Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiany na stanowiskach służbowych w strukturach SZ
Opublikował Wiadomość
Doubter 
5


Pomógł: 2 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Mar 2005
Posty: 383
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 16 Maj, 2012   

Z przebiegu służby gen. dyw. Andrzeja Wasilewskiego:
2007-2012 Szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień - P1 SGWP, Warszawa
2004-2006 Zastępca Szefa Generalnego Zarządu Zasobów Osobowych – P1 SG WP,
Warszawa.
Czy te 8 lat w P-1 jest wystarczające dla Kolegi Irecco?
Nawet nie ma co porównywać do dwóch ostatnich poprzedników na tym stanowisku.
 
 
Spokojny 
1


Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 19
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Czw 17 Maj, 2012   

A pan artur to co teraz zrobi???? Płacz?, Nie ma gdzie uciekać? Szelki zostały tylko senatorem z Krakowa i maja teraz w głebokim poważani swojego największego przyd.... . Oj bida będzie. U wszystkich noszących i tych którzy nosili mundur dzięki swojemu d.... lizostwu pan artur jest spalony a fach w reku pozostał żaden. Dopiero teraz z rozrzewnieniem powspomina czasy gdy jeszcze służąc w Jeleniej Górze był jednym z nas ale potem był nikim - politycy go nie będą chcieli a żołnierze już go nie chcą. A może jeszcze bardziej się zeszmacić. Temat do przemyślenia :( .
 
 
szeregowy90 
Banita


Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 05 Cze 2011
Posty: 826
Skąd: Z FRUSTRACJI, PO ....
Wysłany: Czw 17 Maj, 2012   

Irecco napisał/a:
Przygotowanie zawodowe jak znalazł, wręcz idealne na głównego kreatora polityki kadrowej SZ RP. :gent:


Jestem ciekaw, kto ma takie przygotowanie?
 
 
jeszcze wojskowy 
6
jeszcze wojskowy


Dołączył: 08 Wrz 2010
Posty: 1290
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 17 Maj, 2012   

E tam kto? Wszyscy z lampasami
 
 
szeregowy90 
Banita


Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 05 Cze 2011
Posty: 826
Skąd: Z FRUSTRACJI, PO ....
Wysłany: Czw 17 Maj, 2012   

Hi, hi masz rację, ale nie do końca, bo jenerał musi wiedzieć, gdzie ma pułkownika, a pułkownik ............, itd. :gent:
 
 
MK-J 
Mod
kapitankaPomogła: 32 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2007
Posty: 7498
Skąd: north
Wysłany: Pon 21 Maj, 2012   

Komentarz z bloga gen. rez. P. Makarewicza
Cytat:

Wysyp dyrektorów


W ostatnich dniach i tygodniach nastąpiły zmiany na kilku stanowiskach dyrektorów departamentów w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ponieważ są to ważne departamenty, postanowiłem poświęcić temu tematowi kilka słów. Nowych dyrektorów zyskały Departamenty Kontroli, Strategii i Planowania Obronnego oraz Kadr. Od tego ostatniego zacznę swoje refleksje. W poniedziałek, 14. maja wydarzył się cud i dyrektorem Departamentu Kadr przestał być gen. bryg. Artur Kołosowski. Na temat wyznaczenia na stanowisko dyrektora Departamentu Kadr gen. Kołosowskiego wypowiedziałem się już we wrześniu 2010 roku w tygodniku „Przegląd” oraz na moim blogu w poście „Generałowie zza biurka”. Zatem nie będę się powtarzał (bo „leżącego się nie bije”) i powiem tylko, że była to, moim zdaniem, jedna z najbardziej nietrafnych decyzji ministra Klicha w całej powodzi bardzo nietrafnych decyzji tamtego okresu. Pan generał Kołosowski na stanowisko związane z kreowaniem polityki kadrowej i proponowaniem obsady personalnej w armii kompletnie się nie nadawał. Był jednak zaufanym i „swoim” człowiekiem pana Bogdana Klicha, przydatnym ślepym wykonawcą nawet najbardziej karkołomnych decyzji ministra. Przeszło półtora roku trwała ta „kadencja” pana Kołosowskiego i w końcu przeszedł on do rezerwy kadrowej. Znając jednak mechanizmy działające w resorcie, nie zdziwiłbym się gdyby wkrótce okazało się, że pan Kołosowski pojawi się na jakimś innym, równie eksponowanym stanowisku, może gdzieś za granicą?

