Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
MSBS 5,56 x 45
Opublikował Wiadomość
Snake_Plisken 
4


Dołączył: 23 Maj 2021
Posty: 198
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2021   

REMOV napisał/a:
I taki jest przyjęty w cywilnym Grocie S, aby wrócić do tematu

To mam takie pytanie. W sklepach jest do kupienia za 6900 zł bez przyrządów celowniczych i 8700 zł z przyrządami. 1800 zł za przyrządy celownicze, to nawet oczami laika raczej sporo. Czy jest jest sens kupić takiego gołego Grota za 6900 np. głównie pod kolimator? Ewentualnie dokupić mechaniczne przyrządy?
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2021   

Wszystko zależy do czego chce się używać broni. To jest samopowtarzalna odmiana karabinka wojskowego, ze wszystkimi tego wadami i zaletami. Mniejsza cena nie wynika jedynie z braku przyrządów celowniczych, nie ma też zestawu do czyszczenia i konserwacji. Sama broń niczym nie różni się jednak od każdej innej konfiguracji Grota S.

Gdybym miał dzisiaj kupować dla siebie, wziąłbym zestaw ze spustem wyczynowym Geissele oraz dwoma zespołami luf: 406 i 267 mm w komplecie (bo na jedną promesę). Bywały takie w ofercie. Tylko to oczywiście większy wydatek. Nawet bez zmienionego mechanizmu raczej brałbym z dwoma lufami. Plus może uzupełnienie dla mnie. Przy wzroście około dwóch metrów standardowa kolba jest ciut za krótka. Na moim modelu mam założoną fabryczną przejściówkę do prowadnicy urządzenia wylotowego z AR i na to kolbę AR. Dzięki temu jest te 20-30 mm więcej i to starcza. FB ma też w ofercie już przejściówkę składaną, moja jest starszego typu. Przydatne jest też dłuższe łoże, do lepszego trzymania broni nadchwytem.

 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2021   

Taka tabelka krąży po sieci w kwestii gwintów ...



No i faktycznie że 1/7 lubi cięższą amunicję.

Chyba uniwersalnie najlepiej wybrać gwint 1/8.

Co do re-elaborki, to miałem na myśli bardziej taką którą ktoś robi hurtowo, a że to czasami gnioty to przekonałem się na zawodach w tym roku, mieliśmy niewypał właśnie re-elaborki na Grocie.

Jeśli ktoś sobie sam elaboruje, ma do tego porządny sprzęt to spoko, zresztą dużo osób tak robi w przypadku "droższych" kalibrów, np. .308, albo sobie testuje własne różne kombinacje gdy bawi się w long range. Ale to już wyższa szkoła jazdy, trzeba trochę poczytać, potestować na strzelnicy itd.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2021   

Fałszywe wnioski, bo tania amunicja na rynku ma w większości pociski o masie 3,56 g, a nie 4,0 g i większej. Dlatego skok bruzd 229 mm jest uniwersalny, bo bezproblemowo stabilizuje zarówno starą, jak i nową amunicję o różnych długościach pocisku i różnych masach, ale w kategorii tych najbardziej popularnych. Cięższe pociski są do zastosowań myśliwskich i strzelania precyzyjnego, a nie typowych strzelnicowych i rekreacyjnych. I już zupełnie się pomija, że większość polskich strzelnic ma osie do stu metrów. Skok bruzd 203 mm jest przy tym dosyć rzadki, choć pojawił się na polskim rynku w niektórych w tanich klonach AR. Z odpowiednim marketingiem, ale widać, że jest NAJGORSZY dla popularnej i taniej amunicji.
 
 
Snake_Plisken 
4


Dołączył: 23 Maj 2021
Posty: 198
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2021   

Pytanie, czy do rekreacyjnego strzelania, nie oszukujmy się, na dystansie 25-50 metrów skok gwintu ma takie znaczenie? Z różnych, internetowych opinii użytkowników broni z skokiem 1/7 wynika, że nawet na amunicji 55gr nie widzą specjalnej różnicy. Jeśli już, to w zależności od producenta, gdzie Barnaul wskazywany jest jako najczęściej objawiający się gorszymi wynikami.
Instrukcja PAC-15 podaje, że najlepsze osiągi broń powinna osiągać dla amunicji od 62 gr w górę.
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2021   

Zakup karabinka kalibru 5,56 mm do strzelania na taki dystans jest podobny do zamówienia transportera opancerzonego na dojazdy do najbliższej Żabki. Słowem to dystans dla pistoletu ewentualnie karabinka do naboju bocznego zapłonu kalibru 5,6 mm. Wyjdzie taniej i sensowniej.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2021   

My strzelamy zawody 10 strzałów na 100m z Kcz z przyrządów mechanicznych.

