Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Konkurs Literacki
Opublikował Wiadomość
elka 
7



Pomogła: 7 razy
Wiek: 63
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 2017
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 08 Gru, 2010   Konkurs Literacki

Jest jeszcze wśród nas spora grupa ludzi, która czyta coś więcej niż czasopisma, czy też artykuły z Internetu . Sięga jeszcze do czasu do czasu po literaturę piękną. Nie tylko dla nich , ale również dla wszystkich chętnych postanowiliśmy zrobić Konkurs Literacki -dla rozrywki, dla oderwania się od kłopotów dnia codziennego. No i oczywiście dla nagrody a będzie nią, jak słusznie możecie się domyśleć, książka.
Bawmy się więc, bo jak napisałam w temacie- nie samą pracą/służbą żyjemy. A przy okazji, odświeżymy swoją pamięć, poszperamy w bibliotece..
Cytat:

Regulamin Konkursu

Na podstawie podanych fragmentów książek musicie odgadnąć autora i tytuł książki za odgadnięcie których dostajecie po 1 pkt.
Czasami będą pytania dodatkowe, też premiowane 1 punktem.
Odpowiedzi przysyłacie na PW, osoba, która uzyska maksymalną liczbę punktów w danej edycji Konkursu dostaje nagrodę, którą jest książka.
Każda osoba może brać udział w każdej ogłoszonej edycji konkursu a uzyskane przez nią punkty będą sumowane.
W przypadku kilku poprawnych odpowiedzi z maksymalną liczbą punktów decyduje kolejność nadesłania tych odpowiedzi.
Osobie, która uzyskała najwięcej punktów w sześciu kolejnych edycjach konkursu przyznawana będzie Super Nagroda czyli książka i coś jeszcze. :D
Każdy ma szansę na nagrodę.


Konkurs I

No to zaczynamy. Oczywiście, jak forum wojskowe to miałam zamiar w pierwszej edycji konkursu dać książki o tematyce wojskowej. Potem jednak dość przekornie pomyślałam, że skoro myślą przewodnią jest, że nie samą służbą człowiek żyje.. A do tego jest okres świąteczny, magiczny.. W temacie Książki-rekomendacja wyczytałam, że tą tematyką interesuje się sporo ludzi. A więc zagłębmy się na początek w świat fantasy, s-f i niesamowitych thrillerów .


1.
Dobrze wiedziałam, że nasza przewaga jest tylko chwilowa i razem z rodzicami starałam się zapewnić stały dopływ energii podtrzymującej nasze iluzje. Wystarczyło, byśmy się zawahali lub zmęczyli, a iluzoryczne postacie zniknęłyby. Już wkrótce szliśmy wolniej i czułam, że krople potu wystąpiły mi na czoło i jak łzy spływały po policzkach. Ale nadal dawałam z siebie wszystko, co mogłam.
Zastęp iluzji dotarł na brzeg rzeki. A wtedy dryfujące kłęby mgły zwróciły się w naszą stronę. Były tak niematerialne, że ani broń wojowników, ani klejnoty Czarownic nic im nie zrobiły, jakkolwiek dziwne mgliste istoty starały się trzymać z dala od tych ostatnich.
Pytanie dodatkowe- Kto ukrywa się pod pseudonimem autora?

2.
Mój ojciec, ilekroć kończył kręcić film, zarzekał się, że już nigdy w życiu w niczym nie zagra. Ale jak większość jego oświadczeń, był to pic na wodę, wystarczało bowiem tylko parę tygodni odpoczynku i łakoma oferta wysmażona przez agenta, żeby ojciec pędził z powrotem w światła jupiterów, na czterdziestą trzecią triumfalną maskaradę
Po czterech latach belfrowania mówiłem to samo co on. Miałem już po dziurki w nosie prac semestralnych, posiedzeń ciała pedagogicznego i trenowania szkolnej drużyny koszykarskiej dziewięcioklasistów. Dzięki spadkowi, mógłbym spokojnie robić co chcę, tylko że mówiąc szczerze, nie bardzo wiedziałem, co mógłbym robić zamiast uczyć w szkole. Poprawka - miałem jeden bardzo konkretny zamysł, ale miał on charakter mrzonki o niebieskich migdałach. Nie byłem pisarzem, nie miałem pojęcia o aparacie badawczym i nawet nie przeczytałem wszystkich jego dzieł - Chociaż nie było ich tak wiele.
Pytanie dodatkowe-Czyją biografię pisał główny bohater?

