Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odprawa mieszkaniowa
Opublikował Wiadomość
agwit 
4


Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 211
Skąd: R.o.p.
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Zadzwoń do Mariusza B., jestem pewien że Ci powie.
 
 
Jason01 
5



Wiek: 37
Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 313
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Podaj mi numer :cool:
 
 
stratos37 
4
autor37


Wiek: 46
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 26 Wrz, 2021   Odprawa mieszkaniowa

Proszę Kolegów o kontakt do Prawnika zajmującego się sprawami związanymi z odprawą mieszkaniową.
_________________
autor
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 26 Wrz, 2021   

Był taki, nawet udzielał się na tym Forum. Ale to już historia a na dodatek niechlubna.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
wolny 
1


Dołączył: 03 Lut 2011
Posty: 23
Skąd: panc
Wysłany: Pon 27 Wrz, 2021   

Poczytajcie wyrok NSA o sygnaturze:

II SA/Wa 1465/20

Link: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/ii-sa-wa-1465-20-moment-ustalenia-co-do-ilosci-norm-523261685

Dużo wyjaśnia.

Polska to nie USA, gdzie mamy prawo federalne i stanowe. U nas jest jedno prawo w całym kraju i ŻOŁNIERZ MA PRAWO WSKAZAĆ DATĘ WEDŁUG, KTÓREJ CHCE MIEĆ NALICZONE NORMY.

"W ocenie Sądu, analizowana pod tym kątem skarga K. L. zasługuje na uwzględnienie, albowiem zaskarżona decyzja Prezesa Agencji Mienia Wojskowego oraz utrzymana nią w mocy decyzja Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w (...) wydane zostały z naruszenia przepisów prawa materialnego, co miało wpływ na wynik sprawy.
Istota sporu w sprawie sprowadzała się jedynie do sposobu wyliczenia wysokości odprawy mieszkaniowej.

W ocenie Sądu organy obu instancji w niniejszej sprawie przy ustaleniu wysokości odprawy mieszkaniowej błędnie zastosowały art. 47 ust. 1 pkt 3 i ust. 5 ustawy o zakwaterowaniu.

Zgodnie z przepisem art. 47 ust. 1 pkt 3, odprawę mieszkaniową oblicza się i wypłaca według zasady: wartość przysługującego lokalu mieszkalnego jest iloczynem maksymalnej powierzchni użytkowej podstawowej przypadającej na jedną normę, o której mowa w art. 26 ust. 1, ilości norm należnych żołnierzowi w okresie zawodowej służby wojskowej w dniu wskazanym przez żołnierza, wskaźnika 1,66, wskaźnika ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym nastąpiło zwolnienie z tej służby, określanego w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego".

I dalej:
"Warto w tym miejscu zauważyć, że treść art. 47 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, została zmieniona z dniem 1 października 2015 r. przez art. 107 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1322), poprzez zapis określający, iż to żołnierz wskazuje dzień, w odniesieniu do którego należy ustalać liczbę norm przysługujących żołnierzowi niezbędnych do wyliczenia wysokości odprawy mieszkaniowej.

W ocenie Sądu, brzmienie powołanych przepisów art. 47 ust. 1 pkt 3 i ust. 5 ustawy o zakwaterowaniu jest jednoznaczne i nie budzi wątpliwości interpretacyjnych. Z przepisów tych wynika, że do wyliczenia odprawy mieszkaniowej należy przyjąć ilość norm należnych żołnierzowi w okresie zawodowej służby wojskowej, w dniu wskazanym przez żołnierza.

Także Minister Obrony Narodowej w rozporządzeniu z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie wypłaty odprawy mieszkaniowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1195) określając wzór wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej w załączniku nr 1 uwzględnił powyższe brzmienie ustawy o zakwaterowaniu, wskazując na konieczność załączenia do wniosku oświadczenia o stanie rodzinnym "na wskazany dzień".


AMW działa według zasady Pawlaków: "sąd sądem a sprawiedliwość......".

Powodzenia w walce z AMW. Ja nie odpuszczę!!!
 
 
foxi 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lip 2016
Posty: 326
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon 27 Wrz, 2021   

Tak trzymać nie odpuszczać, powodzenia.
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1744
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

Na podstawie tego wyroku, należy złożyć zawiadomienie do Prokuratury na Przedstawiciela Agencji o działanie na szkodę Państwa i niestosowanie prawa. Niech prokuratura się tym zajmie.
 
 
taurus 
2


Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 88
Skąd: z armi
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

Wyroków pewnie jest więcej ale pierwszy raz ktoś, czyli kolega Wolny, postanowił podzielić się wiedzą na NFOW.
Wiedzą na którą wielu czekało i która wielu pomoże w walce o swoje.
_________________
Audendum est: fortes adiuvat ipsa Venus
 
 
Maybah 
1


Dołączył: 15 Wrz 2021
Posty: 15
Skąd: Legionowo
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

taurus, Ja byłem pierwszy. Podałem dwa wyroki. Przewiń parę stron wstecz.
Jak będę składał wniosek o odprawę mieszkaniową do AMW to zastanawiam się czy jako kolejny załącznik nie wysłać im wyroków NSA. Bo na dzień dzisiejszy mam 3 normy a na wskazany przeze mnie 4 normy mi się należą.

