Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[Problem] Pierwszy PIT na emeryturze
Opublikował Wiadomość
mark155 
1


Wiek: 43
Dołączył: 12 Gru 2020
Posty: 8
Skąd: Pomorskie
Wysłany: Pią 24 Lut, 2023   [Problem] Pierwszy PIT na emeryturze

Witam i mam dość proste pytanie do Panów emerytów.
Właśnie dostałem pierwszą prawdziwą emeryturę (luty) i niedawno także PIT z jednostki.
Z tego co szukałem i czytałem to czekam na jeszcze jeden, ale żeby być pewnym to zapytam:
1- mam już PIT z miejsca służby, czyli zawarta jest tam jedyna i ostatnia styczniowa wypłata oraz odprawy i należności po odejściu
2- czekam na drugi PIT - z biura emerytalnego, bo pobierałem roczną pensję co miesiąc
3- z tego co czytałem odprawa mieszkaniowa jest zwolniona z podatku więc tu PIT nie będzie

Jeżeli punkty 1-2-3 opisałem dokładnie, to wypełniając PIT finalny muszę tylko dodać przychody z PITów 1+2 ?
Kolejne lata to już chyba tylko formalność - akceptacja PIT z samej emerytury na stronie urzędu ? (jeśli będę miał innych źródeł dochodu)
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Pią 24 Lut, 2023   

Nie jestem fachowcem w kwestii skarbowym. Jednakże wiem, że wstępnie każdego z nas rozlicza US. Zaloguj czy zarejestruj się do profilu zaufanego w US i zobacz jak Cie rozliczyli. Nawet jeśli Ty nie masz jeszcze PITow wszystkich to ma je US i na ich podstawie Coś rozliczył. Na 100% dobrze. Jedyne co masz zrobić to zaakceptować ich wyliczenia lub zmienić sposób rozliczenia z małżonkiem. Wówczas też wszystko się uaktualni po prawidłowej weryfikacji danych małżonka.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 24 Lut, 2023   

mark155 napisał/a:
czekam na drugi PIT - z biura emerytalnego, bo pobierałem roczną pensję co miesiąc

Chyba nie otrzymasz żadnego PIT-u z WBE, bo - jeśli się nie mylę - od rocznej pensji pobierany jest od ręki zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%, a co za tym idzie, nie wykazuje się tego przychodu w PIT.
 
 
mark155 
1


Wiek: 43
Dołączył: 12 Gru 2020
Posty: 8
Skąd: Pomorskie
Wysłany: Nie 26 Lut, 2023   

Coś nie jest do końca tak jak myślę.
W urzędzie elektronicznym jest gotowe zeznanie z pitem z jednostki i jest spora nadpłata w okolicach 6tyś.
Jeśli z WBE i z odprawy mieszkaniowej nie będzie pit to coś to nie gra.
Z WBE miałem co miesiąc już niby opodatkowany przychód, ale w trakcie roku się zmieniały podatki i albo powinna być jakaś nadpłata albo niedopłata chyba.....serio - nie wiem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group