Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwestia jezykowa: "w Ukrainie" czy "na Ukrain
Opublikował Wiadomość
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   Kwestia jezykowa: "w Ukrainie" czy "na Ukrain

No wlasnie,
Niektóre masmedia gwałtownie przeszły na formę "w Ukrainie" która jest rzadką, zamiast typowej i ugruntowanej "na Ukrainie".

W początkach konfliktu jakis językoznawca się wypowiadał, że w Polsce generalnie to o regionach swojego kraju mówimy "na" (aa Śląsku, na Mazurach) natomiast co do krajów obcych mówimy "w", (W Niemczech, we Francji). Jest to więc nejako językowy rewizjonizm przykry dla Ukraińców, że nie traktujemy ich jak kraj tylko jak region Polski, i powinniśmy się tego wyrzec.

Sęk w tym że to rozumowanie ma dwie wielkie luki:
(1) Co do niektórych krajów mówimy "na" i nikogo to nie obraża. Na Węgrzech. Na Słowacji. Na Seszelach.
(2) Ukraińcy sami w swoim języku (poprawcie mnie jesli sie mylę!) mają dokładnie taka samą sytuację. Sami o swoim kraju mowią: "na Ukrainie" oraz także: "w Polsce".
Rosjanie też. "w Polsze - na Ukrainie"
(Poprawcie mnie jeśli się mylę)
Dokładniusieńko tak samo jak i my.
Tak więc, jaka tu niby miałaby byc obraza.

Po namyśle postanawiam trzymac się tradycji, s powodu obu powyższych argumentów.

Ów językoznawca nie ma pojęcia o pokrewieństwie języków słowiańskich.

Będe więc (na powrót) pisał tradycyjnie:

W Polsce.
Na Ukrainie.

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

Powód jest raczej prosty

Cytat:
Z lęku przed rusycyzmem wielu naszych braci
nie mówi „kot się czai”, lecz „kot się herbaci”.


Jan Sztaudynger
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 04 Mar, 2022   

Wg językoznawców obie wersje są prawidłowe. CHoć ugruntowana jest forma "na"- ale to dlatego że używana. Tak jak żeńskie formy zawodów- popularne przed wojną, w erze "kobiet na traktory" uznane jako uwłaczające.
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-Ukrainie-czy-na-Ukrainie;16214.html
I to z 2015 notka.

oraz
https://us.edu.pl/na-ukrainie-czy-w-ukrainie-o-wlasciwej-formie-jezykowej/?fbclid=IwAR256wyI_Ob0DbsVVrxuk5D2ofki3Gh3GVLPrwqeeSqduyYH108ZFbK4he4

Jakiś miesiąc temu szukałem uzasadnienia tej pisowni i gdzieś znalazłem, że do połowy XVIII wieku pisano "w Ukrainie", nawet są na to dowody w słownikach wowczas wydanych. DOpiero podczas zaborów pojawiła się forma "na Ukrainie" , "na Litwie".
Ale obie wersje są prawidłowe wg językoznawców.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Wto 08 Mar, 2022   

Na Ukrainie, w Polsce, w USA, w Rosji, na Malediwach, na Tajwanie, etc .... ;)
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Marcinokuniewiczo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 10 Mar, 2022   

na węgrzech czy w węgrzech? :cool:
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Czw 10 Mar, 2022   

na węgierkach

[ Dodano: Sro 23 Mar, 2022 ]
covixe3716 napisał/a:
Co prawda nie jestem patocelebrytą i nie uważam siebie za klauna, używam zwrotu "w Ukrainie" i czuję się obrażony


W Polskim istnieje oboczność, mówimy zarówno "na" jak i "w", przy czym "na" doniedawna miało wielką przewagę, a "w" nagle się zrobiło MODNE.

W językach słowian zachodnich (polski, czeski, słowacki) dotychczas przeważało "na".
W językach słowian południowych (bułgarski, słoweński, serbsko-chorwacki) dotyczczas przeważało "w".

Po ukraińsku mowi sie zarówno "W Ukraini" jak i "Na Ukraini", pełna oboczność, przy czym do tego stopnia że nawet Szewczenko (ichni ekwiwalent Mickiewicza) używał obu form zamiennie, jak mu było potrzeba, to nawet i w pojedynczym wierszu:

Мені однаково, чи буду
Я жить в Україні, чи ні.
Чи хто згадає, чи забуде
Мене в снігу на чужині –
Однаковісінько мені.
В неволі виріс меж чужими,
І, не оплаканий своїми,
В неволі, плачучи, умру,
І все з собою заберу,
Малого сліду не покину
На нашій славній Україні,
На нашій – не своїй землі.

Takwięc, prosze się odwrażliwić, ale też i wzajemnie - nikt mi nie będzie wciskał że piszac i mowiąc "na" - kogokolwiek jakkolwiek urażam.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sro 23 Mar, 2022   

Wg mnie ta "językowa poprawność polityczna" jest po prostu głupia.