3.
Zakutany w cienką jesionkę doktor noga za nogą wlókł się po lodzie zatoki. Dawno już stracił czucie w stopach, broda pokryła się szronem. Wiatr przetaczał wokół tumany śniegu. Wielokrotnie mijał zmarznięte ciała tych, którzy próbowali przebyć tę drogę. Lampa w oknie farmy , czy latarnia w portowym bulwarze jakiegoś miasteczka? W zasadzie było mu całkowicie obojętne. Liczyło się tylko to, że światło oznaczało cywilizację i ciepło. Wiedział, że zdoła tam dotrzeć. Musi. Gdzieś tam są ludzie, których trzeba ostrzec przed nową zarazą, straszliwszą , niż wszystkie dotychczasowe…
Pytanie dodatkowe- Podaj nazwisko doktora.

4.
Wojsko zaczęło reagować jeszcze bardziej gwałtownie. I…To było coś niezbyt prawdopodobnego. Bez żadnej klęski na polu bitwy , bez jakiejkolwiek porażki wojska L… stały się nagle najgorszym z wrogów dla własnej ludności. Prosty człowiek wiedział swoje. Rycerzy nie było zbyt wielu , a poza tym, im głownie o dobytek chodziło, jak zostawiłeś gotowiznę, można było spieprzać , gdzie się chce- oni palili tylko po pijanemu, raczej nie mordowali bez potrzeby. Potwory…eee…trza było wleźć między drzewa ,żeby zobaczyć legendarne potwory.
Pytanie dodatkowe.-Ile lat miała bohaterka , gdy zginęła?

5.
I tak dobiegł kresu długi dzień, który spędziłem z ojcowskim piórem w ręku. Odłożyłem je na chwilę-zaledwie na kilka sekund, żeby rozprostować palce- apotem oparłem czoło o dłoń i zamknąłem oczy. Kiedy je otworzyłem i podniosłem głowę przez okno zaglądało poranne słońce. Zerknąłem na zegarek i zobaczyłem ,że jest kilka minut po ósmej. Co najmniej przez sześć godzin spałem jak stary pijak , z głową w ramionach. Wstałem z krzesła, krzywiąc się i starając odzyskać czucie w plecach.
Pytanie dodatkowe- Jakie zwierzę występuje w tej powieści?

6.
Rozejrzawszy się z lękiem, P. ..stwierdził, że znajduje się w obszernym wysoko sklepionym pomieszczeniu, na którego ściany wyłożone kirem, mała lampka rzucała duże, niespokojne cienie. W nikłym świetle niewyraźnie majaczyły rzędy marmurowych stołów, a na każdym z nich widniała pod całunem uśpiona postać, z rękami skrzyżowanymi na piersiach i głową ułożona na kamieniu. Tylko jeden blat był pusty i właśnie na nim ułożono obok siebie ojca i syna, po czym przykryto ich jednym płótnem, a tragarze skłonili nisko głowy jak żałobnicy przy marach ze zwłokami.
Pytanie dodatkowe - Jak, po powrocie do domu,Podróżnik, który był ogrodnikiem pielęgnował rośliny?

7.
Więc teraz, w ten uśmiechający się poranek zimowy, doję sobie ten bardzo krzepki czaj z mlekiem i do tego łycha za łychą cukru, bo jestem łasy na słodkie, a z piecyka dostałem śniadanie, co je dla mnie naszykowała moja bidna stara maciocha. Tyle co jajko sadzone, ale zrobiłem se tosta i mlaszcząc pożarłem to jajko z tostem i dżemem, czytając gazetę. W gazecie było jak zwykle o ultra kuku i napadach na banki i strajkach, i jak to piłkarze doprowadzają do tego, że strach wszystkich paraliżuje, bo ci odgrażają się, że nie będą grać w najbliższą sobotę jak nie połuczą za to więcej szmalu, te wredne malczyki byki. I że dalsze loty kosmiczne i stereo ti wi z jeszcze większymi ekranami, i darmowe paczki mydlanych płatków za etykiety od zup w puszkach, niebywała okazja tylko przez jeden tydzień, aż się obśmiałem. I był wielki gromadny artykuł o Współczesnej Młodzieży (znaczy się o mnie, więc ukłoniłem się w klasycznym stylu, obszczerzając kafle jak z uma szedłszy) jakiegoś tam bardzo umnego łysonia. Przeczytałem go i sobie uważnie, braciszkowie, żłopiąc ten stary czaj filiżana za taską za czaszką, siorb siorb i do tego chrup chrup kawałki czarnego tostu zanurzone w dżem ehem i jajko śmajko.
Pytanie dodatkowe - Jakiej muzyki, jakiego kompozytora słuchał najchętniej bohater książki.

