Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana kategorii wojskowej przy depresji, nerwicy
Opublikował Wiadomość
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   Zmiana kategorii wojskowej przy depresji, nerwicy

Cześć. Nie ukrywam, że odszedłem z wojska bo miałem problemy psychiczne i nie odnajdywałem się w tym środowisku po paru miesiącach służby zacząłem farmoterapie i terapie, stwierdzone zostały różne lęki, nerwice i depresja. Odszedłem z wojska i jest ze mną sporo lepiej, ale dostałem ostatnio powołanie na ćwiczenia rezerwy.

Czy mogę podjeść do komisji wojskowej, która przydzieli mi kategorię N - niezdolny żeby nie móc jeździć na te ćwiczenia? Na sama myśl o tych ćwiczeniach i środowisku zaczynam się nie mało denerwować i stresować...
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Musisz stanąć na WKL, która określi zdolność do czynnej służby wojskowej.
http://www.nfow.pl/viewto...der=asc&start=0
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Dowiedziałem się w WKU, że muszę pobrać kartę powołania, a potem się odwoływać ze względu na stan zdrowia prosząc o wysłanie na komisję lekarską, bo od ostatniego badania mój stan zdrowia się zmienił.

Nie wiem na ile to jest prawdziwe czy mnie po prostu major z WKu w konia nie robi żeby mnie tylko zaciągnąć na te ćwiczenia.

Całą dokumentację musiałbym przedstawiąć w WKU u psychologów/psychiatrów, że się leczyłem (teraz już nie jestem na antydepresantach, ale chodzę od czasu do czasu na terapię i psychologa)??

No i czy taka kategoria + opinia, że mam takie problemy nie zaszkodzi w cywilu? Bo też nie chce żeby mi jakieś żółte papiery klepnęli po prostu cudem przeszedłem testy psychologiczne, a wojsko zweryfikowało, że jestem za słaby na takie środowisko.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Marcinokuniewiczo napisał/a:
No i czy taka kategoria + opinia, że mam takie problemy nie zaszkodzi w cywilu?


Jeżeli chcesz pracować np. w sklepie to zapewne nie, bo informacja o tym z jakiego powodu zdrowotnego odszedles z wojska stanowi - jak rozumiem - tajemnice lekarska.
Nikogo w cywilu na takich stanowiskach nie obchodzi jaka masz kategorie i z jakiego powodu.

Natomiast:

- Jezeli planujesz pracowac w sluzbach mundurowych (SG, Straz Pozarna) to juz obnizona kategoria moze Ci szkodzic.
- Jezeli planujesz pracowac w firmie gdzie potrzebujesz poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych, to rozne moze byc, ale nie sadze zeby akurat jakies powiadamianie lub niepowiadamianie WKU cos zmienialo. ONI zapewne maja na ten temat informacje i tak, z danych Ministerstwa Zdrowia, a nie z danych wojskowych.
:gent:

P.S: AZ TAK Ci wojsko zaszlo za skore ze nie chcesz byc nawet na liscie potencjalnie/byc moze cwiczacych rezerwistow?
Eeee....
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Nie chodzi oto, że się obraziłem na wojsko. Po prostu poszedłem do wojska mając już problemy ze sobą (ciężkie dzieciństwo), a wojsko to pogłębiło aż musiałem sięgnąć po SSRI i się leczyć przez 1.5 roku, teraz niby lepiej, ale rewelcji nie ma i sobie pomyślę, że mam założyć mundur to dostaję schiz, żołądek mnie boli i się ciągle zmartwiam.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Marcinokuniewiczo napisał/a:
Dowiedziałem się w WKU, że muszę pobrać kartę powołania, a potem się odwoływać ze względu na stan zdrowia prosząc o wysłanie na komisję lekarską (...)
Całą dokumentację musiałbym przedstawiąć w WKU u psychologów/psychiatrów, że się leczyłem (teraz już nie jestem na antydepresantach, ale chodzę od czasu do czasu na terapię i psychologa)??

