Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prowadzacy strzelanie - uprawnienia na strzelnice cywilna
Opublikował Wiadomość
Jebuszcze1 
1
Jebuszcze1


Dołączył: 15 Mar 2023
Posty: 1
Skąd: Abc
Wysłany: Sro 29 Mar, 2023   Re: Prowadzacy strzelanie - uprawnienia na strzelnice cywiln

Gecko napisał/a:
Ostatnimi czasy, tak od 3-4 lat, można zauważyć boom na otwieranie i prowadzenie strzelnic cywilnych. Samo otwarcie strzelnicy nie jest jakoś specjalnie nadwyrężające finansowo i jest to w sumie dość tania inwestycja. Trudniej natomiast z zapewnieniem właściwej organizacji takiego obiektu w sposób był on nie tylko używany bezpiecznie ale też i w zgodzie z przepisami. Jednym z warunków funkcjonowania takiego obiektu jest posiadanie wykwalifikowanego personelu. Tutaj rodzi się problem „kierującego strzelaniem”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie MSWiA w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic):
Cytat:
§ 2 pkt 2 prowadzący strzelanie to osoba, która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy medycznej w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Ligi Obrony Kraju lub Polskiego Związku Łowieckiego.

Za moich czasów służby fucha „kierownika strzelania” przysługiwała niejako z urzędu (PSBS to określał, a potem DD) dowódcy kompani (równorzędnego) i żołnierzy wyznaczonych rozkazem przez dowódcę JW do prowadzenia strzelań w roli „kierownika strzelania”. Żadnych szkoleń/kursów oprócz corocznego kursu instruktorsko-metodycznego nie prowadzono.
I tu moje pytania:
1.Jak to jest teraz z dokumentami poświadczającymi takie uprawnienia nabyte w JW (jednostka organizacyjna SZRP)?
2. Jakiś dokument jest wydawany czy go nie ma?
3. Do jakiego organu ma się zwrócić były żołnierz zawodowy o poświadczenia odbycia takich przeszkoleń i posiadaniu uprawnień tego typu?
Pozdrawiam


A co, chcesz dorobić...? :cool:

Tym razem postanowiłem zrobić Ci trolu łaskę i odpowiedzieć tutaj. A jeżeli postanowiłem dorobić czy zarobić to co w tym złego? Wskazuję problem, że prawo pozwala a ludzie są szkoleni i nie mają z tego tytułu żadnych zaświadczeń potwierdzających uprawnienia. Ja osobiście nie potrzebuję tych dokumentów z WP bo posiadam stosowne uprawnienia z PZSS. I gdy będę chciał otworzyć strzelnicę to po prostu to zrobię. Natomiast ty kłamco nie masz uprawnień by na niej być szatniarzem o innych pracach nie wspomnę. Bo nikt rozsądny nie powierzy żadnej pracy osobie o charakterze warchoła i pieniacza i działającego z niskich pobudek kłamcy pełnego fobii i nienawiści do świata odnajdującego się tylko w roli internetowego hejterka-ujadaczy. Co do dorabiania. Kiedyś tu na forum Szwejk ujawnił moje „zdolności zarobkowe” na poziomie 20-30 tysięcy PLN za jeden dzień pracy. Nie dalej jak wczoraj wykonałem zlecenie za stawkę 2000PLN/godz. I tyle w kwestii mojego dorabiania sfrustrowany człowieczku. Twoje infantylne ataki na mnie tylko mnie śmieszą. Jesteś dla mnie tylko zbiorem 1 i 0 z przewagą zer. Taki cybernetyczny byt. Ot internetowe sfrustrowane stworzonko, które próbuje kąsać nie rozumiejąc, że nie ma czym gryźć bo mu życie wszystkie kły wyłamało. Żenujący mały człowieczek o przerośniętym ego myślący, że jego pisanie ma dla kogokolwiek jakieś znaczenie. I możesz szczekać i ujadać a ta karawana spokojnie pójdzie dalej. A teraz chłopczyk niech weźmie przytuli misia, zgarnie wiaderko oraz łopatkę i za zgodą mamusi i tatusia zmieni piaskownicę. Po drodze nie zapomnij poprosić o zmianę pampersa dzieciaku. Tyle w temacie trolu.
Gecko
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Sro 29 Mar, 2023   

Cytat:
Jak to jest teraz z dokumentami poświadczającymi takie uprawnienia nabyte w JW


Jebuszcze1 napisał/a:
A co, chcesz dorobić...?


Gecko napisał że tak:

Cytat:
I dla jasności nie chodzi o to aby sobie pójść na strzelnicę i samodzielnie postrzelać.
Chodzi o to by zgodnie z prawem samodzielnie bez zatrudniania osób dodatkowych oraz wydawania dodatkowej kasy dla LOK czy PZSS za kurs móc prowadzić własną działalność gospodarczą o nazwie „strzelnica”.