8.
P. ..zakrzyczał. I zaskrzeczał, a nim skrzek przebrzmiał, na oczach wszystkich zmienił się w czarnego ptaka. Ptak ciężko zatrzepał skrzydłami, wzbił się pofrunął , siejąc kroplami krwi nad Odrę, w stronę Ostrowu Tumskiego. Nie uleciał daleko. Wszyscy wiedzieli, jak nad rzeką ptak wśród makabrycznego wizgu i skrzeku przemienił się w wielkiego , niekształtnego , tryskające go krwią ptakowstwora, wierzgającego nogami i machającego skrzydłami. Metamorfoza dokonywała się na oczach wszystkich, w szare wody Odry Potwór upadł już w postaci człowieka. Konającego człowieka ze złotym łańcuchem na piersi.
Pytanie dodatkowe - Jak zmarła ukochana głównego bohatera.?

9.
Wielka Ozdoba, Klejnot Galaktyki czekał. Poczłapał w jego kierunku, w stronę spokojnego pięknego światła, światła dziesiątków milionów świateł. Jego cudowne siły skupiły się , emitując wspaniałe fale promieni które odbijały się dookoła. Z trudem torował sobie drogę przez źdźbła trawy, aby Statek mógł go zobaczyć, ale jego długie , głupie palce zaplątały się w jakieś chwasty, które nie pozwalały mu przejść.
Zostań, zostań z nami- mówiły. Udało mu się uwolnić i pomknął dalej na skraj trawy. Promienna ozdoba wśród łodyżek roślin, migocąc wspaniałą tęczą. Zauważył jeszcze otwarty właz i członka załogi stojącego przy nim, który wzywał go , szukał rozpaczliwie.
Idę , już idę…
Powłóczył nogami po trawie, lecz jego zwisający brzuch , ukształtowany przez inną siłę ciężkości , opóźniał jego ruchy
Pytanie dodatkowe - Jaki był zawód tej osoby?

10..
Statek oderwał się od powierzchni i wkrótce opuścił atmosferę planety. Osiągnąwszy
odpowiednią trajektorię lotu, pomknął w kierunku Księżyca. Podróż kosmiczna nie
była specjalnie niczym ekscytującym nawet dla kogoś, kto leciał po raz pierwszy. Większość
ludzi podróżowała w przestrzeni kosmicznej, gdyż był to bardzo popularny sposób
transportu.
Jedyną rzeczą godną uwagi był widok z okna obserwacyjnego. Przestrzeń naprawdę
czyniła wielkie wrażenie. Oglądana ze statku kosmicznego zapierała dech w piersiach.
Pięknie prezentowała się również sama Ziemia: niebieski dysk, spowity białymi smugami
chmur. Zarys kontynentów był jednak zadziwiająco niewyraźny. Andrew spodziewał
się, że zobaczy je tak dokładnie, jak na globusie. Lecz były to tylko ledwie widoczne,
rozmyte kontury. To oceany i chmury czyniły widok Ziemi z kosmosu takim pięknym
i zachwycającym. Było to niesamowite wrażenie, móc tak patrzeć na cały świat. Po
chwili, gdy statek oddalił się od planety, można ją było oglądać już w całej krasie: błękitny
krąg odcinający się od czerni kosmosu.
A. poczuł ogromną chęć wyrzeźbienia czegoś, co przypominałoby obraz, który
właśnie oglądał. Mógłbym użyć ciemnego i białego drewna, pomyślał sobie, i oddać
kontrast między oceanami i chmurami. Uśmiechnął się do siebie, ponieważ od tylu już
lat nie dotknął nawet drewna, a teraz tak bardzo tego pragnął.
A później był już sam Księżyc — lśniący i biały, ze swą pobrużdżoną, zbliżającą się
szybko powierzchnią.
Pytanie dodatkowe -Ile lat miał w chwili śmierci główny bohater i co zdarzyło się kilka miesięcy przed nią?

