Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Genealogia - interesuje się ktoś tutaj tym?
Opublikował Wiadomość
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 12 Lis, 2017   

Może nie genealogia, ale zawsze coś można się dowiedzieć
Cytat:
„Polska 1926” to prezentacja jednego z największych imiennych spisów społeczeństwa II RP. Wśród 5,5 mln autografów – które kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, złożyli polscy obywatele pod Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, w podzięce za pomoc w stanowieniu Niepodległej – również Ty odkryjesz podpisy swoich bliskich, dowiesz się, gdzie mieszkali, kim byli w 26 roku.
http://polska1926.pl/
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
terve 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Kwi 2010
Posty: 265
Skąd: suomi
Wysłany: Nie 12 Lis, 2017   

Bardzo dziękuję. Znalazłem obu moich dziadków.
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 16 Lis, 2019   

Dopiero teraz wypatrzyłem jednego z moich "koników". A więc jestem bardziej ślepy i stary niż myślałem:)
Osobiście prowadzę drzewo genealogiczne mojej rodziny od ok. 10 lat. Najpierw na stronie moikrewni.pl, a jak zostali wykupieni to na ich następcy myheritage.
Mam w drzewie ponad 6100 osób. Szukam głównie w internecie. Skany meldunkowe, metrykalne, gazety stare, spisy ofiar totalitaryzmów, akta rolne po reformie 1944, emigranci do USA, akta IPN (ofiary i np. Dyrektor Departamentu Łączności w Ministerstwie ....X kierownik POP, wartownik przed UB na Pomorzu, ....)...mam ulubionych stron z 15.... nazwy większości już tu podawano.
Jako nocne hobby polecam...jak rodzina już śpi...Jestem mniej więcej w XIX i XVIII w. większość to chłopi, więc zaraz się skończą dane, bo wcześniej chłop to była rzecz jak krowa czy wóz ...więc zaczną się takie wpisy typu "Jan syn Jana z Radziejowa...Broniewek....własność Pana hrabiego..."...oczywiście bez nazwisk bo ich nie mieli.Na razie moje koszty w tym hobby to niecałe 200 zł.
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
Cherubinka 
1


Dołączyła: 29 Lis 2019
Posty: 1
Skąd: katowice
Wysłany: Pią 29 Lis, 2019   

Ja sie tym interensowałam, ale tym wszytskim zajął sie mój wujek. okazało się, że moje korzenie gdzies sięgaja do Węgier? Jakoś tak. ja chciałam ogólnie sprawdzić drzewo genealogiczne od drugiej strony czyli od mojego taty
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 30 Lis, 2019   

Cherubinka napisał/a:
Ja sie tym interensowałam, ale tym wszytskim zajął sie mój wujek. okazało się, że moje korzenie gdzies sięgaja do Węgier? Jakoś tak. ja chciałam ogólnie sprawdzić drzewo genealogiczne od drugiej strony czyli od mojego taty



U mnie w rodzinie jest pradziadek Polak urodzony w Morawskiej Ostrawie (górnik, rolnik, legionista,żołnierz kampanii 1939), drugi pradziadek Polak (kujawskie) (rolnik, żołnierz 1920, żołnierz KOP, konspirator pod okupacją niemiecką). Wielu wywiezionych na roboty do Niemiec. Od strony mojej żony rolnicy Polacy (z dziada pradziada). Jeden na liście białoruskiej, jeden legionista, kilku żołnierzy 1920, kilku żołnierzy 1939, szlachta zaściankowa, jeden biskup, jeden literat, jeden dziennikarz, dwoje powstańców warszawskich, kilkoro wywiezionych na Wschód (większość przeżyła i wróciła), kilkoro więźniów obozów koncentracyjnych (ok. połowa zginęła), ....potomkowie urzędników Napoleona osiadłych po klęsce 1812 r.....Co krok ciekawostki....
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1744
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Sob 30 Lis, 2019   

Witam,
Interesuje się tym w czasie wolnym, około 15 lat.
Powoli nadchodzi czas aby to spisać i opracować. Co do techniki to szukam sam, nieraz korzystam z profesjonalnych kwerend genealogów gdy koszty podroży do archiwów przewyższają koszty kwerendy.
Kiedyś był portal Genpol, tam zaczynałem przygodę, teraz jest kilka innych.

Pozdrawiam.
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 02 Gru, 2019   

kolega napisał/a:
Witam,
Interesuje się tym w czasie wolnym, około 15 lat.
Powoli nadchodzi czas aby to spisać i opracować. Co do techniki to szukam sam, nieraz korzystam z profesjonalnych kwerend genealogów gdy koszty podroży do archiwów przewyższają koszty kwerendy.
Kiedyś był portal Genpol, tam zaczynałem przygodę, teraz jest kilka innych.

Pozdrawiam.


Do 250 osób opłaca się za darmo myheritage (wykupiło kiedyś polskie moikrewni.pl i kilka innych polskich stron). Można też nie online jakąś aplikację i samemu na swoim kompie...ale moim zdaniem nie ma tej frajdy z podzielenia się z innymi członkami rodziny z różnych ciekawych "znalezisk".
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
Blodhemn1983 
1
Pasjonat


Dołączył: 22 Sty 2023
Posty: 2
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Nie 22 Sty, 2023   

Kiedyś, z zupełnej ciekawości, zrobiłem sobie badania DNA na pochodzenie.
Wyszło mi R1a1a1b1a1b (M458+ Z2953+ L1029-), centralna Europa - rdzennie południowa Polska, mniej więcej kwadrat (raczej rąb) Kraków - Ostrowiec Świętokrzyski - Lwów - Nowy Sącz, na terenie Polski od około 3300-3000r.p.n.e., a już myślałem że będzie ciekawiej tzn. poznam skąd przybyli moi przodkowie (spodziewałem się czegoś bardziej emocjonującego) a wyszło na to że po prostu tu byli.
Co do drzewa genealogicznego to kiedyś zajął się tym brat ojca, dotarł bodaj do +/- 1500r. a i tu nie było sensacji, było dokładnie tak jak wyżej opisałem co chodzi o DNA. Tereny te same, zaczyna się w Tarnowie ponieważ zapisy do których dotarł (bodaj kościelne) odwoływały się do przyjazdu z małżeństwa moich pra...przodków z miasta które obecnie nie jest nawet kojarzone w ogóle (promień 40km od Krakowa - tyle dało radę ustalić).

Trafiłem kiedyś na stronkę: http://scaledinnovation.com/gg/snpTracker.html
Tam sobie prześledziłem mniej więcej jak wyglądała wędrówka moich przodków do Polski, także nie było szału - wszystko od A do Z tak jak w przypadku badania DNA oraz drzewa genealogicznego.
Ogólnie genealogię mam za hobbystycznie zajęcie fajne, ciekawe, ale i zarazem kosztowne.
Od siebie polecam: https://www.eupedia.com/ oraz https://indo-european.eu/ancient-dna/
Zlecenie badań, które pozwolą nam poznać historię swoich przodków można złożyć na stronie: https://www.familytreedna.com/
Nauka robi wielkie postępy, zainteresowanym całe szczęście nikt nie broni korzystać z jej licznych dobrodziejstw. Tym bardziej że stajemy się częścią tak dużego projektu jak SNP Tracker - zupełnie bezpiecznego jako że nasze dane są poufne (sprawdziłem to rzecz jasna, żeby nie było że zrobiłem cokolwiek lekkomyślnie).
Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group