To nie jest praca która hańbi - uczyć kogoś strzelać - a już na pewno nie hańbi to żołnierza.

Natomiast niektórzy inni potrzebuja takiego uprawnienia żeby postrzelać albo samotnie na strzelnicy (sportowej, myśliwskiej), bez angażowania personelu strzelnicy, albo tez żeby postrzelać w grupie kolegów - ktoś z grupy musi mieć uprawenienia.

Tak czy tak - postawione pytanie pozostało bez odpowiedzi.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12831
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 29 Mar, 2023   

Czy ja dobrze rozumiem, że sam nie- instruktor nie może sobie strzelać, a sam instruktor może?
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Sro 29 Mar, 2023   

O ile dobrze rozumiem sprawy to tak. Sam-sobie instruktorzy w jednoosobowej grupie.
Stąd ludzie chcą mieć takie uprawnienie.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Sro 29 Mar, 2023   

Panowie, do strzelanie samodzielnego na strzelnicy na której NIE MA osoby z uprawnieniami Prowadzącego Strzelanie, MUSICIE mieć uprawnienia Prowadzącego Strzelanie. Mając takie uprawnienia można strzelać samodzielnie, lub w grupach rekreacyjnie.

Można je w cywilu zrobić w LOK lub PZSS.

Natomiast uprawnienia Instruktora Strzelania nie są wymagane, one są do czegoś innego, do szkolenia innych.

Natomiast jeśli na strzelnicy jest prowadzący strzelanie, to częsty przypadek na strzelnicach komercyjnych, to wtedy on niejako bierze za was odpowiedzialność.

Jeśli jedziecie na strzelnicę gdzie wy jesteście prowadzącym strzelanie - nawet samotnie - to jeszcze musicie wypisać sobie książkę rejestru pobytu na strzelnicy :) Mimo że wpiszecie tylko siebie :cool:

Jeszcze jedno:
uprawnienia Prowadzącego Strzelanie - ok 200-600 zł (zależy czy PZSS czy LOK - czas trwania 1-2 dni)
uprawnienia Instruktora Strzelectwa - ponad 2000 zł (czas trwania o wiele dłuższy, często weekendowo wychodzi kilka/naście weekendów)
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4648
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Czw 30 Mar, 2023   

maciejko napisał/a:
Gathern, tylko, że podczas strzelań wojskowych musisz mieć zawsze zabezpieczenie medyczne. I to oni są od ewentualnej pomocy. Kierowników strzelan, przynajmniej tam gdzie ja nigdy nie szkolili z udzielania pierwszej pomocy podczas strzelan.
:gent:


Jeszcze raz - zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie MSWiA w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic):
Cytat:
§ 2 pkt 2 prowadzący strzelanie to osoba, która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy medycznej w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, Ligi Obrony Kraju lub Polskiego Związku Łowieckiego.


Nie kurs, nie zajęcia, nie warsztaty - przeszkolenie bez określenia rodzaju i formy tego przeszkolenia. Tak stanowi przepis.

A w ramach takiego przedmiotu jak "Szkolenie sanitarne" w procesie szkolenia żołnierzy to się naucza miedzy innymi postępowania w sytuacji postrzałów? Zdaje się, że program szkolenia w tym zakresie jest nawet obszerniejszy niż 16sto godzinny (z czego na rany postrzałowe jest 4 godziny) kurs pierwszej pomocy w cywilu. Abstrahuję oczywiście od poziomu tego szkolenia w konkretnym wypadku czy to wojskowym czy cywilnym. Chodzi o sam sposób podejścia do sprawy. Kilku tu się upiera na tezie, że można wyrobić te uprawnienia w PZSS i LOK odpłatnie.

Ja się pytam po co, skoro:
1. Osoby odpowiedzialne za prowadzenie strzelań w wojsku (kierownicy strzelań) co roku są szkoleni z zasad ich prowadzenia w czasie kursów instruktorsko-metodycznych.
2 Przechodzą szkolenie z pierwszej pomocy w ramach "szkolenia sanitarnego"
czyli spełniają warunki przewidziane w prawie do posiadania uprawnień "prowadzącego strzelanie" i powinni taką legitymacje mieć wydawaną a nie latać po kolejnych kursach.

Prosta rzecz niepotrzebnie komplikowana
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 30 Mar, 2023   

A to pełna zgoda, powinny mieć takie coś wydawane.

Ja mam Prowadzącego Strzelanie wydanego przez PZSS i jest to w zasadzie tylko karta plastikowa wielkości bankomatowej :)

Policjantom, wojskowym i innym ze służb, którzy prowadzili strzelania i odbyli odpowiednie szkolenie taka karta powinna być wydawana w zasadzie już w trakcie służby, co byście mogli chodzić poza służbą na strzelnice prywatne i strzelać.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group