Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyszłość wojsk rakietowych w SP!
Opublikował Wiadomość
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 805
Skąd: 100
Wysłany: Pon 03 Lip, 2023   

philiprvn napisał/a:
Generalnie to robota na lat (nie mówiąc o tym, że solanki trzeba się potem gdzieś pozbyć).

Zawsze można solankę wysłać do Ciechocinka albo innego uzdrowiska lub też wylać do morza może nikt się wtedy nie zorientuje.
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Pon 03 Lip, 2023   

Przerabia się na sól techniczną (paszowa, do dróg sypania)
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
philiprvn 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 511
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Wto 04 Lip, 2023   

Nie da się przerobić takich ilości solanki. Ostatnim razem wpuścili to wszystko do zatoki i ryby uciekły.
 
 
kaczkodan 
4


Dołączył: 02 Cze 2022
Posty: 236
Skąd: Trzebinia
Wysłany: Wto 04 Lip, 2023   

michqq napisał/a:
Cytat:
Ciekawe pytanie. I wydaje się, że uzasadnione.
Najprędzej chyba te zespoły, które już były przystosowane i z powodzeniem służyły produkcji zbrojeniowej - czyli kompleksy w Górach Sowich, może rzeczywiście jakaś część MRU.


Polska ma duże obszary w których zalegają złoża soli o dużej miąższości (tak to się chyba nazywa?)
Daje to możliwość budowania podziemnych hal lub zbiorników metodą wypłukiwania.
Między innymi tak powstają w Polsce zbiorniki gazu ziemnego.

Może i na halę fabryczne to jest sposób?

Tylko na jakiej głębokości miałaby się ona zajmować? I co z rozmiarami? Zrobimy podziemną hutę wielkości Azowstali? Przed jakim konkretnym zagrożeniem chcemy chronić takie zakłady?
Balistyczne rakiety penetrujące przebijają w próbach 10 metrów granitu, a można im jeszcze zamontować prekusory formowane wybuchowo które dołożą jeszcze trochę. Pozostaje też problem wejścia - nawet jeśli przeciwnik nie zniszczy fabryki, to na pewno ma możliwość zniszczyć wszystkie wejścia, co wręcz może ułatwić wyeliminowanie obiektu. Koszt rakiety balistycznej to nie są wielkie pieniądze w stosunku do wartości fabryki, a "zestrzelić" niewielką prawie litą wolframową głowicę penetrującą systemem obrony bezpośredniej jest ciężko.

Właściwie jedyny case jaki widzę dla takiej instalacji to tajny wojskowy reaktor do produkcji plutonu-239. W razie jakiejkolwiek awarii mamy sarkofag który jest oddzielony od wód podziemnych. A chłodzenie wypuści się do instalacji geotermalnej (kolejny cud w Toruniu) :P
Po przemyśleniu to tak właśnie powinniśmy budować zwykłe reaktory jądrowe - jako konstrukcje kilkadziesiąt metrów pod ziemią, podobnie wszystkie zbiorniki na odpady radioaktywne!
_________________
Pożyteczny idiota to wciąż idiota.
Zagryzłem zęby i zagłosowałem na chlewnię.
 
 
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 805
Skąd: 100
Wysłany: Sro 05 Lip, 2023   

kaczkodan napisał/a:
Po przemyśleniu to tak właśnie powinniśmy budować zwykłe reaktory jądrowe - jako konstrukcje kilkadziesiąt metrów pod ziemią, podobnie wszystkie zbiorniki na odpady radioaktywne!

