Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wszystko o Studium Oficerskim
Opublikował Wiadomość
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13479
Skąd: ---
Wysłany: Sob 11 Gru, 2021   

Jak mniemam - jesteś żołnierzem.
A zatem wiesz, iż niezbadane są wyroki.

Dziś tu, jutro tam. Taka żołnierska dola.

Zaczekajmy. Może ktoś bieglejszy udzieli merytorycznej odpowiedzi. Ja nie znam odpowiedzi na tak trudne pytania.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
pplot 
1


Wiek: 49
Dołączył: 13 Lis 2020
Posty: 33
Skąd: Wlkp
Wysłany: Wto 28 Gru, 2021   

1. Ile lat służby musi mieć podoficer zawodowy, żeby składać na studium oficerskie
Nie ma limitu wieku ani min ani max, masz spełniać wymagania
2. Czy wynagrodzenie na SO jest takie samo jak na zajmowanym stanowisku służbowym ( jako podoficer)
Takie jak na ostatnim w JW, plus świadczenie mieszkaniowe należne w garnizonie właściwym dla szkoły, np. Wrocław. Jesteś w rezerwie kadrowej, wykonujesz obowiązki jako słuchacz w szkole, nie obejmujesz stanowiska, nie ma przeniesieniowego.
3. Jak wygląda sprawa po kursie juz jako ppor, czy możemy wrócić do swojej jednostki.
Ja nie wróciłem. Pół roku to wystarczająco długo aby okoliczności w JW mogły się zmienić. Ale komisja była nastawiona pozytywnie do moich oczekiwań i trafiłem bardzo blisko. Oczywiście nie wszyscy byli zadowoleni z przydziałów, a nawet byli tacy którzy byli wściekli.
4. Czy mogą nas gdzieś wyrzucić w Polske po kursie jako ppor ?
Absolutnie tak i w dzisiejszych okolicznościach wydaje się że jest to bardziej możliwe niż jeszcze kilka lat temu.
 
 
Matek26 
1
Wojskowy-()


Wiek: 34
Dołączył: 06 Gru 2021
Posty: 5
Skąd: Krakow
Wysłany: Czw 30 Gru, 2021   

pplot,
Dziękuje za tak wyczerpującą odpowiedz.

A jest jakieś znaczenie odnośnie w jakich rodzaju wojsk służymy.
Np jeżeli służę w WPD to jako ppor tez pójdę do WPD ?

I mam do ciebie pytanie jak wyglądała sprawa z miejscami do korpusu osobowego wojsk specjalnych ?
Czy tylko osoby s tych jednostek były tam lokowane ?
Dzięki !
 
 
pplot 
1


Wiek: 49
Dołączył: 13 Lis 2020
Posty: 33
Skąd: Wlkp
Wysłany: Czw 30 Gru, 2021   

Powrót do WPD - tego nikt nie zagwarantuje. Ja trafiłem do innego rodzaju wojsk niż rodzaj w którym służyłem przed kursem, zmieniłem kolor munduru. Jeżeli pisząc o wojskach specjalnych masz na myśli np. GROM czy NIL to tylko koledzy którzy przyszli z tych JW wrócili tam. Oni byli na trochę innych zasadach.
 
 
Liptoniarz 
1


Dołączył: 24 Sie 2018
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

Cześć, mam do Was takie pytania.

Moje wku organizuje kursy oficerskie w korpusie ŻW, medycznym oraz sprawiedliwości i obsługi prawnej.

1. Czy one są organizowanie odrębnie w stosunku do kpkr (na które jest aż raptem 1 miejsce)?
2. Ile jest miejsc na taki kurs? Wku nie podaje danych.
3. Czy ktoś z Was był na takim kursie i mógłby podzielić się wrażeniami? :cool:

Trochę poczytałem ale z racji obszerności wątku nie znalazłem odpowiedzi.

Z wyrazami szacunku.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

Liptoniarz, zajrzałem na stronę Twojej WKU (Łódź). Źle zrozumiałeś zamieszczoną tam informację na temat kursów przeszkalania kadry rezerwy (KPKR). WKU nie prowadzi aktualnie naboru na kursy oficerskie dla potrzeb korpusów osobowych ŻW, medycznego oraz sprawiedliwości i obsługi prawnej. Rzeczywiście, wspomina się tam również o takich kursach, ale są to tylko informacje ogólne, dotyczące w ogóle zasad naboru na kursy oficerskie i podoficerskie w ramach przeszkalania kadry rezerwy. Faktyczne potrzeby WKU Łódź w tym zakresie na rok 2022 określone są w zamieszczonej tam tabeli. Wynika z niej, że na kurs oficerski ta WKU może skierować w tym roku tylko 2 żołnierzy rezerwy i obydwaj mają być szkoleni na dowódców plutonu.
 
