Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Procedura powolania do sluzby - WKL i OIN
Opublikował Wiadomość
Radhezz 
3
a gdzie tu panie do emerytury...



Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 123
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   Procedura powolania do sluzby - WKL i OIN

Witam.

Sytuacja wygląda tak:

W marcu znalazłem etat i po zaledwie miesiącu przyszła odpowiedź "z góry", że można rozpocząć procedurę.

Badania psychologiczne od ręki właświe i w połowie kwietnia odwiedziłem RWKL. Tu niestety sprawa się rypła, bo dostałem paragraf na krzywą przegrodę nosową, z taką informacją, że właściwie jak zrobię przegrodę, to nie widzą przeszkód do powołania. No to w tempie ekspresowym udało mi się ogarnąć zabieg na 6 czerwca, i tego samego dnia upływał termin składania odwołania od decyzji. No to odwołanie wysłałem parktycznie bez logicznego uzasadnienia (wnoszę o ponowne badanie laryngologiczne) 4 dni wcześniej, a potem jak mi doradzono w RWKL dosłałem brakującą dokumentację medyczną, czyli wypis ze szpitala. Spodziewałem się, że przy tak oczywistej sprawie orzeczenie przyjdzie na dniach...

Tymczasem 13 czerwca dokumenty wyszły do CWKL i słuch po nich zaginął... Termin 30 dni określony w KPA już minął, już nie wspominając o tym że utraciło ważność zaświadczenie o wolnym etacie i mimo zapewnień że nie przepada nic póki procedura trwa, to zaczyna mnie ta sytuacja trochę stresować... Nie wiem teraz czy każdy organ ma liczony termin 30 dni osobno (RWKL, a potem CWKL), czy należy na to patrzeć jak na jedno postępowanie, i wtedy liczymy maksymalnie 60 dni?

Druga sprawa, do objęcia stanowiska potrzebuję poświadczenia bezpieczeństwa i w sumie WCR mnie skierowało do "niejawnych" z jednostki w sumie od razu, a na miejscu odbiłem się od ściany, bo nie ma podstaw do wszczęcia postępowania sprawdzającego... No myślę sobie ok, lepiej się tam znają widocznie, to nie dyskutuję. Aż tu nagle zgadałem się z kolegą z kursu, że on miał postępowanie przed powołaniem, i bez tego nie da się zakończyć całej procedury... No to jak to w końcu jest?
_________________
Zacząłęm od zera, i sporo mi go jeszcze zostało...
ex. Najtańsza Siła Robocza || ex. Aktywna Rezerwa
Każdy zasługuje na mądrego przełożonego. Niektórzy go bezwzględnie potrzebują.
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   

Po powołaniu i przeszkoleniu z OIN KJO może wydać upoważnienie do informacji o klauzuli zastrzeżone. Jeżeli potrzeba na tym stanowisku wyższej to Pełnomocnik... cię pionformuje co dalej.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   

Radhezz napisał/a:
Nie wiem teraz czy każdy organ ma liczony termin 30 dni osobno (RWKL, a potem CWKL), czy należy na to patrzeć jak na jedno postępowanie, i wtedy liczymy maksymalnie 60 dni?

RWKL, jako organ pierwszej instancji, ma 7 dni na przesłanie odwołania do CWKL. Natomiast CWKL, jako organ odwoławczy, ma miesiąc na załatwienie sprawy. Obydwa terminy liczy się od dnia otrzymania przez dany organ odwołania.
Podstawa: art. 133 oraz art. 35 § 3 kpa.

W tym konkretnym przypadku RWKL nie musiała przesyłać odwołania do CWKL, mogła uznać, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie, co jest oczywiste, i wydać decyzję zmieniającą zaskarżone orzeczenie. Czyżby o tym nie wiedzieli?
Podstawa: art. 132 kpa.


