślę, że za około 2-3 tygodnie.
Zauważcie, że Badi, pyta dlaczego jego wniosek o przeniesienie napotkał problemy z powodu braku wymaganego poświadczenia. Z rozmów z niektórymi POINami wynika, że przeważnie osoby które obejmują nowe stanowisko (głownie przeniesienia ze zmianą np.grupy osobowej) nie mają wymaganego poświadczenia, bo na poprzednim stanowisku nie było możliwości aby takie posiadały, dlatego uważam, że przyczyna musi być inna.
Może kolega Badi napisze nam, skąd pewność, że w Departamencie Kadr z tego powodu są problemy, oraz jakie poświadczenie posiada obecnie.
_________________
Pozdrawiam,
jaqb
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008   

jaqb no właśnie o tym napisałem, że problemu należy doszukiwać się może nie tylko w poświadczeniu i dostępie do IN.

Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
gadzior
5



Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 567
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008   

Teoretycznie nie możesz objąć stanowiska jeżeli nie masz odpowiedniego dopuszczenia.
Teoretycznie pół roku przed objęciem stanowiska jesteś opiniowany i wiesz na jakie następne stanowisko masz przejść.
Teoretycznie te pół roku powinno wystarczyć na całą procedurę z ankietą.

W praktyce czas oczekiwania na odpowiedź z SKW wynosi często rok.
Mi za miesięc wybije rocznica :cool:
W praktyce jak tą ankietę już złożysz to często jest przymykane oko na brak poświadczenia o ile to które aktualnie posiadasz nie jest dużo niższe niż wymagane.
 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008   

gadzior, rok? Coś chyba nie tak ze sprawdzaniem Ciebie, bo słyszałem, że to powinno trwać do 3 miesięcy, ale przeważnie do miesiąca. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.
Piszesz, że jeżeli aktualne nie jest dużo niższe... tzn? Z Zastrzeżonego na Tajne to duża różnica czy nie?
_________________
Pozdrawiam,
jaqb
 
 
Arek 
1
Wrocław 96


Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 11
Skąd: Wawa
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008   

POIN w jednostce wysyłając wniosek do SKW dołącza KOS, w którym jest napisane jaki poziom dostępu na danym stanowisku jest wymagany. Mówimy oczywiście o stanowisku, na którym się jest obecnie. Nie wiem, czy ktoś zapozna Cię z nowym KOSem, i dołączy do wniosku do SKW, skoro jeszcze nie jesteś na tym stanowisku. Kwadratura koła. Nasze przepisy chyba "nie przewidziały tak skomplikowanej procedury". ;)
 
 
zawziety 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 28
Skąd: polska
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008   

O jakim ty KOSie mówisz kolego . POIN wysyła tylko ABO i wniosek bo to KJO określa na jakim stanowiskujest jaka klauzula. Nawet jeśli etatowo jest np. PF to nie znaczy , że dla Kowalskiego nie trzeba ŚT bo jakąś funkcję pełni nieetatowo np. inspektora wynalazczości czy inną i tam może mieć do czynienia z ŚT.

[ Dodano: Wto 15 Kwi, 2008 ]
tak więc Szanowny Kolego SKW nie ma nic do KOS-a. Zapoznaj się z UOIN

[ Dodano: Wto 15 Kwi, 2008 ]
GADZIOR wielokrotnie napisał TEORETYCZNIE i właśnie gdy teoria nie pokrywa się z rzeczywistością niezbędna jest wspomniana przeze mnie elastyczność.
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Sro 16 Kwi, 2008   

Badi w obecnej Twojej sytuacji proponuję wypełnić ankietę bezpieczeństwa celem dokonania postępowania sprawdzającego w jednostce w której obecnie jeszcze służysz, dokumenty powyższe po przeniesieniu i tak będą szły za Tobą. Nie widzę podstaw prawnych żeby wstrzymywać przeniesienie ze względu na brak poświadczenia do dostępu do IN o określonej klauzuli. Ponadto kierownik jednostki organizacyjnej w nowej jednostce zawsze poprzez punkt w rozkazie może Cię dopuścić do IN na czas do kiedy nie zakończy się postępowanie sprawdzające.
Przepisy poniżej.
Cytat:
DECYZJA Nr 22/MON

MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 31 stycznia 2006 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu prowadzenia i dokumentowania postępowań sprawdzających oraz wydawania poświadczeń i certyfikatów bezpieczeństwa § 10.

1. Akta zakończonego zwykłego postępowania sprawdzającego przechowuje, przez okres 10 lat, pełnomocnik ochrony jednostki organizacyjnej, w której przeprowadzono postępowanie.


2. W przypadku zmiany miejsca służby (pracy) przez osobę, wobec której przeprowadzono bądź umorzono postępowanie sprawdzające, akta postępowania sprawdzającego przesyłane są do właściwego pełnomocnika ochrony na jego wniosek, z zastrzeżeniem ust. 3.


3. W przypadku ubycia osoby, o której mowa w ust. 2, poza resort obrony narodowej, akt postępowania sprawdzającego nie przesyła się; udostępnienie tych akt następuje na zasadach określonych w art. 42 ust. 3 ustawy.