Na nowego dyrektora Departamentu Kadr MON został wyznaczony gen. dyw. Andrzej Wasilewski, dotychczasowy szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień P1 Sztabu Generalnego WP. Formalnie, nowe stanowisko dla gen. Wasilewskiego jest stanowiskiem równorzędnym w stosunku do poprzedniego. Awans głównie polega na tym, że z podwładnego szefa Sztabu Generalnego stał się bezpośrednim podwładnym Ministra Obrony Narodowej. W chwili obecnej jest najbardziej odpowiednim człowiekiem, który może pokierować tym Departamentem. To dobry fachowiec i wysokiej klasy specjalista, znający (w przeciwieństwie do swojego poprzednika) realia służby w jednostkach wojskowych. W tym miejscu gratuluję gen. Andrzejowi Wasilewskiemu tej nominacji i życzę samych sukcesów. Dobrze życząc generałowi, muszę się jednak podzielić pewnymi obawami. W Sztabie Generalnym miał ciężko wypracowaną i pewną pozycję ugruntowaną swoją wiedzą i wielkim doświadczeniem. Nie wiem jaką sytuację zastał w nowym miejscu służby, ale pomny tego kto był dotychczasowym dyrektorem, mogę się spodziewać, że nie jest wesoło. Być może przyjdzie zatem generałowi Wasilewskiemu rozpoczynać swoją działalność od iście herkulesowej pracy oczyszczenia tej przysłowiowej „stajni Augiasza”. Nie będzie to zadanie łatwe, ponieważ na powodzenie będą miały wpływ dwie grupy czynników: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrznymi czynnikami będzie oczywiście jakość i kompetencja obecnych pracowników Departamentu, z zastępcami dyrektora włącznie. Ewentualna wymiana tych ludzi może być pracą powyżej możliwości nowego dyrektora, oczywiście, ze szkodą dla celów jakie sobie postawił. Czynnikami zewnętrznymi będą uwarunkowania wynikające z ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz planowana jej nowelizacja (możliwość wpływu na nią), która, według mnie, idzie w bardzo złym kierunku. Ważnym będzie również to jak sam minister będzie widział rolę dyrektora Departamentu Kadr. Jeżeli ta rola zostanie sprowadzona li tylko do pozycji „doręczyciela” dokumentów do podpisu przez ministra między Nowowiejską, a Klonową, to do takiej funkcji szkoda dwugwiazdkowego generała, o olbrzymiej wiedzy i doświadczeniu. No cóż, zobaczymy. Na razie wszystkiego dobrego i powodzenia, Panie Generale!

