Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opublikował Wiadomość
Hubertus 
1


Dołączył: 15 Wrz 2023
Posty: 8
Skąd: Laskowo
Wysłany: Pią 15 Wrz, 2023   

Wypadek a Ćwiczenia Rezerwy

Miałem wstawić się na ćwiczenia rezerwy w poniedziałek na godz. 9.00 do JW zgodnie z informacją na karcie powołania otrzymaną listownie z WCR

Niestety o godzinie 8.30 jadąc na ćwiczenia do JW przytrafił mi się wypadek, prawidłowo jadąc samochodem inny uczestnik ruchu wymusił pierwszeństwo i wjechał w bok mojego pojazdu powodując dość poważny wypadek, gdzie doznałem obrażeń przez, które karetka zabrała mnie do szpitala

Tam prześwietlenia, opieka lekarzy i środki przeciwbólowe nie miałem możliwości i nawet nie miałem żadnego nr kontaktowego do JW aby zadzwonić i poinformować o zaistniałym zdarzeniu. - nawet sam czekałem na kontakt z strony JW (z pytaniem, czego Pan się nie wstawił na 9.00 aby przedstawić im sytuacje o wypadku - lecz niczego takowego nie było)

O godzinie 17.00 wypuszczono mnie z szpitala pod opieką żony ze względu na przyjęte środki przeciwbólowe, lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie, że względu na stan zdrowia.

Napisaliśmy i wysłaliśmy list do Dcy JW do której miałem się wstawić (zgodnie z wytycznymi karty powołania otrzymanej przez WCR) w ten sam dzień wysłany list co miało być wstawiennictwo (o godz 9.00 wstawiennictwo list wysłany około 19.00) aby przedstawić sytuację, dostarczyć zwolnienie lekarskie.

Mija koniec tygodnia a ja nie mam żadnej odpowiedzi od JW, nie było żadnego kontaktu z ich strony mam tylko informację, że odebrali list w Wtorek dzień po wstawiennictwie.

PYTANIE :!:
1. Kogo i w jaki sposób powinienem poinformować o zaistniałym zdarzeniu Dce JW gdzie miałem się wstawić (tak zrobiłem) czy WCR ?
2. Czy za ćwiczenia rezerwy dostanę jakiekolwiek pieniądze ? 80% za zwolnienie lekarskie? w pracy zawodowej, którą obecnie wykonuje mam wpisany urlop bezpłatny na czas trwania ćwiczeń wojskowych
3. Czy mogę liczyć na jakieś odszkodowanie w związku z wypadkiem do pracy z strony wojska ? BHP w pracy zawodowej poinformowało mnie, że musi zostać zgłoszony ten wypadek, gdyż jeżeli zwolnienie będzie dłuższe niż 2 tygodniowy okres ćwiczeń wojskowych i nie wstawie się w pracy zawodowej nie zamierzają płacić za zwolnienie, gdyż wypadek wg. nich zdarzył się w drodze na ćwiczenia wojskowe
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 15 Wrz, 2023   

Nie próbowałeś poszukać / poprosić kogoś z bliskich by znalazł telefon do jednostki?
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11560
Skąd: -)
Wysłany: Pią 15 Wrz, 2023   

Służba wojskowa rozpoczyna sie z momentem stawiennictwa w wyznaczonym miejscu, to jest - fizycznie w bramie jednostki wojskowej której adres Ci wskazano.

Do owej bramy nie dotarłeś, tak więc nie pełniłeś służby wojskowej czynnej wogóle.

Wypadek faktycznie zdarzył się w drodze na ćwiczenia wojskowe - jednakże żadnych ćwiczeń nie odbyłeś, nie doszedłszy do bramy - ani przez sekunde nie byłeś żołnierzem w służbie czynnej ( w ramach tych ćwiczeń)

Zagmatwana sprawa - zapewne odszkodowanie za wypadek "w drodze" Ci się powinien należeć od wojska, zaś pieniądze za ćwiczenia rezerwy ktorych NIE ROZPOCŻĄŁEŚ chyba nie ma jak.

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Hubertus 
1


Dołączył: 15 Wrz 2023
Posty: 8
Skąd: Laskowo
Wysłany: Pią 15 Wrz, 2023   

sargento napisał/a:
Nie próbowałeś poszukać / poprosić kogoś z bliskich by znalazł telefon do jednostki?


