Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rekonwersja
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 11 Sty, 2022   

Sebastian437 napisał/a:
W związku z tym pytam czy odmowa rekonwersji i tłumaczenie że dostanę zgodę w momencie złożenia wypowiedzenia jest uzasadniona ? mowa tu o kursie nie praktyce.

Jeżeli to, że jeszcze nie złożyłeś wypowiedzenia jest jedynym powodem odmowy, to świadczy to o nieznajomości zagadnienia przez osobę odmawiającą. Zapewne osoba ta (dowódca?) rozumuje tak: nie wiem dlaczego ustawa daje żołnierzowi możliwość skorzystania z przekwalifikowania zawodowego (np. kursu) na koszt wojska jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia, ale nie dam mu zgody, bo a nuż się rozmyśli i nie złoży tego wypowiedzenia? Ale obawy te są bezzasadne, bo jeśli nawet żołnierz rozmyśliłby się, to i tak wojsko na tym nie straci. A to dlatego, że przepisy określają limity dotacji na przekwalifikowanie zawodowe. Jeżeli żołnierz wykorzysta ten limit teraz, to nie będzie mógł skorzystać z pomocy wojska w przyszłości. Nawiasem mówiąc, jeśli już ktoś miałby stracić na rozmyśleniu się żołnierza, to tylko sam żołnierz, gdyż wysokość pomocy finansowej zależy od wysługi posiadanej przez żołnierza.
 
 
Andriejko 
1
CALVERT


Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 22
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Obowiązuje mnie 6 miesięczny okres wypowiedzenia ( podpisałem oświadczenie, że rezygnuje ze służby stałej) i teraz mam takie pytanie : w OAZ BYDGOSZCZ I SZCZECIN twierdzą, że praktyki obowiązują według nowych zasad czyli 3 miesiące. Czy z tym jest prawda czy próbują mnie wprowadzić w błąd lub ich wiedza-niewiedza jest tak nikła?
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13501
Skąd: ---
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Może na początek ustalmy.
Czy OAZ to Ośrodek Aktywizacji Zawodowej?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Andriejko 
1
CALVERT


Dołączył: 10 Kwi 2013
Posty: 22
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2022   

Tak
 
 
veteran 
3
veteran



Wiek: 45
Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 106
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 12 Lis, 2022   

Cytat:
Czy z tym jest prawda czy próbują mnie wprowadzić w błąd lub ich wiedza-niewiedza jest tak nikła?


Niestety prawda. powołują się na zapis nowej ustawy że praktyki 3 miesięczne itd. Powiem lepiej...Ci co rozpoczeli rekonwersję 4-5 lat temu są w plecy bo biorą stawki w chwili rozpoczęcia.[/list]
_________________
 
 
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Czw 17 Lis, 2022   

Przerabiam na własnej skórze temat praktyk zawodowych. To jest jedna, wielka patologia. Wnioski potrafią być rozpatrywane ponad miesiąc, termin odbycia praktyk zawarty we wniosku może być dowolnie zmieniony (skrócony), im niższy stopień i wysługa tym dłuższe rozpatrywanie wniosku (a przez to krótsze praktyki).
Nie wiem po co to w ogóle funkcjonuje.
 
 
Maro1973 
3
Emeryt


Wiek: 50
Dołączył: 29 Wrz 2019
Posty: 112
Skąd: Pomorze
Wysłany: Pią 02 Gru, 2022   

Panowie takie pytanie, czy przekwalifikowanie zawodowe - 60% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego obowiązującego w dniu 1 stycznia roku kalendarzowego, będzie podlegało podwyższeniu? Czy raczej nie będzie w związku z podwyżką planowaną od marca 2023? :?:
Po wejściu Ustawy ooO świadczenie to zostało obniżone i teraz pomimo podwyższenia najniższej pensji zostanie na obecnym poziomie?
 