Na stanowisko dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego wyznaczony został gen. dyw. Mirosław Różański. Wokół tego pana było trochę szumu medialnego w końcu ubiegłego roku, gdy jako dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, będąc jak się wydawało na prostej wznoszącej do dalszej kariery, nieoczekiwanie napisał wniosek o zwolnienie do rezerwy. Media sugerowały, że przyczyną był rzekomy konflikt między nim, a dowódcą Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewem Głowienką. W swoich wypowiedziach gen. Różański nie potwierdzał tej wersji, ale podawał wiele merytorycznych przyczyn, które skłoniły go do tego kroku. O wielu wymienionych przez niego negatywnych zjawiskach pisałem wielokrotnie na blogu i w prasie, na przykład, o klęsce idei NSR i zgubnym wpływie tej służby na zdolność bojową jednostek. Dlatego rozumiałem postawę generała, a nawet myślałem, że w końcu znalazł się ktoś odważny i powiedział prawdę o tym co się dzieje w wojsku. Wierzyłem, że odejście cenionego generała do cywila da komuś w końcu coś do myślenia. W rezultacie minister dokonał zmiany na stanowisku dowódcy dywizji, gen. Różański został przeniesiony do rezerwy kadrowej i tam (tak przynajmniej myślałem) czekał na upłynięcie terminu wypowiedzenia i zwolnienie ze służby. Jednak nic z tego. Pomimo, że w wojskach nic na lepsze się nie zmieniło, gen. Różański widocznie wycofał wypowiedzenie skuszony nowym stanowiskiem i nie tak dawno z rezerwy kadrowej został wyznaczony na dyrektora wspomnianego Departamentu. Zyskał tym samym spokojną, biurową pracę, dla której porzucił honor i zaszczyt dowodzenia jedyną w Polsce dywizją pancerną. Oj, panie generale Różański, w czasie inspekcji i różnych kontroli bardzo dobrze Pana oceniałem, ale teraz uważam, że chyba się myliłem, bo z oficerskim honorem coś u Pana nie… ten tego, żeby nie powiedzieć „rzewne jaja” jak mawia nasz wspólny znajomy.

Na koniec zostawiłem sobie mój znajomy Departament Kontroli. Od niedawna na stanowisku dyrektora znajduje się gen. bryg. Sławomir Szczepaniak. Przypomnę, że po opublikowaniu raportu komisji Millera nagle został odwołany z tego stanowiska gen. dyw. w st. spocz. Andrzej Baran. Minister Siemoniak zapowiedział wtedy, że nowy dyrektor zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Miała to być osoba cywilna. Faktycznie, jesienią 2011 roku konkurs został ogłoszony, dokumenty można było składać do 4. listopada 2011 roku. Pisałem o tym obszernie w poście „Kto i kogo będzie kontrolował?” w listopadzie ubiegłego roku. Wkrótce po tym oficjalnie ogłoszono, że konkurs na to stanowisko został anulowany „w związku z planowaną reorganizacją Urzędu Ministra Obrony Narodowej”. Nie wiem o jaką reorganizację chodziło. Może polegała ona na utworzeniu dla nowej pani wiceminister obrony narodowej z PSL kolejnej instytucji podsekretarza stanu. Widocznie jednak owa „reorganizacja” już się odbyła, bo kilka tygodni temu minister, już bez konkursu, wyznaczył na stanowisko dyrektora Departamentu Kontroli MON żołnierza w służbie czynnej, gen. bryg. Sławomira Szczepaniaka, dotychczas znajdującego się w rezerwie kadrowej. Trudno powiedzieć dlaczego właśnie tego pana minister znalazł w rezerwie kadrowej i wyciągnął na powierzchnię. Może chodziło szefowi resortu o próbę zmniejszenia nieformalnego podziału jaki istnieje wśród generałów Wojska Polskiego. Otóż, według tego podziału, generałowie dzielą się na generałów i „czapajewów”. Tak nazywani są generałowie, którzy otrzymali awanse i wysokie stanowiska w okresie rządów PiS, bez odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Gen. Szczepaniak jest wysokiej klasy finansistą. Jego kontakt z jednostką wojskową ograniczył się jednak do stanowiska szefa służby finansowej 6 pułku zmechanizowanego 2 Dywizji Zmechanizowanej. Potem była służba tylko w organach finansowych okręgu wojskowego, w Departamencie Budżetowym MON oraz na stanowisku Głównego Księgowego Szefa Finansów Dowództwa Sił Powietrznych. W marcu 2007 roku minister Szczygło wyznaczył gen. Szczepaniaka na stanowisko dyrektora Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych. W sierpniu 2007 roku na wniosek tegoż ministra prezydent Lech Kaczyński mianował płk. Sławomira Szczepaniaka na stopień generała brygady. Jesienią 2009 roku minister Bogdan Klich w warunkach sporego szumu medialnego odwołał gen. Szczepaniaka ze stanowiska dyrektora Departamentu Zaopatrywania Sił Zbrojnych. Według ministra Klicha nie była to dymisja, gdyż na początku 2010 roku gen. Szczepaniak miał być skierowany do zintegrowanego dowództwa NATO w Heidelbergu. Czy tam pojechał? Nie wiem, ale wiem, że już co najmniej od początku bieżącego roku generał był w rezerwie kadrowej. Minister Siemoniak wyznaczając finansistę na dyrektora Departamentu Kontroli dał jasny sygnał, że swoją kontrolę ogranicza do spraw finansowo-gospodarczych. Departament po drastycznych cięciach etatowych i pod kierownictwem gen. Szczepaniaka nie jest w stanie obiektywnie i efektywnie oceniać zdolności bojowej jednostek wojskowych. W żadnym przypadku nie jest w stanie dać ministrowi rzetelnej informacji i oceny działalności dowództw i sztabów, od szczebla brygady w górę, gdyż nowy dyrektor absolutnie się na tym nie zna. Taka sytuacja miała już miejsce za czasów ministra Klicha. Jak się to skończyło – wszyscy wiemy. Dlatego dziwię się obecnemu ministrowi, że po tak tragicznych doświadczeniach poprzednika nadal osłabia resortowy organ kontroli, pozbawiając się tym samym najważniejszego instrumentu w sprawowaniu cywilnej kontroli nad Siłami Zbrojnymi.

