Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura wojskowa a praca w cywilu
Opublikował Wiadomość
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Pon 11 Paź, 2021   

Nie martw się, w cywilu możesz jeszcze dorabiać. Jeśli zdrowie dopisuje to nie ma co leniuchować. Przecież żołnierz na wszystkim się zna :-). A emerytura i tak już się należy.
_________________
W wyniku powyższych czynności ustalono brak możliwości wykorzystania... w dalszej służbie wojskowej, co skutkuje dokonaniem... wypowiedzenia stosunku służbowego przez organ wojskowy - gen. bryg. Zbigniew Jabłoński
 
 
Programista
[Usunięty]

Wysłany: Nie 31 Paź, 2021   

:gent: Cześć wszystkim!

Żeby nie tworzyć osobnego wątku zapytam o swoją sytuację. Od razu zaznaczę, że nie intersowałem się tym zbytnio wcześniej, wolałem poszerzać wiedzę w moim nowych fachu, gdyż tutaj jest taka sytuacja, że lepiej poświęcić czas na naukę i szybko zmienić pracodawcę bo to 100% sposób na dodatkowe pieniądze... przynajmniej do pewnego momentu.

Do zawodowej służby wstąpiłem po 1.1.1999r.
Obecnie jestem na emeryturze - oczywiście niepełnej.

Pracuję na uop jako programista i w związku z osiąganymi dochodami zabierają mi 25% emerytury.

Planuję od nowego roku przejść na B2B oraz zostanie vatowcem. Oczywiście mam świadomość, że pracując na rzecz dotychczasowego pracodawcy i wykonując te same czynności nie będę mógł przejść od razu na ryczałt 12% (nowy ład) tylko przez cały rok będę dalej na zasadach ogólnych 17/32%.

Plusem będzie fakt, iż nie będę musiał płacić ZUSu, nadwyżki będę inwestować samemu oraz pojawi się możliwość skorzystania z leasingu operacyjnego na samochód (planuję wykupić na siebie więc nowymi ograniczającymi zmianami nowego ładu się nie przejmuję).

Czy wtedy wystarczy w styczniu 2022 roku powiadomić WBE o dotychczas osiąganych dochodach za 2021 (będę musiał zwrócić nienależnie pobrane kwoty) oraz poinformować ich iż od dnia 01.01.2022 nie pracuję już na UOP i opłacam tylko składkę zdrowotną?

Czy w kolejnych 2023 roku, jak nie przedstawię juz niczego to oni sami zgłoszą się do ZUS a wtedy oni im przedstawią tylko tą minimalną podstawę od przychodu, mimo iż realny przychód z faktur to 15 000 + VAT miesięcznie?

Czy jednak mimo bycia na B2B dalej będę musiał opłacać ten 25% haracz dla osób poniżej maxa?

Dodam, że odszedłem z powodów zdrowotnych, uległem wypadkowi, zostałem skierowany na operację a mój przełożony miał to w 4 literach i kazał mi jechać jechać na poligon zamiast iść na operację, inaczej mi obniży opinię i pożegnam się z wcześniejszym awansem na 4 gwiazdki i zawrotnej wtedy podwyżki uposażenia o ok 50-80 zł....
Wybrałem zdrowie, emeryturę i pensję generalską w cywilu, aczkolwiek czasami tęsknię i łezka się zakręci...

Pozdrawiam
:hey:
 
 
stratos37 
4
autor37


Wiek: 46
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 02 Lis, 2021   

Aktualnie żołnierz zawodowy - w listopadzie otrzymałem pomniejszoną pensję, ponieważ wskoczyłem w drugi próg podatkowy. W związku z tym mam pytanie, czy będę mógł te pieniążki odzyskać przy rozliczeniu pit-u w przyszłym roku, jeżeli rozliczę się razem z niepracującą żoną?
_________________
autor
 
 
tmakler 
1
tmakler


Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 04 Lis, 2021   

Szwejk napisał/a:
Skoro będzie Ci przysługiwała pełna emerytura, to okresy pracy wykonywanej po zwolnieniu ze służby nie będą mogły być Ci doliczone do wysługi emerytalnej. Doliczenie takie - 1,3% za każdy rok pracy - jest możliwe tylko wtedy, gdy emerytura jest niepełna, bowiem kwota "czystej" emerytury nie może przekraczać 75% podstawy jej wymiaru.