4. O przekazaniu akt postępowania sprawdzającego do innej jednostki organizacyjnej, pełnomocnik ochrony informuje właściwą jednostkę WSI poprzez przesłanie w ciągu 7 dni karty ewidencyjnej oraz odnotowuje ten fakt w rubryce Nr 15 wykazu osób.


5. W przypadku przekazania akt postępowania sprawdzającego do jednostki organizacyjnej będącej nowym miejscem pełnienia służby (pracy) osoby sprawdzonej, pełnomocnik ochrony przyjmujący akta w terminie 7 dni przesyła kartę ewidencyjną do właściwej jednostki organizacyjnej WSI, podając w pkt. 9 karty aktualne miejsce przechowywania akt postępowania sprawdzającego. Karta ewidencyjna miejsca pełnienia służby (pracy) wymaga wypełnienia.


6. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, akta postępowania sprawdzającego archiwizuje się na zasadach, określonych w odrębnych przepisach.


Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
JANEK R. 
2


Dołączył: 01 Gru 2007
Posty: 64
Skąd: Kujawsko-Pomorskie
Wysłany: Sro 16 Kwi, 2008   

P. Miki zgadzam się z Tobą w kwestii braku podstaw do poparcia wniosku o przeniesienie z powodu nie posiadania poświadczenia bezpieczeństwa osobowego. Natomiast zaznaczony (jak przypuszczam przez Ciebie) fragment decyzji nr 22/MON dotyczy tylko i wyłącznie postępowań sprawdzających prowadzonych przez pełnomocników ochrony. W przypadku realizacji postępowań przez służby ochrony państwa przesyłanie akt wygląda inaczej. Ponadto to nie kierownik jednostki organizacyjnej wydaje zgodę na udostępnienie informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową osobie, wobec której wszczęto postępowanie sprawdzające - patrz art. 49 ustawy o ochronie informacji niejawnych. Ale to nie o to pytał badi więc nie rozwijam tematu.
_________________
"Nie działaj w sposób niemoralny dla osiągnięcia moralnych celów" - Warren Harding.
http://portalwiedzy.net.pl/
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Pią 09 Sty, 2009   

Nie wdając się w szczegóły - skoro jesteś planowany do wyznaczenia na stanowisko w innej JW - to procedura sprawdzająca jest rozpoczynana właśnie w nowej JW (tam składasz wypełnioną ABO) - nawet zanim zostaniesz wyznaczony na stanowisko w tej JW - jest to zgodne z przepisami.
W starej JW nie ma podstaw, by wszcząć postępowanie sprawdzające wobec Ciebie, bo Twoje nowe stanowisko nie jest ujęte w "Wykazie..."

Jak z powyższego wynika - nie ma żadnej kwadratury koła jak ktoś sugeruje, ale wystarczy odpowiednia znajomość przepisów i tyle.

Dlatego prosiłbym o nie wypowiadanie się w temacie osób, które coś wiedzą, ale nie wiedzą, bo tylko słyszeli i niepotrzebnie wprowadzają w błąd zainteresowanego...
 
 
Ares 
1


Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 3
Skąd: zza lasu
Wysłany: Pon 23 Lut, 2009   

Proszę o pomoc w następującej kwestii:

Bedąc prawie rok temu na praktyce w pewnej JW1 (normalnie pełniąc służbę w zupełnie innej JW2, klauzula POUFNE) złożyłem ankietę o dostęp do informacji TAJNYCH (tylko nie krzyczcie na mnie, jeśli niezbyt precyzyjnie się wyraziłem - przecież i tak jesteście obeznani w temacie).
W ciągu pół roku po odbytej praktyce okazało się, że nie będzie tam dla mnie ewentualnego etatu, bo zostanie zlikwidowany w VI 2009.

Kilka dni temu otrzymałem decyzję o umorzeniu postępowania z powodu takiego, że w JW1 mnie nie zatrudnią.
Natomiast Rozkazem personalnym zostałem przeniesiony z JW2 do JW4 z początkiem 2009.
Będąc jeszcze w JW2, przed ostatecznym rozliczeniem się z JW2, napisałem wniosek o przeniesienie z JW2 do JW5. Byłem na rozmowie w JW5 i zaakceptowano moją kandydaturę i wydano zaświadczenie o wakującym etacie (w KOS- poświadczenie bezpieczeństwa TAJNE). Napisałem wniosek o przeniesienie z JW2 do JW5.
Teraz JW5 twierdzi, że nie może mnie przyjąć na stanowisko, bo nie mam dostępu do TAJNE w ręku i nie poprze mojego wniosku o przeniesienie do nich.

Mam kilka dni na napisanie ewentualnego odwołania od decyzji o umorzeniu postępowania. Postępowanie od dnia złożenia ankiety do daty decyzji ponad 8 miesięcy.
Od której JW powinienem uzyskać jakiś dokument, który mógłbym załączyć do Odwołania? Czy po prostu napisać Odwołanie i opisać wszystkie fakty, bez żadnych załączników?

Od JW5 (która nagle mnie nie chce, bo nie mam w ręku dostępu do TAJNE) czy od obecnej JW4, w której pełnię służbę, a w której mam dostęp do POUFNE?

Proszę o wszelkie wskazówki.

Ares
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group