Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Stevie
Nie 25 Lut, 2007
Poświadczenie
Opublikował Wiadomość
militaro 
5


Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 455
Skąd: Wr-w
Wysłany: Sro 15 Lut, 2006   Poświadczenie

Czy gdzieś jest napisane - czarno na białym - że warunkiem uczestnictwa w kursie na pełnomocnika jest posiadanie poświadczenia bezpieczeństwa a jeśli tak to jakiego ?


---
Poprawiłem - Regulamin II-5

Roballo
---
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Czw 16 Lut, 2006   

Zgodnie z ustaleniami WSI, na kurs dla pełnomocników mogą być skierowane tylko i wyłącznie osoby, które są planowane do objęcia takiego stanowiska. Przyszły pełnomocnik, zgodnie z postanowieniami Art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 roku o ochronie informacji niejawnych musi mieć odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez służby ochrony państwa.

Ponadto, w każdej jednostce organizacyjnej funkcjonuje „Wykaz stanowisk i prac zleconych oraz osób dopuszczonych do pracy lub służby na stanowiskach, z którymi wiąże się dostęp do informacji niejawnych” (Art. 48 ust. 1 ww. ustawy). To na podstawie tego wykazu, możesz dowiedzieć się, jaka klauzula poświadczenia jest wymagana od kandydata na pełnomocnika.

Ponadto w interesującej Ciebie sprawie wspomniano również w Art. 37 ust. 2 ustawy. Jest tam wyraźnie napisane, iż postępowanie sprawdzające przeprowadza właściwa służba ochrony państwa „w stosunku do kandydatów na pełnomocników ochrony...”.

Szczegóły postępowań reguluje Decyzja nr 40/MON ministra ON z dnia 9 lutego 2004 r.w sprawie szczegółowych zasad i trybu prowadzenia postępowań sprawdzających, wydawania certyfikatów bezpieczeństwa NATO i UE oraz ich dokumentowania.
 
 
militaro 
5


Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 455
Skąd: Wr-w
Wysłany: Czw 16 Lut, 2006   

Dziękuję Uwe :!:
za wyczerpująca odpowiedź,

jestem zaplanowany na kurs pełnomocników ale przy zgłoszeniu nie wymagano informacji czy posiadam PB więc się zastanawiałem czy może nie jest ono wymaganym warunkiem uczestnictwa w takim kursie.
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Czw 16 Lut, 2006   

Na samym kursie nie będziesz raczej zapoznanawany z informacjami niejawnymi. Więc i poświadczenie nie będzie tam potrzebne. Jednakże jeśli jesteś planowany do objęcia tego stanowiska, Twój dowódca ma podstawę aby wnioskować do WSI o przeprowadzenie stosownego postępowania sprawdzającego.

I nie powinien z tym zwlekać. Tym bardziej, że w zależności od rodzaju Poświadczenia uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych o odpowiedniej klauzuli tajności, przewidziano odpowiednie czasy na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego.
 
 
militaro 
5


Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 455
Skąd: Wr-w
Wysłany: Czw 16 Lut, 2006   

PB do tajnych mam już od kilku lat tak ze nie ma problemu.

Pisząc odpowiedź pod postem, do którego się odnosisz nie ma sensu cytować wypowiedzi poprzednika. Poprawiłem.
Moderator P_E
 
 
amos 
2


Wiek: 38
Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 70
Skąd: RADOM
Wysłany: Sro 26 Sie, 2009   

Czy cywil, może "wyrobić" sobie "dostęp do informacji niejawnych"? Czy może gdzieś zdobyć takie poświadczenie bezpieczeństwa? W jakiejś instytucji państwowej?
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KBwwFsKTJGs
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sro 26 Sie, 2009   

Może, pod warunkiem, że będzie w takiej instytucji zatrudniony bądź wykonywał dla niej pracę zleconą związaną z dostępem do IN.
 
 
Hack 
3



Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 01 Gru 2005
Posty: 115
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 02 Wrz, 2009   

amos napisał/a:
Czy cywil, może "wyrobić" sobie "dostęp do informacji niejawnych"? Czy może gdzieś zdobyć takie poświadczenie bezpieczeństwa? W jakiejś instytucji państwowej?

Zależy dla kogo będzie wykonywał pracę lub przez kogo zostanie zatrudniony. Wojsko "obsługuje" Służba Kontrwywiadu Wojskowego, pozostałe instytucje państwowe ABW. PB są uznawane obopólnie. Jednak to pełnomocnik jednostki organizacyjnej występuje o wszczęcie postępowania.
_________________
Qui diuturna (diutina) pace volunt frui, bello exercitati esse debent (Kto chce korzystać z długiego pokoju, winien być wyćwiczony w wojnie)
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2009   

Hack napisał/a:
... Jednak to pełnomocnik jednostki organizacyjnej występuje o wszczęcie postępowania.

Chyba coś nie tak.

Postępowania sprawdzające zwykłe (do tajemnicy służbowej) przeprowadza pełnomocnik ochrony na pisemne polecenie kierownika jednostki organizacyjnej (Art. 37 ust.1) oraz służby ochrony państwa wobec kandydatów na pełnomocników ochrony i pełnomocników ochrony w jednostkach organizacyjnych na pisemny wniosek osoby upoważnionej do obsady stanowiska (Art. 37 ust. 2), natomiast postępowania poszerzone i specjalne (do tajemnicy państwowej) przeprowadzają służby ochrony państwa na pisemny wniosek osoby upoważnionej na podstawie odrębnych przepisów do obsady stanowiska lub zlecenia prac, w tym także kierownika jednostki organizacyjnej (Art. 29 UOIN).
 
 
Hack 
3



Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 01 Gru 2005
Posty: 115
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2009   

Uwe oczywiście masz rację, uczyniłem skrót myślowy dotyczący tego, że to jednostka organizacyjna (w osobie pełnomocnika) prowadzi lub występuje o wszczęcie postępowania przez służby. Przepraszam jeżeli zostałem źle zrozumiany. Generalnie chodziło mi o to, że poświadczenie może dostać osoba, która będzie miała dostęp in w trakcie wykonywania prac lub na proponowanym stanowisku. Nie można pójść z ulicy i wyrobić poświadczania "na zapas".
_________________
Qui diuturna (diutina) pace volunt frui, bello exercitati esse debent (Kto chce korzystać z długiego pokoju, winien być wyćwiczony w wojnie)
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Czw 03 Wrz, 2009   

Hack napisał/a:
Nie można pójść z ulicy i wyrobić poświadczania "na zapas".

Tutaj masz 100% racji. :gent:
 
 
Anulka 
1



Dołączyła: 18 Sie 2009
Posty: 13
Skąd: Warszawa, Genewa
Wysłany: Sob 19 Wrz, 2009   

Mam pytanie do bardziej zorientowanych! Może ktoś mi wyjaśni. na postawie jakich przepisów kapelani w wojsku uzyskują poświadczenia? Czy Polska ma umowę z Watykanem o wymianie informacji? Bo według mnie nie ma tu zastosowania art.28 ustawy o ochronie informacji niejawnych. W świetle ustanowienia kapelana dla ABW wydaje mi się, że warto nad tym tematem się pochylić.
_________________
Mniej wiesz, krócej będziesz przesłuchiwany
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group