Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czasowe pełnienie obowiązków
Opublikował Wiadomość
cezkar 
1
Podoficer


Dołączył: 26 Sty 2020
Posty: 2
Skąd: Giżycko
  Wysłany: Pon 02 Mar, 2020   Czasowe pełnienie obowiązków

Witam, mam takie pytanie czy można oddelegować kogoś do pełnienie obowiązków na wolnym stanowisku na którym ktoś czasowo pełni obowiązki i pobiera za to pieniądze?.I jakie dokumenty to normują bo u nas dochodzi do jakiejś patologii. :?:
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Wto 03 Mar, 2020   

cezkar, jeżeli, ktoś czasowo pełni obowiązki na danym stanowisku, to nikt inny nie powinien pełnić obowiązków na tym, konkretnym stanowisku.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
cezkar 
1
Podoficer


Dołączył: 26 Sty 2020
Posty: 2
Skąd: Giżycko
Wysłany: Wto 03 Mar, 2020   

Dzięki, rozwiałeś moje wątpliwości jestem już trochę w armii i myślałem że nic mnie nie zadziwi a jednak decyzje niektórych są bardzo zaskakujące..
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Sro 04 Mar, 2020   

Jeżeli sytuacja dotyczy Ciebie osobiście to na Twoim miejscu zaopatrzyłbym się w wyciągi z rozkazu dziennego o czasowym powierzeniu obowiązków oraz o oddelegowaniu do pełnienia obowiązków na danym stanowisku. Bo tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze (w tym przypadku za cz. p. o.) żartów nie ma.

Mam dwa pytania. Czy Ty jesteś cz. p. o. czy jesteś tym oddelegowanym do wykonywania obowiązków, gdzie ktoś już jest cz. p. o.? Czy Ciebie to bezpośrednio nie dotyczy?
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Nie 08 Mar, 2020   

cezkar napisał/a:
mam takie pytanie czy można oddelegować kogoś do pełnienie obowiązków na wolnym stanowisku na którym ktoś czasowo pełni obowiązki i pobiera za to pieniądze?


Oddelegować, skierować do wykonywania obowiązków na nieobsadzonym stanowisku jak najbardziej można. Natomiast, jeżeli na stanowisku nieobsadzonym czasowo pełni obowiązki wyznaczony rozkazem inny żołnierz, to zachodzi konflikt interesów. Wyznaczony do cz.p.o. żołnierz pobiera z tego tytułu dodatkową należność i w pełnym zakresie odpowiada za realizację zadań wynikających z zakresu obowiązków.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 08 Mar, 2020   

A ja mam pytanie z nieco innej beczki: na jakiej podstawie dokonywane jest oddelegowanie żołnierza do wykonywania obowiązków na nie swoim stanowisku służbowym?

Zgodnie z ustawą żołnierz pełni zawodową służbę wojskową na stanowisku służbowym, na które został wyznaczony. Dodatkowo można mu powierzyć czasowe pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku. Ale oddelegowania na inne stanowisko ustawa nie przewiduje. Więc?
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11480
Skąd: -)
Wysłany: Pon 09 Mar, 2020   

art 15 ustawy o covid 19
:gent:
chyba...
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Siasiek 
3
Siasiek


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 125
Skąd: Elbląg
Wysłany: Pon 09 Mar, 2020   

Cytat:
Art. 19. 1. Żołnierz zawodowy pełni zawodową służbę wojskową:
1) na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 1 i art. 24 ust. 1;

Cytat:
Art. 25. 1. Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy jest wyznaczony na stanowisko służbowe, może dodatkowo powierzyć żołnierzowi czasowe pełnienie obowiązków służbowych w tej jednostce na stanowisku nieobsadzonym lub obsadzonym, na którym wyznaczony żołnierz czasowo nie wykonuje zadań służbowych. Nie dotyczy to sędziów sądów wojskowych i prokuratorów do spraw wojskowych.
2. Okres, o którym mowa w ust. 1, nie może być jednorazowo dłuższy niż piętnaście miesięcy.
4. Żołnierza zawodowego, któremu dodatkowo powierzono czasowe pełnienie obowiązków służbowych na innym stanowisku służbowym, nie zwalnia się ze stanowiska dotychczas zajmowanego.