Są jeszcze specjalnie premiowane pytania dotyczące wszystkich pozycji.

Ile z nich ma swoje ekranizacje filmowe? I tu jest pewien haczyk …

Za odgadniecie pierwszego pytania są 2 pkt. a za odgadnięcie owego haczyka aż 3 pkt. Jak można policzyć, do zdobycia jest 35 pkt.

Zapraszam do udziału w konkursie wszystkich chętnych.
Termin podawania odpowiedzi mija 31.12.2010 roku.
Odpowiedzi proszę wysyłać do mnie na PW podając swój nick. Można w ratach, tylko zaznaczcie że to kolejne rozwiązania.
_________________
więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa a i tak myślę,że gaduła ze mnie.
Ostatnio zmieniony przez elka Pon 21 Lut, 2011, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
elka 
7



Pomogła: 7 razy
Wiek: 63
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 2017
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 09 Gru, 2010   

Słuchajcie, doszły do mnie różne komentarze, że konkurs za łatwy, że można wygooglać wszystko. Niektórzy nie chcą brać udziału właśnie dlatego, że nie czytali a znaleźli w Google. Pamiętajcie, że to jest tylko zabawa. Czas poświęcony na Google to też czas poświęcony Konkursowi. Może ktoś się po tym skusi na przeczytanie chociaż jednej z tych pozycji.
Nie problemem byłoby dla mnie wstawić takie pozycje, które trudno byłoby znaleźć w Internecie. Jakby nie było, jestem już w drugim półwieczu a czytam od czwartego roku życia. Chyba nie o to chodzi....
Muszę chyba tylko popracować nad tymi pytaniami dodatkowymi :ciekawe:
_________________
więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa a i tak myślę,że gaduła ze mnie.
 
 
 
elka 
7



Pomogła: 7 razy
Wiek: 63
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 2017
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 10 Gru, 2010   

Konsultacja też z z Google? ;)
_________________
więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa a i tak myślę,że gaduła ze mnie.
 
 
 
Henryk Kwinto 
6
wonsaty janush z podkarpacia



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 1401
Skąd: Groom Lake
Wysłany: Pią 10 Gru, 2010   

Po co w ogóle konkursy. :tongue10:
Nagrody od razu rozdać mądralom.
H.K. :bye:
_________________
"Polską się nie rządzi, Polsce się służy."
 
 
Henryk Kwinto 
6
wonsaty janush z podkarpacia



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 1401
Skąd: Groom Lake
Wysłany: Pią 10 Gru, 2010   

Czyli konkursy dla "elyt"? Wczytaj się dobrze w post elki.
Ten kto wie ma łatwiznę, ten kto nie wie - sięgnie po google i przy okazji dowie się innych rzeczy. Jedni dowiedzą się czegoś nowego, a inni utrwalą w pamięci wiedzę.Prawda, że rozwijające?
H.K. :bye:
_________________
"Polską się nie rządzi, Polsce się służy."
 
 
makary21 
Mod
wieczny malkontent/cywil banda



Pomógł: 41 razy
Wiek: 45
Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 5710
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pią 10 Gru, 2010   

No jak ogłosiłem pierwszy konkurs to przed podpowiedzią nikt nie udzielił prawidłowej odpowiedzi. Pytanie tylko czy o to chodzi.

Poza tym ja fantastyki nie czytam, a dowiedziałem się czegoś nowego :viktoria:

M21
_________________
Tylko umarli widzieli koniec wojny. Platon
 
 
 
elka 
7



Pomogła: 7 razy
Wiek: 63
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 2017
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 10 Gru, 2010   

Ja jeszcze raz przypomnę fragment Regulaminu.