Ostatnio ze swojego Beryla ustrzeliłem 73 pkt z amunicji litewskiej GGG 55 grs.

Dodam że strzelałem z niego w sumie na fabrycznych ustawieniach, więc wynik bez szału. (nie strzelałem wcześniej z niego na tym dystansie)

I teraz właśnie chcę zakupić AR-a, no i mam zagwozdkę również czy brać gwint 1/7, 1/8 czy 1/9.

W sumie Beryl ma gwint 1/9.

A co do dystansu 25-50 m Kcz to strzelamy na 50 m z postawy stojącej, na takich dystansach więcej konkurencji jest z Kbz.

Kcz na 25-50 m to jak już dynamiczne strzelania i wtedy nie bardzo przyrządy mechaniczne się nadają, ja do dynamiki mam zamontowany na szynie fabrycznej kolimator.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Snake_Plisken 
4


Dołączył: 23 Maj 2021
Posty: 198
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 18 Wrz, 2021   

REMOV napisał/a:
Zakup karabinka kalibru 5,56 mm do strzelania na taki dystans jest podobny do zamówienia transportera opancerzonego na dojazdy do najbliższej Żabki. Słowem to dystans dla pistoletu ewentualnie karabinka do naboju bocznego zapłonu kalibru 5,6 mm. Wyjdzie taniej i sensowniej.

Cóż, strzelnica stowarzyszenia ma osie długości 50 m. Owszem, boczny zapłon strzelamy tam stojąc i leżąc. Niemniej mam niedaleko dwie inne strzelnice, które mają osie 100 m. No i chciałbym spróbować pójść w dynamiczne.
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2021   

Snake_Plisken napisał/a:
Cóż, strzelnica stowarzyszenia ma osie długości 50 m. Owszem, boczny zapłon strzelamy tam stojąc i leżąc. Niemniej mam niedaleko dwie inne strzelnice, które mają osie 100 m. No i chciałbym spróbować pójść w dynamiczne.
Czyli niewielki dystans, duże zużycie taniej amunicji. Taniej, czyli najczęściej 3,56 g. Sam sobie odpowiadasz, czego potrzebujesz. Inna sprawa, że przy prowadzeniu ognia na takim dystansie to skok bruzd ma niewielkie znaczenie. Możesz brać dowolny i tak będzie (wystarczająco) dobrze.
 
 
Snake_Plisken 
4


Dołączył: 23 Maj 2021
Posty: 198
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2021   

Papla napisał/a:
cokolwiek wybierzesz bedzie wystarczajaco dobre.. dla Ciebie

Instruktorka na kursie przed egzaminem mówiła mi żebym nie patrzył co ludzie kupują, a kupują, bo "wszyscy" tak robią. W sensie, że od razu wymieniają spusty, przyrządy, chwyty itd. Skąd masz wiedzieć jaki np. spust będzie dla ciebie dobry? Może fabryczny będzie dla ciebie akurat w sam raz? Jak nie postrzelasz, to się nie dowiesz. Postrzelasz, zbierzesz obserwacje i w razie czego będziesz zmieniał, kupisz nowe, inne.
Na przykład wczoraj na zawodach dostałem do pistoletu centralnego zapłonu taki ze strasznie długim spustem. Naciskam, naciskam, naciskam, cholera zepsuty czy co? Strzelił! Potem patrzę w lunetę i większość przestrzelin mam ściągnięte na lewo. I to mnie właśnie wkurza w broni klubowej, że nie wiem czy to moja wina pracy na spuście, czy przyrządów, choć obstawiam swoją winę :D
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2021   

