Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poświadczenie - terminy ustawowe
Opublikował Wiadomość
gustaw 
1


Dołączył: 02 Gru 2009
Posty: 2
Skąd: net
  Wysłany: Sro 02 Gru, 2009   Poświadczenie - terminy ustawowe

Czy ktoś w swojej praktyce prowadził procedurę "kopania się z koniem" odnośnie nieterminowego otrzymania poświadczenia bezpieczeństwa??? W ustawie wszystkie postępowania maja okres 2 miesięcy, a nawet przyjmując tłumaczenie SKW - 6 miesięcy - bo taki jest okres w przypadku gdy kończy się ważność poświadczenia lub jest potrzeba jego podwyższenia. Śledząc inne posty i z kontaktu z kolegami w praktyce może to potrwać nawet i 2 lata.

Z góry dziękuję.

Gustaw
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Sro 02 Gru, 2009   

Żeby trwało 2 lata jeszcze się nie spotkałem.

Ale mam kolegę który był bez poświadczenia o odpowiedniej klauzuli przez rok - bo ktoś pokpił sprawę i kwity gdzieś się zapodziały. Ogólnie nic się nie stało. Ale jakby akurat była odpowiednia klauzula wymagana - no to przykro by było - a osobę odpowiedzialną za długi czas rozpatrywania wniosku trudno namierzyć.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Sro 02 Gru, 2009   

Ja złożyłem ankietę w czerwcu 2008, a poświadczenie otrzymałem we wrześniu tego roku, czyli 15 miesięcy od chwili złożenia. :gent:
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sro 02 Gru, 2009   Re: Poświadczenie - terminy ustawowe

gustaw napisał/a:
...W ustawie wszystkie postępowania maja okres 2 miesięcy, a nawet przyjmując tłumaczenie SKW - 6 miesięcy ...

Może na początek małe uściślenie.
2 miesiące - to ustawowy termin na zakończenie postępowań sprawdzających zwykłych (do poufne) i poszerzonych (do tajne).
3 miesiące - odpowiednio dla specjalnych do ściśle tajnych.

Ww. terminy obowiązują w przypadku pierwszego postępowania sprawdzającego.

Natomiast w przypadku kolejnego postępowania sprawdzającego obowiązuje 6-cio miesięczny okres (art. 44 UOIN).

Co do dwóch lat - to nie nowość. Nie wynika to ze złej woli służ ochrony państwa. Zwykle przedłużające się terminy związane są z oczekiwaniem organów przeprowadzających postępowanie sprawdzające na odpowiedzi z organów, w których przeprowadzane są ustawowe sprawdzenia (Krajowy Rejestr Karny, Centralny Zarząd Służby Więziennej, USC, ewidencje i kartoteki niedostępne powszechnie).

Z praktyki mogę jedynie dodać, iż głównym "hamulcowym" jest IPN.

Proponuję aby Twój pełnomocnik ochrony przedzwonił do SKW i dowiedział się bliżej o przyczynie opóźnień. To nic nie kosztuje, a wielokrotnie przynosi pożądany skutek.
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   

Uwe napisał/a:
Co do dwóch lat - to nie nowość. Nie wynika to ze złej woli służ ochrony państwa. Zwykle przedłużające się terminy związane są z oczekiwaniem organów przeprowadzających postępowanie sprawdzające na odpowiedzi z organów, w których przeprowadzane są ustawowe sprawdzenia (Krajowy Rejestr Karny, Centralny Zarząd Służby Więziennej, USC, ewidencje i kartoteki niedostępne powszechnie).


Wszystko ładnie pięknie każdy na kogoś czeka a wykonanie ustawy toczy się swoją drogą czyli nijak się ma do rzeczywistości. I według mnie jest to nic innego jak łamanie prawa. Nie wspomnę o tym, że żołnierza, który ubiega się o poświadczenie jest ono niezbędne do postawienia Go na stanowisko. Tak się zastanawiam czy nasze technologie ewidencjonowania i przekazywania informacji to się rozwijają czy nastąpił regres bo jest ich zbyt dużo i nie bardzo wiadomo co, gdzie i kiedy. Pana posła potrafią sprawdzić w kilka dni a żołnierza zawodowego miesiącami, to czyżby inne procedury obowiązywały. Przecież te same instytucje sprawdzają.
Takie kółko, kółeczko lub koło oczywiście zamknięte.
Mój przypadek trwał tylko 7 miesięcy to i tak krótko w porównaniu do innych.
Pozostaje tylko życzyć wytrwałości.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
gustaw 
1


Dołączył: 02 Gru 2009
Posty: 2
Skąd: net
Wysłany: Czw 03 Gru, 2009   Poświadczenie

Zgadzam się że jest to nie do przyjęcia, a nazywa się to po imieniu "terror" aparatu państwa - nie mylić z terroryzmem. W odwrotnej sytuacji, gdy żołnierz nie złoży oświadczenia majątkowego w terminie to wylatuje z armii i tu prawo działa, ale jak widać tylko w jednym kierunku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group