Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cwiczenia wojskowe zwrot kosztow przejazdu
Opublikował Wiadomość
anjab 
1


Dołączyła: 14 Lut 2018
Posty: 11
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   Cwiczenia wojskowe zwrot kosztow przejazdu

Wprowadzono w ustawie o obronie Ojczyzny zwrot kosztów przejazdu dla osób powołanych na ćwiczenia wojskowe. Ta zmiana weszła w dniu 29.09.2023 r.

Czy jeżeli jestem na ćwiczeniach wojskowych od 27.09.2023 r. do 6.10.2023 r. to przysługuje mi zwrot kosztów przejazdu do miejsca stawienia i z powrotem? Czy tylko z powrotem?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   

Tylko z powrotem.
 
 
anjab 
1


Dołączyła: 14 Lut 2018
Posty: 11
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 06 Paź, 2023   

A co z opiniowaniem? Czy powinni zoopiniowac jak to dzień 27.09 nie bylo jeszcze zmiany a rozpoczely sie cwiczenia ? Czy powinni wydać opinie służbową mimo że nie ma wzoru arkuszu dot. pasywnej rezerwy ?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 06 Paź, 2023   

Czy żołnierz pasywnej rezerwy odbywający ćwiczenia wojskowe podlega opiniowaniu? Przepisy w tej kwestii są niespójne.

Wg ustawy:
Cytat:
Art. 127. 1. W czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem służby pełnionej w razie mobilizacji i w czasie wojny, żołnierz podlega opiniowaniu służbowemu przez przełożonego.

A więc wg ustawy podlega opiniowaniu.

Wg rozporządzenia w sprawie opiniowania służbowego żołnierzy:
Cytat:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) sposób i tryb opiniowania żołnierzy w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem służby w pasywnej rezerwie oraz służby pełnionej w razie mobilizacji i w czasie wojny;

A więc wg rozporządzenia nie podlega opiniowaniu.

W konsekwencji ze względu na wyższość ustawy nad rozporządzeniem podlega, ale w praktyce nie może być opiniowany, ponieważ brak jest przepisów szczegółowych w tym zakresie.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11560
Skąd: -)
Wysłany: Pią 06 Paź, 2023   

Szwejk napisał/a:
A więc wg rozporządzenia nie podlega opiniowaniu.


A... niedokładnie, tutaj napisali że to akurat konkretnie rozporządzenie nie obejmuje niektorych spraw.
Teoretycznie mamy tutaj dziurę polegającą na braku rozporządzenia do tego konkretnego przypadku.

Szwejk napisał/a:
w praktyce nie może być opiniowany, ponieważ brak jest przepisów szczegółowych w tym zakresie


Właśnie. Dokładnie.
A poniewaz ustawa przewiduje iż:

Cytat:
18. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia:
1) sposób i tryb opiniowania żołnierzy, o których mowa w ust. 1,(...)
4) wzór arkusza opinii służbowej,


To mamy do czynienia z sytuacją, w której Minister zablokował wykonywanie Prawa, poprzez wydanie niekompletnych rozporządzeń.

Niestety w Polsce jest to stosunkowo czeste.

:czytanie:

[ Dodano: Pią 06 Paź, 2023 ]
anjab napisał/a:
Czy powinni wydać opinie służbową mimo że nie ma wzoru arkuszu dot. pasywnej rezerwy ?


Nie powinni. Minister powinien wydać rozporządzenie, ma taki obowiązek ustawowy, a nawet konkretnei ustawa pracyzuje że ma wydać ów wzór arkusza.
Do czasu aż go nie wyda zapis ustawowy o opiniowaniu żołnierzy w pasywanej rezerwie jest zapisem martwym.

Należałoby chyba podac ministra do sadu administracyjnego?

[ Dodano: Pią 06 Paź, 2023 ]
anjab napisał/a:
Ta zmiana weszła w dniu 29.09.2023 r.


Zaraz... bo to własnie mija te osiemnaście miesiecy po których wszystko ma już byc pozapinane na ostatni guzik?
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 06 Paź, 2023   

michqq napisał/a:
Niestety w Polsce jest to stosunkowo czeste.

Trudno mi się odnieść do jakości prawa polskiego w ogóle, ale prawo wojskowo-obronnościowe znam nieźle i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż jego poziom zawsze był fatalny. Jednak obecnie obowiązująca ustawa o obronie Ojczyzny bije wszelkie rekordy nierzetelności. Kiedy Błaszczak postanowił skodyfikować prawo wojskowo-obronnościowe, przyklasnąłem mu, bo to był dobry pomysł, choć termin realizacji tego przedsięwzięcia od razu wydał mi się za krótki. I tu moje obawy, niestety, ziściły się. Powstał pisany na kolanie bubel prawny, z mnóstwem błędów, niespójności, niezrozumiały i w praktyce w wielu kwestiach niemożliwy do stosowania. Bałagan powstały po wydaniu ustawy spotęgowany został przez brak przepisów wykonawczych, zaś te, które sukcesywnie są wydawane, swoim poziomem nie odbiegają od poziomu samej ustawy. Jednym słowem - tragedia.
A wszystko to dlatego, że Błaszczak chciał zapunktować u Kaczyńskiego, a Kaczyński podnieść swoje notowania u wyborców. Mówiąc krótko, nieważne jak jest faktycznie, byle propagandowo ładnie wyglądało.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group