Tylko żeby potem się nie okazało że w tych zbiornikach trzymamy odpady radioaktywne z całej Europy i jeszcze jakiegoś innego kontynentu. A my będziemy szczęśliwi że na kolejny program+ mamy pieniądze.
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2308
Skąd: z granicy
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

HansKloss napisał/a:
philiprvn napisał/a:
Taka dygresja. Wiele się mówi o pozyskaniu licencji na produkcję amunicji (w tym rakietowej). Czy nie jest tak, że na czas „W” powinniśmy budować sieć kooperantów I rozśrodkować produkcję w Europie (Korea jest stosunkowo daleko). W innym wypadku trzeba przenieść linie technologiczne pod ziemię.l (wiadomo, że nasze zakłady to nie Azowstal). Jakieś pomysły? MRU, może Osówka?
Powierzchnia Azowstalu to malutkie 11ha, powierzchnia Huty Katowice 1000ha. Schrony, tunele i podziemie w Hucie Katowice są dużo większe i bardziej rozbudowane od tych w Azowstalu. W Hucie Katowice, poszczególne działy są większe od całego Azowstalu


Co za pierdy napisałeś.
Azowstal jest o 1 km kwadratowy większy od Huty Katowice ,jego powierzchnia wynosi 11 km kwadratowych , natomiast Huty Katowice 10 kilometrów kwadratowych.
Zatrudnienie przed agresją Kacapii też było większe - ponad 12 tysięcy osób. W Hucie Katowice coś ponad 6 tysięcy.
 
 
kaczkodan 
4


Dołączył: 02 Cze 2022
Posty: 236
Skąd: Trzebinia
Wysłany: Czw 06 Lip, 2023   

HansKloss napisał/a:
Powierzchnia Azowstalu to malutkie 11ha

Naprawdę nie zapaliła się w głowie kolegi lampka że bardzo ciężko byłoby się bronić tyle czasu Ukraińcom na 11 hektarach przed takimi siłami Rosyjskimi? To takie dwie niepowiązane niczym szufladki w głowie? Po prostu nie rozumiem jak można się pomylić o czynnik 100x.

[ Dodano: Czw 06 Lip, 2023 ]
kaczkodan, kaczkodan,
ogon123 napisał/a:
Tylko żeby potem się nie okazało że w tych zbiornikach trzymamy odpady radioaktywne z całej Europy i jeszcze jakiegoś innego kontynentu. A my będziemy szczęśliwi że na kolejny program+ mamy pieniądze.

A ja bym się ucieszył - odpady radioaktywne to najbardziej medialnie przeszacowane zagrożenie jakie istnieje. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że elektrownia węglowa w Polsce emituje do atmosfery kilka razy więcej uranu i toru niż zużyłaby elektrownia jądrowa o tej samej mocy :P
Po zeszkleniu i zamknięciu w beczkach w formacji izolowanej od wody nic złego nie ma prawa się wydarzyć.
Do tego warto by te odpady przyjmować po prostu na własność - za kilkadziesiąt lat mielibyśmy największe na świecie zasoby uranu do odzyskania :P
_________________
Pożyteczny idiota to wciąż idiota.
Zagryzłem zęby i zagłosowałem na chlewnię.
 
 
CromCruach 
5


Wiek: 50
Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 482
Skąd: z Wrocka
Wysłany: Sro 03 Sty, 2024   

https://portalmilitarny.pl/wiadomosci/umowa-na-radary-dalekiego-zasiegu-p-18pl-dla-wp/

24 sztuki...
_________________
Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor!!!
 
 
Ditz 
5


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 555
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Najnowsze deklaracje o przystąpieniu do ESSI to mam nadzieję dotyczą wyłącznie wyższego niż Patrioty piętra obrony przeciwrakietowej i nikomu nie przyjdzie do głowy mieszanie np. przy Narwi?
 
 
zielony1 
7


Dołączył: 16 Kwi 2016
Posty: 2308
Skąd: z granicy
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Bądżmy dobrej myśli i wierzmy w dzisiejsze słowa Premiera - Nad polskim niebem powstanie Żelazna Kopuła. On dotrzymuje słowa. 101 Konkret .
  