Cytat:
Art. 47. 1. Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy jest wyznaczony na stanowisko służbowe, może skierować tego żołnierza do wykonywania zadań służbowych poza jednostką, na czas nie dłuższy niż sześć miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.
1a. Żołnierz zawodowy wyznaczony do służby poza granicami państwa może być skierowany do wykonywania zadań służbowych poza miejscem pełnienia służby, jednorazowo na czas nie dłuższy niż dwanaście miesięcy.
2. Skierowany żołnierz zawodowy pozostaje na stanowisku służbowym w dotychczasowej jednostce wojskowej.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 10 Mar, 2020   

Dziękuję za próby udzielenia odpowiedzi, ale są one, niestety, chybione. Domyślam się, że także rozkazy dotyczące oddelegowania żołnierza na inne stanowisko nie zawierają podstawy prawnej. Z tego wnioskuję, że czynność ta robiona jest na dziko, a może nawet wbrew przepisom - vide choćby zacytowany wyżej art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy... A może się mylę? Może ktoś oblatany w temacie wypowie się?
 
 
Siasiek 
3
Siasiek


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 125
Skąd: Elbląg
Wysłany: Wto 10 Mar, 2020   

Nasze odpowiedzi nie są chybione a i Twoje domysły są słuszne.
1. Żołnierz pełni służbę na stanowisku, na które został wyznaczony.
2. Żołnierzowi można powierzyć czasowe pełnienienie obowiązków na innym stanowisku w jego jednostce wojskowej (nie zwalnia to że stanowiska dotychczas zajmowanego)
3. Żołnierza można skierować (wg kodeksu pracy oddelegować) do wykonywania zadań poza jednostką (poza granicami państwa).

Zgodnie z ustawą dowódca jednostki może skierować (oddelegować) żołnierza do wykonywania zadań poza jednostką do 6 miesięcy w roku (pracownik do 3 misięcy). W przeciwieństwie do pracownika żołnierz nie musi wyrazić zgody.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 10 Mar, 2020   

Siasiek, czym innym jest powierzenie czasowego pełnienia obowiązków na jakimś stanowisku, a czym innym tzw. oddelegowanie na inne stanowisko. Ta pierwsza możliwość rzeczywiście wynika z ustawy, a polega na wykonywaniu obowiązków zarówno na swoim, jak i na powierzonym stanowisku, zaś oddelegowanie, jeśli dobrze rozumiem - na wykonywaniu obowiązków wyłącznie lub przede wszystkim na obcym stanowisku. Nie ulega wątpliwości, że w sytuacji opisanej przez założyciela tematu mamy do czynienia właśnie z tym drugim, nieformalnym(?) przypadkiem.
 
 
Siasiek 
3
Siasiek


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 125
Skąd: Elbląg
Wysłany: Wto 10 Mar, 2020   

Po raz trzeci i ostatni.
Założyciel tematu pisał o "patologicznym" czasowym powierzeniu obowiązków. Nie można żołnierza oddelegować wewnątrz jednostki, w której służy. Skierowanie (oddelogowanie) może nastąpić tylko i wyłącznie poza jednostkę, w której pełni służbę.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 10 Mar, 2020   

Siasiek, najwyraźniej różnie rozumiemy opisaną przez cezkar sytuację. Czy używając słowa "oddelegowanie" miał na myśli polecenie wykonywania obowiązków na nie swoim stanowisku w jednostce - jak ja to odebrałem, czy też skierowanie do wykonywania zadań służbowych poza jednostką - jak Ty zrozumiałeś, tego się chyba nie dowiemy, bo cezkar już tu nie zagląda.

Skądinąd wiem, że takie nieformalne oddelegowania w ramach jednostki zdarzają się, np. z pododziału do sztabu, o czym, bywało, wspominano tu na forum.
 
 
saikwon 
1


Dołączył: 10 Sty 2014
Posty: 4
Skąd: Łomża
Wysłany: Sro 15 Wrz, 2021   

Witam.
Tło taktyczne:
JW stacjonuje w 2 miejscowościach (2 różne garnizony) - miejscowości A i B.
Do JW trafia żołnierz i zostaje wyznaczony na stanowisko w batalionie, który stacjonuje w m. B.
Żołnierz ten zamieszkuje w miejscowości C, która jest miejscowością pobliską do A,
Dowódca JW oddelegowuje żołnierza do pełnienia obowiązków (w ramach cz.p.o) na stanowisku w miejscowości A.
Pytania:
Czy żołnierzowi wyznaczonemu na cz.p.o w takiej sytuacji przysługuje nocleg w A?
Czy w/w żołnierzowi przysługują diety za czas wykonywania obowiązków w m. A?
Czy w/w żołnierzowi przysługuje zwrot kosztu przejazdów do m. A i z powrotem i czy Dowódca jako trasę przejazdu określa mu A-C czy A-B?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group