 
Liptoniarz 
1


Dołączył: 24 Sie 2018
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob 01 Sty, 2022   

Szwejk napisał/a:
Liptoniarz, zajrzałem na stronę Twojej WKU (Łódź). Źle zrozumiałeś zamieszczoną tam informację na temat kursów przeszkalania kadry rezerwy (KPKR). WKU nie prowadzi aktualnie naboru na kursy oficerskie dla potrzeb korpusów osobowych ŻW, medycznego oraz sprawiedliwości i obsługi prawnej. Rzeczywiście, wspomina się tam również o takich kursach, ale są to tylko informacje ogólne, dotyczące w ogóle zasad naboru na kursy oficerskie i podoficerskie w ramach przeszkalania kadry rezerwy. Faktyczne potrzeby WKU Łódź w tym zakresie na rok 2022 określone są w zamieszczonej tam tabeli. Wynika z niej, że na kurs oficerski ta WKU może skierować w tym roku tylko 2 żołnierzy rezerwy i obydwaj mają być szkoleni na dowódców plutonu.


Dziękuję za odpowiedź tylko zaszła mała pomyłeczka, moje WKU znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim, nie w Łodzi. Tą Łódź wklepałem chyba jak jeszcze tam studiowałem :)

Na stronie wku w Tomaszowie można znaleźć taką informację: https://wkutomaszowmazowiecki.wp.mil.pl/pl/pages/kursy-zandarmerii-wojskowej-medyczne-oraz-sprawiedliwosci-i-obslugi-prawnej-2022/

Oznacza to analogiczną sytuację jak w Łodzi?

Przepraszam też za wprowadzenie w błąd, mea culpa :(
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 02 Sty, 2022   

Tu jest trochę inna sytuacja, bo tytuł informacji sugeruje, że faktycznie dotyczy ona kursów na rok 2022. Kluczowe dla zrozumienia intencji autora tej informacji wydaje mi się to zdanie:
Cytat:
Ze względu na specyfikę specjalności wojskowych oraz rodzajów kursów, szczegółowy podział limitów na kursy w korpusie osobowym Żandarmerii Wojskowej, Medycznym, Sprawiedliwości i Obsługi Prawnej oraz Duszpasterstwa zostanie ustalony w miesiącu kwietniu 2022 roku, na podstawie złożonych przez ochotników wniosków.

Moim zdaniem wynika z tego, że miejsca na ww. kursy dopiero zostaną przydzielone poszczególnym WKU, w zależności od ilości ochotników, czyli od liczby złożonych wniosków. Więc choć złożenie wniosku nie daje gwarancji dostania się na kurs, to jednak zwiększa szansę uwzględnienia danej WKU w rozdzielniku, a co za tym idzie, szansę pojedynczego wnioskodawcy na pozytywne rozpatrzenie jego wniosku. Dlatego, jeśli spełniasz wymagania i jesteś zainteresowany którymś z tych kursów, radzę wniosek złożyć, i to jak najszybciej.
 
 
Liptoniarz 
1


Dołączył: 24 Sie 2018
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 02 Sty, 2022   

Szwejk napisał/a:
Tu jest trochę inna sytuacja, bo tytuł informacji sugeruje, że faktycznie dotyczy ona kursów na rok 2022. Kluczowe dla zrozumienia intencji autora tej informacji wydaje mi się to zdanie:
Cytat:
Ze względu na specyfikę specjalności wojskowych oraz rodzajów kursów, szczegółowy podział limitów na kursy w korpusie osobowym Żandarmerii Wojskowej, Medycznym, Sprawiedliwości i Obsługi Prawnej oraz Duszpasterstwa zostanie ustalony w miesiącu kwietniu 2022 roku, na podstawie złożonych przez ochotników wniosków.

Moim zdaniem wynika z tego, że miejsca na ww. kursy dopiero zostaną przydzielone poszczególnym WKU, w zależności od ilości ochotników, czyli od liczby złożonych wniosków. Więc choć złożenie wniosku nie daje gwarancji dostania się na kurs, to jednak zwiększa szansę uwzględnienia danej WKU w rozdzielniku, a co za tym idzie, szansę pojedynczego wnioskodawcy na pozytywne rozpatrzenie jego wniosku. Dlatego, jeśli spełniasz wymagania i jesteś zainteresowany którymś z tych kursów, radzę wniosek złożyć, i to jak najszybciej.


