Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa Ustawa o obronie Ojczyzny
Opublikował Wiadomość
kolekcjoner33 
1


Dołączył: 13 Wrz 2021
Posty: 21
Skąd: Wlkp
Wysłany: Sob 27 Lis, 2021   

art. 696
4) został zwolniony z czynnej służby wojskowej przed upływem 10 lat od dnia powołania do tej służby w przypadku, gdy powołanie do czynnej służby wojskowej nastąpiło po okresie służby w Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celno-Skarbowej, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędu Ochrony Państwa.

Czy jeśli powołanie nastąpiło kilka lat przed wejściem w życie ustawy o obronie czyli 1 lipca 2022 to bedzię obowiązywała tych co już służą ?? Prawo chyba nie powinno działać wstecz.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 27 Lis, 2021   

Nie powinno, ale w Polsce czasem działa.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 773
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Sob 27 Lis, 2021   

Będzie obowiązywało wszystkich.
 
 
Wolfchen 
5
Rezerwista



Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 457
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 29 Lis, 2021   

michqq napisał/a:
Albo organizacja jest autonomiczna i samorządna, albo decyduje się na współdziałanie ( z instytucją Państwa ) wyzbywa się części swojej autonomii i samorządności, co, jak pisałem, w praktyce jest realizowane przez te Ochotnicze Straże Pożarne które ubiegają się o status włączenia do KSRG.
Nie ma porównania, nikt od strażaków OSP nie wymaga rzucenia wszystkiego i pójścia na miesiąc do wojska - może dzieciakom i harcerstwu nie zrobi to różnicy, ale w poważniejszych organizacjach, gdzie gro członków stanowią ludzie dorośli, pracujący i mający swoje rodziny - to nie przejdzie.

michqq napisał/a:
Natomiast, jak pisałem - źle zorganizowana straz ochotnicza może miec problem ze złym użyciem gaśnic pianowych, a źle zorganizowana ochortnicza organizacja militarna może niestety miec problem ze złym użyciem karabinów - skutki byłyby niestety zupełnie inne.

1. Mało która organizacja ma pozwolenie na broń, bo to kosztuje i procedura jest upierdliwa.
2. Organizacje mające własną broń nie wydają jej członkom poza strzelnicą. A członkowie organizacji proobronnych nie mają prawa ani jawnego noszenia broni ani użycia jej poza strzelnicą - ba, żeby choćby wypożyczyć broń na zawody, muszą mieć dopuszczenie do posiadania broni, które również wydaje KWP po przeprowadzeniu swoich procedur i sprawdzeniu osobnika.

Więc znowu pudło.

michqq napisał/a:
To że ktoś jest członkiem organizacji "A" nie wpływa na fakt, że jest lub nie jest członkiem organizacji "B". Bycie członkiem organizacji proobronnej i bycie rezerwistą MON, tak samo jak bycie członkiem Związku Hodowców Kanarków nie jest związane ze sobą. I niekoniecznie powinno być związane.
No właśnie projekt, o którym dyskutujemy, z góry włącza wszystkich członków organizacji proobronnych jako aktywnych rezerwistów.

michqq napisał/a:
Uważam, z czym się zapewne nie zgodzisz, że we współczesnych czasach zagrożeń hybrydowych i informacyjnych należy z wielką ostrożnościa podchodzić do inicjatyw które mogą doprowadzić do powstania jakichś połniezależnych bojówek, jakichś kompromitacji i jakichs prowokacji.
W jaki sposób ma temu przeciwdziałać powoływanie na miesiąc członków takich organizacji do wojska? Moim zdaniem mija to się z celem, bo:
- ktoś, kto będzie chciał zrobić bojówkę, to raczej będzie daleki od jej formalizowania, a co dopiero współpracy z MONem,
- "normalne" organizacje dostają po tylnej części ciała, bo współpraca z MONem oznacza dla nich odpływ kadr.

michqq napisał/a:
Jeżeli jakaś bojówka legitymizowana przez MON wymyśli sobie żeby wkroczyc na teren pogranicza polsko-białoruskiego, to w świat pójdzie głos, poniekąd słuszny, że polskie wojsko zaatakowało kraj obok.
Ponawiam pytanie - w czym pomoże powoływanie na szkolenie podstawowe wszystkich jej członków? Czy może jesteś zdania, że MON w ogóle nie powinien współpracować z organizacjami (ale to wykracza poza zakres projektu i przeczy obecnej praktyce).