Nie wiem komu przeszkadza mówienie, np. jestem na Ukrainie zamiast idiotycznie brzmiącego jestem w Ukrainie.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
bimila6758 
1


Dołączył: 23 Mar 2022
Posty: 1
Skąd: wielkopolska
Wysłany: Sro 23 Mar, 2022   

Rada Języka Polskiego (organ regulujący) uznaje obie formy.
Jest uzasadnienie do stosowania formy "na Ukrainie" i "w Ukrainie". Język polski jest językiem żywym!!!!!!!!!!!!!!

Forma "w Ukrainie" nie jest, jak twierdzi gathern, wytworem ostatnich dni czy poprawnością polityczną!!!
Nikomu nie przeszkadza mówienie "na Ukrainie" i nikomu nie powinno przeszkadzać "w Ukrainie".

Wyzywanie kogoś bo używa poprawnie języka polskiego chyba świadczy tylko o dyletanctwie.

gathern to, że coś dla Ciebie nie brzmi naturalnie nie znaczy, że jest nieprawidłowe. Dla poznaniaka "zmieniaki" też nie brzmi naturalnie , ale to nie znaczy, że jest patocelebrytą albo klaunem. Nie mówisz/piszesz "kalżdy" tylko "każdy", a ze względów historycznych powinieneś używać tego pierwszego zwrotu.

PS. zwrot "na Węgrzech" ma trochę inną historię.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sro 23 Mar, 2022   

No tylko Panie kolego, ja do tego roku nie słyszałem NIKOGO kto by mówił tak dziwacznie "w Ukrainie" !

A co do gwar to nie mam z tym problemu.

Ale z tą Ukrainą to jest ewidentnie parcie na szkło wielkomiejskich dziennikarskich celebrytów, bo przedtem normalnie w TV mówiono "na Ukrainie" i nagle naprawdę nie wiem z jakiego powodu wszyscy lans-bans przestawili się na mówienie "w Ukrainie" i jeszcze zaczynają pouczać że mówienie "na Ukrainie" jest złe.

Więc proszę Cię, ale to ktoś tu narobił w mediach smrodu, a my się teraz o to kłócimy. To tylko przekonuje mnie że media to ostatnie dno i zrobią wszystko dla sensacji i wywołania zamętu.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Sro 23 Mar, 2022   

gathern napisał/a:
przedtem normalnie w TV mówiono "na Ukrainie" i nagle naprawdę nie wiem z jakiego powodu wszyscy lans-bans przestawili się na mówienie "w Ukrainie" i jeszcze zaczynają pouczać że mówienie "na Ukrainie" jest złe.


Jest dokładnie tak jak mówisz.
Na kanwie wojny na Ukrainie nagle poznikały pierogi "ruskie" i wprowadzono nowe/stare formy gramatyczne.

Mechanizm w obu przypadkach jest ten sam - żeby "cos pokazać".

Obawiam się że sie przyjmie - widzę po sobie że zaczynam się przyzwyczajać.
:cry: :cool:
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sro 23 Mar, 2022   

michqq napisał/a:
Obawiam się że sie przyjmie - widzę po sobie że zaczynam się przyzwyczajać.


Osobiście przystaję za swoją "tezą" na Ukrainie, gdyż sformułowanie być w Ukrainie, to jak być w czarnej du ..e Bez urazy dla powagi, poszanowania i wagi sytuacji w jakiej znajduje się Ukraina /Chwała Ukrainie/, ale to "w" ni w dupę ni w oko
;)
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 23 Mar, 2022   

"W Ukrainie", mówią na to "nowamowa".
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 23 Mar, 2022   

Ale ta sama historia co z kobiecymi formami zawodów. Kiedy w latach 30-tych zaczęto je likwidować i wprowadzac jednolite męskie formy- zaczął się krzyk polonistów i tradycjonalistów. Potem przyszły "kobiety na traktory" i żeńskie formy "uwłaczały ". Kiedy niedawno feministki przypomniały sobie o starych formach- nagle krzyk że poprawność i nowomowa. A to dopiero 70-80 lat minęło kiedy przestano używac kobiecych form. A co dopiero po 200 latach , kiedy to "w Ukrainie" czy "w Węgrzech" zastąpiło "na". ;)
Pamiętam, też krzyk kiedy dopuszczono nieco ponad 20 lat temu odmianę m.in. słowa "radio".
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Czw 24 Mar, 2022   

Cytat:
Ale ta sama historia co z kobiecymi formami zawodów. Kiedy w latach 30-tych zaczęto je likwidować i wprowadzac jednolite męskie formy- zaczął się krzyk polonistów i tradycjonalistów. Potem przyszły "kobiety na traktory" i żeńskie formy "uwłaczały ". Kiedy niedawno feministki przypomniały sobie o starych formach- nagle krzyk że poprawność i nowomowa.


A za chwile przyjdą formy neutralne, gdyz jest wielką nieuprzejmością kogoś klasyfikować jako kobiete lub mężczyznę, zwłaszcza bez zapytania jak się (danego dnia) dany osobnik identyfikuje.

Przepraszam dane osobniko, a nie dany osobnik, sorki, siła przyzwyczajenia.
:cool:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Smok Eustachy 
5


Dołączył: 18 Paź 2016
Posty: 897
Skąd: Oxenfurt
Wysłany: Czw 24 Mar, 2022   

U jest wolne. Danu osobnuku albo istotu ożywionu albo nieożywionu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group