Nie jest tak, jak twierdzi WKU. Bo czym innym jest wniosek o skierowanie do WKL, a czym innym odwołanie od karty powołania. Radzę przede wszystkim złożyć wniosek o skierowanie do WKL, a z odbiorem karty powołania nie śpieszyć się. Zresztą karta ta nie powinna być Ci wręczona, dopóki postępowanie przed WKL nie zostanie zakończone.
Jeśli chodzi o dokumentację z dotychczasowego leczenia, to zachowaj ją dla komisji lekarskiej. Natomiast do wniosku składanego w WKU możesz dołączyć co najwyżej krótkie zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.
A swoją drogą dziwię się, że nie wystąpiłeś z wnioskiem o skierowanie do WKL od razu po otrzymaniu karty mobilizacyjnej - bo, jak rozumiem, jesteś posiadaczem takiego dokumentu?
 
 
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Przeglądałem właśnie dokumenty, które mam wszystkie z wojska i karty mobilizacyjnej tutaj nie mam. Nie pamiętam co zrobiłem, gdy odchodziłem. Szara mgła, chciałem odejść jak najszybciej i tak też zrobiłem, nie pomyślałem o tym, że trafię do rezerwy to będą mnie wysyłać na ćwiczenia.

Na razie dostałem wezwanie do WKU "do czynnej służby wojskowej", dzwoniłem do nich to mi przekazali, że to wezwanie na ćwiczenia i pobrać kartę mobilizacyjną w WKU i jechać na ten poligon czy cokolwiek to jest.

Potem pytałem kogoś w WKU jak zmienić kategorię zdrowia to mi polecili odebrać kartę mobilizacyjną i po jej otrzymaniu pisać odwołanie, ale boję się, że to podpucha i skończe na poligonie.


Czyli co powinienem zrobić to wysłać skierowanie na ponowne badania lekarskie do WKL wraz z zaświadczeniem od lekarza? Tylko tak jak pisałem leczyłem się w okresie, gdy służyłem potem przestałem, ale chodzę na terapie i do psychologa, a nie są to lekarze z wykształcenia, więc sam nie wiem.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Marcinokuniewiczo napisał/a:
...dzwoniłem do nich to mi przekazali, że to wezwanie na ćwiczenia i pobrać kartę mobilizacyjną w WKU i jechać na ten poligon...

Piszesz dość nieskładnie, ale powyższą wypowiedź rozumiem w ten sposób, że WKU chce wręczyć Ci jednocześnie i kartę mobilizacyjną, i kartę powołania. Nie wiem na kiedy to wezwanie, ale należałoby ich wyprzedzić i złożyć wniosek o skierowanie do WKL przed tym terminem. Na temat wprowadzania Cię w błąd przez WKU napisałem wcześniej.
 
 
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Logicznie rzecz ujmując kartę mobilizacyjną musiałem pobrać gdy odchodziłem z wojska, ale nie pamiętam.

Tak chodziło mi o kartę powołania (coś pokręciłem), nie ukrywam, że to pismo mnie mocno zestresowało, że nie mogę się teraz skupić nawet na tak prostej czynności.

Wezwanie po odbiór karty powołania mam na piątek, więc do tego czasu muszę złożyć wniosek o skierowanie na badania. I składać go w WKU czy bezpośednio w WKL? Kto kieruje żołnierza rezerwy na te badania? (Chyba WKU?)

Są w internecie gdzieś wzory tych wniosków czy one są na tyle indywidualne że muszę opisać dlaczego chce zostać skierowany, co się ze mną działo po tym jak otrzymałęm kat A przed wstąpieniem do wojska na RWKL
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Żołnierza rezerwy kieruje do WKL wojskowy komendant uzupełnień, więc wniosek o skierowanie należy złożyć w WKU. Radzę uczynić to jak najszybciej, najlepiej osobiście.

We wniosku nie należy za bardzo się rozpisywać. Wystarczy coś w tym stylu:

Proszę o skierowanie mnie do wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia aktualnej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
W okresie od poprzedniego orzekania stan mojego zdrowia psychicznego uległ znaczącemu pogorszeniu. (można dopisać: na którą to okoliczność przedkładam zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie psychologa lub: kopię jakiegoś innego dokumentu uprawdopodobniającego tę okoliczność).
W tej sytuacji nie jestem w stanie pełnić służby wojskowej.
 