Snake_Plisken napisał/a:
Postrzelasz, zbierzesz obserwacje i w razie czego będziesz zmieniał, kupisz nowe, inne.
To też jest zwodnicze, bo możesz się przyzwyczaić do tego co masz i opanować to w sposób mistrzowski. Warto pamiętać, że modyfikacje to świeża sprawa, a ludzie lata strzelali z tego, co było. Warto także porównywać i zestawiać z innymi, nie zapominając jednak o jednym. Broń w zasadzie zawsze celnie strzela, to strzelec jest elementem zakłócającym ten proces.
Cytat:
patrzę w lunetę i większość przestrzelin mam ściągnięte na lewo. I to mnie właśnie wkurza w broni klubowej, że nie wiem czy to moja wina pracy na spuście, czy przyrządów, choć obstawiam swoją winę
Obstawiałbym złą pracę na spuście, biorąc pod uwagę gdzie grupują się przestrzeliny. Być może wynika to z nieprzyzwyczajenia do takiego, a nie innego mechanizmu. Cóż, z bronią klubową jest jak z samochodem z wypożyczalni. Nigdy nie wiadomo, na co się trafi.
 
 
Snake_Plisken 
4


Dołączył: 23 Maj 2021
Posty: 198
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2021   

REMOV napisał/a:
Obstawiałbym złą pracę na spuście, biorąc pod uwagę gdzie grupują się przestrzeliny. Być może wynika to z nieprzyzwyczajenia do takiego, a nie innego mechanizmu. Cóż, z bronią klubową jest jak z samochodem z wypożyczalni. Nigdy nie wiadomo, na co się trafi.

Najpewniej tak było. Zanim ściągnąłem spust, to już mi ręka zaczynała latać więc i palec pewnie źle ułożony. W ogóle mnie ten model zaskoczył, a zapomniałem zapytać co to było, bo po pierwszym magazynku chcę go wyjąć, a tu nie ma co wcisnąć. Poprosiłem sędziego o pomoc, okazało się, że manipulator zrzutu magazynka stanowił część kabłąka. Natomiast zrzut zamka był w postaci długiego i wąskiego manipulatora, coś jak drewniana drzazga.
A wracając do tematów wojskowych, to rzeczona instruktorka jest poza tym żołnierzem WOT i raz pokazywała nam instrukcję do VIS-a 100, którą ściągnęła sobie z internetu, bo od wojska tego nie dostała.
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2021   

Snake_Plisken napisał/a:
Najpewniej tak było. Zanim ściągnąłem spust, to już mi ręka zaczynała latać więc i palec pewnie źle ułożony.
Grupowanie się w tym miejscu świadczy właśnie o błędach związanych ze ściąganiem spustu. Ale to też kwestia przyzwyczajenia do broni.
Cytat:
A wracając do tematów wojskowych, to rzeczona instruktorka jest poza tym żołnierzem WOT i raz pokazywała nam instrukcję do VIS-a 100, którą ściągnęła sobie z internetu, bo od wojska tego nie dostała.
A to już kwestia "wschodniej" kultury w wojsku. Gdyby się zwróciła po linii służbowej to by dostała. Jest też w ich systemie informatycznym, do którego dostęp mają żołnierze TSW.

Ale normalnie do każdego pistoletu instrukcja jest. Tylko leży bezpiecznie od żołnierza w skrzyni, aby się nie zgubiła. Bo dla wojska bardziej ważne jest, aby znajdowała się na stanie, w magazynie, niż, aby została wydana do zniszczenia czy zgubienia. Bo inaczej, to odpowiedzialny za magazyn broni będzie miał kłopot. Więc nie wydaje. Dlatego producent rozpowszechniał instrukcję także w wersji elektronicznej.
 
 
Snake_Plisken 
4


Dołączył: 23 Maj 2021
Posty: 198
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2021   

Już wiem z czego strzelałem. Przejrzałem internet i był to Walther P99 :cool:
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pon 20 Wrz, 2021   

Strzelałem z P99 i on ma MEEEEGA długi spust (kolega z policji mi potem wytłumaczył że to system anty-stres).

I mega źle się mi z niego strzelało, jak dla mnie najgorszy spust jaki dotychczas miałem okazję strzelać.

VIS 100M1 ma całkiem przyjemny spust, zdecydowanie nie ma takiego "ciągania" jak w P99.

A jeśli przestrzeliny układały Ci się w dół na lewo to znaczy że zerwałeś strzał, czyli w ostatnim momencie ściągania spustu musiałeś za mocno pociągnąć.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group