Analizując decyzje o wyznaczeniu nowych dyrektorów, za najbardziej trafną uważam decyzję dotyczącą gen. dyw. Andrzeja Wasilewskiego. Dwie pozostałe decyzje wywołują u mnie szereg wątpliwości. Oby te wątpliwości nie przerodziły się znowu w czarne scenariusze, które znamy już z przeszłości.


LINK
_________________
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie
ma prawa do przyszłości. J. Piłsudski
 
 
Earpman 
8Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3943
Skąd: SZ RP
Wysłany: Pon 21 Maj, 2012   

Co za megaloman z tego pana. Chyba to prawda, że na starość się dziecinnieje.
:gent:
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 55
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Wto 22 Maj, 2012   

Zawsze Mu się wydawało, że wie lepiej. Na dodatek ma czelność pisać coś o honorze, człowiek któremu na zamówienie polityczne lub innych kolesi nie drgnęła powieka żeby zniszczyć człowieka bez względu na jego umiejętności... :-o
Pomimo, że parę razy "wstrzelił" się ze swoimi diagnozami w innych wpisach na blogu co do bolączek wojska, to jednak przeszłość tego pana świadczy przeciwko Niemu :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
-=Alex=- 
GuruPomógł: 255 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 14155
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 23 Mar, 2021   

"Grube" ruchy.
Cytat:
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, 13 oficerów Wojska Polskiego zostało wyznaczonych na następujące stanowiska służbowe:
gen. bryg. Krzysztof KOCIUBA, z dniem 1 kwietnia 2021 r. na stanowisko Radcy Koordynatora w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym w Brukseli;
kontradm. Piotr NIEĆ, z dniem 1 kwietnia 2021 r. na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych;
kmdr Włodzimierz KUŁAGIN, z dniem 1 kwietnia 2021 r. na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża;
płk Mariusz SKULIMOWSKI, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Szefa Zarządu Logistyki – P4;
płk Dariusz KOSOWSKI, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Dowódcy 17 Brygady Zmechanizowanej;
płk Dariusz MACHULA, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej;
płk Wojciech ZIÓŁKOWSKI, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Zastępcy Dowódcy Dywizji – Szefa Sztabu 16 Dywizji Zmechanizowanej;
płk Marcin ZAWODNIAK, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Zastępcy Szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7;
płk Grzegorz BARABIEDA, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Dowódcy 9 Brygady Kawalerii Pancernej;
płk Roman ŁYTKOWSKI, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej;
płk Mariusz PAWLUK, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej;
płk Roman KOPKA, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Dowódcy 7 Brygady Obrony Wybrzeża;
płk Bogdan SOWA, z dniem 29 marca 2021 r. na stanowisko Szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1.

