Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
NORMY SZKOLNO-BOJOWE ????
Opublikował Wiadomość
tom1131 
1


Dołączył: 27 Wrz 2021
Posty: 2
Skąd: Koszalin
Wysłany: Czw 28 Lip, 2022   NORMY SZKOLNO-BOJOWE ????

Witam !

Szanowni Państwo,

Ma pewien problem ..... pytanie ....

Dotyczy to normy szkolno-bojowej nr 3, tj. "Przygotowanie się do strzelania", zawartej w "NORMY SZKOLENIOWE" Szkol. 849 /2012.

Otóż w końcowym opisie tej normy jest zdanie:
"ustawia nastawy celownika dla strzału bezwzględnego do fig. boj. nr 40,"

Dodatkowo, jednym z błędów, które powodują niezaliczenie tej normy jest:
" niewłaściwe dobranie nastaw celownika"

Tu mam proste pytanie:
1 . JAKA TO JEST NASTAWA ??????

Wnikając dalej ......

2. CO TO ZA OKREŚLENIE: "nastawy celownika dla strzału bezwzględnego do fig. boj. nr 40"?????

Jak wiem odległość strzału bezwzględnego dla kbk AKM - to 350 m, przy wysokości celu 50 cm (popiersie).
A figura bojowa nr 40 to biegnący. Czyli znacznie wyższa od popiersia.

Proszę o komentarze i info co do prawidłowego wykonywania tej normy.

Pozdrawiam.[/u]
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 967
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Czw 28 Lip, 2022   

Musisz posłużyć się tabelą przewyższeń toru lotu pocisku dla danej broni. Dla AKM jest w instrukcji, np. znalezione w necie https://www.google.pl/url...jsTu5LEBXK4HTjs
Oczywiście wcześniej by wypadało przeszkolić żołnierzy z tej tematyki nieco bardziej niż 350-400m / 50cm ;)
_________________
Cthulhu Squadron
 
 
tom1131 
1


Dołączył: 27 Wrz 2021
Posty: 2
Skąd: Koszalin
Wysłany: Pią 29 Lip, 2022   

Witam !!!!

ad. 1.Jednakże uważam, że w warunkach wykonywania tej normy powinny być określone konkretne nastawy celownika.
ad.2. Dalej bez jasnej odpowiedzi. Jaką instrukcją podpierał się autor, formułując powyższe określenie?

Co do strony podanej mojego Szanownego Przedmówcę nie otwiera się.
 
 
cthsqd 
5



Pomógł: 5 razy
Wiek: 43
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 967
Skąd: piechota z lornetkami
Wysłany: Pią 29 Lip, 2022   

Ja uważam że powinno być wprost przeciwnie, mówienie żołnierzowi z jakiej nastawy ma strzelać to jego zupełne odmóżdżenie. Żołnierz sam powinien umieć sobie ustawić nastawę, tak samo jak samodzielnie powinien umieć korygować ogień, jeśli pociski układają się nie tam gdzie celuje.

U mnie strona otwiera się bezproblemowo, ale jeśli u ciebie nie, to sobie wyszukaj instrukcję do AKM w necie. Mi to zajęło może z minutę. Gdybys to zrobił, to byś znalazl tabelę o której mówiłem, na której mógłbyś odszukać z jakiej nastawy pocisk osiąga maksymalną wysokość zbliżoną do wysokości biegnącego człowieka, i na jakim dystansie ma zastosowanie.

To jest bardzo jasna odpowiedź na Twoje poprzednie pytania, natomiast co do tego jaką instrukcją podpierał się autor, to nie bardzo rozumiem po co ci to. Istnieje gradacja dokumentów normatywnych, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia.
_________________
Cthulhu Squadron
 
 
philiprvn 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 508
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

W mini berylu C masz możliwość nastawienia celownika. Szczerbinka (pod cel), otwór (w cel). Tak przynajmjiej broń powinna być przestrzelana.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 31 Lip, 2022   

Przystrzelana. :gent:
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4640
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Pon 01 Sie, 2022   

Dla Beryla w normie to powinna być tarcza P-23 a nie 40 bo instrukcja tak określa strzał bezwzględny (P-23 nastawa "S" lub "4" i odległość 350 - 400 m. Jednocześnie w instrukcji Beryla nie ma tabel balistycznych więc trudno określić wierzchołkowe dla poszczególnych nastaw. Spokojnie można nastawić "4" (a nie "3" jak niektórzy w necie podają) co wynika z instrukcji użytkowania Beryla (1/2009 str. 90 i 91). Przy czym instrukcja podaje również wymagane nastawy przy celowaniu w punkt do "celów" (nie określa jakich konkretnie) na różnych odległościach. Jeżeli ten biegnący będzie powyżej 400 m to wtedy stosowne nastawy od "5" do "10" według zasady "nastawa x 100m czyli "5" = 500 m a "10" = 1 km). Niestety nie ma tam danych o wartości wierzchołkowej toru lotu pocisku. Tylko konia z rzędem temu kto bez celownika optycznego na mechanicznych nastawach jest w stanie zobaczyć i wycelować do tarczy p-23 (50 cm) czy nr 40 (150 cm) na odległość 1 km. :viktoria:

Przy starym poczciwym kbkAKM można pocwaniaczyć wiedzą bo są tabele balistyczne. W tym wypadku do biegnącego (wys. 1500 mm - DU-7.5.1 Album tarcz i figur bojowych rys. 3-12 str 76) można walnąć nastawę"5". Wierzchołkowa wtedy jest 1290 mm. "6" byłaby za dużo bo ma wierzchołkową 2200 mm - co nie spełni definicji strzału bezwzględnego.

Takie moje zdanie.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group