 
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

Szwejk napisał/a:
(można dopisać: na którą to okoliczność przedkładam zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie psychologa lub: kopię jakiegoś innego dokumentu uprawdopodobniającego tę okoliczność).


Pytanie: Czy jest to konieczne? Bo nie mam przy sobie żadnej dokumentacji odnośnie leczenia farmakologicznego, które było w 2018/2020. Musiałbym dzwonić do psychiatry u któego się leczyłem, a nie wiem czy "na już" mi coś takiego przygotuję.

Czy wniosek bez podania przyczyny jest nieważny? Myślałem, że złożę ten wniosek w WKU bez podawania przyczyny, ale ogólnie opisać, że problemy zdrowotne, a na komisji już przedstwić odpowiednie papiery z leczenia i zaświadczenie psychologa

[ Dodano: Pon 26 Lip, 2021 ]
wiem,że sam jestem sobie winny, bo powinienem to załatwić jak odszedłem albo jeszcze w służbie,
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 26 Lip, 2021   

W takim razie, zamiast tego, napisz:

Stosowną dokumentację medyczną, po uzyskaniu jej z poradni, dostarczę bezpośrednio komisji lekarskiej.
 
 
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Lut, 2022   

Bedąc wtedy w WKU, tylko zapisali mnie w ewidencji bez jakiegoś większego przydziału mobilizacyjnego, a sierżant nie chcial przyjąć skierowania na badania, kierując się jakimś zapisem w ustawie, gdzie żołnierza rezerwy nie wysyła się na komisję lekarska chyba, że zajdzie potrzeba sił zbrojnych (art.29)

W zeszłym tygodniu dostałem wezwanie o nadanie przydziału mobilizacyjnego, czy to jest równoznaczne z powołaniem na ćwiczenia/do rezerwy od którego mogę się odwołać i przełożyć dokumentację od psychiatry, i psychologów?

Cytat:
w przypadku występowania uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych:

Czy nadanie przydziału mobilizacyjnego jest równoznaczne z wystepowaniem uzupełnienowych potrzeb Sił Zbrojnych? :?:



Art. 29:

Cytat:
5.
Skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej na wniosek osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub 3-5, może nastąpić wyłącznie w przypadku występowania uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych.

1.
Wojskowe komisje lekarskie są właściwe do orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej:
1) osób o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej w okresie, kiedy nie urzęduje powiatowa komisja lekarska;
2) żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową;
3) żołnierzy rezerwy;
4) osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy;
5) innych niż wymienione w pkt 1-4 osób, podlegających ze względu na wiek obowiązkowi służby wojskowej, które zgłosiły się ochotniczo do jej odbywania.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 28 Lut, 2022   

Przepisy nie definiją "potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych", dlatego organy wojskowe mogą dość swobodnie interpretować to pojęcie. Jednak, moim zdaniem, nadanie, czy nawet tylko zamiar nadania przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi rezerwy, jest równoznaczny z występowaniem takich potrzeb, a konkretnie wojennych potrzeb uzupełnieniowych.
W tej sytuacji proponuję jeszcze raz wystąpić do wojskowego komendanta uzupełnień o skierowanie do WKL, przy czym wniosek ten należy złożyć w kancelarii WKU, a nie do rąk sierżanta. Można go również wysłać pocztą, listem poleconym, a nawet za potwierdzeniem odbioru. Przewidując sposób myślenia ludzi z WKU, radzę zrobić to osobiście w dniu wręczenia karty mobilizacyjnej.
 
 
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Lut, 2022   

Cytat:
Można go również wysłać pocztą, listem poleconym, a nawet za potwierdzeniem odbioru. Przewidując sposób myślenia ludzi z WKU, radzę zrobić to osobiście w dniu wręczenia karty mobilizacyjnej.


Tak właśnie próbowałem ostatnio - wręcz osobiście, ale ten sierżant zagadał mnie tym artykułem, że nie mogę teraz blah blah blah.

Zrobię tak - poślę pocztą + osobiście (ale wtedy przyjadę z dokumentacją od psychiatry).

A co do wojskowego komendanta uzupełnień, rozumiem, że do tego WKu do którego przynależę?

EDIT: czy we wniosku powoływać się na ten artykuł 29?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group