Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opublikował Wiadomość
D3kat 
2
D3kat


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 05 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 12 Gru, 2023   

Witam!
Mam kolegę, który został przeniesiony do innej JW na to samo stanowisko służbowe (tylko, że na wyższe U) i pojawił się problem z S1. Twierdzą, że dopóki nie zrobi badań lekarskich (badania aktualne tylko z inne czynniki w nowej JW :/) dopóty nie obejmie obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym (taki pkt podali do rozkazu dziennego D-cy). Ciekawe, ponieważ w jego garnizonie takie badania mogą trwać nawet 2 miesiące.

Aczkolwiek: REGULAMIN OGÓLNY
ŻOŁNIERZA WOJSKA POLSKIEGO

469. Zdanie i objęcie obowiązków na stanowisku służbowym następuje z chwilą złożenia
meldunku oraz zatwierdzenia protokołu przez przełożonego. Fakt objęcia
obowiązków stwierdza się w rozkazie dziennym (decyzji) dowódcy jednostki
(instytucji) wojskowej.

Czy ktoś ma jakąś podstawę prawną która mówi, że bez wykonania badań lekarskich nie można objąć obowiązków służbowych.

Dzięki za pomoc
Pozdrawiam
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Wto 12 Gru, 2023   

Po pierwsze takie samo stanowisko ale wyższe U? Jedno wyklucza drugie...
Po drugie na nowym stanowisku żołnierz MUSI zrobić badania wstępne medycyny pracy, bez tego nie może objąć obowiązków.
Po trzecie takie badania trwają max kilka godzin.
Podstawa? Proszę bardzo: art. 229 § 1 Kp.

Przekaż koledze, że czasami nie warto udawać mądrzejszego tylko słuchać ludzi, którzy wykonują swoją pracę.

P.S. Żeby wątpliwości nie było, musi zrobić badania w tym konkretnym przypadku bo wyższe U to całkiem inne stanowisko...
 
 
D3kat 
2
D3kat


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 05 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 13 Gru, 2023   

mati_s1 napisał/a:
Po pierwsze takie samo stanowisko ale wyższe U? Jedno wyklucza drugie...
Po drugie na nowym stanowisku żołnierz MUSI zrobić badania wstępne medycyny pracy, bez tego nie może objąć obowiązków.
Po trzecie takie badania trwają max kilka godzin.
Podstawa? Proszę bardzo: art. 229 § 1 Kp.

Przekaż koledze, że czasami nie warto udawać mądrzejszego tylko słuchać ludzi, którzy wykonują swoją pracę.

P.S. Żeby wątpliwości nie było, musi zrobić badania w tym konkretnym przypadku bo wyższe U to całkiem inne stanowisko...


Miałem na myśli Szef sekcji rozpoznawczej w batalionie (kpt.)---> Szef sekcji rozpoznawczej w Brygadzie (mjr).
Natomiast art. 229 § 1 Kp. nie wyczerpuje odpowiedzi na moje pytanie.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 13 Gru, 2023   

mati_s1 napisał/a:
Proszę bardzo: art. 229 § 1 Kp.
Przytocz ten konkretny zapis.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Sro 13 Gru, 2023   

D3kat,
O ile pamięć mnie nie myli to w batalionów szef sekcji to etat dla ppor./por. Wyjątkiem jest szef S3...

-=Alex=-,
Odsyłam do źródła.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 13 Gru, 2023   

Źródło czytałem, dlatego prosiłem o przytoczenie konkretnego zapisu.
Cytat:
Art. 229. § 1. Wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 1*1, podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy;
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
§ 1*1. Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
§ 1*2. Przepis § 1*1 pkt 2 stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.
§ 1*3. Pracodawca żąda od osoby, o której mowa w § 1*1 pkt 2 oraz w § 1*2, aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku oraz skierowania na badania będące podstawą wydania tego orzeczenia.

Które to ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Czw 14 Gru, 2023   

Myślałem, że przepis nie będzie budził wątpliwości.

Cytat:
pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
 
 
D3kat 
2
D3kat


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 05 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 14 Gru, 2023   

mati_s1 napisał/a:
Myślałem, że przepis nie będzie budził wątpliwości.

Cytat:
pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.


1. Gdzie tam mowa o objęciu obowiązków służbowych?!
2. Czy w środowisku cywilnym obowiązuje protokół zdania - objęcia obowiązków?!
3. To, że badanie trzeba wykonać - nie kwestionuję.
Teraz ciekawszy aspekt:
Idąc tym tokiem rozumowania to żołnierz do czasu wykonania badań wstępnych nie powinien się pokazywać w JW, ponieważ są tam inne czynniki (a nie daj Bóg coś sobie zrobi przed wykonaniem przedmiotowych badań) fajny urlop :)
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Czw 14 Gru, 2023   

D3kat,
Gdybyś przeczytał cały artykuł 229 doszedł byś do odpowiedzi, której szukasz.

Cytat:
§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.


O protokole objęcia obowiązków nic nie ma ale przez stwierdzenie powyżej nie ma wątpliwości jak przepis interpretować.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 14 Gru, 2023   

Ale to wszystko naciągane.

Raczej nic nie stoi na przeszkodzie aby przyjąć obowiązki i "nie dopuścić do pracy pracownika".

A jakież to "warunki uciążliwe" występują na stanowisku "S" ? Chyba że uciążliwy przełożony, albo brak klimy.
Kilkukrotnie zmieniałem stanowisko "S" w ramach jednostki i pomiędzy jednostkami i nikt nie wymagał ode mnie badań lekarskich.

Tak to bywa jak się cywilne przepisy wp....a do wojska. A później "ani to przypiąć, ani ..."
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
D3kat 
2
D3kat


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 05 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 14 Gru, 2023   

-=Alex=- napisał/a:
Ale to wszystko naciągane.

Raczej nic nie stoi na przeszkodzie aby przyjąć obowiązki i "nie dopuścić do pracy pracownika".

A jakież to "warunki uciążliwe" występują na stanowisku "S" ? Chyba że uciążliwy przełożony, albo brak klimy.
Kilkukrotnie zmieniałem stanowisko "S" w ramach jednostki i pomiędzy jednostkami i nikt nie wymagał ode mnie badań lekarskich.

Tak to bywa jak się cywilne przepisy wp....a do wojska. A później "ani to przypiąć, ani ..."


A wystarczyłby jeden zapis w przepisach MON:
"Żołnierz zawodowy nie może objąć obowiązków na stanowisku służbowym bez wykonania stosownych badań wynikających z..bla bla bla :)

"co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone"

Pozdrawiam
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Pią 15 Gru, 2023   

-=Alex=-, to tylko pogratulować jednostkom, które Cię wyznaczały na stanowisko 🤷 Gdyby coś ci się wówczas stało i byłby upierdliwy BHPowiec nie dostałbyś nic, żadnego odszkodowania czy renty... To też jest w interesie żołnierza być na bieżąco z badaniami.
Na każdym skierowaniu na takie badania są wymienione wszystkie czynniki uciążliwe na stanowisku i łapie się tam choćby np hałas przy strzelaniu a to robi każdy żołnierz nas każdym stanowisku.

D3kat, Niemożliwym jest unormowanie każdego zachowania w prawie.

P.S. a w ogóle skąd to oburzenie? Przecież dziś jest ktoś wyznaczony na stanowisko, jutro robi badania a pojutrze obejmuje obowiązki, nawet z dniem wczorajszym... 🤷 🤷 🤷
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group