W związku z potencjalnym wprowadzeniem ustawy o obronie Ojczyzny od 01.07.22r. zamierzam złożyć wypowiedzenie w grudniu tego roku, żeby odejść 30.06.22 przed wejściem w życie nowej ustawy.
Z moich wyliczeń wynika, że może mi braknąć ok 10 dni do 75%, czy pracując w cywilu na etacie, po kilku miesiącach będę miał pełną wysługę i nie będzie mi potrącane 25% emerytury, przy założeniu:1.3% za rok pracy w cywilu?
_________________
tmakler
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 04 Lis, 2021   

Zależy ile lat życia będziesz miał w przyszłym roku, ewentualnie, czy ze względu na stan zdrowia będziesz mógł być uznany za inwalidę.
 
 
RickSanchez 
2


Dołączył: 18 Mar 2018
Posty: 68
Skąd: Stettin
Wysłany: Czw 04 Lis, 2021   

tmakler napisał/a:
Szwejk napisał/a:
Skoro będzie Ci przysługiwała pełna emerytura, to okresy pracy wykonywanej po zwolnieniu ze służby nie będą mogły być Ci doliczone do wysługi emerytalnej. Doliczenie takie - 1,3% za każdy rok pracy - jest możliwe tylko wtedy, gdy emerytura jest niepełna, bowiem kwota "czystej" emerytury nie może przekraczać 75% podstawy jej wymiaru.


W związku z potencjalnym wprowadzeniem ustawy o obronie Ojczyzny od 01.07.22r. zamierzam złożyć wypowiedzenie w grudniu tego roku, żeby odejść 30.06.22 przed wejściem w życie nowej ustawy.
Z moich wyliczeń wynika, że może mi braknąć ok 10 dni do 75%, czy pracując w cywilu na etacie, po kilku miesiącach będę miał pełną wysługę i nie będzie mi potrącane 25% emerytury, przy założeniu:1.3% za rok pracy w cywilu?

Analiza zysków i strat. Czy jakaś realna krzywda spotka cię jeśli odejdziesz miesiąc później?
 
 
tmakler 
1
tmakler


Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 05 Lis, 2021   

RickSanchez napisał/a:
tmakler napisał/a:
Szwejk napisał/a:
Skoro będzie Ci przysługiwała pełna emerytura, to okresy pracy wykonywanej po zwolnieniu ze służby nie będą mogły być Ci doliczone do wysługi emerytalnej. Doliczenie takie - 1,3% za każdy rok pracy - jest możliwe tylko wtedy, gdy emerytura jest niepełna, bowiem kwota "czystej" emerytury nie może przekraczać 75% podstawy jej wymiaru.


W związku z potencjalnym wprowadzeniem ustawy o obronie Ojczyzny od 01.07.22r. zamierzam złożyć wypowiedzenie w grudniu tego roku, żeby odejść 30.06.22 przed wejściem w życie nowej ustawy.
Z moich wyliczeń wynika, że może mi braknąć ok 10 dni do 75%, czy pracując w cywilu na etacie, po kilku miesiącach będę miał pełną wysługę i nie będzie mi potrącane 25% emerytury, przy założeniu:1.3% za rok pracy w cywilu?

Analiza zysków i strat. Czy jakaś realna krzywda spotka cię jeśli odejdziesz miesiąc później?

