Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Paskuda Formozy - pochodzenie nazwy
Opublikował Wiadomość
owlecik 
1



Dołączyła: 16 Lut 2021
Posty: 10
Skąd: z dziupli :)
  Wysłany: Wto 16 Lut, 2021   Paskuda Formozy - pochodzenie nazwy

Witam serdecznie!

Zadałam to pytanie już na innym forum wojskowym, ale tamto chyba jest jakieś mało uczęszczane i pewnie nie doczekam się żadnej odpowiedzi, więc postanowiłam spróbować tutaj...

Orientuje się ktoś może czy potoczna nazwa oznaki rozpoznawczej jednostki Formoza,"Paskuda", pochodzi od nazwy fikcyjnego potwora wodnego z miejskiej legendy z lat 80 - Paskudy z Zalewu Zegrzyńskiego czy raczej nie ma z tym nic wspólnego?:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paskuda_z_Zalewu_Zegrzy%C5%84skiego

I czy jest jakieś "oficjalne" tłumaczenie tej nieoficjalnej nazwy na angielski? Tłumaczenia w słownikach, które znalazłam w internecie nie bardzo mi jakoś pasują - jedyne co mi przychodzi do głowy to "The Ugly"...

Z góry dziękuję za odpowiedzi lub jakieś sugestie gdzie mogłabym znaleźć taką informację (próbowałam wygooglać, ale nic nie znalazłam)...
_________________
Przy jednych rosną drzewa
Przy innych więdnie trawa

Yunus Emre
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11480
Skąd: -)
Wysłany: Wto 16 Lut, 2021   

Internet twierdzi że ta odznaka ma przedstawiać łeb węża morskiego / potwora morskiego, a i sama Formoza jest jednostką morską - wydaje się więc że nie ma wiele wspólnego z zalewem pod Warszawą.
Ale kto wie?

Też jestem ciekaw.

Cytat:
I czy jest jakieś "oficjalne" tłumaczenie tej nieoficjalnej nazwy na angielski? (...) jedyne co mi przychodzi do głowy to "The Ugly"


Skoro to jest "Sea Serpent" albo "Sea Monster", i skoro chcemy tłumaczenie jednowyrazowo, i skoro chcemy oddać wydzwięk "przyjazności" czy "sympatyczności" związany z polskim słowem "Paskuda"...

Wot, zagwozdka... Ciężko...

"Monsti" ?
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
owlecik 
1



Dołączyła: 16 Lut 2021
Posty: 10
Skąd: z dziupli :)
Wysłany: Sro 17 Lut, 2021   

michqq napisał/a:
ta odznaka ma przedstawiać łeb węża morskiego / potwora morskiego, a i sama Formoza jest jednostką morską - wydaje się więc że nie ma wiele wspólnego z zalewem pod Warszawą.

No tak, racja, nie pomyślałam o tym... Na początku myślałam, że chodzi po prostu o cechy "psychofizyczne" tego stworzenia, ale kiedy zaczęłam googlować wyskoczył mi link o tej Paskudzie z zalewu i mnie to zaciekawiło... Pomyślałam, że ktoś się mógł zainspirować, bo to w końcu też potwór wodny... Z drugiej strony według Wikipedii tą oznakę wprowadzono dopiero w 2013 roku, więc możliwe, że wtedy nikt już nie pamiętałby o tamtym potworze...
No nie wiem... Jeśli ktoś wiedziałby coś więcej na ten temat, to będę wdzięczna za informację ;)

michqq napisał/a:
"Monsti" ?

Może coś w tym stylu właśnie... :ciekawe: Teraz mi przyszło do głowy - a może "Nasty" (paskudny)? W języku angielskim oznacza to i fizyczny brzydki lub nieprzyjemny wygląd, ale też wredne zachowanie czy nawet coś niebezpiecznego... I trochę podobnie brzmi do "Nessie" - też wodnego potwora... Ale to tylko takie moje pomysły - na angielskich stronach, które znalazłam "Paskuda" albo nie jest wcale wspomniana, albo podana jest polska nazwa, spotkałam się też z tłumaczeniem "Hideous Creature" (w sumie tłumaczy czym jest "paskuda", ale niezbyt to chwytliwe lol)...
_________________
Przy jednych rosną drzewa
Przy innych więdnie trawa

Yunus Emre
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 547
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 17 Lut, 2021   

Może napisz do jednostki.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
owlecik 
1



Dołączyła: 16 Lut 2021
Posty: 10
Skąd: z dziupli :)
Wysłany: Czw 18 Lut, 2021   

Sargento, mam pisać do Formozy, bo czegoś w internetach nie znalazłam? ;D Już widzę jak mi ktoś odpisze... :telefon:
A tak serio, to wydaje mi się, że to byłaby lekka przesada - to nie takie ważne, nie piszę jakiejś książki czy pracy dyplomowej, więc nie widzę powodu, żeby tam komuś takimi rzeczami głowę zawracać... Jeśli nawet na forach wojskowych nikt nic nie wie na ten temat to trudno się mówi, chyba sobie daruję dalsze poszukiwania...

