Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa Ustawa o obronie Ojczyzny
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 14 Maj, 2022   

Michael38 napisał/a:
Otóż jak w świetle nowej ustawy funkcjonują umowy o zwrot kosztów nauki zawarte na mocy Ustawy o służbie wojskowej ŻZ? Czy dalej zachowują one swoją moc?

Nie ma podstaw do uznania tych umów za wygasłe, więc obowiązują nadal. Aby odpowiedzieć na dalsze Twoje pytania, musiałbyś podać więcej szczegółów, a więc:

1. Jaką konkretnie umowę masz na myśli:

a) tę z art. 52, dotyczącą pomocy dla żołnierza zawodowego pobierającego we własnym zakresie naukę?
b) tę z art. 54, dotyczącą zwrotu kosztów poniesionych przez wojsko w związku ze skierowaniem żołnierza zawodowego na naukę?
c) tę z art. 124, zawieraną z żołnierzem służby kandydackiej?

2. Jesteś w trakcie "sponsorowanej" nauki, czy już po?

I dodatkowo: o co chodzi z tą datą, którą podajesz, tj. 23 kwietnia 2025 r.?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13499
Skąd: ---
Wysłany: Czw 19 Maj, 2022   

Jeju, ja za tym nie nadążę.
Trochę "rozstrzeliłem" dla jasności.
Musiałbym się tylko tym zajmować:

1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 11 maja 2022 r. w sprawie kierowania żołnierzy zawodowych w celu wyznaczenia na stanowiska w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego albo w Służbie Wywiadu Wojskowego


2. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 5 maja 2022 r. w sprawie trybu udzielania zamówień na badania specjalistyczne, psychologiczne oraz obserwację szpitalną na potrzeby komisji lekarskich orzekających o zdolności do służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej


3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 9 maja 2022 r. w sprawie stanowisk służbowych o szczególnych właściwościach lub warunkach pełnienia służby


4. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 5 maja 2022 r. w sprawie badań psychologicznych osób powoływanych do czynnej służby wojskowej


5. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie zgłaszania się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz uprawnień i kwalifikacji szczególnie przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
sz3r3gowy 
1


Dołączył: 12 Maj 2022
Posty: 6
Skąd: Nidzica
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

Czy weszło w życie już nowe rozporządzenie/decyzja do ustawy z 23.04? Albo kiedy można się tego spodziewać?
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

sz3r3gowy, ale jakie? - bo tych wszystkich rozporządzeń docelowo ma być... "jak psów".
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

PDT napisał/a:
bo tych wszystkich rozporządzeń docelowo ma być... "jak psów".

Ma ich być sto kilkadziesiąt, bodajże ok. 160. Na razie wydano 19.
 
 
sz3r3gowy 
1


Dołączył: 12 Maj 2022
Posty: 6
Skąd: Nidzica
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

Jak mam być szczery to nawet nie wiem na jakie czekam ale wejście owej ustawy zablokowało tymczasowo kontraktowanie nowych żołnierzy zawodowych (takie mam info od personalnej). Nie wiem czy podejmować się nowej pracy czy czekać dalej na kontrakt w JW.

PDT napisał/a:
sz3r3gowy, ale jakie? - bo tych wszystkich rozporządzeń docelowo ma być... "jak psów".
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

Nie ma już kontraktów.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

sz3r3gowy napisał/a:
Jak mam być szczery to nawet nie wiem na jakie czekam

Jak to nie wiesz? Przecież dyskutowaliśmy na temat Twojej sprawy na poprzedniej stronie i wyjaśniłem Ci, że chodzi o rozporządzenie MON w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej.

I jeszcze taka ciekawostka. W projekcie tego rozporządzenia jest zapis:
Cytat:
§ 12. Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Hm, wynika z tego, że postępowanie w sprawie powołania sz3r3gowy do zawodowej służby wojskowej kontraktowej ma być prowadzone dalej. No, no...
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

Cytat:
zablokowało tymczasowo kontraktowanie nowych żołnierzy zawodowych (takie mam info od personalnej).


Najwidoczniej czekają na "wytyczne" bo chyba taki dokument traktują jako nadrzędny nad... ustawą. :lol:
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

Faktycznie, możliwość powoływania do zawodowej służby wojskowej została zablokowana w ten sposób, że stare rozporządzenie w sprawie powoływania utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny, a nowego, póki co - nie ma. Brawo panie Błaszczak.
 
 
sz3r3gowy 
1


Dołączył: 12 Maj 2022
Posty: 6
Skąd: Nidzica
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

Szwejk, bardzo dziękuje, chodziło mi właśnie o potwierdzenie owej tezy.

PDT napisał/a:
Najwidoczniej czekają na "wytyczne" bo chyba taki dokument traktują jako nadrzędny nad... ustawą. :lol:
- dokładnie takie same słowa usłyszałem od personalnej :)
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11523
Skąd: -)
Wysłany: Pią 20 Maj, 2022   

sz3r3gowy napisał/a:
Najwidoczniej czekają na "wytyczne" bo chyba taki dokument traktują jako nadrzędny nad... ustawą.


Ciekawe czy to dałoby się podciągnąć pod:

"W wypadku utraty łączności z przełożonym, żołnierz działa samodzielnie, kierując się otrzymanym rozkazem (zadaniem), obowiązującymi przepisami prawa, regulaminów, instrukcji, jak również treścią roty przysięgi wojskowej."

W przypadku gdy ustawa weszła w życie a przełożony nie wydał dyspozycji, Regulamin Ogólny właściwie teoretycznie nakazuje zadziałać samodzielnie, kierując sie obowiązującym prawem, tj. w tym wypadku ustawą bezposrednio.

Zapis jest jasny:

"§ 12. Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe."

Zupełnie inna sprawa gdyby przełożony wydał rozkaz zaniechania czynności, tj zadziałania wbrew ustawie. W takim przypadku warto go mieć na piśmie.

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sob 21 Maj, 2022   

Cytat:
dokładnie takie same słowa usłyszałem od personalnej

Brak słów.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 549
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Dziś dostałem rozkaz personalny D-cy RSZ który stwierdził fakt powołania do zawodowej służby wojskowej oraz wyznaczenia na stanowisko służbowe z dniem 23 kwietnia.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Sarid 
1


Dołączył: 20 Maj 2019
Posty: 12
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 25 Maj, 2022   

Ponoć osoby które były na kwalifikacjach do zawodowej służby przed 23 kwietnia (przed ustawą) i miały ruszone procedury - są powoływane. Natomiast wszystko, co ruszone zostało po - jest wstrzymane do czasu wyjścia rozporządzenia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group