Krzywda finansowa, ponieważ mam ok 150 dni niewykorzystanego urlopu, a nowej ustawie płacą tylko za 41 dni. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy osoby będące w służbie po 01.07.22, nie spotka jakaś niespodzianka jak kolegów na Węgrzech, że częściowo zostali wrzuceni do cywilnego systemu emerytalnego.

[ Dodano: Pią 05 Lis, 2021 ]
Szwejk napisał/a:
Zależy ile lat życia będziesz miał w przyszłym roku, ewentualnie, czy ze względu na stan zdrowia będziesz mógł być uznany za inwalidę.


Będę miał 46 lat, a jakie to ma znaczenie?
_________________
tmakler
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 05 Lis, 2021   

tmakler napisał/a:
Będę miał 46 lat, a jakie to ma znaczenie?

Ma takie znaczenie, że procenty za pracę wykonywaną po zwolnieniu ze służby dolicza się emerytowi pobierającemu niepełną emeryturę dopiero wtedy, gdy ukończy 55 lat życia albo - gdy uzyska orzeczenie o inwalidztwie.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 05 Lis, 2021   

tmakler, nie wnikałem w przepisy ale ... "Sprawy wszczęte, lecz niezakończone ostateczną decyzją przed dniem ......... , prowadzi się nadal według przepisów dotychczasowych".
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
tmakler 
1
tmakler


Dołączył: 22 Gru 2006
Posty: 16
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 06 Lis, 2021   

Szwejk napisał/a:
tmakler napisał/a:
Będę miał 46 lat, a jakie to ma znaczenie?

Ma takie znaczenie, że procenty za pracę wykonywaną po zwolnieniu ze służby dolicza się emerytowi pobierającemu niepełną emeryturę dopiero wtedy, gdy ukończy 55 lat życia albo - gdy uzyska orzeczenie o inwalidztwie.


"Mądrego to dobrze posłuchać(poczytać)" :efendi2: Nie wiedziałem o tych 55 latach, więc wiek ma znaczenie i to bardzo, dlatego teraz muszę to po prostu policzyć, ale w takim razie pewnie zrobię jeszcze margines bezpieczeństwa i ewentualnie odejdę po wprowadzeniu nowej ustawy. Dzięki za to info Janusz, jesteś GOŚĆ!!!!
_________________
tmakler
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 06 Lis, 2021   

Cieszę się, że mogłem pomóc. A data 1 lipca 2022 r. wejścia w życie nowej ustawy wcale nie jest pewna. Może okazać się tylko pobożnym życzeniem twórców tego projektu, a właściwie projektu projektu.
 
 
Andreas 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 157
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 21 Gru, 2021   

tmakler napisał/a:
RickSanchez napisał/a:
tmakler napisał/a:
Szwejk napisał/a:
Skoro będzie Ci przysługiwała pełna emerytura, to okresy pracy wykonywanej po zwolnieniu ze służby nie będą mogły być Ci doliczone do wysługi emerytalnej. Doliczenie takie - 1,3% za każdy rok pracy - jest możliwe tylko wtedy, gdy emerytura jest niepełna, bowiem kwota "czystej" emerytury nie może przekraczać 75% podstawy jej wymiaru.


W związku z potencjalnym wprowadzeniem ustawy o obronie Ojczyzny od 01.07.22r. zamierzam złożyć wypowiedzenie w grudniu tego roku, żeby odejść 30.06.22 przed wejściem w życie nowej ustawy.
Z moich wyliczeń wynika, że może mi braknąć ok 10 dni do 75%, czy pracując w cywilu na etacie, po kilku miesiącach będę miał pełną wysługę i nie będzie mi potrącane 25% emerytury, przy założeniu:1.3% za rok pracy w cywilu?

Analiza zysków i strat. Czy jakaś realna krzywda spotka cię jeśli odejdziesz miesiąc później?

