Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hakerzy "czyszczą" konta przez Internet
Opublikował Wiadomość
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Maj, 2005   Hakerzy "czyszczą" konta przez Internet

Za Onet.pl

Cytat:

"Dziennik Polski": Ponad 800 tys. zł zniknęło z kont kilku klientów krakowskich banków, którzy dokonywali finansowych przelewów i transakcji za pośrednictwem Internetu.

Poszukiwani przez policję hakerzy, wysłali na komputery swych ofiar specjalnie skonfigurowanego wirusa, który następnie dostarczał im numery rachunku konta i indywidualnego kodu PIN.

Grupa prawdopodobnie działa w całej Polsce, na razie jednak do sekcji ds. zwalczania przestępczości gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie trafiło kilka takich zgłoszeń. Dotyczą one osób indywidualnych i firm korzystających z internetowej bankowości. W sumie ustalone i już potwierdzone straty wynoszą ponad 800 tys. zł. Prawdopodobnie poszkodowanych, jeszcze tego nieświadomych, jest więcej.

Policja ostrzega szczególnie osoby, które nie mają w swych komputerach legalnego antywirusowego oprogramowania. Ono bowiem uniemożliwia przenikanie zainfekowanych plików rozsyłanych np. pocztą meilową. Antywirusowe programy typu "firewall" (ściana ogniowa), uniemożliwiają nie tylko próby włamań, ale także przesyłanie takich plików czy tzw. dialerów.

Problem dotyczy szczególnie klientów banków, których operacje na internetowym koncie są chronione zawsze tym samym identyfikatorem lub numerem PIN. O wiele bezpieczniejsze są wpłaty lub przelewy dokonywane za pomocą tzw. tokena, urządzenia wydawanego przez bank, które podaje nieustannie zmieniający się zestaw cyfr, pozwalający na dostęp do bankowych zasobów.

- Szukamy sprawców. Wiadomo, że rozsyłany przez nich "koń trojański" lokuje się w komputerze domowym lub firmowym i uaktywnia w momencie, gdy na internetowej przeszukiwarce pojawi się np. nazwa "bank" albo "kod" - mówi podinsp. Józef Olszowski, naczelnik sekcji ds. zwalczania przestępczości gospodarczej krakowskiej policji. - Wtedy wirus zaczyna rejestrować wszystkie dokonywane przez użytkownika kliknięcia i uderzenia w klawiaturę, po czym przesyła automatycznie te dane do komputera hakera. Wówczas "wyczyszczenie" konta przez przestępców nie jest już problemem.

 
 
angler
[Usunięty]

Wysłany: Czw 12 Maj, 2005   

Cyt : "Problem dotyczy szczególnie klientów banków, których operacje na internetowym koncie są chronione zawsze tym samym identyfikatorem lub numerem PIN. "

Jeżeli ktoś korzysta z usług takiego banku niech się dobrze zastanowi.

Banki mają różne nieco lepsze rozwiązania. np. tokeny lub karty kodów.
 
 
agnieszka 
6



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Wrz 2004
Posty: 1527
Skąd: z nienacka
Wysłany: Czw 12 Maj, 2005   

Ja tak ogolnie bylabym ostrozna co do internetu i banku, sama jestem klientka BPH w Krakowie i nie narzekam, ale nie mam opcji internetowej, jakos nie ufam zabezpieczeniom, nie wierze w mBank i inne wirtualne stwory. Trzeba pamietac, ze na hakerow nie ma lekarstwa.
_________________
Prezydent jest w stanie zrobić cię generałem, ale tylko łączność może uczynić cię dowódcą. Gen. Le May
 
 
Ozzy 
7


Pomógł: 12 razy
Wiek: 61
Dołączył: 27 Mar 2005
Posty: 2564
Skąd: zach-pom
Wysłany: Czw 12 Maj, 2005   

W zupełności zgadzam sięz Agnieszką. Poza tym wirtualne pieniądze to nie to samo co pieniądze realne, te szeleszczące a nawet brzęczące miło .... Qrcze, tylko dlaczego ich tak mało?:( :gent:
 
 
 
archer 
1


Dołączył: 20 Mar 2005
Posty: 19
Skąd: POL
Wysłany: Czw 12 Maj, 2005   

Bez przesady... Trochę zdrowego rozsądku + firewall (choćby bezpłatny Kerio) + bezpieczna przeglądarka typu Firefox i można spać (i przelewać kasę) spokojnie.
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Maj, 2005   

omc_krl napisał/a:
Jeżeli ktoś korzysta z usług takiego banku niech się dobrze zastanowi.
Banki mają różne nieco lepsze rozwiązania. np. tokeny lub karty kodów.