W dzień wypadku i podczas czasu spędzonego w szpitalu było to niemożliwe, że względu na obrażenia wypadku w późniejszych dniach również byłem "wyłączony", że względu na podane silne środki przeciwbólowe

Z żoną napisaliśmy pismo, żona pisała ja się podpisałem (w dzień wypadku jak wyszedłem o 17.00) także Dca JW tam gdzie miałem się zgłosić powinien być poinformowany

[ Dodano: Pią 15 Wrz, 2023 ]
michqq napisał/a:
Służba wojskowa rozpoczyna sie z momentem stawiennictwa w wyznaczonym miejscu, to jest - fizycznie w bramie jednostki wojskowej której adres Ci wskazano.

Do owej bramy nie dotarłeś, tak więc nie pełniłeś służby wojskowej czynnej wogóle.

pieniądze za ćwiczenia rezerwy ktorych NIE ROZPOCŻĄŁEŚ chyba nie ma jak.

:gent:


Mam 12 dniowe ćwiczenia rezerwy nie wstawiłem się w pierwszy dzień z powodu wypadku i lekarz wystawił zwolnienie na 7 dni jest możliwość abym wstawił się na pozostałe 5 ?

W pracy zawodowej mam urlop bezpłatny za który nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia te 5 dni po zwolnieniu na których dołączył bym do ćwiczeń bardzo poprawiły by moją sytuację

Pytanie czy jest taka mozliwość ?
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11560
Skąd: -)
Wysłany: Pią 15 Wrz, 2023   

Hubertus napisał/a:
Mam 12 dniowe ćwiczenia rezerwy nie wstawiłem się w pierwszy dzień z powodu wypadku i lekarz wystawił zwolnienie na 7 dni jest możliwość abym wstawił się na pozostałe 5 ?


Prawdopodobnie tak.

Hubertus napisał/a:
Pytanie czy jest taka mozliwość ?


Zadzwoń do JW, ale prawdopodobnie tak. W końcu jak zwolnienie się skończy to co planowałeś robić?
Z pracy masz urlop z powodu ćwiczeń a na ćwiczeniach nie jesteś z powodu... no właśnie...

To podpada pod uchylanie się od ćwiczeń, jak cię JW z ćwiczeń nie zwolni to popełniasz wykroczenie.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Hubertus 
1


Dołączył: 15 Wrz 2023
Posty: 8
Skąd: Laskowo
Wysłany: Sob 16 Wrz, 2023   

[/quote] Zadzwoń do JW, ale prawdopodobnie tak. W końcu jak zwolnienie się skończy to co planowałeś robić?
Z pracy masz urlop z powodu ćwiczeń a na ćwiczeniach nie jesteś z powodu... no właśnie...

To podpada pod uchylanie się od ćwiczeń, jak cię JW z ćwiczeń nie zwolni to popełniasz wykroczenie.
:gent: [/quote]

Rozumiem, jak lekarz oceni na wizycie kontrolnej, że nie widzi przeciwskazań do udziału w 5 dniach ćwiczeń to wstawie się na nie

Nikt nie chciał się uchylić od ćwiczeń, niestety wypadek losowy nie wybiera

Po wizycie kontrolnej wstawie się na nie, będę kontaktował się z JW bo wstawiennictwo w Poniedziałek było w określonym miejscu na JW z podanym adresem a docelowe miejsce ćwiczeń to ośrodek poligonowy :!:

Mam nadzieję, że Dca nie "zamknie" przede mną możliwości dołączenia do ćwiczeń, Myślicie koledzy, że ma taką możliwość ?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Sob 16 Wrz, 2023   

Sorry, ale drobna uwaga. Na wezwanie się stawiasz, a nie wstawiasz. :gent:
 
 
Hubertus 
1


Dołączył: 15 Wrz 2023
Posty: 8
Skąd: Laskowo
Wysłany: Sob 16 Wrz, 2023   

Tytan w dresie. napisał/a:
Sorry, ale drobna uwaga. Na wezwanie się stawiasz, a nie wstawiasz. :gent:


Dokładnie :viktoria: Drobna literówka

[ Dodano: Sro 20 Wrz, 2023 ]
Koledzy Dostałem Pismo z JW w którym Ddca opisał, że nie wstawiłem się na do pełnienia służby wojskowej i z tego powodu nie otrzymałem statusu żołnierza (art. 90 ustawy) i, że prawo do uposażenia powstaje z dniem stawienia się żołnierza do pełnienia służby w określonym miejscu (art. 476 ust. 1 ustawy)

Myślałem, że żołnierzem rezerwy jestem cały czas, a przynajmniej w takim przypadku jak wypadek w drodze na ćwiczenia uposażenie się należy choćby 80%

Dzwoniłem do JW i mówią, że tak jest ewentualnie doradzają aby zwrócić się w stronę WCR, gdyż jak się nie stawiłem do nich to podlegam pod ich jurysdykcję

- w pracy urlop bezpłatny za ćwiczenia kasa 0 zł - Polskie przepisy :gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group