 
 
Unkas 
6


Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 1458
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Polska - 312 tys. km2.
Izrael - 20 tys. km2.
Mam nadzieje, że ktoś mu to powie.

Z innej strony - rakiety manewrujące są bardzo drogie - ale widać ostatnio, że dość łatwo strącane. I raczej nie przekonuje mnie, że kupujemy nowsze i trochę lepsze. Dalej jest to stosunkowo wolny obiekt choć pewnie trudniej wykrywalny niż większość rosyjskich, którzy z wojny z Ukrainą wyjdą z na pewno mocno zmodernizowaną obroną przeciwlotniczą.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Unkas napisał/a:
Z innej strony - rakiety manewrujące są bardzo drogie - ale widać ostatnio, że dość łatwo strącane. I raczej nie przekonuje mnie, że kupujemy nowsze i trochę lepsze.


Drony są tańsze.
W tej chwili w nalotach biorą udział drony i rakiety łącznie, przy czym niekoniecznie jest to wyznacznik na przyszłość, ponieważ zasadą jest także i zużycie starej amunickji która się przeterminowywuje.

Jasnym jest że przyszłością będzie "miks" z rakiet manewrujących i dronów dalekiego zasięgu, nie jest jednak jasne w jakich proporcjach.

(Nie dotyczy rakiet balistycznych. A dronów balistycznych nie ma)

Sęk w tym że drony daje się robić jako stealth: włókno szklane, listewki świerkowe, płótno, bardzo niski pułap, a to co pozostaje - silnik - może być z zakresu obiektów trudnowykrywalnych, bo przy niskich prędkościach i pułapie (łącznie) wygląda to to dla radaru dopplerowskiego jak fałszywe echo, typu "szybki motocykl na szosie się załapał przez pomyłkę".
A powiedzcież mi - czy trotyl JEST materiałem radioprzezroczystym?

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3289
Skąd: z cywila
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

A czymże jest pocisk manewrujący jak nie takim dronem lecącym po "zaprogramowanej" trasie...


Ja od wielu lat przy okazji obrony pplot/prak pisałem - rozśrodkowanie jest podstawowym środkiem obrony przed atakami rakietowymi.
Środki p-rak mogą osłania kilka istotnych punków obiektów które z uwagi na swój charakter nie mogą być rozczłonkowane na wiele mniejszych...

Ale wizja że zasłonimy choć 1 województwo szczelną tarczą p-rak to większa mrzonka niż polska broń atomowa.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Wto 16 Kwi, 2024   

Lumen napisał/a:
A czymże jest pocisk manewrujący jak nie takim dronem lecącym po "zaprogramowanej" trasie...

Różnic jest parę, najważniejsza jest chyba możliwość wylądowania która dotyczy jedynie dronów.

[ Dodano: Wto 16 Kwi, 2024 ]
Cytat:
Ja od wielu lat przy okazji obrony pplot/prak pisałem - rozśrodkowanie jest podstawowym środkiem obrony przed atakami rakietowymi.
Środki p-rak mogą osłania kilka istotnych punków


ZTCW to OPL kraju może być punktowa, strefowa, lub punktowo-strefowa.
Obrona inna niż punktowa wymaga środków rażenia o odpowiednio dużym zasięgu, co dość oczywiste.

Obrona strefowa nigdy nie będzie "szczelna" i nie ma taką być.

Wypowiedzi o Żelaznej Kopule przegapiłem.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Ditz 
5


Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 555
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 17 Kwi, 2024   

Pamiętajmy też, że 8 baterii Wisły to de facto 16 samodzielnych jednostek ogniowych.

Przed Iskanderami i Kindżałami możemy więc bronić 8-16 punktów w promieniu <60 km (zasięg PAC-3MSE przeciw pociskom balistycznym) od pozycji baterii.

To jest naprawdę spore pokrycie. Dodajmy do tego bazę w Redzikowie i potencjalną obecność sojuszniczych baterii przeciwrakietowych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group