Radhezz napisał/a:
WCR mnie skierowało do "niejawnych" z jednostki w sumie od razu, a na miejscu odbiłem się od ściany, bo nie ma podstaw do wszczęcia postępowania sprawdzającego...

Problem z postępowaniem sprawdzającym względem kandydatów do zawodowej służby wojskowej wypłynął już dawno, ale nie wiem, czy coś w tej sprawie zrobiono, bo nie śledziłem tematu. Lecz WCR i JW powinny wiedzieć! Dlatego dziwię się tej rozbieżności stanowisk pomiędzy nimi. Poza tym, skoro jednostka twierdzi, że na ten moment nie ma podstaw do wszczęcia postępowania sprawdzającego, to powinna też wyjaśnić Ci dalszą procedurę w tej sprawie.

Przejrzałem rozporządzenie dotyczące wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe, ale znalazłem tam tylko tyle:
Cytat:
§ 16. Jeżeli żołnierz zawodowy nie posiada poświadczenia bezpieczeństwa wymaganego na stanowisku służbowym planowanym do wyznaczenia, organ właściwy może wyznaczyć go na to stanowisko, o ile zostało wszczęte postępowanie sprawdzające w celu wydania odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa.

Wynika więc z tego przepisu, że żołnierz zawodowy może być wyznaczony na stanowisko wymagające poświadczenia bezpieczeństwa, mimo, że nie posiada takiego poświadczenia, lecz pod warunkiem, że wszczęto wobec niego postępowanie sprawdzające. Ale dotyczy to żołnierzy, a nie osób dopiero ubiegających się o powołanie. Wobec tych osób procedury, niestety, nie określono.
 
 
Radhezz 
3
a gdzie tu panie do emerytury...



Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 123
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 26 Lip, 2023   

Szwejk napisał/a:
W tym konkretnym przypadku RWKL nie musiała przesyłać odwołania do CWKL, mogła uznać, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie, co jest oczywiste, i wydać decyzję zmieniającą zaskarżone orzeczenie. Czyżby o tym nie wiedzieli?
Podstawa: art. 132 kpa.
No dokładnie, sprawa była oczywista - krzywa przegroda to albo wyznaczamy termin na ponowne badanie, albo uwzględniamy wypis ze szpitala po zabiegu... No ale wszystko jest możliwe, że nie wiedzieli że mogą tak zrobić.

Natomiast termin 30 dni dla CWKL i tak minął (chyba że poczta bije kolejne rekordy w czasie dostarczania korespondencji) - czyli zgodnie z art. 36 kpa powinienem dostać zawiadomienie o przedłużeniu postępowania. Tyle teorii. W praktyce życzono mi "cierpliwości" - rekordzista ponoć czekał na orzeczenie ponad pół roku :( A znajomy z którym byłem na komisji dostał dzisiaj (26 lipca) orzeczenie po odwołaniu, z datą... 6 lipca.

Szwejk napisał/a:
Wynika więc z tego przepisu, że żołnierz zawodowy może być wyznaczony na stanowisko wymagające poświadczenia bezpieczeństwa, mimo, że nie posiada takiego poświadczenia, lecz pod warunkiem, że wszczęto wobec niego postępowanie sprawdzające. Ale dotyczy to żołnierzy, a nie osób dopiero ubiegających się o powołanie.
Według WCR i pełnomocnika OIN brak poświadczenia nie stanowi przeszkody do powołania do służby, wystarczy wszcząć postępowanie co formalnie zajmuje po złożeniu poprawnie wypełnionej ankiety BO tyle czasu, co przygotowanie kwitu i podpisanie u dowódcy. Teraz to wiem, ale dopiero po tym jak poszedłem do JW celem sprawdzenia czy dobrze ankietę wypełniłem.
_________________
Zacząłęm od zera, i sporo mi go jeszcze zostało...
ex. Najtańsza Siła Robocza || ex. Aktywna Rezerwa
Każdy zasługuje na mądrego przełożonego. Niektórzy go bezwzględnie potrzebują.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group