Krzywda finansowa, ponieważ mam ok 150 dni niewykorzystanego urlopu, a nowej ustawie płacą tylko za 41 dni. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy osoby będące w służbie po 01.07.22, nie spotka jakaś niespodzianka jak kolegów na Węgrzech, że częściowo zostali wrzuceni do cywilnego systemu emerytalnego.

[ Dodano: Pią 05 Lis, 2021 ]
Szwejk napisał/a:
Zależy ile lat życia będziesz miał w przyszłym roku, ewentualnie, czy ze względu na stan zdrowia będziesz mógł być uznany za inwalidę.


Będę miał 46 lat, a jakie to ma znaczenie?




Nie wiem kolego, której ustawy czytałeś projekt, ale nie ma w niej mowy o żadnych 41 dniach... proj. art. 470 pkt 2 stanowi "ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop
wypoczynkowy, z wyjątkiem urlopu, o którym mowa w art. 294 ust. 2, niewykorzystany
w roku zwolnienia ze służby, oraz za lata poprzednie"
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 21 Gru, 2021   

Andreas, analizuj
Cytat:
Wysłany: Pią 05 Lis, 2021
Krzywda finansowa, ponieważ mam ok 150 dni niewykorzystanego urlopu, a nowej ustawie płacą tylko za 41 dni.


USTAWA z dnia ……………………………….…. o obronie Ojczyzny
Projekt 26.10.2021 r.
Cytat:
Art. 459. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 456, przysługują następujące należności pieniężne:
(...)
2) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem urlopu, o którym mowa w art. 291 ust. 2, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby;


USTAWA z dnia ……………………………….…. o obronie Ojczyzny
Projekt 12.11.2021 r.
Cytat:
Art. 470. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 469, przysługują następujące należności pieniężne:
(...)
2) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem urlopu, o którym mowa w art. 294 ust. 2, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby, oraz za lata poprzednie;
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
Wysłany: Wto 21 Gru, 2021   

Podepne się pod ten temat (emerytura (renta) a praca w cywilu) jak wiemy od roku 2022 będziemy mieć "nowe" daniny podatki itp czyli Polski ład. Od stycznia rusza wzrost składki zdrowotnej do 9% i nie można będzie odliczyć jej od podatku. Co roku w rozliczeniu pit (pit z zusu i pit z wbe) wpłacam do US ok 490 zł w tym w rozliczeniu za rok 2022 ma być to ok 5000zl z uwagi na dwie składki zdrowotne które mam z cywila i monu. Pytanie czy da się zawiesic czy zmniejszyć składki, co kolejek zrobić by tak po dupie nie dostać ?
 
 
Andreas 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 157
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 21 Gru, 2021   

-=Alex=- napisał/a:
Andreas, analizuj
Cytat:
Wysłany: Pią 05 Lis, 2021
Krzywda finansowa, ponieważ mam ok 150 dni niewykorzystanego urlopu, a nowej ustawie płacą tylko za 41 dni.


USTAWA z dnia ……………………………….…. o obronie Ojczyzny
Projekt 26.10.2021 r.
Cytat:
Art. 459. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 456, przysługują następujące należności pieniężne:
(...)
2) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem urlopu, o którym mowa w art. 291 ust. 2, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby;


USTAWA z dnia ……………………………….…. o obronie Ojczyzny
Projekt 12.11.2021 r.
Cytat:
Art. 470. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 469, przysługują następujące należności pieniężne:
(...)
2) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem urlopu, o którym mowa w art. 294 ust. 2, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby, oraz za lata poprzednie;


Panowie, nie wprowadzajcie zamętu. Przepis w aktualnej treści w projekcie jest analogiczny do obowiązującego przepisu... W pierwotnym projekcie był nieprawidłowy zapis, w najnowszym, udostępnionym na stronie RCL, jest już dobry.

Najgorsze w naszej firmie są te plotki zasłyszane od innych żołnierzy, przeinaczone i puszczane dalej jako świętość.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group