Btw, michqq, dzięki za inspirację w sprawie tłumaczenia :kwiatek: Gdyby nie Ty, to pewnie pozostałabym przy tym "The Ugly"... lol
_________________
Przy jednych rosną drzewa
Przy innych więdnie trawa

Yunus Emre
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11480
Skąd: -)
Wysłany: Czw 18 Lut, 2021   

owlecik napisał/a:
Sargento, mam pisać do Formozy, bo czegoś w internetach nie znalazłam? ;D Już widzę jak mi ktoś odpisze...


4026.rzecznikprasowy@ron.mil.pl

To chyba jego robota jest.
:gent:

Cytat:
to nie takie ważne, nie piszę jakiejś książki czy pracy dyplomowej, więc nie widzę powodu, żeby tam komuś takimi rzeczami głowę zawracać


A co piszesz?
Czy to co piszesz bedzie jakos upublicznione?

(w jakikolwiek sposob - czy zawiesisz plakat na plocie czy zaspiewasz przez mikrofon, czy wpis na fejsbuku...)

Jak tak, to teoretycznie podpada pod prawo do zawracania glowy rzecznika.
:cool: :cool:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
owlecik 
1



Dołączyła: 16 Lut 2021
Posty: 10
Skąd: z dziupli :)
Wysłany: Sob 20 Lut, 2021   

michqq napisał/a:
4026.rzecznikprasowy@ron.mil.pl

To chyba jego robota jest.

Dzięki, michqq, ale z tego co widzę to nawet na stronie jednostki pisze, że to jest adres "do kontaktu dla przedstawicieli mediów", a ja dziennikarką nie jestem...;)

michqq napisał/a:
A co piszesz?

Na razie nic... Udzielam się na anglojęzycznym (amerykańskim) forum o Polsce i chciałabym tam założyć temat o polskich jednostkach specjalnych, głównie o GROM-ie, bo ostatnio było 30-lecie i się trochę naooglądałam i naczytałam, ale też o innych jednostkach, w tym o Formozie... Ale zebranie tego wszystkiego do kupy tak żeby to było ciekawe i w miarę zwięzłe i przetłumaczenie na angielski trochę mi zajmie i nie mam na to teraz czasu, pewnie się zabiorę za ten temat dopiero na wiosnę... A więc póki co chciałam zrobić z oznaki Formozy foto-zagadkę. Jest na tamtym forum taki temat z foto-zagadkami o Polsce i wszystkim co z Polską związane - ja i jeden Brytyjczyk, który mieszka w Polsce, staramy się przemycić poprzez te foto-zagadki trochę wiedzy na temat Polski, zainteresować historią, zachęcić do odwiedzenia jakichś miejsc, itd. Ja staram się też "sprzedać" trochę wiedzy na temat mojego regionu i mojego miasta i atrakcji turystycznych. M.in. żeby zachęcić panów do udziału wrzucam też czasami zagadki związane np. z polskim wojskiem i sprzętem wojskowym wyprodukowanym w Polsce :polska:
Dlatego zaczęłam szukać informacji na temat oznaki Formozy - GROM jest raczej znany na świecie, jak mi się wydaje, natomiast Formoza chyba mniej, więc postanowiłam zrobić ze zdjęcia "Paskudy" zagadkę - żeby zaciekawić ludzi i może trochę wypromować tą jednostkę, no i żeby trochę utrudnić, bo forumowicze tam prawie wszystko zgadują... lol Zwłaszcza jedna Angielka zgaduje lub wynajduje takie rzeczy, że mi szczęka opada...;D Ta foto-zagadka będzie polegała na tym, że wkleję zdjęcie samej oznaki, spytam co to jest, jakie ma przezwisko, może jaki jest amerykański odpowiednik Formozy i, ewentualnie, gdyby się udało znaleźć informację w internecie na ten temat - skąd się to przezwisko wzięło. Ale skoro nie ma tej informacji w internecie (np. czy ma to coś wspólnego z Paskudą z zalewu czy nie) to nie ma sensu włączać tego jako element zagadki, bo jeśli ja nie znalazłam informacji na ten temat, to tym bardziej cudzoziemcy nie znajdą. No chyba że rzecznik Formozy rzeczywiście byłby w stanie coś mi napisać na ten temat i wtedy ja z kolei mogłabym napisać o tym czy tu na forum, czy gdzie indziej i wtedy dałoby się to wygooglować w internecie... Sporo zachodu jak dla jednej forumowej zagadki (chociaż muszę przyznać, że robienie tych zagadek sprawia mi frajdę)...;D Z drugiej strony to i ja sama już po prostu ciekawa jestem - szkoda, że nie ma nigdzie żadnej informacji na ten temat, bo ludzie lubią takie ciekawostki :)

michqq napisał/a:
(w jakikolwiek sposob - czy zawiesisz plakat na plocie czy zaspiewasz przez mikrofon, czy wpis na fejsbuku...)

Jak tak, to teoretycznie podpada pod prawo do zawracania glowy rzecznika.

No nie wiem, ja się na tym nie znam, ale wydaje mi się to lekko naciągane... :cool:
_________________
Przy jednych rosną drzewa
Przy innych więdnie trawa

Yunus Emre
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group