michqq napisał/a:
Natomiast nowe pomysły ustawowe legitymizujące niejako "pod kuratelą MON" organizacje zbrojne nie podlegające "pod dowództwo MON", są szalenie ryzykownym pomysłem, dającym szerokie możliwości organizowania złej prasy i co gorsza prowokacji, aż do "radiostacji Gliwickich" włącznie.
Nie ma czegoś takiego jak "organizacje zbrojne".
 
 
maciejko 
8


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3445
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 06 Gru, 2021   

Marzenia o 250 tysiącach a realia.
https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/14835-prawie-40-proc-zolnierzy-odchodzacych-z-wojska-nie-nabywa-uprawnien-do-emerytury-czy-w-wojsku-nakreci-sie-spirala-zwolnien-analiza

:gent:
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2286
Skąd: z granicy
Wysłany: Wto 07 Gru, 2021   

Nowa armia,nowe stopnie, nowe możliwości awansu

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/263108560_4633354196731642_5903080667033104831_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=1-5&_nc_sid=973b4a&_nc_ohc=2YI2wcwB5WAAX8pTaHa&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=029f772af3b760cf038a71a0991028bb&oe=61B4EE9F
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Wto 07 Gru, 2021   

Płk etatowym dowódcą Korpusu ?

Podobno na dniach były manewry pododdziałów tego Korpusu:
https://polskatimes.pl/wojna-warszawskich-sklotow-syrena-i-przychodnia-publikuja-skrajne-oswiadczenia/ar/c14-15938487

Chyba trzeba przyjąć że skłot to taki odpowiednik plutonu albo kompanii :cool:

Kiedy formowanie kolejnych oddziałów tego związku taktycznego ?
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Star660 
6
Biturboengine



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 1193
Skąd: MSS
Wysłany: Pon 13 Gru, 2021   

"ustawa o obronie ojczyzny ... nie będzie już kontraktów. Zastąpią je umowy na czas nieokreślony. Żołnierze zawodowi, którzy na nie przejdą, będą musieli być dyspozycyjni i służyć tam, gdzie wskaże im dowództwo. Dla wielu żołnierskich rodzin oznacza to przeprowadzkę" :???:
Trzeba było 32 lata przemian, aby wrócić do sprawdzonych rozwiązań :cool:
Bo my ...... lubimy brylować :lol:
https://www.money.pl/gosp...448212256a.html
_________________
BORN TO RIDE
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 13 Gru, 2021   

Nie ma co się podniecać. Autorka tego artykułu - Katarzyna Bartman - jest podobno specjalistką od rynku pracy i zatrudnienia. Ale o pragmatyce żołnierzy zawodowych to ta pani pojęcia raczej nie ma. Świadczą o tym choćby użyte przez nią, w odniesieniu do służby wojskowej, pojęcia: "umowa na czas nieokreślony", czy "umowa stała". Podobnych błędów w tekście jest więcej. A jeśli chodzi o jej wizję masowego tułactwa obecnych żołnierzy kontraktowych po zniesieniu tego rodzaju służby zawodowej, to głupoty pani opowiada. Służbę kontraktową pełnią głównie szeregowi, a w tym korpusie rotacje należą i zapewne należeć będą do rzadkości.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

Taka ciekawostka odnośnie noszenia przez żołnierzy zawodowych munduru w czasie pozasłużbowym. Obecnie jest tak:
Cytat:
Art. 137a. 1. Żołnierze zawodowi i żołnierze pełniący służbę kandydacką w czasie wykonywania zadań służbowych są obowiązani do noszenia przepisowego umundurowania, odznak i oznak wojskowych.

A więc kwestia noszenia munduru w czasie prywatnym nie jest regulowana, wobec czego mundur jest noszony poza służbą na podstawie domniemania, że skoro nie jest to zabronione, to jest dozwolone.

Tymczasem według projektu nowej ustawy ma to wyglądać tak:
Cytat:
Art. 347. 1. Żołnierze zawodowi w czasie wykonywania zadań służbowych są obowiązani do noszenia przepisowego umundurowania, odznak i oznak wojskowych.
2. Żołnierze zawodowi są uprawnieni do noszenia umundurowania podczas drogi z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania czynności służbowych i z powrotem.

Rodzi się więc pytanie: czy skoro zdecydowano się sformalizować, czy też zalegalizować tylko jedną z okoliczności noszenia munduru w czasie pozasłużbowym, to czy w innych, niesformalizowanych (niezalegalizowanych) okolicznościach będzie to prawnie dopuszczalne? Pytanie chyba zasadne, bo sytuacja, w której brak jest jakiegokolwiek prawnego odniesienia do danego zagadnienia (stan obecny), różni się od sytuacji, w której prawodawca zdecydował się odnieść do tego zagadnienia, ale tylko częściowo, wybiórczo (stan przyszły).