 
jarekp1986 
1


Dołączył: 30 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: złotoryja
Wysłany: Wto 07 Mar, 2023   

Czy rekonwersja obejmuje kursy już odbyte?
Planuje w końcu roku rozstać się z armią,wiem natomiast że w jednostce nie otrzymam "zgody" na kurs ( nie wykorzystane urlopy są najpoważniejszą przeszkodą).
Chciałbym rozpocząć kurs już teraz , opłacając go samodzielnie żeby w momencie odejscia mieć już jakieś opcje a nie dopiero ich szukać.
Ale nie wiem czy będę mógł starać się o zwrot poniesionych wydatków.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12787
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 07 Mar, 2023   

Z rekonwersji można korzystać jeszcze w czasie służby. Najlepiej zapytać się w OAZ.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 774
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Wto 07 Mar, 2023   

Można w czasie służby, ale trzeba mieć zgodę Dowódcy JW. Poza tym, jeśli (hipotetycznie) żołnierz zrobił jakiś tam kurs w 2022 roku i teraz nagle mu się przypomniało, że jest rekonwersja i można by przedstawić fakturę za tenże kurs, to OAZ tego nie klepnie, bo nie da rady wydać decyzji zezwalającej na rekonwersję wstecz.
Można teraz pisać wniosek o sfinansowanie kursu xyz i jak otrzyma się decyzję pozytywną, to dopiero się kursować za "MONowskie".
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 07 Mar, 2023   

jarekp1986 napisał/a:
Ale nie wiem czy będę mógł starać się o zwrot poniesionych wydatków.

Nie ma takiej możliwości. Wniosek o pomoc finansową w zakresie przekwalifikowania zawodowego, np. w formie kursu, żołnierz musi złożyć jeszcze przed jego rozpoczęciem, przy czym na złożenie takiego wniosku potrzebna jest zgoda d-cy JW.

Pdst.: art. 236 ust. 1 pkt 2 ustawy oraz § 4 ust. 2 rozporządzenia MON z 02.05.2022 r. w sprawie korzystania z pomocy w zakresie doradztwa zawodowego, przekwalifikowania, pośrednictwa pracy i odbywania praktyk zawodowych przez żołnierzy zawodowych.
 
 
jarekp1986 
1


Dołączył: 30 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: złotoryja
Wysłany: Wto 07 Mar, 2023   

Dzięki za info. Czyli w praktyce ,będąc ciągle w służbie w jw2399 można zapomnieć o korzystaniu z rekonwersji....jak mnie ta instytucja wkur....
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13501
Skąd: ---
Wysłany: Sro 08 Mar, 2023   

Świętoszów. Brygada Kawalerii Pancernej.

Nie wiedziałem, że tam robią żołnierzom "pod górkę".

Nigdy nie potrafiłem zrozumieć mentalności psa ogrodnika co to sam nie zje a innemu nie da.

Ja akurat rekonwersji nie potrzebowałem. Mam dwa zawody typowo cywilne. Ale nikomu kto by potrzebował nie czyniłbym przeszkód.
Zdaję sobie sprawę z tego, iż istnieją takie specjalności jakich w cywilu nie uświadczysz.
Po to wymyślono rekonwersję.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 774
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Sro 08 Mar, 2023   

jarekp1986 napisał/a:
Dzięki za info. Czyli w praktyce ,będąc ciągle w służbie w jw2399 można zapomnieć o korzystaniu z rekonwersji....jak mnie ta instytucja wkur....


Niekoniecznie. Złóż wniosek i sprawdź, czy da zgodę czy nie.
 
 
jarekp1986 
1


Dołączył: 30 Sie 2012
Posty: 24
Skąd: złotoryja
Wysłany: Sro 15 Mar, 2023   

Oczywiście że złoże,ale już były odnowy z niesamowicie ważnej przyczyny - zwalniający się ma nie wykorzystane urlopy wypoczynkowe
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group