Hmmm... Nie znam banku internetowego, który nie miałby tokena lub karty kodów. PIN służy tylko do zalogowania się na swoje konto. By przeprowadzić operację, trzeba mieć powyższe.
 
 
angler
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Maj, 2005   

Też nie znam.
Lecz z treści artykułu wynika, że są takowe.
I to mnie nieco dziwi.
 
 
klajster 
4


Pomógł: 3 razy
Wiek: 57
Dołączył: 02 Lut 2005
Posty: 255
Skąd: IWspSZ
Wysłany: Pią 13 Maj, 2005   

Zabezpieczenia w bankach mogą być OK; problem to ludzka naiwność, na niej żerują złodzieje, jeśli klient nie zauważy, że jest na stronie bandziorów (fachowo zrobionej i bliźniaczo podobnej do oryginału) to dokonuje operacji, podaje JEDNORAZOWY kod i uważa, że wszystko gra. Ten JEDNORAZOWY kod nie został jeszcze użyty z punktu widzenia banku!!!! Użyją go za chwilę zlodzieje..... I jak myślicie - kogo winą obciąży bank? wszak za pilnowanie karty kodów odpowiada użytkownik...
Pamiętajcie - nowa generacja złodziei zna się doskanale na zdobyczach techniki.

Ja staram się korzystać z wszelkich nowinek ale od korzystania z konta przez Internet jestem daleki, to przecież MOJE pieniądze i moich najbliższych, to JA będę musiał spłacać ewentualne długi. Owszem, jest pewna alternatywa: drugie konto do korzystania przez siec i porobić ograniczenia (jeśli są dostępne).

PZDR
_________________
Pozdrawiam
 
 
Kain
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Maj, 2005   

Korzystam od lat. I wiecie co? Żadnych- odpukać- problemów i ograniczeń. Wszystko szybko i bezpiecznie. Mimo wszystko polecam!
 
 
Meridan 
6
Pracujący emeryt :)



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 15 Lut 2005
Posty: 1088
Skąd: Już inna bajka :)
Wysłany: Nie 15 Maj, 2005   

Czy pobranie gotówki z banku i wychodzenie z niego jest w 100 % bezpieczne , bo mi się wydaje że też kradną torebki i itp zjawiska :zabic: .
Nie róbmy tragedii nie ma chyba SUPER sposobu na złodzieji a żyć trzeba.
 
 
skipy 
5
emeryt



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Gru 2004
Posty: 446
Skąd: Dworce Chaosu
Wysłany: Nie 15 Maj, 2005   

W mojej opini najbezpieczniejszy jest do takich operacji token
Sekwencja zmieniających się cyfr skutecznie uniemożliwia złodziejom podszycie się za nas i wyciągniecie kasy z naszego konta. :mrgreen:
A tak swoją drogą to co za kretyn będzie włamywał się na konto żołnierza zawodowego lub emeryta :x
Przecież na takim koncie bieda z nędzą i byle od pierwszego do pierwszego.
Pozdro :gent:
 
 
Roman-5000 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Maj 2005
Posty: 379
Skąd: WL
Wysłany: Wto 28 Cze, 2005   

Logując się do swojego konta musze podać NIK, PIN i kod z tokena. To tylko ażeby się zalogować. Jeżeli chcę dokonać jakiejkolwiek operacji ponownie musze podać kod z tokena. Nawet jeżli ktoś wejdzie w posiadanie mojego nr NIK i PIN to nie ma nr generowanego z tokena).
Poza tym ZAWSZE sprawdzam certyfikat bezpieczeństwa i ADRES strony (to że musi być "https" to każdy wie, należy jeszcze zwrócić uwagę czy adres jest identyczny a nie podobny do strony naszego banku).
Pominę takie szczegóły jak firewall oraz aktualne oprogramowanie antywirusowe (wcale nie musi być legalne, ważne aby baza sygnatur wirusów była aktualna) no i na ostatek kilka rodzajów oproramowania do wyszukiwania ''szpiegów'' w naszym kompie.
Zdarzało mi się kiedyś, że ktoś próbował scanowac moje porty. Firewall go odączył a ja wysłałem skargę do operatora na gościa. Na razie mam spokój (wiem, że można ukrywać swój adres IP i to wtedy nie pomoże ale podstawa to profilaktyka).
A najbezpieczniej operacje bankowe dokonywać z systemu, na którym się na co dzień nie surfuje. Ja mam posadzone 3 systemy.
Można jeszcze kompa odpalić z KNOPIXA - system łdowany z płyty nie jest zawirusowany, gdyż nie miał kiedy się zawirusować.

Ufam bankom internetowym. To tylko ludzie nie są wystarczająco ostrożni. :gent:
 
 
Roballo 
Mod



Pomógł: 11 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2005
Posty: 4131
Skąd: Mazury
Wysłany: Wto 28 Cze, 2005   

Roman-5000 napisał/a:
Można jeszcze kompa odpalić z KNOPIXA - system łdowany z płyty nie jest zawirusowany, gdyż nie miał kiedy się zawirusować.

Ot, całe życie człowiek czegoś nowego się uczy (albo nie zauważa spraw oczywistych). Rozwiązanie rewelacyjne w swojej prostocie. Też wyciągnąłem KNOPPIX-a ze swoich "zapasów" z przeznaczeniem wiadomym. :dobrarobota:


Pozdrawiam serdecznie :gent:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group