https://www.wojsko-polski...owiska-suzbowe/
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----

Masz problem, pisz na forum. Nie pomagam na PW !
 
 
maciejko 
8


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3107
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 04 Kwi, 2021   

https://www.defence24.pl/...S2RGeNd-CH_Bbcg

Po dwóch latach szefowania Inspektoratem Wsparcia generał ląduje w rezerwie kadrowej.
:gent:
 
 
-=Alex=- 
GuruPomógł: 255 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 14155
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 04 Kwi, 2021   

Do rezerwy kadrowej, aby w przyszłości objąć stanowisko w strukturach natowskich. :lol:
Okręt tonie ... :?:

IWsp. nie ma coś szczęścia do szefów, śledząc przebieg ich służby. Karierowicze, komandosi, teoretycy ...

Cytat:
W siłach zbrojnych nic nie wydarzy się bez Inspektoratu Wsparcia. Każda czynność finansowa, planistyczna czy dotycząca infrastruktury musi być wcześniej przeanalizowana, zaplanowana – mówił gen. Andrzejczak.
(...)
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych to najważniejsza instytucja logistyczna w wojsku. Dysponując budżetem przekraczającym 10 mld zł, odpowiada za cały proces zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP. To specjaliści z IWspSZ dbają o sprawność używanego przez polskich żołnierzy sprzętu i uzbrojenia, sprawują nadzór nad systemem remontowo-serwisowym, dbają o wyżywienie, zapasy paliwa i amunicji.
http://www.polska-zbrojna...oracie-Wsparcia

Cholera, zabrakło mi w tej wypowiedzi słowa "PUiW". :ciekawe:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----

Masz problem, pisz na forum. Nie pomagam na PW !
 
 
Tytan w dresie. 
8


Pomógł: 28 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 3419
Skąd: ***** ***
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2021   

-=Alex=- napisał/a:
IWsp. nie ma coś szczęścia do szefów...

A reszta wojska do IWsp. :lol:
_________________
***** ***
 
 
-=Alex=- 
GuruPomógł: 255 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 14155
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 18 Cze, 2021   

Cytat:
Gen. Rajmund Andrzejczak pozostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na drugą kadencję – poinformował prezydent Andrzej Duda.
(...)
https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-prezydent-gen-andrzejczak-pozostanie-szefem-sztabu-generalne,nId,5305222
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----

Masz problem, pisz na forum. Nie pomagam na PW !
 
 
Star660 
5
BiturboenginePomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 872
Skąd: MSS
Wysłany: Sob 17 Lip, 2021   

Kolejne roszady:
gen. Adam Joks otrzymał z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka decyzję wyznaczającą go na stanowisko zastępcy V Korpusu US Army.
gen. dyw. Piotr Błazeusz objął obowiązki zastępcy szefa SGSZ RP. :gent:
https://www.defence24.pl/
_________________
BORN TO RIDE
  
 
 
-=Alex=- 
GuruPomógł: 255 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 14155
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 17 Lip, 2021   

gen. dyw. Karol Dymanowski - z DPZ MON przechodzi na stanowisko zastępcy szefa sztabu Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) ds. rozwoju strategicznego i przygotowań. Zastępuje na stanowisku gen. dyw. Błazeusza, któremu skrócono o rok kadencję na stanowisku.
Dyrektorem DPZ zostaje Sławomir Cichocki.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----

Masz problem, pisz na forum. Nie pomagam na PW !
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Patronat prawny Forum
EGIDA - Kancelaria Radcy Prawnego Robert KŁOSIŃSKI