[ Dodano: Sro 29 Wrz, 2021 ]
Istnieje jeszcze gdzieś ten zapis że można wystąpić do Ministra ON o wyrażenie zgody na przekazanie lokalu mieszkalnego który jest kwaterą w zamian za odprawę mieszkaniową? Pisałem do Dyrektora Oddziału AMW w Warszawie i odmówił bo lokal znajduje się na liście kwater i przysługuje mi tylko odprawa mieszkaniowa.
 
 
Anewik 
5


Wiek: 36
Dołączyła: 09 Gru 2008
Posty: 676
Skąd: Mazury
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

Jak to rozumieć,, Żołnierz może złożyć wniosek o wypłatę odprawy mieszkaniowej przed zwolnieniem ze służby, pod warunkiem, że decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej stała się ostateczna.,, skopiowałam ze strony AMW. Tzn można dzień po złożeniu wniosku o zwolnienie z zawodowej, pisać już do nich o odprawę??
 
 
Maybah 
1


Dołączył: 15 Wrz 2021
Posty: 15
Skąd: Legionowo
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

Anewik, Dopiero jak dostaniesz rozkaz o zwolnieniu i jak się uprawomocni. Ale dostaniesz przelicznik za 1 m2 z kwartału poprzedzającego jak decyzja stała się ostateczna. Czyli jak decyzja zwolnieniu stała sie ostateczna w II kwartale to dostaniesz wyliczenie z I kwartału. Jak złożysz po zwolnieniu ze służby np. w grudniu to dostaniesz z III kwartału.
Ja odchodzę 30.11.2021 r. więc czekam na przelicznik GUS za III kwartał.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

Anewik napisał/a:
Jak to rozumieć,, Żołnierz może złożyć wniosek o wypłatę odprawy mieszkaniowej przed zwolnieniem ze służby, pod warunkiem, że decyzja o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej stała się ostateczna.,, skopiowałam ze strony AMW. Tzn można dzień po złożeniu wniosku o zwolnienie z zawodowej, pisać już do nich o odprawę??


Nie twoja decyzja o odejściu z wojska ale uprawnionego organu zwalniającego. Twoje wypowiedzenie (nie wniosek) jest jedynie oświadczeniem twojej woli ale nie jest decyzją o której napisano za ustawą na stronie AMW.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Maybah 
1


Dołączył: 15 Wrz 2021
Posty: 15
Skąd: Legionowo
Wysłany: Sro 06 Paź, 2021   

manfred napisał/a:
Wypłata odprawy nie jest powiązana z opuszczeniem kwatery, tylko ze zwolnieniem ze służby. Więc czy decyzja o wypłacie odprawy będzie ostateczna czy nie, i tak trzeba opuścić kwaterę.


No właśnie jest powiązana. Art. 47 pkt. 6 "Odmowa przyjęcia odprawy mieszkaniowej lub nie złożenie dokumentów, o których mowa w ust. 2 w terminie 90 dni od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, nie zwalnia z obowiązku opróżnienia lokalu, o którym mowa w Art. 41."
Art. 41 pkt. 2 "Żołnierz zawodowy, który utracił prawo do zakwaterowania, jest zobowiązany opróżnić lokal mieszkalny, miejsce w internacie albo kwaterze internatowej wraz z osobami wspólnie z nim zamieszkującymi, w terminie 30 dni od dnia utraty prawa do zakwaterowania, a w przypadku żołnierza zwalnianego z zawodowej służby wojskowej, któremu przysługuje odprawa mieszkaniowa, w terminie:
1) 30 dni od dnia jej wypłaty albo
2) 90 dni od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej .......
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 06 Paź, 2021   

Ale w jaki sposób, bo nie za bardzo rozumiem?
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
lucekdolata83 
2
lucekdolata83


Dołączył: 20 Mar 2019
Posty: 58
Skąd: Pleszew
Wysłany: Nie 24 Paź, 2021   

Jestem byłym żołnierzem zawodowym, obecnie policjantem, miałem kilka lat przerwy między służbami.
Gdybym wrocil do armii i po 15latach poszedl na emeryturę to czy bedzie mi się należeć odprawa mieszkaniowa + 12 miesięczna pensja
Dodam iż idę na starych zasadach i nie pobieralem żadnych należności z tytułu mieszkania w mswia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group