Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura wojskowa a praca w cywilu
Opublikował Wiadomość
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 21 Gru, 2021   

Andreas napisał/a:
Panowie, nie wprowadzajcie zamętu.
Widać, że nie przeanalizowałeś. Nikt nie wprowadza zamętu. Otrzymałeś odpowiedź na swoją uwagę.

Andreas napisał/a:
W pierwotnym projekcie był nieprawidłowy zapis, w najnowszym, udostępnionym na stronie RCL, jest już dobry.
Tak ? "Nieprawidłowy zapis", a skąd wiesz który jest prawidłowy ?

Andreas napisał/a:
Najgorsze w naszej firmie są te plotki zasłyszane od innych żołnierzy, przeinaczone i puszczane dalej jako świętość.
Powtórzę. Nie przeanalizowałeś.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Andreas 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 157
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 21 Gru, 2021   

Tutaj jest jedyny prawidłowy tekst projektu ustawy... Wcześniej krążył projekt z paroma babolami, ale ten OFICJALNY (poprzednie takie nie były) nie zawiera tego błędu.

Kolego, przeanalizowałem zagadnienie. Ten dokument, o którym mówicie nigdy nie był oficjalnym projektem....

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12353254/katalog/12829039#12829039
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 21 Gru, 2021   

Nadal nie rozumiesz Kolego Andreas, co -=Alex=- chciał Ci powiedzieć. Mianowicie, że nie możesz zarzucać userowi piszącemu o tych 41 dniach nieznajomości projektu ustawy z dnia 12 listopada, skoro jego post pochodzi z dnia 5 listopada. Wtedy znany był jedynie tekst (projekt projektu) z dnia 26 października.
 
 
Andreas 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Sie 2013
Posty: 157
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 21 Gru, 2021   

Ok, trzeba było tak od razu napisać byśmy nie tracili czasu na posty bez sensu :)
Pozdrawiam!
 
 
Ford 
1



Dołączył: 30 Mar 2010
Posty: 28
Skąd: ____Linia____
Wysłany: Czw 12 Maj, 2022   

Witam, w nawiązaniu do tematu - czy Ktoś z Państwa może mi udzielić informacje/odpowiedzi na moje dwa pytania? Z góry dziękuję za odpowiedzi:
1. czy jako emeryt wojskowy, pracujący na podstawie umowy o pracę, będę mógł po osiągnięciu 65 lat starać się do ZUS o doliczenie/naliczenie cywilnej emerytury? (pobieram tzw. pełną wojskową emeryturę, służba ogółem powyżej 25 lat, do zawodowej powołany w 1998);
2. czy nowy Polski ład przewiduje jakieś nowe ulgi dla emerytów (oprócz obniżenia podatku od lipca), którzy pracują na podstawie umowy o pracę?
Obecnie z tytułu pracy płacę:
- składki ZUS (w tym ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie chorobowe)
- ubezpieczenie zdrowotne
- zaliczka na podatek dochodowy.
Z emerytury wojskowej pobierane są (na szczęście) tylko dwie składki: na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie zdrowotne...
_________________
Adam Asnyk - Miejmy nadzieję!
http://literat.ug.edu.pl/asnyk/051.htm
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13479
Skąd: ---
Wysłany: Czw 12 Maj, 2022   

Jestem w tej samej sytuacji.

Tak, będziesz mógł. Ale musisz się zdecydować: albo "mundurowa" albo "cywilna".
Nie jest mi wiadomym aby można było pobierać oba świadczenia.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 12 Maj, 2022   

Drugą, cywilną emeryturę, mogą sobie wypracować tylko ci emeryci wojskowi, którzy rozpoczęli zawodową służbę wojskową po 1 stycznia 1999 r., a ściślej ci, których emerytura wojskowa została obliczona według zasad określonych w art. 15a albo art. 18e wojskowej ustawy emerytalnej - jak mówi art. 95 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Ale sformułowanie "została obliczona według zasad określonych w art. 15a" jest różnie interpretowane. Niektórzy zwracają uwagę, że "według zasad" to nie to samo co "na podstawie", a w takim razie emeryt, który rozpoczął służbę przed 1 stycznia 1999 r., lecz w wysłudze emerytalnej nie posiada okresów pracy, a wyłącznie służbę, spełnia powyższy warunek. Zdarzały się nawet wyroki sądowe tak właśnie rozstrzygające tę kwestię, ale nie kojarzę, jak te sprawy zakończyły się ostatecznie.
 
 
maciek3001 
1


Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 13 Cze, 2022   

Witam. Mam pytanie jak wyglądałaby moja sytuacja w świetle obowiązujących przepisów: służbę rozpocząłem w 2007 (5 lat kandydacka, 10 lat zawodowa) chcę odejść po 15 latach w wieku 34 lat. Czy podejmując pracę w cywilu będę mógł z każdym rokiem zwiększać wysokość naliczonej emerytury wojskowej lub czy będę mógł wypracować drugą emeryturę ZUS? Z góry dzięki za pomoc
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 13 Cze, 2022   

Otrzymasz emeryturę na zasadach określonych w art. 15a wojskowej ustawy emerytalnej, a więc nie będziesz mógł doliczać do wysługi emerytalnej jakichkolwiek okresów pracy. Natomiast będziesz mógł, wg obecnych przepisów, wypracować sobie drugą, cywilną emeryturę.
 
 
maciek3001 
1


Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 13 Cze, 2022   

Dzięki za info. Rozumiem, że po osiągnięciu wieku emerytalnego "cywilnego" będę mógł pobierać obie emerytury? Czy będę musiał wybrać tylko jedną z nich?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 13 Cze, 2022   

Będziesz mógł pobierać obydwie emerytury. Ale nie przywiązuj się za bardzo do tej myśli, bo do czasu osiągnięcia przez Ciebie wieku emerytalnego przepisy emerytalne zmienią się zapewne nie raz.
 
 
maciek3001 
1


Dołączył: 18 Lip 2008
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 13 Cze, 2022   

W sumie racja. Na przestrzeni tylu lat może się wiele wydarzyć i zmienić. Dzięki za podpowiedzi.
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Czw 18 Sie, 2022   

Jestem w podobnej sytuacji co kolega powyżej, służba zawodowa rozpoczęta po 1999, czyli pracując po zakończeniu służby będę wyrabiał drugą emeryturę z ZUS-u.
Nie mniej mam pytanie takie: jeśli będę dorabiał w cywilu kwotę po której zmniejszają emkę wojskową, to jak długo WBE będzie mi ją ucinał? Czy jak osiągnę 65 lat to dadzą spokój bo osiągnę wiek emerytalny, czy będą ciąć do końca mojej pracy?
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 18 Sie, 2022   

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, tj. 65 lat w przypadku mężczyzny, nie ma tu nic do rzeczy. Nadal Twoja emerytura wojskowa będzie podlegała zmniejszeniu z racji osiągania przychodu.
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Pon 22 Sie, 2022   

Szwejk napisał/a:
Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, tj. 65 lat w przypadku mężczyzny, nie ma tu nic do rzeczy. Nadal Twoja emerytura wojskowa będzie podlegała zmniejszeniu z racji osiągania przychodu.

Dzięki za odpowiedź. :gent:
To mam jeszcze drugie pytanie:
Czy, może ktoś z Was się orientuje czy to prawda, że jak się na emeryturze wojskowej prowadzi własną działalność gospodarczą, to nawet przy przekroczeniu określonego przychodu wtedy jej nie ucinają?
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group