Problem wydaje się błahy, jednak na tyle ciekawy, że zdecydowałem się go poruszyć na forum.
 
 
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 804
Skąd: 100
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

Czas pokaże, Jak na razie na stronie RCL nic się nie dzieje. Można więc przypuszczać że szanse na dalsze procedowanie też nie są duże.
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 02 Sty, 2022   

ogon123, jedno jest pewne: zapomnijmy o 1 lipca.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 01 Lut, 2022   

http://www.polska-zbrojna...ityce-kadrowej-
Cytat:
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zasad dotyczących awansów liniowych. Obecnie stopień wojskowy jest przypisany do konkretnego etatu, co w praktyce sprawia, że awans o kolejny stopień oznacza dla żołnierza także zmianę stanowiska.
Czyli wracamy do starego. :D
A takie peany były, jak wprowadzali "etatyzację". Niektórzy to już się generałami widzieli. Podobnie jak z wejściem do NATO i zarobkami. :lol:
Cytat:
Nowością będzie podział korpusu podoficerskiego na dwie, a nie jak dotąd trzy grupy. Zostanie zlikwidowana grupa podoficerów, pozostaną zaś grupy podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral, plutonowy, sierżant, starszy sierżant, młodszy chorąży) i starszych (chorąży, starszy chorąży, starszy chorąży sztabowy).
Kolejne podziały. W "mundurówce" już są.
A było zostawić korpus chorążych i szkoły. :(
Cytat:
W projekcie ustawy pojawił się nowy przepis, który umożliwi służbę osobie niepełnosprawnej. Teraz ze względu na rygorystyczne podejście do m.in. sprawności fizycznej i stawiane w tym względzie wymagania, takie osoby nie mają szans na służbę w armii. Jak zastrzegał jednak minister Błaszczak, otwarcie się armii na osoby niepełnosprawne będzie miało miejsce jedynie w określonych przypadkach – chodzi tu o służbę w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni i stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem. Na takich stanowiskach, bardziej od kondycji fizycznej, liczą się kwalifikacje i wiedza, „a wśród niepełnosprawnych są osoby wybitne w swojej dziedzinie i trzeba z tego skorzystać” mówił szef MON-u.
Zły pomysł. Tworzy się kolejne podziały.
Przecież można zlikwidować etaty oficerskie w WOC i w zamian stworzyć cywilne i zatrudnić osoby niepełnosprawne. Kierownik/szef wojskowy, podwładni cywile. Jaki problem ?
Cytat:
Jako nowość ma się pojawić możliwość zwolnienia żołnierza ze służby w przypadku, gdy jego zachowanie „naruszy godność i honor żołnierza lub nie będzie licowało z powagą służby albo godziło w dobre imię lub interes Sił Zbrojnych RP”. Jeśli na skutek takich zachowań przeciwko żołnierzowi zostanie wszczęte postępowanie karne, będzie go można zwolnić jeszcze przed wydaniem prawomocnego orzeczenia w sprawie. W takim przypadku żołnierz będzie dodatkowo pozbawiony odprawy, przysługującej wojskowym odchodzącym z armii. „Przepis ten ma na celu usunięcie ze służby żołnierza, którego zachowanie jest szczególnie naganne i rodzi negatywne skutki społeczne, w tym np. godzi w podstawowe zasady moralności i współżycia społecznego” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Jeśli żołnierz nie zostanie jednak skazany prawomocnym wyrokiem sądu, po zakończeniu postępowania karnego będzie go można przywrócić do służby, pod warunkiem uznania go przez wojskową komisję lekarską za zdolnego do służby.
Nie sądzę aby to przeszło.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 804
Skąd: 100
Wysłany: Wto 01 Lut, 2022   

Jak na razie w temacie nic się nie dziej sądząc po postępach zmian a stronie RCL :(
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
Wolfchen 
5
Rezerwista



Wiek: 34
Dołączył: 09 Cze 2010
Posty: 457
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 01 Lut, 2022   

-=Alex=- napisał/a:
Przecież można zlikwidować etaty oficerskie w WOC i w zamian stworzyć cywilne i zatrudnić osoby niepełnosprawne. Kierownik/szef wojskowy, podwładni cywile. Jaki problem ?
Brak uprawnień wynikających ze służby (np. emerytura), do tego rygory KP.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group