O o o, dziękuję za te cenne informacje! Rzeczywiście tak to może wyglądać jak piszesz. A abstrahując od kwestii samego dostania się to masz może jakieś informacje o przebiegu tego przeszkolenia? Czy jakoś bardzo znacząco odbiega od "standardowego" kpkr?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 02 Sty, 2022   

Jeśli pytasz o przebieg szkolenia w sensie programu nauczania, to nie posiadam wiedzy na ten temat, jeżeli natomiast chodzi Ci o wymagania, czy też rygorystyczność względem kursantów, to każdy doświadczony wojskowy powie Ci, że musiałbyś się baaardzo starać, aby nie ukończyć takiego szkolenia.
 
 
Liptoniarz 
1


Dołączył: 24 Sie 2018
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 02 Sty, 2022   

Szwejk napisał/a:
Jeśli pytasz o przebieg szkolenia w sensie programu nauczania, to nie posiadam wiedzy na ten temat, jeżeli natomiast chodzi Ci o wymagania, czy też rygorystyczność względem kursantów, to każdy doświadczony wojskowy powie Ci, że musiałbyś się baaardzo starać, aby nie ukończyć takiego szkolenia.


Dziękuję za odpowiedzi! Jeśli sam się czegoś więcej dowiem dam znać, może ktoś też się wybiera.

[ Dodano: Pią 07 Sty, 2022 ]
W ubiegłym roku wpłynęły dwa wnioski - dostali miejsc całe 0. Szału ni ma ¯\\\_(ツ)\_/¯
 
 
Pilsner11 
1


Dołączył: 10 Lis 2018
Posty: 42
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Pią 21 Sty, 2022   

Czy żz, przeniesionym do rezerwy kadrowej i realizującym szkolenie w ramach 12 SO przysługuje urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 21 Sty, 2022   

Przysługuje, jednakże wg rozporządzenia w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych:
Cytat:
§ 2. Żołnierzowi zawodowemu, który ma być skierowany na naukę lub szkolenie w trybie stacjonarnym, trwające co najmniej sześć miesięcy przypadających na drugą połowę roku kalendarzowego, udziela się urlopu wypoczynkowego przysługującego w danym roku kalendarzowym przed skierowaniem go na naukę lub na szkolenie.

Z tego wniosek, że w trakcie nauki żołnierz zawodowy nie może korzystać z urlopu wypoczynkowego, a więc także urlop za rok, w którym kończy naukę, wykorzystuje dopiero po zwolnieniu z uczelni wojskowej i wyznaczeniu na nowe stanowisko.
 
 
Czarny20 
1


Dołączył: 05 Mar 2022
Posty: 4
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Sob 27 Sie, 2022   

Pytania:
1. Czy teraz będąc żołnierzem zawodowym nie trzeba posiadać stanagu poz. 2 ponieważ każdy przechodzi egzamin z j. angielskiego?
2. Jakie są limity na studium oficerskie na rok 2023?
3. Żeby iść na studium do jakiego szczebla potrzebuje zgodę na studium? Do dowódcy brygady?
4. Według mnie jest to najlepszy czas na próbę zmiany korpusu ze wzgledu na wzrost armii. Czy również tak uwazacie?
 
 
Brat 
5


Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 339
Skąd: nnn
Wysłany: Nie 28 Sie, 2022   

Czarny20 napisał/a:
Pytania:
1. Czy teraz będąc żołnierzem zawodowym nie trzeba posiadać stanagu poz. 2 ponieważ każdy przechodzi egzamin z j. angielskiego?
2. Jakie są limity na studium oficerskie na rok 2023?
3. Żeby iść na studium do jakiego szczebla potrzebuje zgodę na studium? Do dowódcy brygady?
4. Według mnie jest to najlepszy czas na próbę zmiany korpusu ze wzgledu na wzrost armii. Czy również tak uwazacie?


1. Wymagane jest. Ale wiem o przypadkach, gdzie ktoś nie miał pełnego stanaga 2 i pisał egzamin z angielskiego z całości.

2. Brak danych

3. Opinia zaczyna się od twego bezpośredniego przełożonego i idzie wyżej.

4. Rozwijają armię, więc moim zdaniem tak.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group