Cytat:
Każda osoba może brać udział w każdej ogłoszonej edycji konkursu a uzyskane przez nią punkty będą sumowane.
Osobie, która uzyskała najwięcej punktów w kilku edycjach konkursu przyznawana będzie Super Nagroda czyli książka i coś jeszcze

I tu poprawiam Regulamin, po 6 edycjach Konkursu. :)
Można brać udział w każdej edycji, w żadnej nie wygrać a jednak po zsumowaniu punktów wygrać Super Nagrodę. Czyli warto brać udział w każdej edycji Konkursu, bo wystarczy, że tylko w jednej nie weźmie udziału spec od googlowania to już szanse rosną ;)
Ludzie, a tak na zdrowy rozum - to tylko zabawa i nie róbcie z tego ambicjonalnego problemu. Kto chce bierze udział, kto nie, to niech sobie nie zawraca głowy. Ale wtedy niech nie krytykuje, bo to jest przecież najłatwiej. Ale samemu już coś zrobić....
_________________
więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa a i tak myślę,że gaduła ze mnie.
 
 
 
elka 
7



Pomogła: 7 razy
Wiek: 63
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 2017
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 01 Sty, 2011   

Pierwsza edycja Konkursu Literackiego już jest za nami. W konkursie udział wzięli: Belial, Jola, kempczol, thikim, FAZI. Nie wspominam o osobach na gg, które stwierdziły, że jest za prosty i po odgadnięciu kiku pytań stwierdziły ,że im się więcej nie chce. :)
Rozwiązania:
1."Czarodziejka ze Świata Czarownic"- Andre Norton, Alice Mary Norton,
2."Kraina Chichów", Jonathan Samuel Carroll, pisał biografię Marshalla France'a
3."Czerwona gorączka", Andrzej Pilipiuk, dr Paweł Skórzewski
4."Achaja", Andrzej Ziemiański, została zasztyletowana w wieku 37 lat
5."Zielona mila",King Stephen (pseud. Bachman Richard, , mysz
6." Powrót króla", Tolkien, Po powrocie do Shire hobbici byli nazywani Podróżnikami. Sam był ogrodnikiem, użył daru Galadrieli, który dostał w szkatułce, dzięki temu wszystko rosło kilkadziesiąt razy szybciej zaś z nasiona wyrosło drzewo mallorn.
7."Mechaniczna pomarańcza", Anthony Burgess-- słuchał muzyki klasycznej, najbardziej 9 symfonii Ludwika van Beethovena
8. "Lux Perpetua" Andrzej Sapkowski, Jutta była zakażona magicznie wszczepioną posocznica. Reimar z Bielawy ,żeby skrócić jej cierpienia przyłożył jej do skroni czarodziejski amulet , który dostał od Telesmy, czarodzieja z Pragi. To była bezpośrednia przyczyna jej śmierci.
9. "E.T" Kotzwinkle William, botanik, naukowiec
10." Pozytronowy człowiek " Isaac Asimov Robert Silverberg , , Andrew miał 200 lat i kilka miesięcy wcześniej został uznany za człowieka, zekranizowane jako Bicentennial Man.
Ekranizacje
1. "Zielona mila"
2. " Powrót króla"
3. "Mechaniczna pomarańcza"
4. " Pozytronowy człowiek " ekranizacja "Bicentennial Man", w polskiej tv pod tytułem "Człowiek przyszłości"
A teraz ów haczyk, którego nikt nie odgadł- dotyczy filmu "E.T"
Wszystkie powyższe powstały na podstawie książki, natomiast z "E.T" jest odwrotnie, to książka powstała na podstawie filmu Stevena Spielberga i scenariusza Melissy Mathison.
I tak :
Belial - 27,5 pkt
Jola1 - 23 pkt
kempczol - 15 pkt
thikim - 34 pkt :brawo: 1 pkt to bonus za to, że wskazał 2 ekranizacje "Powrotu Króla" , nie wiedziałam.
FAZI - 24,5 pkt
Nagrodą jest książka "Starfist: Pierwsi w boju" z naszym logo .
Gratuluję zwycięzcy i proszę o kontakt poprzez PW .
Następna edycja konkursu już niebawem i będzie już bardziej "wojskowo" ;)
_________________
więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa a i tak myślę,że gaduła ze mnie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group